تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۱
کد مطلب : ۴۱۲۶۳۱

واکنش‌ها به «سخنان تند پناهیان در باره نمایندگان مجلس» / وکیلی: جناب پناهیان! به اسلام و مردم رحم کنید!

۱۰
۰
واکنش‌ها به «سخنان تند پناهیان در باره نمایندگان مجلس» / وکیلی: جناب پناهیان! به اسلام و مردم رحم کنید!
کبنا ؛در پی این سخنرانی حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در توئیتی نوشت: «شخصاً با مصاحبه های هر روزه ام هیچوقت رای پنهانی نداشته ام.اما باید به حال و روز مجلس ایران گریست که برخی منبرنشین های پاکتی اینگونه بی ادبانه به آن توهین کنند.کاش خودشان جهت روشنگری ملت شفاف بگویند برای پراکندن این عربده های غیر اخلاقی, پاکت های چند میلیونی دریافت میکنند؟:
  
به گزارش کبنا، دکتر علی اکبر گرجی استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی نیز طی پستی اینستاگرامی با عنوان «دفاع شورانگیز و البته موهن آقای پناهیان از شفافیت» چنین نوشت:
«گرچه ادبیات ایشان بسیار خشن است، اما  شفافیت آرای نمایندگان مطالبه ای است که نباید آن را از یاد برد. ضمنا، شفافیت طلبی نباید دلبخواهانه و موردی باشد. شفافیت خواهان باید در هر طیفی که هستند خواستار شفافیت در همه نهادهای اداری و سیاسی، از جمله در شورای نگهبان، خبرگان رهبری، شورای انقلاب فرهنگی، قوه قضاییه، نیروهای مسلح و... باشند.
تبصره ۱. درباره نیروهای مسلح، اصل شفافیت را باید با احتیاط جاری کرد، زیرا بیم آسیب از سوی دشمن همیشه وجود دارد.
‌تبصره ۲. توهین به سخنران مجاز نیست. ایشان کلمه الحقی را ایراد فرموده اند که باید صادقانه‌ از آن دفاع کرد و البته ایشان هم بهتر است تا انتهای منطق شفافیت پیش بروند. چه نیکوست در طیف محافظه کار کشور هم شخصیت هایی مانند آقای پناهیان به جریان شفافیت در عرصه حکمرانی بپیوندند. ‌
‌تبصره ۳. شاید از منظر روانشناختی بتوان فریاد آکنده از خشم جناب پناهیان علیه مجلسیان را به اتصال ایشان به منابع اصلی قدرت در کشور نسبت داد. الله اعلم.
‌تبصره ۴. جناب آقای پناهیان. این مجلس دقیقا دست پخت دوستان شما در شورای نگهبان است. آیا گمان نمی کنید که باید در غربالگری های انتخاباتی این شورا تحولی رخ دهد تا نتیجه آن حضور نمایندگان شفافیت طلب در مجلس باشد؟ باور بفرمائید این مجلس و تمام مجلس پیشین محصول عملکرد نظارت انقباضی شورای نگهبان است و مردم کسانی را انتخاب کرده اند که شورا به آنها معرفی کرده است. آیا می توان این مردم را شماتت کرد؟ آیا آنها مسوول انتخاب خویش هستند؟ آیا به معنای دقیق کلمه تنوع و تکثر کیفی و عددی برای تحقق یک انتخاب واقعی وجود دارد؟»
علیرضا رحیمی، نماینده تهران نیز در حساب توییتری خود نوشت: آقایی که از منبر امام حسین، توهین ترویج میکند وبه نام هیاتهای منسوب به رزمندگان  وعظ مینماید آیا با بددهنی واهانت به مردم و مجلس همچنان شایسته عنوان  واعظ است؟ از منبرحسینی باید ادب و کرامت حسین(ع) ترویج شود نه بی حرمتی واهانت. از ارکان نظام دم میزنند و هربار به یک رکن میتازند.
جواد امام، دبیرکل حزب ایثارگران نیز به سخنان پنهایان واکنش نشان داد و گفت: بفرموده امام (ره) اگر مجلس در راس امور بود و در جایگاه واقعی خود طبق  قانون اساسی قرار داشت !
امروز کسی جرأت نمیکرد به خود اجازه دهد بر سر منبر چنین بی محابا به نمایندگان مردم فحاشی و توهین کند»

جناب پناهیان به اسلام ومردم رحم کنید!

  محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران نیز در متنی نوشت:«اخیراً کلیپی از واعظی بدهن پخش شده، که بر منبر علیه نمایندگان ملت درشتی می‌کند و سعی می‌کند به طرزی که انگار مصنوعی است صدایش را برکشد و نشان دهد که چقدر «اهل درد» است. در این شب‌های عزیز به ایشان توصیه می‌کنم هماره باید لسان را در دهان به احتیاط چرخاند. در لباس و اجلاس پیامبرِ رحمت و ادب، رعایت این احتیاط صدچندان می‌شود. اگر این خطیب، وقتی برای مطالعه هم دارد پیشنهاد می‌کنم که برای خواندن نکات مختصر زیر لختی وقت بگذارد و دمی درنگ کند؛
 ۱- جالب است بدانید هیچ‌گاه طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس رد نشد! تنها نمایندگان به «دو فوریتی بررسی این طرح» رای ندادند. علتش مشخص است؛ در این وانفسای مشکلات، نمایندگان فوریت را به طرح‌های دیگر دادند. دوفوریت درخصوص طرح‌های اورژانسی صادق است نه هر طرح مهم غیراورژانسی. لذا نمایندگان هیچ گاه با خود طرح مخالفتی نکردند. این همه دادوبیداد و درشتی و زشتی بر منبر پیامبر علیه کاری بود که هیچ گاه انجام نشد! خطیب شهیر با این سطح از آگاهی، زور میزند که رگ و صدایش را کلفت کند!
 ۲- کدامیک از بزرگان دین تا کنون اینگونه مردم را خطاب کرده‌اند که جناب پناهیان کرد؟ «غلط می‌کنید» دیگر چه صیغه‌ای است؟ جناب پناهیان! اگر کمی صدایتان را پایین بیاورید تا بتوانید بشنوید و کمی کمتر منبر بروید تا وقت مطالعه و تعمق بیابید، حتماً درخواهید یافت در مجلس مملکتتان چه می‌گذرد؟ و «رد دوفوریت طرح» را با «رد طرح» اشتباه نمی‌گیرید! به نظرم فرصت این تریبون‌ها، شایسته طلبه‌هایی است که دقت و صحت را فدای منافع حزبی نمی‌کنند و زبان و ادبشان به صاحب اصلی این منبر، نزدیک‌تر است.
 ۳- به طرز عجیبی نسبت به رای دادن براساس عقیده برآشفته شدید و حمله کردید که “غلط می‌کنید براساس عقیده رای می‌دهید!” واعجبا! به نظرم اصلاً درک صائبی از عقیده ندارید. به قدری آشتان شور شده که به گمانم این قسمت را خودتان هم نمی‌دانید چه گفته‌اید؟! بازهم می‌گویم شایسته یک طلبه نیست که دقت و صحت را فدای ذوق زدگی برای کوبیدن یک جریان کند؛ می‌بینید که؛ کارش به چنین گاف هایی می‌کشد!
 ۴- بارها و گفته‌ایم و نوشته‌ایم که شفافیت دوشرط مهم دارد؛ اول اینکه شفافیت برای همه باشد؛ مثلاً جناب پناهیان هم روشن کند برای این منبرشان و سایر منبرهایشان چه پاکتی دریافت کرده‌اند. تا بدانیم چند گرفته‌اند که فحاشی کنند؟! دوم اینکه دامنه پاسخگویی و مصونیت هم روشن باشد؛ مثلاً برعکسِ جناب پناهیان که برای درشتی‌ها و فحاشی‌هایش به هیچ کس پاسخگو نیست و کسی متعرضش نمی‌شود و حتی با این بداخلاقی‌ها فرصت تریبون‌هایش هم کمتر نمی‌شود، هیچ تضمینی وجود ندارد که فردا به محض اطلاع از رای یک نماینده، امثال جناب پناهیان مردم متدین را علیه نماینده تحریک نکنند و از احساسات مردم متدین سواستفاده نکنند. مانند همین موضوع که منبر و حنجره مصروف تحریک پامنبری‌ها علیه موضوعی شد که اصلاً واقعیت نداشت!
 ۵- جناب پناهیان! بدون هیچ توضیحی فقط می‌گویم در خلوت خود کمی فکر کنید، شاید تصمیم گرفتید به اسلام و مردم رحم کنید!
  واکنش نعمتی‌ به اظهارات پناهیان: طرح شفافیت آرای نمایندگان از دستور کار مجلس خارج نشده
یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات اخیر حجت‌ الاسلام پناهیان درباره مجلس شورای اسلامی طرح این مباحث از تریبون عزاداری امام حسین (ع) را خدشه‌دار کردن عزاداری حسینی توصیف کرد.
بهروز نعمتی درگفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: آقای پناهیان اخیراً در سخنرانی خود در مورد طرح شفافیت آرای نمایندگان که در مجلس مطرح بوده، موضوعی را مطرح و عنوان کردند که مجلس با این طرح مخالفت کرده! در حالی که تنها فوریت این طرح در مجلس مطرح شده و با فوریت آن مخالفت شده است.
وی افزود: نمایندگانی که متولی این طرح بودند از دوستان و همفکران ایشان بودند که تعداد قابل توجهی از آنها طرح را امضا کرده بودند. این افراد باید پاسخگو باشند چطور این طرح را امضا کرده، اما با فوریت آن مخالفت کردند!
نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه طرح شفافیت آرای نمایندگان همچنان در دستور کار مجلس قرار دارد، تصریح کرد: خوب است ایشان و دوستانشان بگویند هدف از شفافیت چیست. اگر قرار است در پی شفافیت بگیر و ببند راه بیفتد که همیشه هست! اما اگر قرار است موضوعات شفاف شود، سوال اینجاست چرا در مجالس هفتم و هشتم که دولت و مجلس یکصدا بودند، این کار انجام نشده است.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما هم با نقد مخالف نیستیم، اما بی‌حرمتی و بی‌اخلاقی، آن هم در ایام عزاداری امام حسین(ع) را مذموم می‌دانیم. بخصوص که با ادبیات بد هم مطرح شود. منبر متعلق به مردم و برای ارشاد جامعه است، همانطور که مجلس هم متعلق به مردم است و قانونگذار. نقد هم با فحاشی متفاوت است و اینکه ایشان روی منبر مجلس را به ناسزا ببندد، در شأن ایشان نیست.
وی اضافه کرد: ما شکی نداریم که نقد منصفانه باید وجود داشته باشد، اما طرح این موضوعات در منبر، خدشه‌دار کردن ساحت مسجد، منبر و عزاداری حسینی(ع) است.
عارف: از مجالس عزای سیدالشهدا برای مقاصد سیاسی سوء استفاده می کنند
رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عاشورا یک حادثه بی نظیر در تاریخ بشری است،خاطرنشان کرد: جای تاسف است از اینکه چهره واقعی حضرت اباعبدالله(ع) و فلسفه قیام ایشان خلاف آن چیزی است که بعضا در برخی مجالس ترویج می‌شود .تاسف بارتر آنکه برخی مجالس عزای سیدالشهداء را تبدیل به توهین و اهانت به ارکان نظام از جمله مجلس شورای اسلامی می کنند که جلوه بارز سوء استفاده از یک مراسم معنوی برای مقاصد سیاسی است./ امیدنامه
یحیی کمالی پور، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در این باره به خبرگزاری خانه ملت گفت: هرگز کسی حق ندارد به ارکان نظام اسلامی توهین کند و موجب تخریب و وهن آن شود. نمایندگان بنا به ذات  قوه مقننه در تصمیم‌گیری آزادند. اظهارات کنایه‌آمیز و تخریب یک رکن نظام امری محکوم بوده و باید در مراجع ذی‌صلاح قضایی رسیدگی شود. همچنین با سخنران هتاک  قطعاً باید برخورد شود، زیرا منبر امام حسین (ع) جای تخریب نیست.
غلامرضا کاتب، نماینده مردم گرمسار نیز در واکنش به سخنرانی پناهیان گفت: احترام کارگزاران نظام و صیانت از ارکان حکومت جمهوری اسلامی یعنی قوای سه‌گانه بر همه کسانی که به‌نوعی صدا و تریبون دارند، واجب است.
انتقاد آداب خود را دارد
