تاریخ انتشار
يکشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۸
کد مطلب : ۴۰۹۱۱۱
بلیت فروشی بی‌حساب و کتاب پرسپولیس/ یک صندلی برای چند تماشاگر؟!

شبی که ترکیب زرد و قرمز سیاه شد

۰
شبی که ترکیب زرد و قرمز سیاه شد
کبنا ؛دهان پرکن بود، اما قرار بود ال‌کلاسیکوی ایرانی باشد. چیزی شبیه ال‌کلاسیکوی اسپانیایی‌ها، جایی که ماتادور‌ها نبرد بارسا و رئال‌شان میلیون‌ها تماشاگر تلویزیونی را در سراسر دنیا پای تلویزیون میخکوب می‌کند. در ایران هم پرسپولیس – سپاهان در سال‌های گذشته آنقدر مصاف‌هایشان حساسیتش بالا رفته بود که کری‌خوانی‌های زرد‌ها و قرمز‌ها به دربی تهران هم تنه می‌زد تا رسانه‌ها لقب ال‌کلاسیکو به آن بدهند. جمعه شب هم دو تیم در اوج حساسیت به هم رسیده بودند، جایی که جنگ، جنگ قهرمانی بود و نه پرسپولیس می‌خواست حاشیه امنیت پنج امتیازی‌اش در صدر در چهار هفته باقی مانده به پایان لیگ کمتر شود و نه سپاهان می‌خواست فرصت کم کردن فاصله پنج امتیازی با قرمز‌ها را از دست بدهد. جنگ، اما نه جنگ قهرمانی که جنگ واقعی قبل از سوت بیژن حیدری آغاز شد، آن هم از روی سکوها، جایی که چشم‌ها بسته شد، دست‌ها آزاد و دهان‌ها باز!
رحم واژه‌ای بی‌معنا بود؛ چراکه نه کودک می‌شناختند و نه پیرمرد سالخورده‌ای که روی سکو‌ها آرام منتظر سوت شروع مسابقه بود. سنگ بود که می‌آمد، از بالا و پایین تا احیاناً نه زرد‌ها و نه قرمز‌ها کم نیاورده باشند. همین شد که در چشم بر‌هم‌زدنی سکو‌ها میدان جنگ شد، اما نه جنگ قهرمانی، بلکه جنگ واقعی، از آن جنگ‌های دوران پاره‌سنگی، جایی که تنها خشم با سنگ فروخورده می‌شد. پلیس هم جلودارشان نبود، آنقدر آتش‌شان تند بود که اگر کسی ماجرای جمع شدنشان را نمی‌دانست، تصور می‌کرد زرد‌ها و قرمز‌ها چه پدرکشتگی ها که با هم ندارند که اینطور به جان هم افتاده‌اند.
دقیقه‌ای نگذشته بود که سکو‌ها هم مانند رنگ لباس نیمه پر ورزشگاه، قرمزرنگ شده بود. خون، خون و خون، جنگی که تصور می‌کردند اگر خونی ریخته نشود، جنگ نیست. پلیس، اما اقتدارش را به رخ کشید تا خشم و چشم‌هایی که جلویش را خون گرفته بود، کام‌ها را بیشتر تلخ نکند. حیدری بی‌تفاوت به سکو‌ها سوت را زده بود و ورزشگاه آرام شده بود، اما نیمه شرقی ورزشگاه چیزی شبیه یک شهر جنگ‌زده بود، از خرده شیشه‌هایی که راهرو‌های و چمن کنار زمین را پر کرده بود تا صندلی‌هایی که از جا کنده و بیرون پرتاب شده بود. بتن‌های کنده شده که تکه سنگ‌های حواله داده شده زرد‌ها و قرمز‌ها به هم بود، نشان از خشمی داشت که کنترلی بر آن نبود و به همین دلیل بود که صدای آمبولانس‌ها قطع نمی‌شد، به‌طوری‌که اورژانس‌ها بانداژ کم آورده بودند تا دست، سر و پای شکسته خشم سکو‌ها را درمان کنند.
جو که آرام شد، بلندگو به دست به سمت سکو‌های ملتهب و جنگ‌زده می‌آیند و دعوت به رعایت آداب مهمانداری می‌کنند! زمانی که مانند همیشه در فوتبال دیر شده بود، طوری که خشم سکو‌ها را می‌شد از چشم بی‌توجهی مسئولانی دید که ۲۴ ساعت بعد، حکم بررسی و برخورد می‌دهند. آمار اورژانس تکان‌دهنده بود، ۲۹۵ زخمی و یک کشته، آن هم در شبی که گوش تا گوش آزادی پر شده بود و جای سوزن انداختن نبود، اما جنگ سکو‌ها همه چیز را خراب کرد تا مصدومانش به دعوا‌های چاله‌میدان هم تنه بزند، طوری که انگار چمن آزادی را با چاله میدان اشتباه گرفته بودند.
روی نیمکت‌ها و داخل زمین هم دست‌کمی از سکو‌ها نداشت. خبری از سنگ و سر‌های شکسته نبود، اما خشم‌شان با فحش‌باران و لگد گویا تخلیه می‌شد، مانند امیر قلعه‌نویی که عصبی‌ترین امیر قلعه‌نویی دوران مربیگری‌اش بود، به اندازه‌ای که وقتی از روی سکو‌ها مافیا خوانده شد، برایشان دست می‌زد. دست‌هایی که کلی خشم و عصبیت پشت آن پنهان شده بود. آن‌سو برانکو هم دست‌کمی از رقیب سپاهانی‌اش نداشت. آن مربی جنتلمن و پروفسور را بگذارید کنار، جمعه شب روی دیگر برانکو را قاب دوربین عکاسان ثبت کردند، جایی که انگار خشم سکو‌ها هم واگیر بود و به سرمربی کروات هم رسیده بود تا عصبانی‌ترین برانکوی تاریخ در پایان بازی حتی به سمت عوامل مسابقه برود و آن‌ها را تهدید کند.
درون زمین هم بازیکنان انگار می‌خواستند از سکو‌ها و مربیانشان کم نیاورند و با فحش‌های آبدار و تکل‌های خشن از خجالت هم در‌می‌آمدند. به همین دلیل بود که هرچند دقیقه یک‌بار بیژن حیدری به همراه کمک‌داورش باید میانجی می‌شدند و بازیکنان زرد و قرمز را از هم جدا می‌کردند!
صفر- صفر نتیجه‌ای بود که روی اسکوربورد ورزشگاه ثبت شد. نتیجه‌ای که نه سپاهان توانست فاصله‌اش را با پرسپولیس کمتر کند و نه قرمز‌ها توانستند عکس‌شان را روی جام بیندازند. جمعه شب، اما همه باختند، آن هم قبل از شروع سوت بیژن حیدری، قبل از آنکه حتی بازی آغاز شود. از همان لحظه‌ای که چشم‌های هواداران بسته شد، دست‌هایشان آزاد و دهانشان باز!
خوب شد که هیچ زنی در ورزشگاه نبود! هیجان چاله‌میدانی‌ها در حضور زنان و برای دیده‌شدن مقابل آنان قطعاً خیلی وحشتناک‌تر از این حرف‌ها می‌شد.


رای کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در مورد دیدار پرسپولیس و سپاهان صادر شد. در یکی از بندهای رای این مسابقه آمده است: «باشگاه پرسپولیس به دلیل عدم رعایت شرایط میزبانی و فروش بیش از حد ظرفیت بلیت مسابقه، می بایست ظرف 48 ساعت آینده درباره این موضوع توضیحات خود را به کمیته انضباطی ارائه کند.»
یکبار دیگر این بند از رای صادره را بخوانید! «فروش بیش از حد ظرفیت بلیت مسابقه!» معنای این جمله چیست؟! یعنی مدیران باشگاه پرسپولیس نمی‌دانند ظرفیت ورزشگاه آزادی چقدر است؟ یا اینکه فروش بلیت برای مسابقات مهم در فوتبال ایران تبدیل به معمایی بزرگ شده است! پیش از این نیز باشگاه پرسپولیس میزبان فینال لیگ قهرمانان آسیادر سال ۲۰۱۸ بود مسابقه‌ای که بازهم شاهد مشکل ورود تماشاگران به ورزشگاه آزادی بودیم. برخی از تماشاگران در آن مسابقه با وجود خرید بلیت نتوانستند وارد ورزشگاه شوند زیرا ظرفیت ورزشگاه تکمیل شده بود! البته نحوه فروش بلیت فینال لیگ قهرمانان آسیا هم خودش حکایتی تلخ داشت.

