تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۰
کد مطلب : ۳۰۶۷۶۲

تکلیف ویلاهای غیرقانونی یاسوج چه می‌شود؟ / ردپای مدیران دولتی در ویلاسازی غیر مجاز سروک یاسوج

۹
۰
کبنا ؛روز ۲۴ آبان ماه ۹۵ خبری با عنوان "حکم تخریب ۳۰ باغ شهر سروک یاسوج صادر شد" منتشر شد ولی بعد از گذشته بیش از ۲ سال هنوز خبری از اجرای حکم نیست.


 در ۷ کیلومتری یاسوج پایتخت طبیعت ایران منطقه‌ای بنام سروک با داشتن زمین‌های بکر کشاورزی واقع شده که این روزها به محل نشیمن افراد سرمایه دار و دارای نفوذ اداری تبدیل شده در حالی به گفته مسئولان اراضی کشاورزی این منطقه درجه یک بوده و طبق قانون تغییر کاربری این زمین‌ها غیر قانونی است.
زمین‌های درجه کشاورزی سروک یاسوج در سایه بی توجهی مسئولان و متولیان امر به باغ شهر تبدیل شده جایی که رد پای تخلف مدیران شرکت‌های خدمات رسان از جمله آب، برق و گاز مشهود است زیرا چگونه می‌شود به منطقه‌ای که بر خلاف قانون ساخت و ساز شده خدمات ارائه داد.
باغ‌ شهرهای سروک یاسوج پروانه ساخت ندارند اصلا طرح هادی اجریی نشده ولی از تمامی امکانات رفاهی از جمله داشتن گاز، برق و آب بهره‌مند هستند در حالی در ۵ کیلومتری همین باغ‌  شهرهای سروک برخی خانواده‌ها آب و برق و گاز ندارند.
طبق قانون متقاضیان اشتراک آب، برق، گاز  بعد از مراجعه به شرکت خدمات رسان باید استعلام لازم را از مراجع متولی از جمله بنیاد مسکن و دهیاری مبنی بر اینکه ساختمان مورد نظر در محدود طرح هادی بوده یا نه ارائه کنند و در صورتی در محدود طرح هادی باشد می‌تواند از خدمات بهره‌مند شود و در غیر این صورت هرگونه خدمات دهی غیر قانونی است.

صدور حکم قطعی تخریب ۱۸ باغ شهر سروک
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از صدور حکم قطعی ۱۸ باغ شهر سروک در سال‌های گذشته خبر داد و گفت: مردم مانع تخریب شده‌اند به گونه‌ای که زیر لودر تخریب خوابیدند.
الیاس تاج‌الدینی افزود: این موضوع به زودی در نشست شورای تامین استان مطرح و در این زمینه تصمیم گیری می‌شود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا در حکم‌های صادر شده نامی از تخریب باغ شهرهای مدیران دستگاه‌های اجرایی در سروک وجود دارد، ابراز کرد: واقعیت امر در حکم‌های تخریب صادر شده باغ شهری متعلق به مدیران نیست.
دل خون رئیس جهاد کشاورزی از رد پای مدیران در باغ شهرهای سروک
این در حالی است که در گذشته جعفر گوهرگانی رئیس سازمان جهاد کشاورزی در گفت‌وگویی پرده‌های پنهان در پشت احداث غیر مجاز باغ شهرهای سروک رونمایی کرد و گفت: برای اعمال قانون در زمینه تغییر کاربری‌های غیر مجاز اراضی کشاورزی نیازمند همکاری کارگروه مبارزه با زمین خواری استان هستیم تا بتوانیم از روند گذشته تاکنون در این زمینه جلوگیری کنیم.
وی با بیان اینکه افزاد سودجو همیشه هستند، اظهار داشت: شرکت آب منطقه‌ای در منطقه سروک یاسوج شبکه زه‌کشی جهت آبیاری زمین‌های مستعد کشاورزی احداث کرد ولی تغییر کاربری غیرقانونی انجام گرفته است.
سروک یاسوج
گوهرگانی با اشاره به اینکه از گذشته تاکنون ساخت و سازهای بی‌رویه در اراضی کشاورزی سروک انجام شده است، عنوان کرد: این وضعیت به مرحله زنگ خطر رسیده و در سال ۹۱ استارت کار برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی کشاورزی این منطقه زده شد.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه ملزم به پیگیری مبارزه با زمین خواری در کارگروه مبارزه با زمین‌خواری و کمیسیون‌های مرتبط هستیم، ابراز کرد: تاکنون ۵۴ مورد ساخت و ساز در پایین دست شبکه زه‌کشی اراضی کشاورزی سروک یاسوج که به صورت غیرقانونی تغییر کاربری داده و ساخت و ساز کرده‌اند شناسایی شده است.

