تاریخ انتشار
جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۵
کد مطلب : ۳۰۶۷۸۹

احتمال فاجعه بزرگ در بافت فرسوده دهدشت / «حاج عدل» کجایی؟ / چرا کهگیلویه مسوولان مطالبه‌گر ندارد؟

۱۰
۰
کبنا ؛در بافت فرسوده شهرستان کهگیلویه هر لحظه امکان یک اتفاق ناگوار وجود دارد، مسوولان با پیگیری و تلاش ثمربخش پاسخگوی مطالبات به حق مردم در این مناطق باشند.
به گزارش کبنا از دهدشت، طبق اعلام مسئولان و مطالعات انجام‌ گرفته، استان کهگیلویه و بویراحمد روی گسل واقع‌ شده و این موضوع از آن‌ جهت اهمیت دارد که بیشتر واحدهای مسکونی در سکونتگاه‌ها و بافت ناکارآمد شهر، بدون توجه به اصول مهندسی احداث‌ شده‌اند و این مسئله مشکلات و معضلاتی را در صورت حوادث غیرمترقبه ایجاد خواهد کرد، از بافت فرسوده به عنوان معضل بزرگی در این روزها نام برده می‌شود
مسئول ستاد بحران شهرستان کهگیلویه در خصوص وضعیت بافت فرسوده این شهرستان و اقداماتی از قبیل؛ دادن تسهیلات برای مقاوم‌سازی در گفت‌وگو با خبرنگار کبنا می‌گوید؛ بحران شامل ۴ مرحله پیش‌بینی، پیشگیری، آمادگی و مقابله و توانایی است که برای ۳ مرحله اول، شهرستان کهگیلویه هیچ برنامه‌ای ندارد و فقط به انتظار رخ دادن بحران و بازسازی آن نشسته‌ایم.
سرتیپ خادمی در ادامه اظهار کرد: ۶۰ درصد بافت روستایی شهرستان و بیش از ۵۰ درصد بافت شهر دهدشت فرسوده است که با کوچک‌ترین زمین‌لرزه‌ای بحرانی غیرقابل‌جبران، همچون زلزله دردناک کرمانشاه رخ خواهد داد.
وی گفت: در شهرستان گچساران برای بازسازی هر منزل فرسوده‌ای ۴۵ میلیون تومان تسهیلات داده می‌شود، و در شهرستان کهگیلویه برای بازسازی هر مسکنی ۳۰ میلیون تومان بیشتر پرداخت نمی‌کند.

مسئول ستاد بحران کهگیلویه این تفاوت ۱۵ میلیون تومانی در ارائه تسهیلات برای مقاوم‌سازی بافت‌های فرسوده بین دو شهرستان گچساران و کهگیلویه را بی‌عدالتی و ظلمی آشکار به کهگیلویه بزرگ دانسته و از نماینده حوزه چهارگانه استان عدل هاشمی‌پور خواستار مطالبه گری این حق پایمال‌شده از مدیریت بحران کشور شده است.
وی بابیان اینکه علاوه بر این تفاوت ۱۵ میلیونی، متأسفانه شاهدیم شهرداری دهدشت برای دادن پروانه ساخت به ازای هر ۱۰۰ متر زیربنا بیش از ۵ میلیون تومان و نظام‌مهندسی دهدشت برای طراحی و نظارت به ازای هر ۱۰۰ متر زیربنا بیش از ۷ میلیون تومان از متقاضیان دریافت می‌کنند و این در حالی است که در شهرستان گچساران نه‌تنها شهرداری و نظام‌مهندسی رایگان خدمات ارائه می‌دهند، بلکه بنیاد مسکن شهرستان گچساران نیز در خصوص تخریب و آماده‌سازی بافت برای مقاوم‌سازی در قبال ارائه خدمات خود فقط مبلغ ناچیزی دریافت می‌کند. انتظار می‌رود نماینده کهگیلویه و استاندار و مدیر ستاد بحران استان کهگیلویه و بویراحمد طی جلسه‌ای خواستار حذف این هزینه‌ها برای شهرستان شوند تا شهرداری و نظام‌مهندسی دهدشت همچون گچساران رایگان خدمات اراده دهند.
خادمی بابیان اینکه مصوبه هیئت دولت هست که ضامن این تسهیلات باید زنجیره‌ای باشد، تصریح کرد: اما متأسفانه بانک‌ها هیچ همکاری با مردم ندارند و سخت‌گیری آن‌ها تا حدی است که امکان دریافت تسهیلات در این شهرستان عملاً وجود ندارد و مردم مجبور به انصراف از دریافت تسهیلات بازسازی و مقاوم سازی می‌شوند.
یکی از ساکنان در بافت فرسوده نیز به خبرنگار کبنا نیوز، گفت: به نظر می‌رسد شهرداری دهدشت می‌خواهد کمبود بودجه خود را با دریافت مبلغ ۵ میلیون تومان به ازای هر ۱۰۰ متر زیربنا از مردم تنگدست بافت فرسوده تأمین کند، آیا این انصاف است؟
شهروند دیگری با اشاره به حادثه جانکاه زلزله کرمانشاه بیان کرد: هنگامی‌که حادثه‌ای رخ می‌دهد همه دل می‌سوزانند! و وامصیبتا سر می‌دهند، که بهتر از علاج واقعه قبل از وقوع کنیم.

