تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۴
کد مطلب : ۴۱۱۱۳۵
دومین جلسه دادگاه محمد علی نجفی و ابهامات تازه؛

نجفی همه را شوکه کرد / وجود چند دکمه مردانه در صحنه قتل

۲
نجفی همه را شوکه کرد / وجود چند دکمه مردانه در صحنه قتل
کبنا ؛محمد علی نجفی چهره شناخته شده عرصه سیاست و مدیریت  که با قتل همسرش میترا استاد همه را شوکه کرد به نظر می رسددر جلسات دفاعیات خود هم  همین رویه را در پیش گرفته وبا بیان سخنان و مواضع متناقض و زیگزاگی   همه را شگفت زده کرده است .نجفی که در دست نوشته خود پس از قتل میترا استاد  از مهدورالدم بودن او سخن به میان آورده و تاکید کرده بود که «امروز کارش را یکسره کردم» در جلسه دیروز ضمن این که تاکید کرد :« اتهام قتل عمد را به هیچ عنوان قبول ندارم» درباره مهدورالدم بودن میترااستاد هم گفت: «من در دفاعیاتم عنوان مهدور الدم را بیان نکردم. بازپرس پرونده می‌خواست آن را در دهان من بگذارد». نجفی و تیم وکلایش که در جلسه اول استراتژی  دفاع خود را بر حمله و مذاکره بنا نهاده بودند در جلسه دیروز به وضوح لحن ملایم تری درباره مقتوله اتخاذ و به ویژه سعی کردند از بحث مهدورالدم بودن فاصله بگیرند. عزل علیزاده طباطبایی یکی از سه وکیل نجفی هم که اولین بار مسئله مسلمان نبودن مقتوله را در یکی از مصاحبه های خود مطرح کرده بود نشانه واضحی از این چرخش بود تا شاید بتوانند در مذاکرات با اولیای دم امکان رضایت آن ها را فراهم کنند هرچند وکیل اولیای دم به شدت به نحوه دفاعیات نجفی حمله کرد و آن را «ناجوانمردانه »خواند .فرزند میترا استاد هم که در این جلسه حضور داشت دوباره تقاضای قصاص کرد. وکیل نجفی  هم در این جلسه همچون موکلش سخنان جدیدی بیان و ضمن این که ایراداتی به  روند تحقیقات وارد کرد حتی از احتمال وجود ضارب دوم در صحنه قتل و شلیک 4 گلوله از اسلحه دیگر سخن به میان آورد.
وکیل اولیای دم: دفاعیات  متهم ناجوانمردانه بود
دومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در حالی آغاز شد که پسر میترا استاد در دادگاه حضور داشت.
قاضی کشکولی  هم با اعلام رسمیت جلسه تاکید کرد: محمد علی نجفی، دوتن از وکلای مدافع او و وکلای اولیای دم و همچنین مهیار صفری و نماینده دادستان هم درجلسه حضور دارند.در ادامه جلسه حاجی لویی یکی از وکلای مدافع اولیای دم با حضور در جایگاه،ضمن انتقاد از مطرح شدن موضوع مهدورالدم بودن مقتوله و تیتر شدن آن در روزنامه ها  گفت: این جانب به همراهی همکارم بعد از مطالعه پرونده دفاعیات ناجوانمردانه متهم حاضر را دیدیم که جا دارد مواردی را ذکر کنم. وی افزود: این دفاعیات بسیار متعارض بود و به صورت تیتر اول روزنامه‌ها درآمد. اقاریر متهم در پرونده این بود که مقتوله ابتدا وارد زندگی او شده و بعد گفته من اشتباهاً ازدواج کردم. ما می‌دانیم متهم چه هزینه‌هایی کرده تا نظامات را زیر پا بگذارد و ازدواج را ثبت کند. بعد متهم گفته که من طلاقش ندادم و از آن جا که حق طلاق با مرد است می‌توانسته حق و حقوق او را بدهد و بعد متهم گفته که او را کشتم و اشتباه کردم.وی افزود: آقای نجفی شما وزیر سابق آموزش و پرورش بودید، نوک مداد را نشکسته‌اید که می‌گویید اشتباه کردم؛ شما آدم کشتید. این جا صحنه سیاست نیست که به راحتی کنار بکشید شما مرتکب قتل عمد شده‌اید. بعد گفتید که او پرستو است و با نهادهای امنیتی در ارتباط است.