تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۸
کد مطلب : ۴۱۵۱۵۷
یادداشتی از امیرحسین مهرداد

غروب نخبه گرائی سیاسی در انتخابات بویراحمد؛ افول چهره‌های در تراز ملی در نسبت با کهگیلویه و گچساران

۲۶
۵
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
غروب نخبه گرائی سیاسی در انتخابات بویراحمد؛ افول چهره‌های در تراز ملی در نسبت با کهگیلویه و گچساران
کبنا ؛یادداشتی از  امیرحسین مهرداد؛ انتخابات تبلور حضور برترین‌ها در معرض گزینش مردم است که هر دیاری بر آن است تا برای تحقق آرمان‌های خود و دفاع از هویت و ثبات ارزش خود در سپهر سیاسی کشور، عصاره بهترین‌های خود را برای عرضه به سیاست کشور در ساحت تقنینی پارلمانی به منصه ظهور برساند.
دیرزمانی است که در بویراحمد مرثیه نخبه گرائی سیاسی خوانده شده و در این معرکه کسانی حضور می‌یابند که هیچ قیاسی با آنچه می‌بایست باشد، ندارند و در سطح کمترینِ نمایندگان و چهره‌های پارلمانی سایر نقاط کشور هستند. روزانه به تعداد کاندیداهای احتمالی بویراحمد اضافه می‌شود که هیچکدام از آنها نه در قامت این جایگاه و نه در سطح وکیلی مبرز و شاخص، برای دفاع از حقوق مردمان این دیار نیستند.
به موازات آن در دیگر مناطق استان چهره‌هایی اعلام حضور کرده‌اند که پتانسیل و ظرفیت‌های آنها به مراتب از کاندیدهای مطرح در حوزه انتخابیه بویراحمد بیشتر است؛ در گچساران تاجگردون به عنوان چهره‌ای ملی که بیش و پیش از آنکه نماینده مردم شریف گچساران در مجلس باشد، «تاجگردون» است و محل شناخت برای سپهر سیاسی کشور. در کهگیلویه امثال موحد که سابقه فعالیت سیاسی به درازای مجلس در ایران را دارد که اگرچه چهره‌ای ملی و علمی نیست، ولی باور به ظرفیت‌های وی در میان مردم استان، کم از منطقه‌ای بودن آن ندارد.
تاجگردون به علت سابقه اجرائی بلند مدت در گلوگاه‌های برنامه ریزی و اقتصادی کشور با بسیاری از چهره‌های سیاسی ملی از هر دو جناح، آشنایی دارد و در تعامل و چانه زنی، در هر دوره‌ای می‌تواند محل اثر باشد. هژمونی وی در عرصه سیاسی گچساران حتی کارکرد جریان سیاسی منتسب به وی را خنثی کرده و خود آغاز و پایان آن جریان در این حوزه شده است. در دیار سیاست زده کهگیلویه بزرگ نیز، موحد با سابقه قضائی بلند مدت و سابقه هم سنگری با بسیاری از چهره‌های سیاسی از دو جریان سیاسی در ادوار گذشته مجلس، وی را آشنای بسیاری از سیاسیون در مصادر قدرت نظام کرده است و مراودات قضائی وی در کنار سایر مراودات (در صورت قبولی) می‌تواند از وی نماینده‌ای با ضریب چانه زنی بالا حداقل در سطح استان و در مقابل تاجگردون برای حمایت از رشد منابع انسانی و تخصیص منافع بسازد.
اما در بویراحمد که مرکز استان است و طبیعتاً می‌بایست مرکز ثقل تحولات سیاسی باشد، به دلایلی همچون عدم کارکرد صحیح جریان‌های سیاسی و مهمتر، به تحلیل رفتن فرهنگ انتخاباتی جامعه و اقبال معکوس مردم به امر سیاست و بازگشت به مؤلفه‌هایی همچون منافع فردی، منافع طایفه‌ای، منطقه‌ای و ...، نخبگان سیاسی خود را در معرض انتخاب مردم قرار نمی‌دهند و عرصه برای چهره‌های ناشناخته و کم توان و دارای خاستگاه‌های مبتنی بر شاخص‌های غلط انتخاب، خالی می‌ماند.