این ساکن بافت فرسوده شهر دهدشت گفت: با سختگیری بانک‌ها و هزینه‌هایی که باید به نظام‌ مهندسی و شهرداری بپردازیم و همچنین پرداخت هزینه تخریب، دیگر مبلغی از وام باقی نمی‌ماند که بخواهیم خانه بسازیم، پس به انتظار آوار مصیب و زلزله باشیم بهتر است؟
وی افزود: چرا مسئولان شهرستان، نماینده و استاندارد درد دل ما را نمی‌شنوند!
خبرنگار کبنا در دهدشت تماس‌های زیادی با نماینده کهگیلویه بزرگ در خصوص مسئله بافت فرسوده برقرار کرد، اما وی حاضر به پاسخ تلفن خود نشد.
به گزارش کبنا، با توجه به اینکه زمان زیادی از حادثه غم‌بار و آوار مصیبت بر کودکان معصوم و هم‌وطنان دل‌شکسته‌مان در کرمانشاه نمی‌گذرد، امید می‌رود پیش از آنکه بحرانی دامن‌گیر زادگاه محبوب ما (کهگیلویه بزرگ) شود، مسوولان و به ویژه نماینده شهرستان‌های چهارگانه استان عدل هاشمی‌پور این مطالبه به حق مردم را با تلاش و پیگیری ثمربخش، پاسخگو گویند.
لذا ما به نظاره نشسته‌ایم این گوی و این میدان، مسوولان توانمندی‌ خود را نشان دهید.
زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست/هرکسی نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته به‌جاست/خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

-----------------------------
گزارش از فاطمه خطیبی
----------------------------
نام شما

آدرس ايميل شما

سید حسین محمدی
Iran, Islamic Republic of
وقتی تبعیض در انتخاب مسئولان استان اتفاق میوفته مردم کاری از دستشون برنمیاد.شما مسئول سایت کبنا نیوز در مطلبی اعلام کردین که وام دریافتی بافت فرسوده در دو شهرستان کهکیلویه و گچساران با هم تفاوت داره دنبال چرایی آن نرفتید و مسئولی هم نیست که پیگیری کنه و از مسئلی نخواستین که جواب بده چه از دست مردم برمیاد؟دلیلی که شهرستان گچساران به عنوان پایلوت برا ترمییم بافت فرسوده انتخاب میشه اما خبری از شهرستان محروم کهکیلویه با این همه وسعت بافت فرسوده نیست کی جوابگو است؟
امیر محمد
United States
تا حاج عدل کاری میکنه میگوید کار دولت تدبیر است
حالا هم بگو استاندار کجایی فرماندار کجایی
گچساران
.اشکار اینه که نفت ما رو بیان خرج بقیه کنن. همین اندازه هم زیاد شما بوده که تسهیلات دادن، منبع درامدتون از کجاست که دولت پول .به شما بده
سعید
Iran, Islamic Republic of
درود بر مهندس خادمی دلسوز
واقع بین
Italy
از اقای استاندار محترم میخواهیم که مهندس خادمی را ارتقاء بده چون واقعا لیاقت و شجاعت فرماندارشدن را دارد.
مارگون
Iran, Islamic Republic of
کل استان روی گسل؟ یکم بیشتر مطالعه کنید لطفا
چرام
Romania
تمام بی عدالتی ها در . با بکار گیری نیروهای پیمانی و بدون تخصص صورت می گیرد چرا استاندار جلوی این تخلفات رو نمی گیرد
دانشجویان اصلاح طلب و اصولگرای بخش چاروسا
Iran, Islamic Republic of
درود بر شرفتان
ای مرد بزرگ
ای ناجی دهدشت و کهگیلیویه
جناب استاندار
سکان فرمانداری را به مهندس خادمی بدهید الحق باید فرماندار بشه
تا دهدشتی آباد داشته باشیم
منصف
Iran, Islamic Republic of
سلام
موضوع را از زوایای مختلف گزارش نمایید. تا از طریق اعتبارات بافت فرسوده به داد این شهر برسند.
دهدشت
Iran, Islamic Republic of
جناب دکتر سرتیپ خادمی
بعنوان یک شهروند دهدشتی به شما افتخار میکنم.
وقتی داشت لباسش را عوض می کرد پنهانی از او عکس گرفتم

وقتی داشت لباسش را عوض می کرد پنهانی از او عکس گرفتم

سرگرد هادى شرکا در تشریح این خبر گفت: در پى مراجعه مادرى به همراه دختر نوجوان خود به ...
نشست زمین و انفجار در قم تلفات نداشت

نشست زمین و انفجار در قم تلفات نداشت

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم گفت: در حادثه ای که صبح امروز در میدان ...
اعترافات تکان‌‌دهنده یک داعشی ایرانی بعد از دستگیری/ کسی با داعش بحث می کرد، سرش را می‌بریدند!

اعترافات تکان‌‌دهنده یک داعشی ایرانی بعد از دستگیری/ کسی با داعش بحث می کرد، سرش را می‌بریدند!

صحبت‌های یک داعشی که به قول خودش مسیری اشتباه را انتخاب کرده می‌تواند نمونه‌ای برای جوانان ...