تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۲
کد مطلب : ۴۱۵۶۴۰
در نشست خبری سخنگوی دولت:

علی ربیعی: بحث استعفای روحانی مطرح نیست

۱
۰
علی ربیعی: بحث استعفای روحانی مطرح نیست
کبنا ؛
سخنگوی دولت با اعلام اینکه به هیچ عنوان بحث استعفای رئیس جمهور مطرح نیست،طرح این مساله از جانب معاون اول رییس جمهور را تکذیب کرد.
علی ربیعی در ابتدای نشست خبری هفتگی خود اظهار کرد: آمریکا با جایگزین کردن تحریم به جای جنگ مردم را هدف قرار داده است، تحریم جایگزین مدرن برای نسل کشی و جنگ بی صدا است.
آمریکا تحریم را هم‌طراز جنگ قرار داده است
وی ادامه داد: آمریکا با فریب افکار عمومی خود می‌گوید دنبال جنگ نیست. افکار عمومی باید بداند تحریم سلامت ، آرامش و امنیت همه ایرانیان را تحت تاثیر قرار داده است. مسئولان آمریکا اعتراف کردند که تحریم را هم‌طراز جنگ قرار داده اند.
بر تداوم دسترسی مردم به اینترنت آزاد تاکید داریم
وی در ادامه با اشاره به جلسه شورای عالی فضای مجازی گفت: در این جلسه در رابطه با اینترنت و نگرانی های مربوط به آن صحبت شده است. همگان با اجماع کامل بر تداوم دسترسی مردم به اینترنت آزاد تاکید کردند. به هیچ وجه نه تنها موضوع قطع اینترنت مطرح نیست، بلکه گسترش ارتباط اینترنت ایرانیان هم مورد تاکید قرار گرفته است. به اعتقاد من این جلسه هم به ابهامات پاسخ داده و هم شرایط سیاستگذاری آتی را مشخص کرده است. دولت یازدهم به گسترش اینترنت تلاش کرده است، این دولت سبب گسترش بازار دیجیتال شده است.
ربیعی سپس گفت: آنچه که مطرح است تکمیل زیر ساخت های شبکه ملی است.
دولت از عملکرد تمامی وزرای خود دفاع می‌کند
سخنگوی دولت همچنین با اشاره به موضوع استیضاح برخی وزرا گفت: ما معتقد هستیم به تعبیر امام خمینی (ره) مجلس در راس امور است. از این رو ما سوال از وزرا را حق قانونی مجلس می‌دانیم. لازم است که ما چند نکته را در این ارتباط مطرح کنیم. در این موضوع استیضاح دقت شود که منافع ملی حفظ شود. الان بحث استیضاح چند وزیر کلیدی مطرح است.
وی ادامه داد: در اتفاقات اخیر وزیر کشور در میدان حضور داشت؛ اگر نمایندگان با تامل بنگرند، احتمالا می توانند با درک شرایط موجود تصمیم دقیق تری بگیرند. از سوی دیگر یک انتخابات مهم پیش رو داریم، برگزاری هرچه باشکوه تر انتخابات با امنیت و گستردگی بیش‌تر امروز در مقابل تحریم های آمریکا مهم است و طرح استیضاح وزیر کشور می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.
سخنگوی دولت با اشاره به آشنایی بیژن زنگه با بازارهای بین المللی نفت در زمان تحریم گفت: زنگه در خط مقدم جنگ با آمریکا است. در زمانی که جنگ، جنگ اقتصادی به تعبیر آمریکایی‌ها است ما حتما وزرایی مثل وزیر نفت را برای کشورمان موثر می‌دانیم.
وی در ادامه تصریح کرد: دولت از تمامی وزرای خود و عملکرد آنان در حوزه های مختلف دفاع می کند.
به هیچ عنوان بحث استعفای رئیس جمهور مطرح نیست
ربیعی سپس به برخی اقدامات وزیر آموزش و پرورش اشاره کرد و در پاسخ به سوال خبرنگاری که به طرح برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای رئیس جمهور به پیشنهاد جهانگیری اشاره کرد، گفت:به هیچ عنوان بحث استعفای رئیس جمهور مطرح نیست. من صمیمیتی هم با آقای جهانگیری دارم و زیاد گفت‌وگو می‌کنیم نه همچین ایده ای دارند و نه این موضوع صحت دارد.
وی در همین راستا ادامه داد: برخی می‌گویند به دلیل اعتراض که نمی‌گذارند دولت کار کند رییس جمهور باید استعفا دهد. برخی هم از ابتدای عمر دولت می‌گفتند دولت شش ماه بیش تر نمی‌ماند، متاسفانه توجه نمی کنند در چه شرایطی هستیم. اتفاقات که افتاده و فشارهایی که تحمیل شده را در نظر بگیرند. یکی از مشکلات ما سخن نگفتن و اطلاع نرساندن بوده است. دولتی که در شش سال کارنامه خوبی از قدرت خرید و اشتغال مردم داشته باید بگوید چرا می‌خواهید عامل تحریم را نادیده بگیرد؟ ما معتقد هستیم این روزها خواهد گذشت ، همه تلاش خود را برای عبور از این روزها خواهد کرد.
سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در ارتباط با تحریم های مجدد شرکت های همکار با ایران گفت: آمریکا همه این شرکت ها را تحت نظر و تحت فشار قرار داده است. چون پدیده جدیدی نیست در ارتباط با اصل موضوع صحبت نمی‌کنم، وزیر خارجه آمریکا پریشب صراحتا اعتراف کرد تحریم را همانند جنگ گرفته اند. در جنگ آدم می‌کشند، گروگان می‌گیرند. همه این کارها را برای به هم زدن امنیت روانی مردم، ذهنیت‌شان و تحریک‌شان انجام می دهند. راه ما راه گفت‌و گو با مردم است و راه تبیین شرایط برای مردم.
وی ادامه داد: آمریکا توان ادامه دادن به چنین رفتارهایی نخواهد داشت و این حداکثر فشاری است که به مردم ایران وارد می کند.
ربیعی در پاسخ به سوال خبرگزاری فرانسه که به ادعای پمپو در راستای تحریک نیروهای عراقی توسط نیروهای جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد، گفت: اگر مستنداتی داشتند حتما همان اول ارائه می دادند. مردم در خیابان هستند در عراق، داعش دارد دوباره قدرت می گیرد، در این شرایط که خود آمریکا مقصر است حمله به تاسیسات آنان عادی است. هدف آمریکا ایجاد مجدد ایران هراسی است. ایران طبق اصول ثابت خود در امور کشورهای همسایه دخالت نمی کند.
وی تاکید کرد: در صورت عملی کردن تهدیدها آمریکایی ها بدانند پاسخ کوبنده ای در یافت خواهند کرد.
در ادامه این نشست ربیعی با اشاره به سفر رئیس جمهور به ژاپن و مالزی یادآورشد: ژاپن کشور دوست ما است. حضور رئیس جمهور در جلسه کشورهای اسلامی در مالزی نیز مجالی برای ما است ، حضور در توکیو می‌تواند با گفت‌وگوهای منطقه ای دستاوردهایی برای ما ایجاد کند. ربطی به مذاکره با آمریکا ندارد، این سفر اما دوستان ژاپنی ما ابتکار عمل هایی دارند که ما آن را بررسی می‌کنیم. هیچ برنامه از پیش تعیین شده ای نیست، اما حتما به رسم انسان دوستی موضوعاتی مطرح می شود، وزرای اقتصادی ما و مسئولان بانکی حتما دراین سفر حضور خواهند داشت.
ربیعی در ادامه و در توضیح طرح معیشت خانوار گفت: طرح معیشتی با طرح یارانه متفاوت است. شش میلیون و خرده‌ای در این طرح ثبت نام کردند که بیش از دو میلیون نفر اجازه دادند دارایی هایشان بررسی شود. قطعا بررسی می شود و افرادی که مشمول شوند به آن ها طرح معیشتی داده خواهد شد.
وی اعلام کرد که مسئله معیشت، اشتغال، حاشیه نشینی و احساس نابرابری همچنین فقدان توسعه دیرین و تحریم از جمله مشکلاتی است که باید برای سال آتی درباره آنان تحلیل ارائه داد.
ربیعی سپس در ارتباط با نحوه اطلاع رسانی طرح سهمیه بندی بنزین گفت: دوستان رسانه ای ما زرنگی ژورنالیستی در ارتباط با گفته های اخیر آقای واعظی داشتند. شورای امنیت کشور موضوع اطلاع رسانی این طرح را مشخص کرده بود. آقای واعظی می خواستند از صدا و سیما تشکر کنند، آنها هم زحمت خود را کشیدند. در زمان بحران و پس از بحران مسئولیت ها را می خواهند به عهده نگیرند. منظور رییس دفتر رییس جمهور این بوده که ما خودمان این موضوع را هم بر عهده می گیریم، اما مسئولیت اصلی آن کاملا مشخص است که با چه کسی بوده است.
وی در ارتباط با موضوع بررسیFATFنیز گفت: گزارشی از جلسات دور جدید در مجمع تشخیص مصلحت نظام نشان می دهد با ترکیب دو کمیسیون بررسی مجدد آن آغاز شده است. آنچه مهم است این است که تصمیمیات امروز ما برای آینده کشور مهم است.
موافقین و مخالفین FATF نظرات خود را اعلام کنند
ربیعی گفت: از موافقین و مخالفین خواهش می کنم نظرات خود را اعلام کنند. رسانه ملی این فرصت برابر به هر دو گروه را بدهد. کارشناسان مالی و بانکی معتقد هستند با رفتن ایران به لیست سیاه هر ایرانی به مشکل بر می‌خورد. همکاران وزارت خارجه معتقد هستند خروج از این لیست سیاه کار مشکلی است و برای دولت های آتی هم سخت است. کارشناسان امنیتی ما هم معتقد هستند تحفظ امنیت ملی حفظ می شود. چین و روسیه هم به لیست پیوستند. کارشناسان سیاسی می گویند نپیوستن به این لیست یک نوع خود تحریمی است. ما به نظر مجمع احترام می گذاریم و امیدوارم مصلحت نظام در نظر گرفته شود.
منبع: فرارو
برچسب ها :
نام شما

آدرس ايميل شما

ظ
Iran, Islamic Republic of
بخدا مردم تنفر دارند چهره های تکراری وغیرکارامد اکثر شما ها را توی تلویزیون ویا سایتها می بینند.شما ها فقط جمعی هستید چه دولت وچه مجلس بفکر منافع خودتون هستید وکاری بمردم ندارید.
تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...