تاریخ انتشار
پنجشنبه ۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۷
کد مطلب : ۴۲۲۵۱۷
اعتبار نامه‌ای که به هماورد طلبی میان اصولگرایان پارلمان بدل شده است؛

اصولگرایی علیه اصولگرایی بر سر تاجگردون

۳
۰
اصولگرایی علیه اصولگرایی بر سر تاجگردون
کبنا ؛به نظر می‌رسد ماجرای بررسی اعتبارنامه تاجگردون به یک هماورد طلبی میان اصولگرایان پارلمان بدل شده است، تا جایی که می‌تواند حتی به شکاف درون این جریان دامن بزند. اعتبارنامه تاجگردون حتی اگر در صحن هم رأی نیاورد، تا همین‌جای کار نشان داده است که طیفی از اصولگرایان راه‌یافته به مجلس برخلاف تصور حامیان و رأی‌دهندگانشان، بیشتر اهل عمل‌گرایی‌اند تا اصولگرایی انقلابی و تمایل به باقی‌ماندن تاجگردون دارند. همان‌هایی که عضو شعبه ۱۲ و کمیسیون تحقیق اعتبارنامه‌اند و رأیشان اکثریت دارد. نامشان هم منتشر شده است.
به گزارش کبنا، طیف مقابل به رهبری علیرضا زاکانی اما به دنبال حذف تاجگردون‌اند. از این سو فعالان رسانه‌ای و جوانان اصولگرا که گویا انتظار چنین رفتار مماشات‌گونه‌ای را با یک اصلاح‌طلب از اصولگرایان راه‌یافته به مجلس تا اینجای کار نداشته‌اند، در نوعی شوک به سر می‌برند. اصولگرایانی که هم رأی به ماندن تاجگردون داده‌اند هم حاضر به افشای رأی خود نشده‌اند. زاکانی از مخالفان اعتبارنامه تاجگردون بعد از تأیید اعتبارنامه نماینده گچساران در کمیته تحقیق اعتبارنامه در توییتی نوشت: «در تأیید تاجگردون، کمیسیون تحقیق مجلس در آزمونی بزرگ رفوزه شد که ان‌شاءالله رأی نمایندگان در صحن، زشتی آن را بزداید. در توسعه فساد شبکه‌ای با سوءاستفاده از ویژگی‌های کمیسیون برنامه و بودجه، اقدامات تاجگردون را می‌توان نمونه‌ای از نقش‌آفرینی طبری با کارکردهای قوه قضائیه دانست». زهره الاهیان هم که مانند زاکانی عضو جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی است، در توییتی نوشته است: «معلوم نیست چه منافع مشترکی بین برخی وزرا و تاجگردون وجود دارد که این وزرا زیرمجموعه خود را بسیج کرده‌اند تا با وعده و وعید رأی نمایندگان را بخرند». الاهیان اما لازم ندیده است که توضیح دهد رأی هم‌قطارانش را در مجلس چه کسی خریده که تا این لحظه به باقی‌ماندن تاجگردون رأی داده‌اند. یک فعال رسانه‌ای اصولگرا هم توییت کرده است که: «آقای اکبر تالارپشتی به جای اینکه یک کلمه شفاف بگوید به عنوان عضو کمیسیون تحقیق اعتبارنامه تاجگردون نظرش در این باره چیست گفته که عضو کمیته ۵ نفره نیست. کسی نگفت شما عضو کمیته هستید بلکه به عنوان عضو کمیسیون شفاف بگویید مخالفید یا موافق؟».
حجت‌الله فیروزی سخنگوی کمیسیون تحقیق اعتبارنامه تاجگردون گفته است: «نمایندگان حاضر در کمیسیون تحقیق با حجم بالایی از اسناد معترضان و شخص آقای تاجگردون مواجه شده بودند که مجموعه اسناد ارائه‌شده به بیش از هزار صفحه می‌رسید. بسیاری از اسناد ارائه‌شده در این مدت قابلیت «راستی‌آزمایی» نداشتند. برای مثال تنها در یک مورد به چندین شرکت اشاره شده بود که به آقای تاجگردون نسبت داده بودند. واقعیت این است که چگونه می‌توان همین مورد ادعایی را به صورت موردی بررسی کرده و نتیجه آن را در ۱۵ روز به تجمیع رساند. او با بیان اینکه بر اساس تصمیم کمیسیون قرار بود پنج نفر به عنوان اعضای اصلی کمیته تحقیق فعالیت کنند، گفت: از همان ابتدا دو نفر وارد این موضوع نشدند و عملاً کار توسط سه نفر پیش رفت یعنی آقایان «میرتاج‌الدینی»، «کاظمی» و بنده. او در ادامه گفته که برای رأی‌گیری درخصوص اعتبارنامه آقای تاجگردون ۱۲ نفر در کمیسیون حاضر بودند. سه نفر از از اعضا نیز به دلیل حضور در حوزه‌های انتخابیه خود غیبت داشتند. رأی‌گیری به صورت مخفی برگزار شد و حاضران بنا را بر این گذاشتند که تعداد آرا اطلاع‌رسانی نشود، زیرا این احتمال وجود دارد که بر تصمیم‌گیری سایر همکاران در صحن تأثیر بگذارد.
در مرحله قبل هم مشخص نشد که چه کسانی به اعتبارنامه تاجگردون در شعبه ۱۲ رأی مثبت و چه کسانی رأی منفی داده بودند. مگر برخی از مخالفان که در توییتر رأی منفی خود را اعلام کردند.
اسامی اعضای کمیسیون تحقیق اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم به شرح زیر است:
۱- مجید ناصری‌نژاد ۲- جواد نیک‌بین
۳- منصورعلی زارعی‌کیاپی ۴- مهدی فرشادان ۵- عزت‌ الله اکبری‌ تالارپشتی ۶- سید محمد رضا میر تاج‌ الدینی ۷- حجت‌الله فیروزی ۸- علی جدی ۹- علیرضا پاک‌فطرت ۱۰- امان‌اله حسین‌پور ۱۱- علی‌اصغر خانی ۱۲- احمد مرادی ۱۳- سیدحمیدرضا کاظمی ۱۴- علی آذری
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
.اچراوقتی میدونین رای مثبت دادین .براتون متاسفم
انصاری
Iran, Islamic Republic of
این اقایان وخانم معترضین به اعتبار نامه تاجگردگون اینقدر حق به جانب وپر رو هستند که توقع دارند چون خود مخالف هستند همه نمایندگان وکل ملت بر علیه او نیز باشند حال غافل از اینکه کمیسیون تحقیق قسم یاد کردند بی طرفانه وبی غرض داوری وتحقیق کنند.... بس کنید این تنگ نظری وناامیدی در مردم را بخدا عواقب وزیان زیادی دارد
Iran, Islamic Republic of

شفافیت و حرف شنوی از رهنمود های رهبری و عمل ب آن چ شد؟؟
نماینده مجلسی ک از الان رای خود را گرفته چگونه میخواهد برای مردم مستضعف قانون وضع کند؟
انگشت کوچک اقای زاکانی و ان ۸ مرد و شیرزن نیسیتید که قاطع عمل کنید..
مسدود مي‌كنم پس هستم

مسدود مي‌كنم پس هستم

بلايي كه بر سر تلگرام و مخاطبانش آمد بر سر اينستاگرام نيز بيايد اما بايد منتظر ماند و ...
آقا رسول! دمت گرم

آقا رسول! دمت گرم

فعالیت‌های بی‌سر و صدای او به خصوص در سیستان بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است»، «یه مصاحبه ...
وارد فاز جدید و خطرناک کرونا شدیم

وارد فاز جدید و خطرناک کرونا شدیم

دکتر تيدروس ادهانوم غيبريسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی: ‏‏«شیوع درحال گسترش است. جهان ...