تغیر کاربری غیرمجاز ۱۲ هکتار از زمین‌های کشاورزی سروک توسط ۵۴ نفر
گوهرگانی از تغییر کاربری بدون اخذ مجوز ۱۲ هکتار از زمین‌های کشاورزی درجه یک منطقه سروک یاسوج توسط ۵۴ نفر خبر داد و افزود: پیگیری این مهم بر عهده سازمان جهاد کشاورزی بوده و باید موارد را از طریق محاکم قضایی مبنی بر صدور حکم قلع و قمع روزانه پیگیری کند و البته در این زمینه نیز کوتاهی نکرده‌ایم.
وی با اشاره به اینکه با پیگیری‌های انجام شده توسط مدیریت امور اراضی و بویژه واحد حقوقی  سازمان جهاد کشاورزی استان تاکنون ۳۰ مورد حکم قلع و قمع در ویلا شهرهای سروک یاسوج اخذ شده است، بیان کرد: اجرای این حکم کار سازمان جهاد کشاورزی و یا شخص وزیر نیست و این مهم نیازمند عزم جدی و عمومی همه مسئولان متولی است.
گوهرگانی با بیان اینکه صاحبان باغ شهرهای سروک یاسوج در ادارات و نهادهای دولتی ریشه دارند، گفت: برخی از ساختمان‌های احداث شده در اراضی مستعد کشاورزی سروک مجلل و گران قیمت است.
ردپای مدیران دولتی در ویلاسازی غیر مجاز سروک یاسوج
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به این سوال که آیا صحت دارد برخی از باغ شهرهای سروک متعلق به مدیران دولتی است؟، افزود: ایراد از خود ادارات است و من تایید می‌کنم و خیلی از این افراد مدیران و مسئولان ما هستند و کسانی هستند که به ما و همکارانمان فشار می‌اورند که پرونده را در محاکم قضایی پیگیری نکنیم.
گوهرگانی با اشاره به اینکه ۳۰ مورد حکم قلع و قمع ساختمان‌های احداث شده غیر مجاز در زمین‌های کشاورزی سروک صادر شده و تا زمانی دستگاه قضایی دستور مبنی بر عدم پیگیری ندهد این موضوع را دنبال می‌کنیم، تصریح کرد: اجرای این احکام نیازمند استفاده از قوه قهریه، بیل میکانیکی، لودر ، حضور نیروهای انتظامی و پای کار بودن همه ادارات متولی است.
وی خاطرنشان کرد: باید از هم اکنون بفکر باشیم و نگذاریم در سایر مناطق بطور غیر قانونی و بدون مجوز تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی انجام شود زیرا هم اکنون که حکم قلع و قمع برخی ساختمان‌های سروک را داریم و به منزل طرف مراجعه می‌کنیم می‌گویند ۵ سال است در این مکان سکونت داریم.
گوهرگانی با تاکید بر اینکه باغ‌ شهرهای سروک یک شبه ساخته نشدند، گفت: ساختمان‌های ساخته شده در زمین‌های مستعد کشاورزی سروک دارای امکانات شامل آب، برق، گاز، خیابان و نامکذاری کوچه است و اینکه چگونه خدمات به این ساختمان‌ها بدون مجوز داده‌اند خود جای سوال دارد. (منبع: تسنیم)
نام شما

