تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۲
کد مطلب : ۴۰۰۶۵۵
مدیرکل میراث فرهنگی خبرداد:

نخستین محموله صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد صادر می‌شود

۰
نخستین محموله صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد صادر می‌شود
کبنا ؛به گزارش کبنا نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری استان ، محمود باقری  در نشست خبری با گرامیداشت 20 خردادماه روز جهانی صنایع دستی، اظهار داشت: صنایع دستی حاصل تلاش و زحمات اقوام مختلفی است که در دوره‌های مختلف در کشورها و جایگاه‌های مختلف زندگی کرده‌اند و همین تلاش‌ها سبب شده که صنایع دستی در دنیا از تنوع زیادی برخوردار باشد.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد افزود: امروز ما اعتقاد داریم که صنایع دستی تنها یک کالای مبادله‌ای نیست، بلکه تمام خصوصیات فرهنگی یک قوم و ملت در صنایع دستی آن نهفته است و ما با مبادله صنایع دستی در واقع ویژگی‌های یک ملت را مبادله می‌کنیم.
 
باقری با بیان اینکه ایران در سال 1347 به عضویت شورای صنایع دستی درآمد، گفت: تشویق، کمک و راهنمایی هنرمندان صنایع دستی و بالا بردن سطح اطلاعات تخصصی آنها، حفظ صنایع دستی و ایجاد همبستگی میان هنرمندان این حوزه مهم‌ترین اهداف تشکیل شورای صنایع دستی بود.
 
وی با اشاره به تولید بالغ بر 300 نوع صنایع دستی در کشور، بیان کرد: در استان کهگیلویه و بویراحمد حدود 30 نوع صنایع دستی تولید می‌شود که مهم‌ترین آنها صنایع داری از جمله گلیم، جاجیم، گچمه و سیاه‌چادربافی است.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه تقویت بافندگان حوزه صنایع دستی از مهم‌ترین اولویت‌های ما در سال‌های گذشته بود، گفت: در این راستا، شناسایی بافندگان صنایع دستی را در دستور کار قرار دادیم و دز یک عملیات میدانی حدود چهار هزار و 552 بافنده صنایع دستی شناسایی شد که از این تعداد بالغ سه هزار و 500 نفر فعال بودند.
 
باقری با بیان اینکه راه‌اندازی بازارچه‌های دائمی صنایع دستی علاوه بر اینکه سبب ایجاد انگیزه در تولیدکنندگان این حوزه می‌شود، فضایی برای فروش و معرفی تولیدات استان است، ابراز کرد: در شهر یاسوج سه مکان برای احداث بازارچه دائمی صنایع دستی پیش‌بینی شده و در شهر دهدشت نیز در کنار پارک اسکان در حال آماده‌سازی پنج غرفه صنایع دستی هستیم.
 
وی عنوان کرد: در باشت از یک بازارچه قدیمی شروع کردیم که به عنوان استارت اولیه در اختیار تولیدکنندگان صنایع دستی قرار گیرد، در گچساران شهرداری علاقه‌مندی خود را به احداث بازارچه دائمی صنایع دستی اعلام کرده و در سی‌سخت نیز در حال پیگیری برای احداث این بازارچه هستیم.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد به تعداد کارگاه‌های صنایع دستی استان اشاره داشت و بیان کرد: تا انتهای سال 95 حدود 57 کارگاه صنایع دستی در استان داشتیم که این آمار را تا سه ماهه اول امسال به 100 کارگاه افزایش دادیم.
 
باقری با بیان اینکه برای ایجاد انگیزه در تولیدکنندگان بحث صادرات صنایع دستی را هم مدنظر قرار دادیم، گفت: بر این اساس، با همکاری اتاق بازرگانی، صنعت و معدن و شرکت شهرک‌های صنعتی نخستین کنسرسیوم صادراتی تشکیل شده و امیدواریم بتوانیم تا پایان سال 97 نخستین محموله صنایع دستی را به خارج از کشور صادر کنیم.
 
وی برگزاری دو نمایشگاه سراسری صنایع دستی در شهرستان‌های گچساران و بویراحمد در بهمن ماه سال 96، برگزاری نخستین دوره آموزشی الگوسازی و نمونه‌سازی برای شاغلین صنایع دستی، برگزاری نخستین همایش تجلیل از پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی استان را برگزاری کمپین صادرات خرده‌فروشی صنایع دستی با حضور هنرمندان و صنعت‌گران استان برای نخستین بار را از جمله اقدامات این اداره‌کل در حوزه صنایع دستی عنوان کرد.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد ایجاد بازارچه‌های موقت صنایع دستی، راه‌اندازی اتاق فکر هنرمندان با حضور انجمن و فعالین حوزه صنایع دستی و حمایت از کالای ایرانی با توجه به نامگذاری سال 97 را از دیگر اقدامات این اداره‌کل عنوان و بیان کرد: با توجه به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم حمایت از کالای ایرانی، ما اعتقاد داریم که با حمایت از کالا و فکر ایرانی می‌توانیم بسیاری از بن‌بست‌هایی که در بحث وابستگی به کشورهای بیگانه وجود دارد را کم کنیم.
 
باقری گفت: مهم‌ترین برنامه ما در این راستا تقویت اشتغال و درآمدزایی روستایی است که با توجه به سیاست دولت و سازمان میراث فرهنگی بر لزوم استفاده از اعتبارات اشتغال روستایی، از 214 میلیارد تومان اعتبارات اشتغال روستایی که به استان ابلاغ شد 10 درصد یعنی حدود 21 میلیارد و 400 میلیون تومان به حوزه صنایع دستی و 10 درصد نیز به حوزه گردشگری اختصاص یافت.
 
وی افزود: تاکنون 641 نفر را در حوزه صنایع دستی در قالب کارگاه یا فعالیت انفرادی یا اشتغال خانگی به کارگروه اشتغال روستایی معرفی کرده‌ایم که از این تعداد تاکنون 215 نفر به بانک‌های عامل معرفی شده است و از این 20 میلیارد پرونده معرفی شده تاکنون هفت میلیارد و 400 میلیون تومان در بانک‌های عامل در حال عقد قرارداد بوده و یا پرداخت شده است.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: اشتغالی که در این حوزه و با پرداخت این تسهیلات پیش‌‌بینی شده بالغ بر دو هزار و 854 نفر است.
 
باقری ادامه داد: در حوزه گردشگری نیز تاکنون 22 پروژه با تسهیلات مورد نیاز 30 میلیارد تومان به کارگروه اشتغال روستایی معرفی شده که از این میزان تاکنون 16 پروژه با اعتبار 21 میلیارد تومان به بانک‌های عامل معرفی شده است.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از برگزاری چهار نمایشگاه سراسری صنایع دستی در چهار شهرستان استان و حضور در یک نمایشگاه خارج از کشور در سال 97 خبر داد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما

غیبت‌های معنادار روحانی

غیبت‌های معنادار روحانی

دولت برای پیوستن به این کنوانسیون که از لوایح چهارگانه مرتبط با FATF است، لایحه‌ای را ...
چرا عادل، مزدک و پیمان غایب‌اند؟

چرا عادل، مزدک و پیمان غایب‌اند؟

محرومیت من درست نیست. این اشتباه ممکن است برای هر گزارشگری رخ دهد و آن‌قدر هم بزرگ نیست....
۳۰مدير تحت تعقيب قضائی

۳۰مدير تحت تعقيب قضائی

بانک سرمایه نمونه‌ای از یک فساد کامل است که همه چیز دست به هم داده است و از بخش‌های خصوصی ...