تاریخ انتشار
يکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۰
کد مطلب : ۴۰۹۸۹۸
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد مطرح کرد

مرگ 2610 کهگیلویه و بویراحمد به دلیل بیماری‌های غیرواگیردار

۰
مرگ 2610 کهگیلویه و بویراحمد به دلیل بیماری‌های غیرواگیردار
کبنا ؛سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: سال گذشته دو هزار و 610 کهگیلویه و بویراحمدی جان خود را از دست دادند که ابتلا افراد به بیماری‌های غیرواگیر باعث مرگ افراد شده است.
در سال‌های نه چندان دور بیماری‌های واگیردار عامل مرگ و میر در کشور بود اما با اقداماتی که وزارت بهداشت انجام داد مرگ ناشی از بیماری‌های واگیردار کاهش یافته است.
طبق گفته متولیان امر بیماری‌های واگیردار جای خود را به بیماری‌های غیرواگیر داده که طی سال‌های اخیر بیماری‌های غیرواگیر عامل 74 درصد مرگ‌ و میرها در کشور بوده است. در استان کهگیلویه و بویراحمد هم بیماری‌های غیرواگیر عامل مرگ و میرها بوده که آمارهای سال 97 گواه این موضوع است.
با توجه به آنچه سرپرست تازه منصوب شده دانشگاه علوم پزشکی در نشست کارگروه سلامت مطرح کرد: سال گذشته دو هزار و 610 کهگیلویه و بویراحمدی جان خود را از دست دادند که بیماری‌های غیرواگیر عامل مرگ یک هزار و 790 نفر از این افراد بوده است.
پرویز یزدان‌پناه ریشه اغلب بیماری‌های غیرواگیر منجر به مرگ را فشار خون بالا دانست و عنوان کرد:سال 97، 105 نفر براثر فشار خون بالا جان خود را از دست دادند.
وی با اشاره به اینکه فوت شدگان در سنین جوانی و میانسالی 30 تا 70 سال بودند، گفت: بیماری‌های قلبی و عروقی دلیل شایع مرگ و میرها در استان است و سالانه یک هزار و 100 نفر براثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند که فشار خون بالا علت ابتلا به بیماری‌های قلبی است.
این مسوول تصریح کرد: سرطان‌ها، دیابت و آسم دیگر بیماری‌های غیرواگیر کشنده در سطح استان بودند که 312 نفر به دلیل ابتلا به سرطان جان خود را از دست دادند،ضمن اینکه حوادث و سوانح رانندگی دیگر عامل مرگ و میر در این استان است.
یزدان‌پناه خاطرنشان کرد: بیماری فشارخون بالا عامل ابتلا افراد به بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های مزمن کلیه و سکته مغزی است که کنترل فشار خون منجر به کاهش ابتلا به این بیماری‌ها و مرگ‌های ناشی از آنها می‌شود.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اهمیت کنترل فشار خون و اجرای طرح بسیج ملی فشار خون گفت: آگاه‌سازی به مردم برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر امری لازم و ضروری است.
وی بر لزوم افزایش سطح آگاهی مردم در خصوص بیماری‌های غیرواگیر تأکید کرد و یادآور شد: فشار خون قاتل خاموشی است که بی‌اطلاعی مردم از این بیماری و کنترل آن منجر به مرگ و میر شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما

پای روانگردان در پرونده قتل ميترا استاد باز شد

پای روانگردان در پرونده قتل ميترا استاد باز شد

کارشناس اسلحه عنوان مي‌کند 9گلوله شليک شده است. بنده درخواست کردم اين مساله در هيات کارشناسي ...
ایران و عربستان؛ وقت مصالحه رسیده است؟

ایران و عربستان؛ وقت مصالحه رسیده است؟

 طرح چهار ماده‌ای ماکرون، هنوز به نتیجه نرسیده، اما شواهد و قراین نشان می‌دهد که احتمال ...
واکنش‌ها به حکم ۵ سال زندان حسین فریدون

واکنش‌ها به حکم ۵ سال زندان حسین فریدون

پرونده دیگری که ممکن است مورد توجه قوه قضائیه باشد، پرونده مهدی جهانگیری برادر اسحاق ...