قاضی کشکولی در این هنگام به وکیل مدافع اولیای دم تذکر داد و گفت: ما مقررات آیین دادرسی کیفری را قرائت کردیم و توقع این است که شما وکلا که حقوقدان هستید دقت کنید و بیان الفاظ ناجوانمردانه در شأن دادگاه نیست. در ادامه وکیل مدافع اولیای دم خطاب به نجفی گفت : بهتر است یک بار برای همیشه متهم اعتراف کند و بگوید مرتکب قتل عمد شده و تقاضای بخشش کند.
مهیار: تقاضای قصاص خون مادرم را دارم
به گزارش ایسنا، سپس قاضی کشکولی اعلام کرد:  مهیار خواسته که هیچ عکسی از او گرفته نشود. قاضی  از مهیار صفری خواست تا در جایگاه حاضر شود و خود را معرفی کند.او گفت: من متولد ۱۱ شهریور ۸۲ هستم، فرزند جهانشاه صفری، قاضی پرسید: تحصیلات شما چقدر است؟ مهیار گفت: سیکل هستم.قاضی پرسید: شکایتی دارید، مهیار گفت: تقاضای قصاص خون مادرم را دارم.قاضی از مهیار خواست تا مشاهدات خود را از نحوه به قتل رسیدن مادرش بگوید که مهیار به دلیل شرایط بد روحی نتوانست پاسخ دهد و قاضی گفت:ایرادی ندارد، پاسخ ندهید. وی در پاسخ به سوال رئیس دادگاه درباره اختلاف مادرش با متهم نجفی گفت: بله آن ها اختلاف داشتند و چند بار تهدید کرد که با همین اسلحه مادرم را خواهد کشت.رئیس دادگاه درباره اختلاف شب قبل از قتل مادرش با متهم نجفی پرسید که او گفت: بله شب قبل از ساعت ۹ و نیم شب تا ۲ و نیم صبح با هم درگیری داشتند و دایی‌ام مسعود استاد نیز تا ۱۲ شب منزل ما بود.
نجفی:اتهام قتل عمد را به هیچ عنوان قبول ندارم
در ادامه جلسه دادگاه، نجفی با حضور در جایگاه و پس از معرفی خود در پاسخ به سوال قاضی درباره این که آیا اتهامات خود را قبول دارید یا خیر؟ در دفاع از خود گفت: آن چه را که اتفاق افتاده قبول دارم و توضیح می‌دهم اما اتهام قتل عمد را به هیچ عنوان قبول ندارم و دلایل خود را عرض می کنم.
2 تعهد نجفی به میترا چه بود ؟
 نجفی ضمن عرض تسلیت به خانواده مقتول  با بیان این که از  شش ماه قبل از حادثه به این نتیجه رسیدم که زندگی مشترک ما با توجه به عمق اختلافات نمی تواند ادامه یابد پیشنهاد دادم تمام مهریه‌اش را می‌دهم اما قبول نکرد و می‌گفت عاشق من است. من هم ایشان را دوست داشتم ولی با این میزان اختلافات ترسم این بود به نفرت تبدیل شود و سعی شد با برخی از ریش سفیدان و افرادی تماس گرفته و ایشان را به طلاق تشویق کنم اما تعهدی در روز عقد داده بودم که از من خواست اختیار طلاق را به ایشان بدهم که ندادم اما در مقابل دو تعهد دادم و گفتم هر وقت خواستی جدا شوی قبول می‌کنم و هر وقت به این نتیجه رسیدم که جدا شویم با توافق شما انجام شود و نمی‌خواستم زیر قولم بزنم. نجفی با اشاره به جرو بحث ها و ناسزاهای میترا به وی در شب قبل از حادثه  درخصوص روز حادثه گفت: ساعت ۹ شده بود که مهیار رفت و ایشان بیدار شد و مجدد ادامه بحث‌های شب قبل را مطرح کرد. خواستم پاسخ ندهم و ساعت ۹ و نیم شده بود که گفت به حمام و پس از آن بیرون می‌روم. گفتم کجا؟ گفت خودم می‌دانم. این موضوعی بود که خیلی بین ما بحث شده بود. از آن لحظه به بعد خیلی عصبانی شدم و همه ماجرا دو تا سه دقیقه طول کشید و نفهمیدم چه شد. عصبانیت و خشم مرا فرا گرفت.
