تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۶
کد مطلب : ۴۱۸۷۳۷
یادداشت ارسالی:

کرونا و دغدغه‌های اقتصادی ‌

سید سلیمان کریمی
۱
۱
کرونا و دغدغه‌های اقتصادی ‌
کبنا ؛امروزه جهان با یک اپیدمی در گیر شده است که نه تنها مفهوم دهکده‌ی جهانی را به خوبی عیان کرده است بلکه به معنای واقعی کلمه نمایانگر بنی آدم اعضای یک پیکرندِ شیخ اجل نیز هست، چرا که تنها راه شکست این اپیدمی قطع زنجیره‌ی شیوع، آن هم با همکاری همه‌ی ملت‌ها و دولتها هست.
کووید ۱۹ را به سختی می‌توان با میکروسکوپ مشاهده کرد اما بشر را با تمام عظمتش به سخره گرفته و به آنها تلنگر زده است که مرزهای سیاسی نمی‌تواند نوع بشر را از هم جدا کند و خواه و ناخواه ما در یک دهکده‌ی جهانی زندگی می‌کنیم.
کشور ایران هم ناگزیر همراه با سایر نقاط دنیا با کرونا ویروس روبرو شد، اینکه چگونه می‌شد به مقابله با این ویروس پرداخت و چگونه باید مدیریت می‌شد جای بحث در مجال و مقال دیگری دارد.
تردیدی نیست که با شیوع کرونا ویروس و اعلام وضعیت هشدار در بیشتر نقاط کشور بسیاری از کسب و کارها دچار رکود شدند و به طبع آن منبع درآمد بسیاری از هموطنان قطع یا بشدت کاهش یافته است، هموطنانی که عمدتاً از طبقه‌ی متوسط یا ضعیف جامعه از نظر اقتصادی هستند
از کارگران روزمزدی که تنها اتکای آنها به درآمد روزانه بود، بدون هیچ پس اندازی، رانندگان ناوگان‌های حمل نقل عمومی تا بازاریان و دست فروشانی که چشم امیدشان در کل سال به فروش ایام منتهی به عید نوروز بود و حال از پس توی قرنطینه‌ی خانگی چشمهایشان هاج و واجِ دخلِ خالی، چک‌های پاس نشده، قسط‌های سررسید شده، کرایه و هزاران گرفتاری می باشدکه از تعطیلی بازار بجاخواهد ماند.
هیچ تردیدی نیست که امکان مدیریت بهتر ماجرا از سوی مسئولان وجود داشت اما حال که فرصت اقدامات اولیه مسئولان از دست رفته است، در کنار همدلی و هم دردی مردم نسبت به هم، می‌طلبد که مسئولان و متولیان دنبال راه چاره‌ای برای حل گوشه‌ای از معضلات قشرهای آسیب دیده از وضعیت پیش آمده باشند.
از جمله؛
 شناسایی و کمک به افردای که تحت حمایت مالی هیچ نهاد و سازمانی نیستند، مجانی کردن قبوض آب، برق و گاز آنها برای ماه‌های اسفند و فروردین یا بالا بردن میزان یارانه‌های این دوماه. دولت باید کمک کند که دغدغه مردم فقط کرونا باشد نه چیز دیگر.
 مردم باید با متوجه شوند که مسولان به طور جد و واقعی در کنار آنها هستد و تنها شعار نمی‌دهند و مسئولان نیز نباید فراموش کنند که خود خارج از مسئولیتی که دارند بخشی از همین مردم هستند و کرونا ویروس مسئول و غیر مسئول نمی‌شناسد و باید همه در کنار هم و به نوبه‌ی خود شرایط را ابتدا برای قطع زنجیره‌ی شیوع کرونا و ریشه کن کردن این اپیدمی فراهم کنیم و در مرحله بعد دغدغه‌های اقتصادی حاصله را دولت برطرف نماید. این مهم تنها و تنها با همدلی و درک متقابل مسئولین و مردم به سرانجام خواهد رسید.
----------------------------------------------------------
سید سلیمان کریمی
دانش آموخته دکترای جغرافیای سیاسی
 
برچسب ها :
نام شما

آدرس ايميل شما

علی
Iran, Islamic Republic of
این شد حرف حساب .
البته باید قانونی وضع شود که اموال محتکران مواد شوینده و بهداشتی و سایر محتکران در اسرع وقت به طور مجانی در اختیار اقشار آسیب پذیر قرار گیرد . با این شیوه همه محرومین بسیج می شوند تا محتکران زودتر شناسایی شوند .
کدام مقامات کشور کرونا گرفته‌اند؟ + اسامی

کدام مقامات کشور کرونا گرفته‌اند؟ + اسامی

برخی مقامات کشورمان ازجمله ۳ عضو کابینه، ۵ نماینده مجلس و تعداد دیگری از شخصیت‌های سیاسی ...
دستورالعملی برای مصرف ویتامین D در روزهای کرونایی

دستورالعملی برای مصرف ویتامین D در روزهای کرونایی

رئیس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان گفت: توصیه می‌شود افرادی که تاکنون ماهیانه ...
برای پیشگیری از کرونا چطور خریدهایمان را ضدعفونی کنیم؟

برای پیشگیری از کرونا چطور خریدهایمان را ضدعفونی کنیم؟

همه ما برای خرید از خانه خارج می‌شویم اما با تمهیدات ساده و قابل دسترسی برای همه، می‌توانیم ...