تاریخ انتشار
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۳۸
کد مطلب : ۴۳۰۰۸۱
در برنامه تلویزیونی نگاه انجام گرفت

جدال آتشین خرازی و شریعتمداری ( + فیلم کامل )

۳
۲
جدال آتشین خرازی و شریعتمداری ( +  فیلم کامل )
کبنا ؛مناظره حسین شریعتمداری و صادق خرازی درباره آمریکای بایدن به مباحث سیاست داخلی کشید و جنجالی شد.
    
فیلم) مناظره حسین شریعتمداری و صادق خرازی

شنبه شب این هفته صادق خرازی دبیر کل حزب اصلاح طلب  ندای ایرانیان  و حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در برنامه نگاه یک مقابل هم قرار گرفتند و مناظره‌ای داغ و جنجالی را رقم زدند.  گفت وگویی که اگرچه به سیاست آمریکا و آینده روابط ایران وآمریکا مربوط می‌شد اما سخنان صریح و بی پرده هر دو طرف  موضوع بحث را از سیاست خارجی به سیاست داخلی عوض کرد. حسین شریعتمداری در ابتدای این گفت و گو دولت و دوستان  خرازی  را مسئول وضعیت فعلی کشور توصیف کرد و افزود: «مردم از تورم ۵۲ درصدی، بیکاری، تعطیلی کارخانجات و از گرانی ۳۰۰ درصدی مسکن ناراحت هستند.» وی گفت: «تا دیروز ساخت پالایشگاه را کثافت‌کاری می‌دانستید بعد حالا به ساخت آن افتخار می‌کنید؟» صادق خرازی نیز گفته‌های شریعتمداری را این گونه پاسخ داد که  «این مسائل به بنده چه ارتباطی دارد،  من خودم هم به این مسائل اعتراض دارم.»
وی در ادامه به ماجرای سرمقاله شریعتمداری درباره آیت الله سیستانی گریزی زد و افزود: «شما توهینی که به آیت الله سیستانی کردید موجب به هم ریختن عراق و کل منطقه  شد، شما به دروازه توبه رسیدید.... چون علی کریمی یک دستبند سبز بسته و خودش می‌گوید اشتباهی سبز بود ادعا می‌کنید صلاحیت ریاست بر فدراسیون فوتبال را ندارد.
اگر کسی شال سبز انداخت اشکال دارد؟ » شریعتمداری پاسخ داد: این سبزی که شما می‌گویید اشکال دارد وگرنه باید بگوییم هیلاری سادات کلینتون. خرازی در پاسخ اظهارکرد: «این دیدگاه کشور را نابود کرده است... شما در کیهان نشستید و خودتان را قیم مردم ایران می‌دانید.» در بخش دیگری از این گفت و گو، صحبت‌ها به سمت برجام و مذاکره سوق پیدا کرد و خرازی گفت که شرایط مثل گذشته نیست، «تیم آقای بایدن تیم مذاکره هست» و «آمریکای بایدن دنبال محدودسازی بساطش در خاورمیانه و انتقال به سمت چین است» شریعتمداری نیز در واکنش به اظهارات خرازی تصریح کرد: «طوری صحبت می‌کنند که انگار برجام زمانی که ترامپ آمد خراب شد، برجام خسارت محض بود، آقایان بگویند که با این برجام چه آورده‌ای برای این کشور داشته‌اند...ما هم می گوییم کسانی که مذاکره کردند متدین هستند و خائن نیستند اما سرشان کلاه گذاشتند.» حسین شریعتمداری در بخش دیگری از این گفت وگو به ماجرای 88 اشاره کرد و افزود: «ریچارد هاوس از سران فتنه ۸۸ به عنوان دوستان خود نام برد و نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز گفت که بزرگ‌ترین سرمایه‌ها و امید ما، سران اصلاح طلبان هستند. چرا این افراد که نخست وزیر رژیم صهیونیستی از آن‌ها به عنوان دوست و امید نام می‌برد، این رابطه را تکذیب نمی‌کنند؟ اگر واقع بینانه نگاه کنیم، برخی علنی وطن فروشی کردند که اسناد آن وجود دارد.» خرازی نیز درپاسخ به اظهارات شریعتمداری گفت: «هیچ یک از سران اصلاحات؛ وابسته نیستند. شما با تفکر خود و این که بگویید آمریکا می زند و صهیونیست‌ها می‌زنند؛ کشور را به سمت نابودی می‌برید. ممکن است در روزنامه کیهان جاسوس وجود داشته باشد، همان طور که مدیرکل ضد جاسوسی یکی از دستگاه‌های امنیتی، جاسوس صهیونیست‌ها بود.»

