کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

یادداشتی بر اتفاقات اخیر عراق؛

دست‌های پشت پرده بحران عراق

13 مهر 1398 ساعت 9:47

​​​​​​​ سفر آقاي «عادل عبدالمهدي» به چين و قراردادهايي که بين عراق و برخي کشورها مثل چين و روسيه امضا شده، آمريکا را به شدت خشمگين کرده فلذا درصدد انتقام‌گيري از دولت عادل عبدالمهدي و سرنگوني اين دولت برآمده است. ايران طبيعتا با نگراني حوادث و مسائل عراق را دنبال مي‌کند. به دليل اينکه هر ناامني و هر تغييرات دراماتيکي در عراق تاثير خودش را بر جامعه ايران باقي مي‌گذارد.


شکي نيست که آنچه در عراق طي روزهاي گذشته اتفاق افتاد يکسري مطالبات کاملا مشروع بود که جوانان عراقي را به کف خيابان‌ها منتقل ساخت و شعارهايي را در مبارزه با فساد و کم کاري دولت‌ها در ارائه خدمات رفاهي مطرح کردند. نارضايتي‌ها طبعا هست اما دو رخداد در اين تظاهرات اخير وجود داشت؛ يکي، زمان اين تظاهرات و دوم، شعارهايي که انحرافي بود و مطرح شد. درحقيقت شعارهاي انحرافي نشان داد که جريان‌هاي خطرناکي اين تظاهرات را به سمت خشونت هدايت کردند. يکي از اين مسائل، مسأله اربعين است که ما در آستانه اربعين حسيني قرار داريم و اين تظاهرات زماني صورت مي‌گيرد که مراسم اربعين حسيني تحت‌الشعاع قرار گيرد. به همين دليل برآيند گزارش‌ها نشان مي‌دهد که برخي از عوامل حزب سابق بعث، فرزندان عوامل حزب بعث و همچنين برخي از جريان‌هاي انحرافي و منحرف که با سفارتخانه آمريکا در ارتباط هستند در سازماندهي بخشي از تظاهرات نقش داشتند و از آنجايي که در طول سال‌هاي گذشته از سال 2003 زمان سرنگوني صدام تاکنون اربعين حسيني به يک پديده بسيار مهمي در منطقه و جهان تبديل شده، هر سال به‌رغم ناامني‌هاي موجود در عراق، شمار شرکت کنندگان در راهپيمايي اربعين افزايش پيدا مي‌کند و شعارهاي مطرح شده که شعارهاي استراتژيک و نشانه وحدت اسلامي و شيعه است به نظر مي‌آيد که سه رژيم آمريکا، عربستان و رژيم صهيونيستي را به شدت نگران کرده است. تلقي آمريکا، رژيم صهيونيستي و عربستان اين است که اگر مراسم اربعين به اين شکل ادامه پيدا کند به يک حرکت جهاني تبديل خواهد شد و محور مقاومت تقويت خواهد شد و به همين دليل از سال‌گذشته تاکنون براساس گزارش‌هاي موجود، عوامل آمريکا و عربستان و رژيم صهيونيستي در تلاش بودند تا يک حرکت اعتراضي با بهانه مبارزه با فساد را سازماندهي کنند و به همين دليل الان بعد از نزديک به يکسال که از اين تحرکات مشکوک آمريکا، عربستان و رژيم صهيونيستي و عوامل اين سه رژيم در عراق براي بحران‌سازي مي‌گذرد، در آستانه اربعين به اين شکل ظاهر شده و اعتراضات خشونت آميز را به دنبال داشته و شناسايي‌ها و رصدي که صورت گرفته اين است که اغلب تظاهرکنندگان از طبقات نسبتا مرفه و درحقيقت متوسط جامعه عراقي هستند که به بهانه مقابله و مبارزه با فساد و رانتخواري و کم‌کاري دولت وارد خيابان شدند وگرنه مردم عراق به زندگي خودشان مشغول هستند. موضوع ديگر، مسأله دولت آقاي عادل عبدالمهدي است. ايشان يکي از چهره‌هاي مورد احترام طيف شيعه متعهد هست و در طول يکسال گذشته در برابر فشارهاي آمريکا براي کاهش روابط با تهران ايستادگي کرد.
سفر آقاي «عادل عبدالمهدي» به چين و قراردادهايي که بين عراق و برخي کشورها مثل چين و روسيه امضا شده، آمريکا را به شدت خشمگين کرده فلذا درصدد انتقام‌گيري از دولت عادل عبدالمهدي و سرنگوني اين دولت برآمده است. ايران طبيعتا با نگراني حوادث و مسائل عراق را دنبال مي‌کند. به دليل اينکه هر ناامني و هر تغييرات دراماتيکي در عراق تاثير خودش را بر جامعه ايران باقي مي‌گذارد. امنيت ملي ايران ارتباط مستقيم با امنيت ملي عراق دارد و به همين دليل ايران ضمن تاييد مطالبات مشروع در عين حال از طرح شعارهاي انحرافي و کشيده شدن تظاهرات مردمي به سوي خشونت‌ها نگران است. ايران سعي مي‌کند که به نوعي ارتباطي بين تظاهرکنندگان اصلي که داراي مطالبات مشروع هستند با دولت عراق برقرار کند تا مشکل حل شود.


کد مطلب: 413509

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/news/413509/دست-های-پشت-پرده-بحران-عراق

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir