تاریخ انتشار
جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۵۱
کد مطلب : ۴۱۸۷۶۲
کبنا گزارش می‌دهد

افزایش مصرف آب در روزهای کرونایی و لزوم مدیریت مصرف

۴
۱
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
افزایش مصرف آب در روزهای کرونایی و لزوم مدیریت مصرف
کبنا ؛این روزا مصادف شدن شیوع بیماری کرونا و خانه تکانی در اواخر سال و آماده شدن برای بهار میزان مصرف آب در کشور را افزایش داده است. بطوریکه آمار و ارقام رشد 30 درصدی مصرف در کل کشور را نشان می‌دهد.
بسیاری از مردم برای جلوگیری از شیوع این بیماری میزان تظافت و تمیز کردن سطوح را افزایش دادند به طوری که این موضوع باعث رکورد زنی مصرف آب در کشور شده است. مؤثرترین راه جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، شست‌وشوی مداوم دست و صورت است. حسب اطلاعات و آمار ارائه شده توسط وزارت نیرو در شهر تهران میزان مصرف با افزایش 16 درصدی، در حال شکستن رکوردی معادل سه میلیون و ۷۰۰ هزار متر مکعب در شبانه‌روز است. در برخی شهرها مانند یاسوج 54 درصد، سقز 45 درصد و در شهرهای کرمان و کرمانشاه 40 درصد، استان خراسان جنوبی 23 درصد، ایلام 20 درصد، شهرهای خراسان رضوی 6 درصد، اصفهان 10 درصد، اهواز 15 درصد، و شهرهای استان مرکزی 8 درصد افزایش مصرف گزارش شده است.
این میزان از مصرف صرفاً در بخش خانگی و شرب بوده، و میزان آب مجازی مصرف شده در تولید محصولات بهداشتی و ضدعفونی کننده و کنترل کننده بیماری بحساب نیامده است.
آب مجازی مقدار آبی است که یک کالا یا یک فراورده طی فرایند تولید مصرف می‌کند تا به مرحله تکامل برسد و مقدار آن معادل جمع کل آب مصرفی در مراحل مختلف زنجیره تولید از لحظه شروع تا پایان می‌باشد. بطور مثال برای تولید یک لیتر الکل طبی (بدون احتساب ظرف بسته‌بندی) 13 لیتر وبرای تولید یک جفت از برخی دستکش تا 1500 لیتر آب مصرف خواهد شد.
با تولید روزانه ۲۳۰ هزار لیتر الکل اتانول، ۷۶۶ هزار عدد ماسک، ۴۵۰ هزار لیتر ژل و مواد ضدعفونی کننده، حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار عدد دستکش و ۹ هزار و ۳۰۰ عدد لباس یکسره در کشور، می‌توان به میزان آب مجازی مصرفی روزانه در کشور پی‌برد.
اگرچه ممکن است آب مجازی به دلیل مصرف در مراحل مختلف تولید، اثر آنی خود را نشان ندهد، اما با گذشت زمان و با نزدیک شدن به اوج مصرف در رزوهای گرم پیش‌رو، تأثیر خود را خواهد گذاشت.
اهمیت موضوع زمانی بیشتر خواهد شد که بدانیم میزان بارش در برخی از استانها مانند اصفهان، خراسان جنوبی، سمنان و یزد 80 میلیمتر و کمتر از آن و در استانهای آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، خراسان‌های شمالی و رضوی، کرمان، قم، سیستان و بلوچستان تا این موقع از سال کمتر از 200 میلیمتر و در استان تهران 200 میلیمتر بوده است.
هرچند با توجه به جو روانی ایجاد شده ناشی از گسترش بیماری کرونا در جامعه ایجاد هرگونه استرس و یا اشاعه اخبار نگران کننده فشاری مضاعف خواهد بود، اما نظر به اهمیت اساسی آب در جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری نیازهای روزمره زندگی و توسعه کشور، آگاه سازی عمومی و مدیریت مصرف آب امری ضروری به نظر می‌رسد. کما اینکه با وضعیت ایجاد شده و آمادگی مردم در مدیریت شرایط، می‌توان این موضوع را تحقق بخشید.
با توجه به محدودیت در تولید آب تصفیه شده در طول شبانه‌روز، راهکارهایی مانند خودداری از خانه تکانی آخر سال و همچنین عدم خروج و ترددهای غیر ضروری و حفظ شرایط عاری از آلودگی در منزل به منظور کاهش نیاز به شستشو و استفاده از اقلام پیشگیری مانند دستکش و ماسک، کاهش ساعات اداری ادارات و تعطیلی مراکز خدماتی و اداری کمتر ضروری و رعایت نکات کاهش مصرف در شرایط عادی، و ارائه آموزشهای روزانه توسط شرکتهای آبفا از نکات پیشنهادی می‌باشد.

-------------------------------
نواب دانشی
-------------------------------
نام شما

آدرس ايميل شما

یاسوج
Iran, Islamic Republic of
فرصت مناسبی نشه برای محتکرین ک اب و هم مث الکل احتکار کنن و ب بهانه کرونا بدنش دس مردم 8000تومن ب ازای 200سی سی.
Iran, Islamic Republic of
هرمصائب ومشکلی ک پیش بیاد توکشور،زلزله و سیل و کرونا و...جیب ی عده محتکر رو پرمیکنه.حالام شاید نوبت ابه
Iran, Islamic Republic of
احسنت بر دکتر دانشی عزیز
بسیار مطلب ضروری و به موقع بود. تنها راه مقابله با کرونا فعلا اب هستس
حسن پور
Iran, Islamic Republic of
به قرآن سه روز که در مادوان سفلی حتی یه قطره آب نداریم .مسئولین کجا رفتن که میگن در خانه بمانید اما از تشنگی بمیرید .درصورت پیگیری نکردن مجبورم به دفتر مقام معظم رهبری اطلاع دهم .
کدام مقامات کشور کرونا گرفته‌اند؟ + اسامی

کدام مقامات کشور کرونا گرفته‌اند؟ + اسامی

برخی مقامات کشورمان ازجمله ۳ عضو کابینه، ۵ نماینده مجلس و تعداد دیگری از شخصیت‌های سیاسی ...
دستورالعملی برای مصرف ویتامین D در روزهای کرونایی

دستورالعملی برای مصرف ویتامین D در روزهای کرونایی

رئیس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان گفت: توصیه می‌شود افرادی که تاکنون ماهیانه ...
برای پیشگیری از کرونا چطور خریدهایمان را ضدعفونی کنیم؟

برای پیشگیری از کرونا چطور خریدهایمان را ضدعفونی کنیم؟

همه ما برای خرید از خانه خارج می‌شویم اما با تمهیدات ساده و قابل دسترسی برای همه، می‌توانیم ...