اسلحه مجاز بود
نجفی افزود: درخصوص نگهداری و غیرمجاز بودن اسلحه بعدها توضیح می‌دهم زیرا مجاز بوده و آن را تمدید کرده بودم.وی افزود: پشت سر میترا استاد رفتم. فکر کردم از در حمام تا وان یک متر فاصله است. فکر می‌کردم ایشان در وان است و می‌توانم بنشینم و با او حرف بزنم و قطعی روی طلاق تصمیم بگیریم. پشت سرش وارد شدم.
میترا گفته بودروش استفاده از اسلحه را به من یاد بده
 در کمد نیمه باز و اسلحه آن جا بود. آن را برداشتم و بالش را روی آن گذاشتم تا اسلحه را نبیند و نگران نشود. چون یک بار گفته بود بیا و روش استفاده اسلحه را به من یاد بده. وقتی وارد حمام شدم متاسفانه ایشان وارد وان نشده بود و ما سینه به سینه هم شدیم. بالش را کنار زدم تا اسلحه را ببیند و به او بگویم که کارمان به جای باریک می‌کشد اگر با گفت‌وگو مسائل را حل نکنیم اما ایشان وقتی اسلحه را دید نمی‌دانم چه شد که هول شد.
نجفی ادامه داد: ایشان دستشان را روی شانه های من گذاشت، من به عقب رفتم و به این دلیل که دستم روی ماشه بود یک گلوله شلیک شد و بالش روی زمین افتاد. من سپس دستم را بالا بردم و ایشان دو دستی دست راست مرا گرفتند، من گفتم ول کن و پس از تیر اول ۴ تیر دیگر نیز شلیک شد. من قصد شلیک نداشتم. آخرین تیر که به او برخورد کرد من دیدم ایشان مرا رها کرد و سپس دیگر تیری شلیک نشد. او سپس داخل وان افتاد. من بلافاصله اسلحه را جلوی آینه حمام گذاشتم. شوکه شده بودم. دست گذاشتم دیدم حرکتی ندارد. دیدم که بالای سینه شان سوراخ است. شاید ۴ یا ۵ دقیقه بدون حرکت آن جا ایستاده بودم و حالتی غیرقابل تصور داشتم.
نجفی با بیان این که قصد کردم خودم را با آن اسلحه تنبیه کنم و بکشم، افزود: بعد از چند دقیقه از وان خارج شدم و در اتاق قدم زدم و به بالکن رفتم و فکر کردم که آیا خودم را از آن جا پرت کنم یا نه؟
بازپرس می‌خواست عنوان مهدور الدم را در دهان من بگذارد
نجفی گفت: به نظرم رسید بخشی از داستان زندگی مشترکم با او را بنویسم. به خواست آن مرحوم شش ماه ارتباطی با خانواده‌ام نداشتیم. آن چه که نوشتم با عجله بود و بعضی چیزها به صورت غیر دقیق نوشته شد. من در دفاعیاتم عنوان مهدور الدم را بیان نکردم. بازپرس پرونده می‌خواست آن را در دهان من بگذارد و می‌گفت که قبول داشتی که مهدور الدم است که این عنوان اصلاً آن زمان مطرح نبود و بعدها مطرح شد. متهم این پرونده با اشاره به اظهارات وکلای اولیای دم، گفت: وکیل گفت که من عنوان مهدورالدم را در دفاعیاتم به کار بردم اما من به کار نبردم و حتی اگر به آن معتقد هم باشم بنا نیست خودم او را به قتل برسانم.وی افزود: همچنین گفته شده که من گفته‌ام ایشان پرستو است اما من لفظ پرستو را به کار نبردم. این را بعضی در فضای مجازی نوشته‌اند که باید از خودشان بپرسید با چه انگیزه‌ای نوشته‌اید.وی با بیان این که آن چه که می‌گویم برای تبرئه خودم نیست، گفت: من حتی گفتم دوست دارم قصاص شوم تا این که احساس گناه در محضر الهی بخشیده شود.
