تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۵
کد مطلب : ۴۱۰۲۷۰
روایت تلخی که بچه‌های دیشموکی برای کبنا بازگو کردند؛ مسئولان بشنوند

فیلم| عروسک‌هایی که پای سفره عقد می‌نشینند/ کودکان رودسمه به مدرسه نمی‌رسند / مسئولان از آموزش غفلت نکنند

۵
۱
فایل مرتبط کبنا ؛آموزش مهمترین مقوله‌ای است که می‌تواند جامعه و مردم را از هر گونه آسیب اجتماعی نجات دهد، مسئله‌ای که مورد بی‌توجهی مسئولان قرار گرفته است. برپایی کارگاه‌های آموزشی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سبک زندگی اسلامی و ... در بعضی از مناطق استان کهگیلویه و بویراحمد بسیار ضروری به نظر می‌رسد.
به گزارش کبنا، قصه پر غصه کودکان دیشموک قلب هر انسانی را به درد می‌آورد، کمبود فضای آموزشی، یک درام تلخ تمام‌نشدنی در روستاهای کهگیلویه و بویراحمد است، کودکان این مناطق از داشتن مدرسه محروم‌اند، دانش‌آموزانی که آرزوی کمتر امکانات تحصیلی را دارند در وضعیت بغرنجی دوران دبستان را می‌گذرانند.
دختران این منطقه به دلیل عدم دسترسی به امکانات آموزشی، امکان ادامه تحصیل ندارند و گاهاً مجبورند ترک تحصیل کنند و بعضاً آن‌ها از 12 سالگی ازدواج می‌کنند.
مدرسه مقطع متوسطه تنها در روستای «دلی» بخش دیشموک است و کودکان هر روز باید مسافت زیادی را تا روستا طی ‌کنند.
پسران دانش‌آموزان مقطع متوسطه می‌گویند: «هر روز ساعت 5 صبح از روستای «رودسمه» به سمت «دلی» پیاده‌روی می‌کنیم تا ساعت 8 صبح به مدرسه برسیم.»
دختران به خاطر مسافت زیاد ترک تحصیل می‌کنند و مجبور می‌شوند کنار مادر در خانه بنشینند. این قصه پرغصه همین جا ختم نمی‌شود و به دلیل بارندگی و سیلاب در زمستان، پل ارتباطی «رودسمه» به مدت 3 ماه قطع می‌شود و دانش‌آموزان مقطع متوسطه از مدرسه بازمی‌مانند و علی رغم پیگیرها متأسفانه مشکلات همچنان پا برجاست.
ماجرای پسران دیشموکی چندان با دختران دیشموکی تفاوتی نمی‌کند، پسران بعد از ترک تحصیل برای فعلگی به استان خوزستان و سایر استان‌های دیگر می‌روند.
«م» دانش‌آموز دبستانی می‌گوید: «خواهرم 13 سالگی ازدواج کرد و الآن یک فرزند 3 ماهه دارد به خاطر این ازدواج ناراحت بود و دوست داشت ادامه تحصیل دهد، خواهرم می‌گفت اگر درس می‌خواندم، هر صبح به جای اینکه با گوسفندها به کوه بروم، برای خودم شغلی داشتم و دستم توی جیب خودم بود.»
«ف» دانش‌آموز کلاس هشتم متوسطه می‌گوید: «آرزو دارم خلبان شوم به خاطر همین هر روز 50 کیلومتر تا مدرسه «دلی» پیاده‌روی می‌کنم.»
«ف» که نگاهی به کفش‌های پوسیده خود می‌کند، ادامه می‌دهد: «وقتی باران می‌بارد حدود 3 هفته برق قطع می‌شود و رودخانه پل را با خود می‌برد، و همین مشکلات باعث شده که همکلاسی‌هایم ترک تحصیل کنند و پسران بعد از ترک تحصیل برای «عملگی» به اهواز، بهبهان و یا سایر شهرهای دیگری می‌روند و دختران روستا که هم طبق معمول یا ازدواج می‌کنند و یا هم در خانه به کارهای خانه مشغول می‌شوند.»
بعضی از دانش‌آموزان نیز بیان می‌کردند که: «حیاط مدرسه سنگ‌ریزه است وقتی فوتبال بازی می‌کنیم زخمی می‌شویم، میز پینگ‌پنگ نداریم و تنها راکت و توپ آن را داریم.»
بنا بر این گزارش، آموزش حق همه‌ی کودکان است، مسئولان باید برای آموزش‌وپرورش هر چه بهتر نوجوانان و جوانان تلاش کنند. دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی باید بیش از هر مقوله دیگری به بحث آموزش در مناطق دور افتاده توجه خاص داشته باشند و در این راستا از کارشناسان دینی، فرهنگی و اجتماعی بهره ببرند.
--------------------------------
گزارش: مرضیه حسن پور
-------------------------------
نام شما

آدرس ايميل شما

گچساران
Romania
چه فضولن😀😀😀 اگر امکانت رهت سی اینو، دنیایه بهم ایریزن 😂😂😂
ولی خیلی با صفا و صمیمی ان. بخدا بهترینها حقشونه. چه باید کرد؟؟؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
البته از این مناطق افرادی را نیز داریم که موفق به کسب در جات بالای علمی شده وپیشرفت خوبی از نظر اجتماعی سیاسی داشته اند
Iran, Islamic Republic of
دروغ زمینی کنید ۵۰ کیلومتر مسافت بسیار زیادی است حرمت قلم و خبرنگاری بالاتر از احساسات است
خانم علیزاده
Iran, Islamic Republic of
مشکل اصلی جامعه ما دقیقا مثل واکنش شما نسبت به این گزارش هست!!! متاسفانه به جای در نظر گرفتن به اصل موضوع به فرع میپردازیم. هدف از این گزارش هم تنها بهانه ای است که به همه ما یاداور بشه سرزمین چنین ثروتمندی دارای چنین ساکنینی هست که هر روز قرار هست نادیده تر گرفته شوند . اعتقاد شخصی بنده این است که مسوولین نه تخصص کافی ندارند و نه وجدان اگر ذره ای اعتقاد داشته باشند و اخلاق باید با شنیدن چنین سختی هایی تنشون به لرزه بیفته و واقعا همه مسوولیم .ممنون از سرکار خانم بابت گزارششون
م
Iran, Islamic Republic of
عالیه واقعا ★★★★★‌پنج ستاره میدم
۶ نفر از اخلالگران نظام اقتصادی در فارس به زندان محکوم شدند

۶ نفر از اخلالگران نظام اقتصادی در فارس به زندان محکوم شدند

 ۶ نفر از متهمین پرونده موسوم به کمپانی فایننشیال دردادگاه ویژه رسیدگی به جرائم  مفسدین ...
هشدار به افرادی که پروژه ناامیدسازی و اعتمادزدایی مردم را دنبال می‌کنند

هشدار به افرادی که پروژه ناامیدسازی و اعتمادزدایی مردم را دنبال می‌کنند

همچنین درخصوص مسئله آسیب‌های اجتماعی حاشیه تهران به‌عنوان پایتخت کشور باید بگویم؛ به ...
راي بودار كميته انضباطي عليه سرخابي‌ها

راي بودار كميته انضباطي عليه سرخابي‌ها

نکته جالب تقدير از دو کاپيتان پرسپوليس و استقلال و همچنين کريم باقري است. در بند دهم ...
فایل های مرتبط