محمدجواد کولیوند، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس نیز به انتقادات تند علیه مجلسی‎ها واکنش نشان داد و گفت: هر کس به هر بهانه به یکی از قوا توهین کند، به ارکان نظام اسلامی توهین کرده ‎است. نمی‌شود به بهانه مخالفت با عملکرد عده‎ای قلیل یا عدم تصویب دو فوریت یک طرح، به کل قوه مقننه توهین کرد و آن را زیر سؤال برد.
کولیوند همچنین در گفت‎وگو با خانه ملت اظهار کرد: انتقاد آداب خود را دارد و توهین و هتاکی با انتقاد و اشکال متفاوت است و کسی حق ندارد که به خاطر یک عملکرد مانند عدم تصویب دو فوریت طرح شفافیت آرا، از تریبون‌های رسمی هر چه می‌خواهد علیه مجلس توهین کند.
منبر عاشورایی باید باعث ایجاد همدلی شود
حسین مقصودی، عضو کمیسیون ولایی مجلس نیز در این باره بیان کرد که اهانت به مجلس، دشمن را شاد می‎کند و هر سخنرانی، قانون‌شناس نیست. برخی از سخنرانانی که به‌خصوص در میان مردم شهره هستند باید نسبت به نوع سخنان خود حساسیت بیشتری داشته باشند، اما متأسفانه برخی اظهارات به‌گونه‌ای است که از آن گله‌مند هستیم.
نماینده مردم سبزوار، جوین و جغتای بر همین اساس تأکید کرد: سخنرانانی که بر منبر عاشورایی می‌نشینند باید به‌گونه‌ای صحبت کنند که سخنان آنها باعث ایجاد همدلی و اتحاد شود، نه اینکه بی‌پروا و به بهانه امر به معروف و نهی از منکر با هر ادبیاتی به مسئولان و مدیران اهانت کنند. به‌خصوص که برخی از صحبت‌ها  در شأن یک سخنران نبوده و زمینه‌های همدلی و اتحاد را نیز از بین می‌برد.
 اظهارنظرهایی بدون اطلاع از آیین‎نامه داخلی مجلس و قانون اساسی
اسدالله عباسی،  عضو هیئت رئیسه هم در گفت‎وگو با خانه ملت به توهین یکی از سخنرانان به مجلس در خصوص عدم تصویب دو فوریت طرح شفافیت آرا، اشاره کرد و گفت: چنین اظهارنظرهایی غیر کارشناسی یا غیرقانونی بوده، چرا که به‌منزله بی‎اطلاعی از آیین‎نامه داخلی مجلس و قانون اساسی است. هر سازمان، نهاد و دستگاه اجرایی بر اساس قانون اداره می‌شود. مجلس شورای اسلامی هم بر اساس آیین‎نامه داخلی اداره می‌شود. با این حال افراد می‌توانند برای ارتقای امور، پیشنهادهایی داشته باشند و اینکه بخواهند موضوع را در قالب انتقاد، توهین یا تخریب مطرح کنند، برخلاف اخلاق، شخصیت، روش و منش است.
او همچنین اضافه کرد: فردی که به مجلس شورای اسلامی توهین کرده، با مفهوم دو فوریت آشنا نبوده است. زیرا نمایندگان با اصل طرح شفافیت مخالفت نکردند، بلکه به‌فوریت آن رأی ندادند. مطابق آیین‌نامه داخلی مجلس، اصل بر عادی بودن رسیدگی طرح‌ها یا لوایح است و نمایندگان تنها هنگامی به دو فوریت یک طرح یا لایحه رأی می‌دهند که جلوگیری از وقوع خسارت احتمالی و فوت فرصت ضرورت داشته باشد. باعث تعجب است افرادی که از اصل موضوع بی‌اطلاع‌اند و با آیین‌نامه داخلی و اولویت طرح‌ها و لوایح آشنا نیستند، در این امور اظهارنظر و بلکه به مجلس توهین می‌کنند.
پاکت چند میلیونی؟
حشمت‎الله فلاحت‎پیشه، نماینده مردم اسلام‌آباد غرب و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز به سخنان او واکنش نشان داد و در صفحه توییتر خود نوشت: شخصاً با مصاحبه‎های هر روزه‎ام، هیچ رأی پنهانی نداشته‎ام، اما باید به حال و روز مجلس ایران گریست که برخی منبرنشین‌های پاکتی، این‌گونه بی‎ادبانه به آن توهین می‎کنند. کاش خودشان جهت روشنگری ملت شفاف بگویند برای پراکندن این عربده‎های غیراخلاقی، پاکت چند میلیونی دریافت می‌کنند؟
  
