تاریخ انتشار
سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۴۳
کد مطلب : ۴۰۸۹۰۱
کبنا گزارش می‌دهد

معضلی «قبرستان‌های طایفه‌ای» در یاسوج

۲
۰
عکس تزئینی می باشد
عکس تزئینی می باشد
کبنا ؛آرامستان‌های طایفه‌ای و خانوادگی در شهر یاسوج در سال‌های اخیر به یک معضل تبدیل شده در حالی اراده‌ای برای ساماندهی وضعیت موجود وجود ندارد.
مناطق بکر اطراف شهر یاسوج رفته رفته تبدیل به قبرستان‌های طایفه‌ای شده‌اند و اراده‌ای هم برای ساماندهی این قبرستان‌ها وجود ندارد و شورا و شهرداری یاسوج نیز تاکنون برنامه‌ی برای جلوگیری از گسترش قبرستان‌های طایفه ارائه نداده است.
تسنیم در این باره نوشت: دور تا دور شهر یاسوج معروف به پایتخت طبیعت ایران را قبرستان‌های طایفه‌ای و خانوادگی محاصره کرده‌اند و در سال‌های اخیر گاه و بیگاه برخی از مسئولان و متولیان امر از ساماندهی این وضعیت حرف می‌زنند ولی به مقام عمل نمی‌رسد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد برخی از این قبرستان‌ها در مناطق بکر و جنگلی که جزو اراضی ملی بوده بنا نهاده شده‌اند که این کار مقدمه‌ای برای تعرض به منابع ملی و زمین خواری است.
برخی مسئولان بر اینکه مسئله قبرستان‌های طایفه‌ای در یاسوج به یک معضل تبدیل شده اقرار می‌کنند ولی در عمل برنامه‌ای برای پایان دادن به این موضوع ندارند و در واقع در مقام اجرا لنگ می‌زنند و این بی تدبیری به جایی رسیده که فریاد متولی تامین آب شرب مردم بلند شده و استمداد می‌طلبد.
سید علی لدنی‌نژاد مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد توسعه آرامستان‌هالی فامیلی را یک معضل می‌داند و می‌گوید: در صورت عدم چاره اندیشی مسئولان و متولیان امر برخی از مخازن ذخیره آب شرب شهر یاسوج از مدار بهره‌برداری خارج می‌شود.
 لدنی‌نژاد خواستار جلوگیری از توسعه آرمستان فرامرزی یاسوج شد و افزود: در صورت ادامه این روند مخزن ذخیره آب منطقه فرامرزی از مدار بهره‌برداری خارج می‌شود و باید در ارتفاع بالاتری احداث شود.
وی ادامه داد: این قبرستان از روز اول یک قبر داشت و کم کم به آرمستان بزرگتری تبدیل شد.
نام شما

آدرس ايميل شما

یاسوجی
Iran, Islamic Republic of
سلام روزی که اولین قبر در این زمین گذاشته شد حضرتعالی کجا بودی .اینجا نه جاده های بود نه منبع آبی . زمین هم متعلق به مردم. خود آپارتمانها زمینش به زور ازمردم گرفته شده و غصبیه .کار که کارشناسی نباشه اینجوریه . وگرنه این قبرستان قبل از منبع شما بوده .پس منبع آب شما اصولی ساخته نشده .وگرنه شما باید جای دیگه ای این منبع رو احداث میکردید.و اگر قانونی باشه منبع شما باید جابجا بشه نه قبرستانی که قبل از شماها بوده . . این رو هم بگم که هر قبرستان اولش با یه قبر شروع شده .کل یه طایفه که باهم نمی میرن برادر مدیر .
یاسوجی
Iran, Islamic Republic of
این آرامستان ها مربوط به طوایفیه که ساکنان اصلی یاسوج هستن و با اهدا زمین های خود یا تصرف این زمین ها، هزینه شهر شدن یاسوج رو داده اند و الان این حق رو دارن که حداقل قبرستان های اختصاصی داشته باشن.
ثانیا چطور مهاجرینی که از نقاط مختلف شهرستان و استان، به یاسوج آمدن، با تخریب منابع طبیعی، زمین های ملی رو به آپارتمان تبدیل کرده و صاحب ثروت های آنچنانی شدن و کسی هم خم به ابرو نمیاره؟ اما همه نسبت به این چند قبرستان، حساس شده و برای حفظ منابع طبیعی و ملی، دایه مهربان تر از مادر شدن؟
ثالثاً آقای لدنی نژاد، خودشون شخصا معضلی برای آب منطقه ای هستن و الانم هم نگفتن که وجود قبر، چه تهدیدی برای آبه؟ مگه منبع های آب، بتنی و عایق دربرابر هر نوع نفوذ و آلودگی نیست؟ که اگر نیست، همین آقا باید جواب این مبالاتی رو بده و با پاک کردن صورت مسئله از جواب دادن، فرار نکنه.
کلام آخر این که به فرض عدم عایق بودن منبع، وجود قبر یا قبرستان، چه ضرری برای منبع و آب داره؟
همه چیز درباره خارج‌نشینی فرزندان شهردار قم

همه چیز درباره خارج‌نشینی فرزندان شهردار قم

سید مرتضی سقاییان نژاد شهردار قم در اینباره گفت: «خانواده بنده مذهبی بوده و به رعایت ...
فرصت طلب یا اصلاح‌طلب؟!

فرصت طلب یا اصلاح‌طلب؟!

از اظهارات فعالان سیاسی اصلاح‌طلب این طور پیداست که اگرچه آن‌ها‌ به شدت مخالف با حضور ...
فیلم‌های تلویزیون در عید غدیر

فیلم‌های تلویزیون در عید غدیر

فیلم‌های «لیمو ترش»، «چک برگشتی»، «راننده»، «کفش»، «تصمیم»، «به قید قرعه»، «هتل بزرگ ...