 نجفی با اشاره به موضوع قصد قبلی برای انجام قتل، گفت: به هیچ عنوان قصد قتل در ذهن من نبود اما قبول دارم اشتباه کردم که اسلحه را برداشتم و ۵ گلوله شلیک شد. من اگر در فاصله یک متری قصد قتل داشتم و می خواستم او را از بین ببرم یک گلوله کافی بود اما از ۵ گلوله ۴ تا از آن به سقف و دیوار خورده است.وی افزود: من با اسلحه آشنایی داشتم. زمانی که با شهید چمران در ارتباط بودم و قصد رفتن به لبنان داشتم در کلاس‌هایی در این خصوص شرکت می‌کردم.
نجفی با بیان این که اصابت‌های گلوله نشان دهنده این است که شلیک‌ها به طور مستقیم نبوده است، افزود: در فضای مجازی این مطالب به طنز می‌آید. سه نفر در بازداشتگاه و یک نفر هم در آگاهی همین مطلب را از من سوال کردند و گفتند شما که آشنایی داشتید چرا یک فرمول دیگری برای این عمل پیدا نکردید. من گفتم که اصلاً قصد قتل نداشتم.
قاضی کشکولی افزود: شما گفتید خشاب اسلحه از قبل در سلاح بود و مسلح نبود و روی ضامن قرار داشت. وقتی به سمت حمام رفتم آن را مسلح کردم البته اشتباه کرده و مرتکب قتل شدم. آیا این گفته‌ها را قبول دارید؟
نجفی گفت: نمی‌دانم چه شده. هر چه فکر کردم در فاصله اتاق تا حمام کاری جز برداشتن بالش نکردم. اسلحه از قبل مسلح بوده. آن چه در روز اول گفته‌ام به دلیل شرایط نامساعد من بوده و شرایط عادی نداشتم.
دلیل مصاحبه با صداو سیما
در بخشی از جلسه دادگاه، فیلم ورود نجفی با آسانسور پخش شد و او در پاسخ به سوال قاضی که آیا اظهارات خود را در مرحله تحقیقات مقدماتی قبول دارید؟ گفت: سوالات از من خیلی زیاد بود. من روز اول و دوم زیاد به خودم تسلط نداشتم تا آن چه را برای خودم اتفاق افتاده تجزیه و تحلیل کنم.نجفی گفت: همان شب که خودم را معرفی کردم از من خواستند با صدا و سیما مصاحبه کنم، چون گفتند شایعه شده شما از کشور خارج شدید و رفتید و چون آن عکس هم در آگاهی منتشر شده بهتر است مصاحبه کنید که من هم به این دلیل مصاحبه کردم.
سرگرد عزتی :دست متهم تعادل نداشته
سرگرد عزتی راد کارشناس اسلحه در بخشی از دادگاه  گفت: بررسی‌های کارشناسی ما نشان می‌دهد که متهم هنگام تیراندازی، دستش تعادل نداشته زیرا ۳ گلوله آن به فاصله نزدیک به هم، به دیوار و سپس به سقف حمام کمانه کرده است و نشان می‌دهد که ۳ گلوله به دیوار و یک گلوله مستقیم به کمد چوبی رو به رو و تنها یک گلوله در کش و قوس‌های به وجود آمده به دست و سپس به بدن مقتول اصابت کرده است.
 وی در پاسخ به سوال قاضی که شما در گزارش خود اشاره کرده‌اید که اگر گلوله در فاصله یک یا ۵ متر شلیک شده باشد باید از بدن مقتول خارج می‌شد؟ گفت: بررسی‌های ما نشان می دهد که مقتوله ورزشکار یا از یک اندام ورزیده برخوردار بوده زیرا گلوله باید از پهلوی او خارج می‌شد.
میترا  چند  بار خودکشی کرده بود
نجفی همچنین ضمن تشریح ماجرای خودکشی اش در  یکی از هتل  های تهران  درباره اثر چهار بریدگی در دست چپ همسرش گفت: به من گفته بود که در زندگی با همسر اولش سه بار خودکشی کرده، یک بار رگ دست چپش را زده و دو بار نیز قرص خورده است.
مسعود استاد و تکذیب ماجرای پول میلیاردی
مسعود استاد برادر میترا استاد در پایان دومین جلسه دادگاه روز 26 تیر ماه در جمع خبرنگاران گفت: رضایت نمی دهیم و فقط قصاص می خواهیم.وی درباره شایعاتی مبنی بر گرفتن پول میلیاردی در ازای رضایت و بخشش نجفی به عنوان دیه گفت: این حرف ها شایعه است و ما پولی درخواست نکرده و هیچ مبلغی را تعیین نکرده ایم.
 
