تاریخ انتشار
يکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۹
کد مطلب : ۴۰۵۶۵۶
گزارش واشنگتن‌پست:

لجبازی ترامپ دولت امریکا را تعطیل کرد / 7 هزار دروغ ترامپ در700 روز ریاست جمهوری

۱
۰
لجبازی ترامپ دولت امریکا را تعطیل کرد /  7 هزار دروغ ترامپ در700 روز ریاست جمهوری
کبنا ؛به‌تعطیلی کشاندن دولت، تبدیل به تازه‌ترین ابزار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا، برای به کرسی نشاندن حرف و خواسته‌هایش شده است. طی دو سال دوران ریاست‌جمهوری‌اش این سومین باری است که دولت فدرال امریکا را به تعطیلی کشیده و ضرر مالی احتمالی را‌ متوجه زیرساخت‌های اقتصادی این کشور کرده است.
به‌گزارش الجزیره، نیمه شب جمعه، پس از آنکه سنا لایحه تأمین بودجه 5 میلیارد دلاری ساخت دیوار مرزی را تصویب نکرد و به آن رأی مثبت نداد، دولت امریکا رسماً تعطیل شد. با این تعطیلی، کارکنان وزارتخانه‌های امنیت داخلی، دادگستری، امور خارجه، کشور، کشاورزی، مسکن و ادارات دولتی به مرخصی اجباری فرستاده شده و فعلاً به آنها حقوقی پرداخت نمی‌شود.
مجلس نمایندگان به‌طرح بودجه مورد نظر ترامپ 217 رأی مثبت و 185 رأی منفی داد اما با عدم رسیدن آرای جمهوریخواهان به حد نصاب در سنا، این طرح به تصویب نرسد. بر اساس قوانین سنا، تصویب این طرح در این مجلس 100 نفری به 60 رأی نیاز دارد ولی جمهوریخواهان تنها 51 کرسی در اختیار دارند.
در نخستین ساعات روز جمعه، ترامپ دموکرات‌ها را تهدید کرده بود که اگر دولت تعطیل شود، این تعطیلی می‌تواند «خیلی طولانی» باشد اما این هم باعث نشد، نمایندگان دموکرات تن به خواسته او بدهند و رئیس‌جمهوری‌شان را به‌دلیل عقب‌نشینی نکردن از موضع خود برای ساخت دیوار مرزی میان امریکا و مکزیک، سرزنش کردند.
چاک شومر رهبر دمکرات‌ها در سنا، روز جمعه در مجلس صراحتاً گفت لایحه بودجه ساخت دیوار مرزی تصویب نخواهد شد و افزود: «ترامپ سر لج افتاده است و می‌خواهد ما را با «تعطیلی ترامپ» در کریسمس روبه‌رو کند. شما نه امروز، نه هفته بعد و نه سوم ژانویه که دموکرات‌ها کنترل مجلس نمایندگان را به دست خواهند گرفت، قادر نخواهی بود دیوارت را بسازی». در ساعت‌های منتهی به تعطیلی دولت، جمهوریخواهان و دموکرات‌ها در سنای امریکا تلاش کردند به توافقی برسند اما با سماجت ترامپ روی خواسته‌اش، این توافق به بن‌بست رسید. ظاهراً روز گذشته سناتورها با یکدیگر صحبت‌هایی کرده بودند تا بتوانند دولت را به ادامه کارش وا بدارند اما تا این لحظه این تلاش به نتیجه نرسیده است.
تعطیلی دولت در شرایطی روی داد که اوایل هفته پیش نشانه‌هایی از کاخ سفید دیده شد که دولت گزینه دیگری برای تأمین مالی پروژه ساخت دیوار مرزی پیدا کرده است.
در سلسله توئیت‌هایی که روز جمعه بر صفحه توئیتری ترامپ نشست، او مکرراً علیه دموکرات‌های سنا خط و نشان کشید و از میچ مک‌کنل جمهوریخواه، خواست که قوانین سنا را تغییر دهد تا این بودجه مورد تأیید سنا قرار بگیرد. او پیش از این گفته بود: «باعث افتخارم خواهد بود که دولت را به‌دلیل امنیت مرزی تعطیل کنم». سناتورها لامار الکساندر و مارکو روبیوی جمهوریخواه صراحتاً اعلام کرده‌اند که از تغییرات قدرت در کاخ سفید، شکست خورده‌اند. روبیو اوایل هفته پیش گفت که جمهوریخواهان به لایحه مالی خود که مجموعاً 1.3 میلیارد دلار برای امنیت مرزی در نظر گرفته شده است، رأی خواهند داد اما تأمین مالی ساخت دیوار مرزی را تأیید نخواهند کرد. نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان امریکا نیز با اشاره به پرداخت نشدن حقوق 800 هزار کارمند فدرال، گفت به تعطیلی کشیده شدن دولت ترامپ به مردان و زنانی که امنیت امریکا را حفظ می‌کنند، صدمه می‌زند.
 تاثیر تعطیلی دولت بر اقتصاد امریکا
از تأثیرات این تعطیلی می‌توان به افت و خیزهای بازار بورس و سهام در امریکا اشاره کرد. روز جمعه، در پی اعلام این تصمیم، سهام‌های امریکایی با کاهش روبه‌رو شدند. سهام صنعت داو جونز با 1.82 درصد و کمپانی S&P 500 با 2 درصد کاهش مواجه شدند.
تعطیلی دولت، مدتی کوتاه پس از تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از سوریه، باعث رویارویی کاخ سفید و نمایندگان شده است. اگرچه نمایندگان وعده‌ داده‌اند مذاکرات را بر سر خروج دولت از تعطیلی آغاز کرده‌اند اما باز هم مشخص نیست این تعطیلی چند روز طول خواهد کشید. در همین حال نظرسنجی واشنگتن پست نشان می‌دهد 51 درصد مردم امریکا دونالد ترامپ و جمهوریخواهان را مقصر تعطیلی دولت می‌دانند.

تعطیلی دولت به چه معناست؟
تعطیلی دولت امریکا در نتیجه اختلاف میان سنا و کنگره با دولت روی می‌دهد به این معنا که دولت فدرال ایالات متحده به‌دلیل عدم تصویب بودجه همه خدمات خود را جز خدمات بخش‌های حیاتی متوقف می‌کند و تا زمانی که توافق بر سر تصویب بودجه – در کنگره- حاصل نشود این تعطیلی ادامه پیدا می‌کند.  با این تصمیم، 9 دپارتمان دولت و ده‌ها دفتر تحت تأثیر قرار گرفته‌اند. وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، حوزه دادگستری،‌ امنیت داخلی، وزارت کشور و وزارت خارجه آمریکا از جمله بخش‌‌هایی هستند که تعطیل می‌شوند.  800 هزار کارمند فدرال یا باید به مرخصی اجباری بروند یا بدون دستمزد کار کنند. بیش از نیمی از هزار و 700 نفری که برای دفتر رئیس‌جمهوری کار می‌کنند، به مرخصی اجباری فرستاده شده‌اند. با تعطیلی اخیر، دولت امریکا مجموعاً 22 بار تعطیل شده است. اگرچه تعطیل شدن دولت فدرال امریکا تنها بخشی از فعالیت‌های آن را محدود می‌کند اما هرچه این تعطیلی بیشتر ادامه یابد، گستره تأثیراتش بیشتر خواهد شد. لوایح بودجه دولت امریکا زمان‌بندی شده هستند و در صورتی که بودجه بعدی تا موعد مشخصی تصویب نشود، دولت تعطیل می‌شود. همین موجب شده تا دولت‌ها و ادوار مختلف کنگره از این ضرب‌الاجل‌های زمانی به‌عنوان اهرمی برای تأیید سیاست‌ها و طرح‌های مد نظر خود استفاده کنند. طولانی‌ترین تعطیلی دولت مربوط به اواخر سال 1995 است، که 21 روز طول کشید. پس از آن دولت واشنگتن در سال 2013، 16 روز تعطیل شده بود. در این 16 روز باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت و معاون او جو بایدن با توجه به تعطیلی آشپزخانه کاخ سفید مجبور بودند به یک رستوران کوچک در نزدیکی این کاخ مراجعه کرده و همبرگر سفارش دهند.
گزارش واشنگتن‌پست از 7 هزار دروغ ترامپ در700 روز ریاست جمهوری
روزنامه واشنگتن گزارش داد: تعداد دروغ‌ها و اظهارات گمراه‌کننده دونالد ترامپ به طور عجیبی افزایش پیداکرده،به نحوی که رئیس جمهوری آمریکا در هشت ماه اول ریاست جمهوری 1137 ادعای گمراه‌کننده داشته که به طور متوسط روزانه پنج مورد ادعای بی‌اساس را شامل می‌شود.
به گزارش ایرنا، این روزنامه آمریکایی نوشت: ترامپ در هشت ماه اول ریاست جمهوری 1 هزار 137 دروغ یا ادعای گمراه‌کننده کرد که به طور متوسط روزانه پنج مورد ادعای بی‌اساس کرده است.
واشنگتن پست افزود: در ماه اکتبر در ایام پیش از انتخابات میاندوره‌ای کنگره، اوسخنرانی‌هایی در نقاط مختلف کشور کرد و طی آن یک هزار و 205 مورد ادعا مطرح کرد که به طور متوسط روزانه 39 مورد می‌شد.
واشنگتن پست به آمار منتشر شده از طرف "مرکز اطلاعات نظارت برعملکردها" (Fact Checker"s database) استناد کرده و نوشت: ترامپ در هفتصدمین روز ریاست جمهوری تا تاریخ بیستم دسامبر در مجموع 7 هزار 546 مورد ادعا یا اظهارنظر مشکوک ارائه داده است.
سیل اطلاعات غلط ارائه شده توسط رئیس جمهوری که در جریان مبارزات انتخاباتی در گوشه و کنار کشور ارائه کرد، به طور چشمگیری افزایش یافته است.
دونالد ترامپ در هرکدام از سخنرانی‌ها 35 تا 45 مورد ادعای مشکوک اظهار داشته است.
رئیس جمهور معمولا در مصاحبه‌هایی که با رسانه‌های محلی انجام می‌دهد، همان ادعاها را تکرار می‌کند و با گروه خبرنگاران کاخ سفید قبل و بعد از سفرهایش مجادله دارد.
ترامپ ماه نوامبر گذشته پیش از انتخابات میاندوره‌ای که روز ششم نوامبر برگزار شد، 866 مورد ادعای بی‌اساس انجام داد که در چهار و پنج روز پرکار انجام شد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
این همه مطلب نوشتید و صغری کبری چیدید. نمیدونم خودتون هم این حرفا زو واقعا باور دارید یا نه. ما خودمون . مسئولان رو داشتیم وقتی . مد نبود.ما دست عالم و آدم رو. مردم با همدیگه به مسئول بستیم. اگه هم دیگران دروغگو و لجباز و... باشن یه سوال خیلی ساده میکنم؛ چرا همچنان اونا . چرا اونا کشور شماره یک هستن و ما وضعیتی. چ را مردمش تو رفاهن و ما و خیلی از ماها آرزو داریم اونجا راهمان بدن؟ حداقل شرافت خبرنگاری داشته باشید و نظر مخالف رو ام چاپ کنید. نظر مخالف نمیکشتون
تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...