آدرس ايميل شما

هم استاني
Iran, Islamic Republic of
توسعه شهری و طرح هادی در این مناطق راهگشاست. همه زمینهای یاسوج روزی کاربری کشاورزی داشته اند اما آیا واقعا حاشیه شهر و همین زمینهای سروک امروزه کاربرد کشاورزی دارند. اکثریت مردم بومی آنجا بوده و در زمین خود خانه ساخته اند و این حقشان است که طرح هادی در آنجا اجرا شود. بله واقعا اگر زمین خواری و تجاوز به منابع ملی صورت گرفته باید برخورد قاطع انجام شود ولی اگر بحث تغییر کاربری است که امری معمولی است و ادارات مربوطه کار درست را انجام بدهند
گچساران
Iran, Islamic Republic of
مدیر ومسئول کبنا نیوز چرا شما فقط در یاسوج خبرتهیه می کنید ؟
به اطلاع شما می رسد که در دشتگز گچساران حدود سه سال است که ۱۷ حکم تخریب قطعی ت صادرشده است ،
ویلاهای که در منابع ملی منابع ملی تاکید می کنم درمنابع ملی ساخته شده وتاکنون هیچ کدام از این احکام اجرائی نشده است تازه شنیده ها حاکی از ان است که قرار است که برق رسانی نیز برای انها صورت گیرد اخر وضعیت این احکام چه باید بشود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بویراحمدی
Iran, Islamic Republic of
بازخداروشکر هداقل شرکت آب اون کانال احداث کرد، درآینده میشه به انوان کمربندی ازش استفاده کنیم به جای این کارا که همش میخاین مچ مردم بگیرین خدمات بهشون بدین کشاورزی رو میشه تودشتای وسی کشور ابرسانی کرد و اشتغال درست کرد یاسوج پایتخت طبیعت بزارید هدعقل دوتا ساختمون درست حسابی بسازن بجای این زمینهای واگزاری که درآینده شکل شهرو بهم می ریزه
اهالی سروک
Iran, Islamic Republic of
این زمین ه.اهالی نجف آباد یاسوج آمد درواقع با این زمین ها خیلی ها یک شبه از فرش به عرش رفتند.زمین های دولتی بودند که دولت جمهوری اسلامی برای امورات کشاورزی در اختیار مستضعفان قرار داد و. امروزی.دونفر معتمد توسط هیئت .. تقسیم کردند.
من از پشتکوه آمده ام
Iran, Islamic Republic of
در زمین روستایی و ملکی ، ویلا سازی بمعنی تغییر کاربری نیست. شما شهر را درست کنید
ایران
Iran, Islamic Republic of
اتفاقی که رخ می دهد این است. مالکانی که قصد تغییر کاربری دارند توسط سازمان های مربوط اینقدر اذیت میشن که دست از تلاش برمیدارن. بعد مسئولین مربوطه خودشون این زمین ها را از مالکان با قیمت پایین میخرن و با رانت تغییر کاربری می دهند. تعاونی هایی وجود دارد که اعضای آن ها از مسکن، امور اراضی و شهرداری هستند و کارشون سنگ انداختن در سر راه مردمه!!!!
منتقد
Iran, Islamic Republic of
بخشی ازاین زمینها مربوط به یکی از مدیران رده بالای منابع طبیعی استان بوده که درقالب طرح طوبی گرفته والان قطعه بندی کرده وبه قیمت های انچنانی بفروش میرساند
بویراحمد
وقتی یکی از سرمایه داران در زمینهای کشاورزی بالای جاده سروک برای تنها دو فرزندش که در انگلیس به سر می برند در حال احداث و ساخت و ساز غیر مجاز ویلا و استخر بود ، بنده شخصا به ایشان اعلام کردم که این حرکت غیر قانونی هست و تخریب خواهد شد ، ایشان دست روی جیب پیراهنش گذاشت و گفت که این چک پولها قانون هستند نه آنچه در برخی کتابها نوشته یا برخی می گویند... این صاحب قانون در بهترین نقطه شهر یک.بزرگ تجاری و مسکونی هم ساخته هست. این .ت یا آن قوانین خیلی شدت گرفته و فرهنگ شده !!!!
بمب
Iran, Islamic Republic of
وقتی . که از قانون مطلع بوده قانون شکنی کرده و آنجا خانه ساخته چه امیدی هست که.شود؟آقای م.م-واقعا برای سیس. این استان باید گریست که در. به چند نفر نمیرسد
آوار پوتین بر سر ترامپ

آوار پوتین بر سر ترامپ

ترامپ رهاورد بزرگی را برای آمریکایی‌ها به ارمغان آورده باشد؛ امری که در صورت عدم تحقق ...
بازگشت‌ نوری‌ها به سیاست

بازگشت‌ نوری‌ها به سیاست

ناطق نوری در این برهه دایره سخنان خود را در دو حوزه تعیین کرده است. یکی جلوگیری از اتهام ...
سریال پرطرفدار «ستایش» این بار همه را شگفت زده می‌کند

سریال پرطرفدار «ستایش» این بار همه را شگفت زده می‌کند

برای من نقش یک روحانی تجربه ای جدید بود و ترجیح دادم با توجه به اهمیت و جایگاهی که روحانیت ...