علامت سوال های وکیل نجفی و پاسخ سرپرست دادسرای جنایی
 در ادامه دادگاه، گودرزی وکیل مدافع متهم نجفی  با انتقاد از روند تحقیقات و وجود سوال های بی  پاسخ ، گفت: روز حادثه خبرنگار صدا و سیما اسلحه را در دست می‌گیرد خشاب را بیرون می‌آورد و ادعا می‌کند که کارهای کارشناسی روی اسلحه انجام شده است، اما بنده دیدم که در پرونده، کارهای کارشناسی اسلحه نهم و یازدهم خرداد انجام شده است. تنها دوای درد، سرعت در ارسال پرونده به دادگاه بود در حالی که سوالاتی همچنان وجود داشت.مگر می‌شود 5 گلوله شلیک شود و ۹ محل اصابت گلوله وجود داشته باشد؟این وکیل دادگستری گفت: مگر می‌شود 2 گلوله کشف شود؟ مگر می شود شخصی بازداشت شود و فردایش آزاد شود و کسی نپرسد که او که بوده است؟
گودرزی  افزود: پرونده از نقایص عدیده ای رنج می‌برد که رئیس دادگاه تاکنون قسمت‌هایی از آن را رفع کرده و قسمت‌های عظیمی از آن باقی مانده است. این نقایص باید برطرف شود تا به سوالات ما و حتی خانواده استاد پاسخ داده شود. باید معلوم شود که آیا نجفی قاتل حرفه‌ای بوده یا مسئله‌ای غیر ارادی رخ داده است؟ وکیل مدافع متهم نجفی گفت: ما در این پرونده با 5 پوکه مواجهیم اما در بررسی صحنه سه مورد روی دیوار حمام، روی در کمد روشویی و سه مورد هم روی سقف وجود دارد که یعنی هفت محل اثبات گلوله وجود دارد. ما باید دو محل گلوله دیگر هم اضافه کنیم یکی به قفسه سینه و دیگری به کف دست چپ.وی افزود: چون از این اسلحه 5 گلوله شلیک شده ۴ گلوله دیگر از اسلحه دیگری خارج و شلیک شده است و احتمال وجود دو ضارب دیگر هم وجود دارد، لذا ۹ برخورد داریم.
دکمه های پیراهن مردانه در حمام متعلق به کیست ؟
وی با بیان این که این پرونده شهامت دادرسان را می‌طلبد، گفت: حمام کوچک می‌تواند اقیانوسی بزرگ برای تیم بررسی صحنه باشد. پرونده مهم و محل سوال عمومی است. من تحقیق و تلاش کردم و پاسخ های غیر علمی نخواهم داد. وکیل متهم ادامه داد: در صحنه تعداد زیادی دکمه از پیراهن مردانه کنده شده که نجفی می‌گوید تیشرت بر تن داشته و با همان به قم و آگاهی رفته است.وی افزود: مسئله دکمه های پیراهن و درگیری باید بررسی شود. گزارش صحنه فاقد خوردن گلوله به دست است و این موضوع صورت جلسه را ابطال می‌کند.وکیل نجفی گفت: تعدادی دکمه کنده‌شده در محل ارتکاب جرم پیدا شده است و با توجه به این که این دکمه‌ها مربوط به پیراهنی غیر از پیراهنی است که هنگام قتل بر تن نجفی بوده، احتمال حضور فرد سوم هنگام قتل در محل حادثه مطرح است.  