در ادوار اخیر، بویراحمد با وضعیتی شکننده دوره نمایندگی مجلس را سپری نموده و نماینده مستقر نتوانسه بیش از عنوان نمایندگی خود، نام و نشانی حتی در سطح استان برای خود بیابد و با توجه به فضای اجتماعی انتخاباتی موجود و فعالیت افرادی در همین سطح و خلأ حضور نخبگان سیاسی از هر دو جریان، نشان دهنده نومیدی دیگر در دوره چهار ساله و یا هشت ساله آتی خواهد بود و نهایتاً فردی در همان سطح شهرستانی بودن به نمایندگی این حوزه انتخاب خواهد شد و شهرستان بویراحمد در مواجه به سایر نقاط استان و کشور در موضع ضعف مجدد فرو خواهد رفت.
قطعاً در این نوشتار قبولی موحد در کهگیلویه و تاجگردون در گچساران قطعی قلمداد نخواهد شد و آن دو را صرفاً در سطح نهایی (فینال) این کارزار می‌داند و بر آن است تشریح نماید که فضای انتخاباتی این دو شهرستان از بویراحمد مناسب‌تر و مساعدتر است که چهره‌های در سطوح بالا به خود اجازه حضور و عرض اندام داده‌اند و به نسبت، در بویراحمد فضای انتخاباتی به گونه‌ای شده که گاهی جریان‌ها و گاهی فرهنگ انتخاباتی جامعه جسارت حضور به نخبگان سیاسی با نام و نشان در عرصه ملی را نمی‌دهد.
انتخابات در بویراحمد به جای «ظهور نخبگانی» به «افول نخبگانی» مبدل شده و باید به هوش بود که بویراحمد مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد است و طبیعتاً می‌بایست نماینده آن حداقل در سطح دیگر نمایندگان استان باشد و نباید در نسبت با انتخاب آنها دست به انتخابی ضعیف زد و در همین گام نخست قافیه را باخت؛ تا دیگر در عرصه پارلمانی نمود آن بیشتر شده و نام و نشانی از برگزیده این دیار در سپهر پارلمانی کشور یافت نشود و دل خوش به انتخاب نماینده‌ای در سطح نطق‌های میان دستور بود.
باید افرادی در معرض انتخاب مردم قرار گیرند و مردم به آنها اقبال نشان دهند که قبل از آنکه نماینده بویراحمد باشند، خود نام و نشانی داشته و با آن نام و نشان در سطح سیاسی کشور شناخته شده باشد نه آنکه برای یک دیدار یا مکاتبه سیاسی در سطح ملی، صرفاً با پسوند «نماینده مردم شهرستان‌های بویراحمد و دنا» شناخته شوند.
ضرورت دارد جریان‌های سیاسی با تمام توان نیروهای شاخص خود را به این کارزار بکشانند تا فرهنگ انتخاباتی جامعه اصلاح شده و به رشد سیاسی جامعه کمک کنند و از طرفی رفتار انتخاباتی مردم اصلاح شود و با انتخاب چهره‌های در تراز ملی، نام و آوازه دیار خود را در سطح کشور ارتقاء داده و بتوانند ضریب چانه زنی برای رشد نیروی انسانی منطقه و جذب منابع مالی را محقق نمایند که در غیر این صورت مجدداً بویراحمد قافیه را خواهد باخت و نمی‌تواند در کنار دیگر نمایندگان قویِ احتمالی استان به توسعه این دیار کمک نماید.
بدیهی است اگر از هر سه حوزه انتخابیه استان کهگیلویه و بویراحمد افرادی شاخص و اثرگذار به مجلس راه یابند به درستی خواهند توانست به رشد همه جانبه کمک نموده و اثرگذاری بسیاری در تصمیم گیری‌های مجلس و دولت داشته باشند و می‌توانند در بسیاری از امور آنان را به تمکین وادارند.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما

محمدی
Iran, Islamic Republic of
نویسنده محترم حتما اذعان دارند که تا کنون نماینده ای با شاخصه های استاد هدایتخواه نداشته ایم که سبب شده دوست و دشمن، به این توانایی ها اقرار کنن. وقتی رییس جمهور وقت، ۲۰ دقیقه از وقت قانونی خود رو در اختیار ایشون گذاشت، حکایت از تأثیر گذاری او در معادلات مجلس داشت. اما چرا نگارنده، نامی از ایشان نبرده، جای سواله.