     

خرازی در مناظره با شریعتمداری: شما با تفکر خود کشور را به سمت نابودی می‌برید
دبیرکل حزب ندای ایرانیان گفت: با توجه به این که بایدن تیم خود را بر اساس مذاکره و چانه‌زنی سخت انتخاب کرده است، به برجام باز می‌گردد.
صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان با اشاره به موضوع تغییر قدرت در آمریکا اظهار کرد: در آمریکا شکاف طبقات اجتماعی و سیاسی جدی وجود دارد. ترامپ یک پدیده خاص و ویژه‌ای بود و ظهورش توام با ادبیات نژاد پرستی، خارجی ستیزی، بیگانه ستیزی، اسلام ستیزی، اسلام هراسی و ایران هراسی بود. او طرفداران زیادی را جمع کرد و میزان رأی به آقای ترامپ از دوره قبل خودش بیشتر بود اما شکست خورد. علت شکست ترامپ این بود که در آمریکا، هم عرض چنین توحش سیاسی، یک بلوغ نخبگان هم شکل گرفت.
وی ادامه داد: باید دشمن خود را به خوبی بشناسیم. نباید تصور کنیم آمریکا به زودی فرو می‌پاشد زیرا خودکامگی در مقابل سیستم آمریکا نمی‌تواند دوام بیاورد و آقای ترامپ نماد این خودکامگی بود و در هر کاری به صورت قانونی و غیر قانونی تصرف می‌کرد و نماد بازی در سیستم، آقای بایدن و مجموعه دموکرات‌ها بودند.
 وی با اشاره به حضور ترامپ در عرصه سیاست آمریکا گفت: اکنون امپراطوری سناتورها در دورن سیستم آمریکا پدید آمده است اما کار آن‌ها خیلی سخت است. در دوره روسای جمهور دموکرات چالش جدی و بحران طبقاتی در آمریکا نبود اما اکنون بحران جدی در این زمینه وجود دارد. در درون هیئت حاکمه آمریکا چه جمهوری خواه و چه دموکرات؛ از آقای ترامپ استقبال نکردند و نتیجه آن پیروزی بایدن بود. 
خرازی در همین راستا گفت: سیستم سیاسی آمریکا با آقای ترامپ همخوانی نداشت. از داخل حزب جمهوری خواه، بسیاری از روسای جمهور در مراسم تحلیف آقای بایدن شرکت کردند و در واقع یک تودهنی به آقای ترامپ زدند. نظام دیوان سالار ایالات متحده، سر سازش و آشتی با تفکر و مکتب فکری امثال ترامپ ندارد. آقای بایدن با مشکلات بسیار بزرگی رو به رو است زیرا اکنون جامعه آمریکا به یک جامعه متشنج بحرانی اساسی رسیده است اما نظام دیوان سالار آمریکا به رغم بحران اجتماعی تاریخی می‌تواند این مشکل را در درون خود حل کند.
 خرازی با کم اعتبار خواندن آمریکا در عرصه بین المللی گفت: اعتبار آمریکا با دعواهای سیاسی اخیر در صحنه جهانی آسیب دیده و خدشه دار شده است اما این به معنای نابودی این کشور نیست. بر اساس شناختی که از جامعه آمریکا دارم، قبول ندارم که آمریکا در حال نابودی و انحطاط است، جامعه آمریکا قدرت بازسازی دارد و از وقایع اخیر درس‌های بزرگی گرفت.
  دبیرکل حزب ندای ایرانیان گفت: نباید از ترامپ دفاع کنیم. همان گونه که همه گروه‌ها و جناح‌های کشورمان در زمینه دفاع از منافع ملی، تحت زعامت مقام معظم رهبری هیچ اختلافی نداریم و در برابر تجاوز و دشمن خارجی متحد هستیم، در آمریکا هم این گونه است. اگر کسی بخواهد جناح‌های کشورمان را از هم جدا کند به منافع ملی کشورمان خدمت نکرده است.
 در ادامه این برنامه خرازی گفت: در ساختار سیاسی آمریکا، اولویت‌ها متفاوت می‌شود همان گونه که در ساختار سیاسی کشور ما هم این گونه است. شاید ساختار سیاسی آمریکا در یک بازه زمانی، آقای ترامپ را از فعالیت‌های سیاسی محروم کند زیرا بر اساس قانون اساسی آمریکا، او رفتارهای ناهنجار داشته است. آمریکایی‌ها متوجه منافع ملی خود شده‌اند و برای حفظ این منافع می‌خواهند وضع موجود در رژیم صهیونیستی را مهار کنند.
 وی یادآور شد: آمریکایی‌ها می‌خواهند به سمت آرامش و ثبات سیاسی بروند بنابراین حضور خود در خاورمیانه را کم و به سمت محدود کردن چین خواهند رفت. اولویت‌های جمهوری خواهان با دموکرات‌ها برای مدیریت آمریکا متفاوت است و اگر دموکرات‌ها جنگی را تمام کنند، جمهوری خواهان آغازگر جنگ هستند.
 این فعال سیاسی گفت: امروز تنها لابی دولت آمریکا، صهیونیست‌ها نیستند، بلکه عرب‌ها نیز حضور دارند و از غیبت ما، دیگران استفاده می‌کنند.
 این کارشناس مسائل بین الملل افزود: درباره آمریکا نباید تحلیلی مبتنی بر جنگ سرد یا توهم توطئه ارائه دهیم بلکه تحلیل باید بر اساس تصمیم جمعی باشد زیرا اگر تحلیلی را بر اساس توهم توطئه ارائه دهیم، جامعه در خطر قرار می‌گیرد. باید اولویت‌های بایدن را در حوزه‌های مختلف بررسی کنیم اما آن چه مهم است و مردم با قدرت درک بسیار بالا به آن توجه می‌کنند این است که فرصت‌ها، تهدیدها و محدودیت‌های مردم کشورمان از چیست.
  وی افزود: آیا اگر نخست وزیر رژیم صهیونیستی فردی از جامعه ما را دوست خود اعلام کرد باید آن را بپذیریم؟
 خرازی خطاب به شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان که در این برنامه حضور داشت گفت: شما با تفکر خود و این که بگویید آمریکا می زند و صهیونیست‌ها می‌زنند؛ کشور را به سمت نابودی می‌برید. ممکن است در روزنامه کیهان جاسوس وجود داشته باشد، همان طور که مدیرکل ضد جاسوسی یکی از دستگاه‌های امنیتی، جاسوس صهیونیست‌ها بود. در روزنامه کیهان در سال‌های ۷۲ و ۷۳ مطلبی راجع به تهاجم فرهنگی نوشته شد که برداشت شده از مجله‌ای به نام اسکرو بود که به آیات قرآن اهانت کرده بود. هیچ یک از سران اصلاحات، وابسته نیستند اما شما (روزنامه کیهان) به آیت الله سیستانی اهانت کردید و همه عراق و منطقه را به هم ریختید. عملکرد وزیر کابینه‌ای که بنده از آن انتقاد می‌کنم به من چه ربطی دارد.
خرازی در ادامه افزود: مشکلات کشور، بخشی به دلیل ضعف مدیریت و بخشی نیز به دلیل تحریم‌های نظام سلطه بر ضد ایران است. باید هر گام و هر سخن، در جهت منافع ملی باشد. با توجه به این که بایدن تیم خود را بر اساس مذاکره و چانه زنی سخت انتخاب کرده است، وی به برجام باز می‌گردد.
  وی در پایان گفت: روزی که دولت اصلاحات کار را تحویل داد، یک قطعنامه در شورای امنیت بر ضد ما وجود نداشت اما در دولت پس از آن هم قطعنامه و تحریم‌های بین المللی بر ضد ما اعمال شد و چاره‌ای نبود که برای باز شدن درهای کشور به برجام بیندیشیم.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
واقعا کسانی که با شریعتمداری مذاکره مناظره معانقه مفاهمه همنشینی ارتباط داشته باشد .مگه میشه صحبت کرد مگه میشه را نصیحت کرد که به هرچیزی بو نکشد
Iran, Islamic Republic of
واقعا آقای خرازی کدام ندای ایرانیان نابود کردید مملکت را هنوز هم خجل نیستید من به وضوع گوش دادم راه را بیراهه می رفتید واقعا برجام بی سرانجام که خودتان هم اعتراف می کند .
Iran, Islamic Republic of
چرا کبنا فقط صحبت های خرازی رو نوشته ، رسانه باید بی طرف نگارش کند
تغییر شاکله بودجه را نمی‌پذیریم

تغییر شاکله بودجه را نمی‌پذیریم

در سال‌های اخیر درآمدهای ارزی دولت به‌واسطه محدودیت‌های تحریم و همچنین شیوع کرونا افت ...
بازی مجلس با «معیشت» مردم

بازی مجلس با «معیشت» مردم

«معیشت مردم»؛ این اسم رمز اختلافات این روزهای پاستور و بهارستان بر سر لایحه بودجه 1400 ...
(ویدئو) عنابستانی از مردم و سرباز راهور عذرخواهی کرد

(ویدئو) عنابستانی از مردم و سرباز راهور عذرخواهی کرد

نماینده سبزوار در مجلس با انتشار یک ویدئوی دو دقیقه‌ای از سربازی که مانع ورود بدون مجوز ...