 
اکنون نیز در بازی پرسپولیس و سپاهان کمیته انضباطی فدراسیون از نحوه بلیت فروشی باشگاه پرسپولیس ابراز نارضایتی کرده است و اعلام کرده بیش از حد ظرفیت بلیت فروخته شده است. ظاهرا فروش بلیت کاغذی مشکلات زیادی دارد. نداشتن شماره صندلی در ورزشگاه آزادی نیز مشکلی بزرگتر است که حتیAFC به دلیل این مساله فوتبال ملی و باشگاهی ایران را جریمه کرده است! با این حال انگار برای کسی مهم نیست که چه تعداد بلیت برای ظرفیت محدود ورزشگاه آزادی از سوی میزبان‌ها فروخته می‌شود!
مگر می‌شود بیش از حد ظرفیت ورزشگاه بلیت فروخت؟! این سوالی است که قطعا مدیران باشگاه پرسپولیس و حتی باشگاه استقلال باید به طور دقیق به آن پاسخ بدهند و  افکار عمومی را در این مورد اقناع کنند. درفضای مجازی حتی برخی مدعی شده‌اند که با خرید بلیت کاغذی و اسکن و پرینت رنگی آن بدون هیچ مشکلی وارد ورزشگاه می‌شوند! بدون اینکه کسی متوجه این تقلب بزرگ هم شود. کاش روش فروش بلیت اینترنتی در فوتبال ایران تبدیل به یک عادت خوب شود و تماشاگر در ورزشگاه بزرگ آزادی بداند که حتی اگر دیر به ورزشگاه برسد هیچ تماشاگری صندلی او را اشغال نخواهد کرد! زیرا بلیتی که او برایش پول داده فقط متعلق به آن تماشاگر است نه اینکه خدایی ناکرده این گمان برود که یک صندلی در ورزشگاه آزادی به حداقل دو نفر فروخته شده است!
قطعا توضیحات مدیران باشگاه پرسپولیس در مورد اینکه چطور در بازی سپاهان و پرسپولیس که میزبان بوده‌اند و بلیت فروشی کاملا در اختیار آنها بوده بیش از حد ظرفیت تماشاگر به ورزشگاه آمده است! اینکه دیگر مساله امنیتی نیست که مدیران باشگاه‌های ایران این مساله را از سرخود باز کنند و بگویند تامین امنیت ورزشگاه با باشگاه‌ها نیست!
 
نام شما

آدرس ايميل شما

وقتی هر روز چای می‌خورید، چه اتفاقی برای بدنتان می‌افتد؟

وقتی هر روز چای می‌خورید، چه اتفاقی برای بدنتان می‌افتد؟

اگر در زمان خواندن این مطلب، لیوان چایتان را در دست گرفته‌اید و جرعه‌جرعه از آن می‌نوشید،...
فیلم| ماجرای کشتار بی‌رحمانه سگ‌ها با تزریق سم و اسید!

فیلم| ماجرای کشتار بی‌رحمانه سگ‌ها با تزریق سم و اسید!

در این کلیپ ادعا شده است که شهرداری کهریزک اقدام به تزریق اسد و آزار سگ ها می کند، شهردار ...
فیلم| کنایه علی ضیا به شهردار یک شهر مذهبی که شش فرزندش ساکن آمریکا هستند

فیلم| کنایه علی ضیا به شهردار یک شهر مذهبی که شش فرزندش ساکن آمریکا هستند

کنایه علی ضیا به شهردار یک شهر مذهبی که شش فرزندش ساکن آمریکا هستند.