وکیل مدافع نجفی گفت: امروز من بیشتر سخنانم را به نقایص معطوف می‌کنم و ان‌شاءا... در جلسات آینده دفاعیاتم را می‌گویم.  وی خطاب به قاضی پرونده گفت: مستحضرید که پرونده های جنایی از پیچیدگی و حساسیت خاصی برخوردار است لذا برای دفاع از موکلم نیاز دارم که اطلاعات و مستندات کارشناسی اسلحه را با دقت مطالعه کنم.
در ادامه، قاضی کشکولی خطاب به وکیل نجفی گفت: دفاع از متهمان حق قانونی وکلاست اما انتظار می‌رود وکلا براساس قانون و مستدل دفاع کنند و به گونه‌ای دفاع نکنند که در روند دادرسی شبهاتی ایجاد شود و نباید وکلا شبیه فضای مجازی و رسانه‌ها عمل کنند. قاضی محمدی کشکولی جلسه بعدی را ساعت ۹ صبح روز دوشنبه ۳۱ تیرماه اعلام کرد و خطاب به وکیل نجفی گفت: شما تا جلسه بعدی فرصت دارید تا مستندات قانونی را جمع آوری کنید.
شهریاری:وکیل نجفی سوار بر موج های فضای مجازی می شود
 در همین حال، شهریاری سرپرست دادسرای جنایی  در جمع خبرنگاران گفت: همان طور که سه کارشناس و جناب سرهنگ توضیح دادند ۵ گلوله شلیک شده و نظر کارشناسان درست است.آن چه مهم است این که آقای نجفی خودشان با صداقت اتهام خود را قبول دارند. او می‌گوید یک سلاح بود و خودم در صحنه بودم، اما وکیل القائات دیگر می‌کند و سوار بر موج‌هایی می‌شود که برخی افراد در فضای مجازی به راه انداخته اند که نکند فرد دیگری هم باشد.وی در پاسخ به این سوال که احتمال وجود دو ضارب یا شخص دیگر وجود دارد؟ گفت: آقای نجفی خودش می‌گوید این موضوع نبوده است.
نام شما

آدرس ايميل شما

ایران و عربستان؛ وقت مصالحه رسیده است؟

ایران و عربستان؛ وقت مصالحه رسیده است؟

 طرح چهار ماده‌ای ماکرون، هنوز به نتیجه نرسیده، اما شواهد و قراین نشان می‌دهد که احتمال ...
واکنش‌ها به حکم ۵ سال زندان حسین فریدون

واکنش‌ها به حکم ۵ سال زندان حسین فریدون

پرونده دیگری که ممکن است مورد توجه قوه قضائیه باشد، پرونده مهدی جهانگیری برادر اسحاق ...
۶ نفر از اخلالگران نظام اقتصادی در فارس به زندان محکوم شدند

۶ نفر از اخلالگران نظام اقتصادی در فارس به زندان محکوم شدند

 ۶ نفر از متهمین پرونده موسوم به کمپانی فایننشیال دردادگاه ویژه رسیدگی به جرائم  مفسدین ...
اگر شما نماینده مجلس بودید، به تایید اعتبارنامه تاج‌گردون رای می‌دادید؟
بله
خیر