کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

چرا مقامات اسرائیلی کمی از لفاظی‌های خود علیه ایران کاسته اند؛

طرح جدید اسرائیل علیه ایران

11 آذر 1398 ساعت 13:13

 در واقع بنت فرصت را برای اقدام نظامی علیه ایران به منظور خارج کردن نیرو‌های آن از سوریه را مناسب می‌بیند. این در حالی است که برخی محافل نظامی اسرائیل، که با طرح بنت مخالف هستند، معتقدند که تنها راه خارج کردن ایران از سوریه، حصول توافق میان قدرت‌های بزرگ است.


تا همین چند هفته پیش، یعنی کمی قبل از آغاز ناآرامی‌های بنزینی در ایران، مقامات اسرائیل از احتمال حمله ایران به اهداف اسرائیلی یا آمریکایی هشدار می‌دادند و بر لزوم اتخاذ موضع تدافعی تاکید می‌کردند. اما حالا اسرائیلی‌ها موضع تدافعی را کنار گذاشته و از لزوم حمله به اهداف ایرانی در سوریه سخن می‌گویند.
به گزارش کبنا، در یک ماه گذشته، مقامات اسرائیلی کمی از لفاظی‌های خود علیه ایران کاسته بودند. در این مدت، ادعا می‌کردند که ایران ممکن است به اهداف اسرائیلی حمله کند. اما این ارزیابی، به تازگی عوض شده است.
انتشار یک ویدئوی کوتاه از نفتالی بنت، وزیر دفاع اسرائیل، درباره ناآرامی‌های ایران یکی از نشانه‌های تغییر محاسبات اسرائیل در مقابل ایران بود. بنت در این ویدئو، که زیرنویس فارسی دارد، خواستار بهبود دسترسی به اینترنت در ایران شد. اما محاسبه جدید اسرائیل چیست؟
تجدیدنظر در استراتژی اسرائیل علیه ایران در سوریه، مهمترین بخش این محاسبه است. اما به این مورد محدود نمی‌شود و طبق برخی گزارش‌ها شامل اقدامات سیاسی و اقتصادی علیه ایران نیز می‌شود.
نفتالی بنت، اخیرا در یک جلسه پشت در‌های بسته با مقامات امنیتی و نظامی، گفته است «فرصت استراتژیک» جدیدی در مقابل ایران فراهم شده که می‌تواند فشار نظامی اسرائیل علیه اهداف ایرانی در سوریه را بیشتر کند. از دیدگاه این مقام دست‌راستی و تندرو، ارتش اسرائیل باید فعالیت شدیدتری علیه ایران در سوریه انجام دهد تا هزینه‌های ایران را در سوریه به قدری بالا ببرد که این کشور خروج از سوریه را به صرفه‌تر ارزیابی کند.
 
طرح جدید اسرائیل علیه ایران
نفتالی بنت در کنار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
تشدید فشار در سه جبهه
بنت با بیان اینکه رویکرد جدید اسرائیل، همگام با تحریم‌های آمریکا علیه ایران است، افزود: «اگر ما امروز اقدام نکنیم و از این روزنه فرصت استفاده نکنیم، در آینده دورتر، خطر، بزرگتر خواهد بود و آن‌ها (ایران) ما را به خاطر قابلیت نظامی که قرار است توسعه داده شود، فلج خواهند کرد، اقدام نظامی تهاجمی‌تر، در کنار تحریم‌های اقتصادی فزاینده آمریکا و فشار سیاسی، این‌ها مواردی هستند که می‌توانند ایران را از سوریه خارج کنند.»
به نوشته روزنامه اسرائیلی جروزالم پست، از دیدگاه وزیر دفاع اسرائیل، استراتژی فعلی اسرائیل که در سال‌های اخیر اجرا شده و در ارتش اسرائیل به نام «کارزار بین جنگ‌ها» معروف است، باید تغییر کند تا استقرار ایران در سوریه و سایر مناطق آسیب ببیند.
روزنامه ایندیپندنت عربی نیز در گزارشی مدعی شد طرح بنت شامل تشدید فشار علیه ایران در سه جبهه است. بر اساس این طرح، اسرائیل باید فشار‌های پیوسته‌ای در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی علیه ایران اعمال کند. بنت بر این باور است که کاهش فعالیت‌های اسرائیل علیه ایران در ماه‌های اخیر اشتباه بود و این فعالیت‌ها باید تشدید شود.
این مقام اسرائیلی ادعا می‌کند که حضور نظامی ایران در سوریه ضعیف است و لذا تهدید بزرگی نیست. اما این سوال مطرح است که چرا با وجود این ادعا، بنت از ضرورت تشدید حملات نظامی به مواضع ایران در سوریه سخن می‌گوید؟ خصوصا که محافل اطلاعاتی و نظامی اسرائیل با طرح بنت مخالف هستند.
پاسخ این سوال را می‌توان از اظهارات بنت استنباط کرد. در همین رابطه، روزنامه ایندیپندنت نوشت: «از گفتگو‌های بنت با مقامات امنیتی، نقل شده که (او گفته است) اوضاع فعلی ایران، یک فرصت طلایی برای اسرائیل فراهم کرده که دیگر تکرار نخواهد شد. وی گفت: "اکنون، اسرائیل زمان مناسبی" برای اقدام (علیه ایران) دارد. چرا که نظام در تهران، اساسا درگیر اوضاع اقتصاد کشور و ناآرامی‌های هفته‌های اخیر است. از این رو، این فرصت ممکن است چند ماه دیگر از بین برود و لذا اسرائیل باید از این فرصت استفاده کند و حملات به ایران را بیشتر کند.»
در واقع بنت فرصت را برای اقدام نظامی علیه ایران به منظور خارج کردن نیرو‌های آن از سوریه را مناسب می‌بیند. این در حالی است که برخی محافل نظامی اسرائیل، که با طرح بنت مخالف هستند، معتقدند که تنها راه خارج کردن ایران از سوریه، حصول توافق میان قدرت‌های بزرگ است.


کد مطلب: 415149

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/news/415149/طرح-جدید-اسرائیل-علیه-ایران

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir