کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

معلم خصوصی نداشته‌ام

حرف‌های شنیدنی رتبه اول کنکور تجربی / فرناز: تنها رقیب من؛ خودم بودم و تقلب دیگران برای من ناخوشایند بود

22 مرداد 1401 ساعت 22:11

رتبه اول کنکور تجربی ۱۴۰۱ می‌گوید: معلم خصوصی نداشته‌ام و کسب رتبه اول برایم غیر منتظره نبود زیرا در آزمون‌های آزمایشی نیز رتبه اول را کسب می‌کردم.


رتبه اول کنکور تجربی ۱۴۰۱ می‌گوید: معلم خصوصی نداشته‌ام و کسب رتبه اول برایم غیر منتظره نبود زیرا در آزمون‌های آزمایشی نیز رتبه اول را کسب می‌کردم.
به گزارش کبنا، فرناز حسن‌زاده متولد ۲۳ آذرماه ۸۲ از استان کهگیلویه و بویراحمد در کنکور ۱۴۰۱ تجربی توانست در اولین سال شرکت در آزمون کنکور، رتبه اول کشور را بدون داشتن هیچ سهمیه‌ای کسب کند.
فرناز حسن‌زاده درباره خانواده به تسنیم گفت: پدرش کارمند صدا و سیما و مادرش با داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی مهندسی عمران خانه‌دار است و یک خواهر کوچکتر از خود دارد.
وی با بیان اینکه هدفم کسب رتبه ۱ کنکور نبود، افزود: از ابتدا می‌خواستم در درس‌ها به تسلط بالایی برسم. برای همین هیچ وقت موارد حاشیه‌ای روی من تأثیر نداشته و ندارد چون هدفم به پایان نرسیده است. ولی فکر می‌کنم بیش‌ترین تأثیر در این رفتار بابت توصیه‌ها و راهنمایی‌های خانواده‌ام در طول این سال‌ها باشد.
حسن‌زاده در پاسخ به این سؤال که چه چشم‌اندازی برای آینده دارید، اظهار داشت: سعی می‌کنم عادت برنامه‌ریزی خودم را در دانشگاه حفظ کنم. در دانشگاه تحقیق خواهم کرد که در چه زمینه‌هایی می‌توانم فعالیت کنم و سعی می‌کنم وضعیت درسی خودم را در هنگام تحصیل حفظ کنم.
وی با اشاره به زمان شروع درس خواندن خود تصریح کرد: از تابستان کلاس دهم مطالعه را برای موفقیت در کنکور امسال آغاز کرد و با کمک و همراهی خانواده به این روز فکر می‌کرد و با تلاش مستمر، نظم، برنامه‌ریزی و توکل بر خدا این رتبه را کسب کردم و خانواده‌ام نیز در تأمین امکانات، محیطی مناسب و آرامش روحی نقش داشتند.
وی با بیان اینکه در کلاس فیزیک و یک دوره تست‌های طلایی شرکت کرده است، افزود: سال آخر تفریحاتم را به حداقل رسانده و بیشتر وقت خود را مشغول درس مطالعه بوده‌ام.
وی در پاسخ به این سؤال که یکی از مشکلات دانش‌آموزان برتر این است بعد ورود به دانشگاه نمی‌توانند جایگاه علمی خودشان را حفظ کنند. تو چگونه جایگاه خودت را حفظ خواهی کرد؟ ادامه داد: من نهایت سعی خودم را خواهم داشت که شرایط الان خودم را در دانشگاه هم ادامه دهم و حفظ کنم. سعی کردم زندگیم همیشه با برنامه‌ریزی همراه باشد. سعی می‌کردم در تمام زمان‌ها مسیر مشخصی را طی کنم. مسیر زندگی که انتخاب کرده بودم از همین مسیر عبور می‌کرد و سعی می‌کردم برای موفقیت به آن پایبند باشم. شاید برخی می‌گفتند که چرا در تابستان درس می‌خوانی ولی برای من هدف مهم بود و کار درست را انجام می‌دادم.
‌رتبه یک کنکور تجربی با اشاره به اینکه مدرسه فرزانگان (سمپاد) تحصیل می‌کردم، خاطرنشان کرد: کتاب‌هایم را به تدریج و دربازه‌های زمانی مختلف تهیه کردم و معلم خصوصی نداشتم و تنها در کلاس کنکور فیزیک و دوره تست‌های طلایی شرکت کرده است.
وی با بیان اینکه از درس خواندن لذت می‌برم اما در کنار درس تفریحات دیگری هم داشتم، تأکید کرد: زمان‌هایی به دل طبیعت می‌رفتم یا همراه خانواده به دیدن اقوام می‌رفتیم. من تفریح و درس را همزمان با هم پیش می‌بردم.
رتبه اول کنکور تجربی به پشت کنکوری‌ها توصیه کرد: به طور مستمر تلاش کنند و برای رسیدن به هدفی که دارند استوار باشند و در این مسیر باقدرت گام بردارند و در رشته پزشکی دانشگاه تهران ادامه تحصیل خواهم داد.
وی در پاسخ به این سؤال که چقدر تراز و رتبه و درصد دیگران برای شما مهم بود؟ با توجه به آنلاین بودن آزمون آیا نگران تقلب برخی دانش‌آموزان بودید و چقدر این موضوع برایتان مهم بود؟ گفت: من به درصد و رتبه دیگران توجه نمی‌کردم؛ تنها رقیب من؛ خودم بودم و تقلب دیگران در ابتدا برای من ناخوشایند بود، ولی در ادامه سعی کردم به آن‌ها توجه نکنم و حتی از کسانی که با تقلب سعی در جلو زدن از من داشتند، نیز جلو بزنم.
رتبه اول کنکور تجربی در پاسخ به این سؤال که روشت برای مطالعه‌ی این درس‌ها چگونه است، گفت: برای تمام درس‌ها ابتدا باید مطالب کتاب درسی را خوب یاد گرفت. مثلاً برای درس زیست‌شناسی باید بدانیم که هر بخش از متن با کدام بخش از تصویر‌های کتاب ارتباط دارد. برای درس زیست باید تصویر‌ها را به ذهن بسپاریم. من برای این کار تصویر‌ها را خودم نقاشی می‌کنم. بعد از یادگیری کامل کتاب درسی، فقط خواندن کافی نیست و باید تست‌های زیادی حل کنیم. بعد از حل تست‌ها، لازم است که هر تست را تک‌تک بررسی و تحلیل کنیم. حتی ممکن است نکات زیادی در گزینه‌ها باشد. باید نکاتی را که از تست‌ها بیرون می‌آوریم، در حاشیه‌ی کتاب‌های درسی یادداشت کنیم. این کار کمک زیادی به یادگیری ما می‌کند. می‌توانیم از منابع گوناگون برای حل تست بهره بگیریم.
وی ادامه داد: تعطیلی مدارس باعث شد انگیزه‌ام برای درس‌خواندن کمتر شود. سعی کردم برنامه‌ریزی دقیقی کنم. با برنامه‌ریزی اثر منفیِ کرونا خیلی کمرنگ شد. در این مدت که تعطیل بودیم سعی کردم در زمان‌های مشخصی کار‌هایی انجام بدهم تا انگیزه‌ام بیشتر شود. زبان آلمانی را به‌طور خودآموز شروع کردم و سعی کردم این زبان جدید را هم یاد بگیرم. بخشی از زمان را هم به تماشای برنامه‌های تلویزیونی می‌گذراندم. برنامه‌ی راهبردی کانون هم در حفظ انگیزه‌ی بچه‌ها بسیار مؤثر بوده است.


کد مطلب: 451378

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/interview/451378/حرف-های-شنیدنی-رتبه-اول-کنکور-تجربی-فرناز-تنها-رقیب-خودم-بودم-تقلب-دیگران-ناخوشایند

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir

1