بنا براین گزارش، طرح شفافیت آرای نمایندگان که از شهریور ماه سال گذشته در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است، با رأی موافق طیف های مختلف نمایندگان همراه بود اما برخی دیگر نیز آن را مخالف آیین نامه داخلی مجلس دانسته و می گویند، برای تصویب چنین قانونی ابتدا باید آیین نامه داخلی مجلس اصلاح شود و نمایندگان سپس سراغ تصویب این قانون بروند.
سیاست زدگی در مجالس مذهبی ماه محرم ادامه دارد
سخنرانی شب گذشته پناهیان در یک مجلس عزاداری، با واکنش حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهور همراه شد. آشنا در حساب توییتری خود نوشت:
«به خاطر رقابت‌های سیاسی شب‌های‌ محرم را حرام نکنیم؛
 خودرا موسی و دیگران‌را فرعون؛  
خود را علی‌ و دیگران را معاویه؛
خود را حسین و دیگران را یزید؛ نامگذاری‌نکنیم.»

مخالفان سخنان پناهیان درباره نمایندگان مجلس:
حسین زاده؛ نماینده مجلس
بحث و جدل بر سر حرف‌های پناهیان ادامه دارد
محمودیان؛ فعال سیاسی اصلاح طلب
بحث و جدل بر سر حرف‌های پناهیان ادامه دارد
فلاحت پیشه؛ نماینده مجلس
بحث و جدل بر سر حرف‌های پناهیان ادامه دارد
پارسایی؛ نماینده مردم شیراز در مجلس
بحث و جدل بر سر حرف‌های پناهیان ادامه دارد
محمود صادقی؛ عضو فراکسیون امید مجلس
بحث و جدل بر سر حرف‌های پناهیان ادامه دارد
عابدی؛ فعال سیاسی
بحث و جدل بر سر حرف‌های پناهیان ادامه دارد
موافقان سخنان پناهیان درباره نمایندگان مجلس:
قدیری؛ فعال سیاسی اصولگرا
 
بحث و جدل بر سر حرف‌های پناهیان ادامه دارد
امیدنژاد؛ فعال رسانه ای
بحث و جدل بر سر حرف‌های پناهیان ادامه دارد
امیرآبادی؛ نماینده قم در مجلس
بحث و جدل بر سر حرف‌های پناهیان ادامه دارد
نام شما

آدرس ايميل شما

حسن
Romania
جناب وکیلی این یه آخوند حرفی هم زد شما چرا اینقدر اشقته اید؟جناب وکیلی این آخوند چکار میتونه بکنه که میگی رحم کنه؟جناب وکیلی دولت تو باید رحم کنه جناب وکیلی نماینده های مجلس گرفتن تشریف داشتن در تمام دنیا اگه این اتفاق میفتاد طرف اعدام میکردند ولی جمله ای که از مجلس اومد بیرون این بود که شان مجلس باید حفظ بشه.جناب وکیلی وزیر کار باید رحم کنه. جناب وکیلی وزرای روحانی اید زجم‌ کنند که یا خودشون یا فرزندانشان این اخوتدحرفی زد و یا گفتن دلواپس و افراطی نسخش می پیچید تمام..اون که باید رحم کنه ...
Iran, Islamic Republic of
. شما هم به بیت المال رحم کن.چطور بدون ضوابط هفتصد میلیارد پیمانکاری برای..جفت و جور می کنی
بویراحمد
Iran, Islamic Republic of
احسن بر پناهیان حرف دل مردم را زد شما و دوستان و همکاران بهدمردم رحم کنید و این چند ماهه خودتان کنار بروید که ابروی کشور و مردم را بردید سال اینده پرونده همه شماها رو خواهد شد که چقدر اجحاف کرده اید به این ملت شیعه فقیر
Iran, Islamic Republic of
درود برحاج آقاپناهیان
علی
Iran, Islamic Republic of
مطالعات ناقصت رو نمیخواد اطلاع رسانی کنی جناب وکیلی..
لطفا گزارش عملکرد خودتون در مجلس منحوس این دوره بدین.
علی
Iran, Islamic Republic of
در انکارناپذیر و غیر قابل خدشه بودن شفافیّت اقدامات تقنینی نمایندگان عزیز کمترین تردیدی وجود ندارد امّا افرادی مثل پناهیان و سایر همداستانهای وی در عرصۀ منبر و مداحی، کی هستند که در مورد برخی مسائل، این چنین اظهارنظرهای را انجام می دهند؟ اینها نه تنها در بارۀ موضوع مورد بحث، بلکه در اکثر امور بویژه امر وعظ و خطابه و مداحی .خود مجالس را به تمسخر گرفته اند. تأسف بار تر آنکه برخی نهادهای از جمله رسانۀ ملّی هم این قبیل منبریها و مداحان را در جامعه مطرح و علم می نمایند.
Iran, Islamic Republic of
جناب صاحب نظر
پناهیان هم یک نفر ایرانی است نظرش را گفته .
جواب سوالش را بدهند .
کسانی که سرتا پایشان حق کشی . سوء استفاده . قوم و خویش بازی . شرکت و هیات مدیره رانتی . نمایندگی ... است باید جواب دهند که این سرمایه ها و شرکت ها و ... را از کجا آورده اند ؟
....
United Arab Emirates
اون موقع اقای وکیلی نمیتونه
روز دنبال قانون گزاری
شرکت های شوینده هییت مدیره برم
مجید
Iran, Islamic Republic of
/نمایندگانی که همه رای دادناشون یا براساس منافع و معامله گری و زد وبند شخصی است و یا بر اساس بی سوادی و نداشتن سواد لازم به قوانینی رای میدن که در نتیجه آن بدبختی و فلاکت مردم است باید مشخص شود و پاسخگو باشند که چرا رای دادند به همچه قوانینی
جوان بیکاروبدهکار
Iran, Islamic Republic of
هیچکدام درواقع به فکرملت نیستند وهمشون سروته یک کرباسند./هم جناح وکیلی که دراین هشت سال مملکت رابه//و هم جناح پناهیان که ازقبل مشغول /مملکت بوده اند.کاش پناهیان میگفت برای منبررفتن چندمیلیون پول میگیرد.
هشدار به افرادی که پروژه ناامیدسازی و اعتمادزدایی مردم را دنبال می‌کنند

هشدار به افرادی که پروژه ناامیدسازی و اعتمادزدایی مردم را دنبال می‌کنند

همچنین درخصوص مسئله آسیب‌های اجتماعی حاشیه تهران به‌عنوان پایتخت کشور باید بگویم؛ به ...
راي بودار كميته انضباطي عليه سرخابي‌ها

راي بودار كميته انضباطي عليه سرخابي‌ها

نکته جالب تقدير از دو کاپيتان پرسپوليس و استقلال و همچنين کريم باقري است. در بند دهم ...
روایتی از زندگی طلبه جوان، همسر و 11 فرزندش

روایتی از زندگی طلبه جوان، همسر و 11 فرزندش

پدر 38 ساله و مادر 36 ساله قمی که یازدهمین فرزندشان در راه است، از خدا می‌خواهند که این ...