اما درباره آقایان موحد و تاجگردون، همه می دونند که اون ها در حضور مجالس همسو و نمایندگانی ، موفقیت نسبی داشتن اما استاد هدایتخواه در هر مجلسی و در حضور هر دولتی مؤثر و موفق هستند، کما این که یک سال و نیم اول نمایندگی ایشون، با یک سال و نیم اواخر دولت اصلاحات، همزمان و مصادف بود، اما مهره ای تاثیرگذار بودن. الان هم جاشون در مجلس خالیه که ان شاءالله به زودی به مجلس راه پیدا خواهند کرد.
Iran, Islamic Republic of
نخبه کشی که هیچ جوان گچسارانی را به هیچ وزارت خانه ای در این ۶سال دولت روحانی نبرد
Iran, Islamic Republic of
اینا که گفتی از اول چهره ملی بودن اخه نابغه
اینجوری که دیگه باید جوونا .
بویراحمد
Iran, Islamic Republic of
برودنبال کارت بااون حرفات شماغرۻ ورزان چه میفهمید کجای استان به اندازه بویراحمد ودنا این قدر کارهای عمرانی وغیره انجام شده درودبرزارعی خدوم وپرقدرت
حسن
Iran, Islamic Republic of
درجواب این دوست عزیز .اقای زارعی چه کار عمرانی انجام داده لطفا با ذکر نام و محل انجام پروژه بفرمایید چکار کردن تا مردم هم بفهمند .بیخود قهرمان نسازید .چون تا چنین افکاری بین ما هست از همه چای دنیا عقب افتاده تریم.
Iran, Islamic Republic of
مثل هدایت خواه
هادی
Iran, Islamic Republic of
سلام.با نوشته شما کاملا موافقم.اقای تاج گردون چهره شناخته شده استان شما هستند.وبسیار هم موفق وپرکار عمل کردند....
عابدی
Romania
سطح درک و بینش نگارنده بسیار محدود است. ‌مگه دیگران نباید قد علم کرده و خود را ثابت نمایند.
بهمیی
Iran, Islamic Republic of
اگر موحد در سطح تراز ملی هست باید زودتر فاتحه این استان را خواند سواد ایشان در حد نمایندگی هم نیست
Iran, Islamic Republic of
گفته که موحد چهره ملی و علمی نیست اما چهره با برش و نفوذی هست
مجاهد
Iran, Islamic Republic of
معنی خبرو نفهمیدی...
Iran, Islamic Republic of
با این وضعیت سید باقر و هدایت خواه تراز ملی دارند. این هشت سال بویراحمد کلا درجه سه بوده
علی
Iran, Islamic Republic of
جهت اطلاع این نویسنده محترم عرض کنم . بویراحمد به مدد مهاجرت مردم کهگیلویه ، بهمئی ، گچساران ، نورآباد ، اردکان و ... اسم و رسمی به هم زده و حالا تنها یک منطقه جغرافیایی است . بر همه کسانی که با ساختارهای جامعه شناسی آگاهی دارند مسلم است که در آینده ای نه چندان دور در یاسوج یا همان مرکز بویراحمد ، تشکلی خواهد ماند.
حسادت بیش از حد و عطش حذف همه اقوام توسط این تفکر نتیجه اش فقط حذف و محو خودش خواهد شد .
همان چیزی که شما هم به نوعی دیگر زنگ خطرش را احساس کردی .
ما خیلی سالهاست که نشانه هایش را می بینیم .
مگر آنکه تفکر این قوم عوض شود که بعید است ..
دردمند
Iran, Islamic Republic of
دوست عزیزتحلیلتون بسیار سطح پایین و ابتدایی هست بنا نداشتم جواب بدم ولی در حد یه جمله میگم... به مدد بویراحمد، به وجود آمد وگرنه...... بعدش چهره هایی همچون سیدباقر، دکتر هدایت خواه، غریب پور، وکیلی، مندنی پور و.... هر کدوم به تنهایی میتونن معادلاتی که میگی به هم بزنن
ا ح ع
Iran, Islamic Republic of
علت اینکه کاندیداهای کچساران و کهگیلویه را بزرگ و پرنگ می‌بینید و در بویراحمد این دید را ندارید بخاطر این موضوع هست که در اون دو حوزه انتخابیه نیروهای شاخص خیلی خیلی کم وجود داره و وقتی نیرویی در حد افراد عادی در حوزه بویراحمد مطرح می شود احساس می‌کنید خیلی نیروهای قدری هستند .
بویراحمد
Iran, Islamic Republic of
به خوبی مطلب تشریح شده و از ظرفیت های کاندیداهایی دو شهرستان دیگر گفته شده است.
در بویراحمد وکیلی و هدایتخواه در تراز ملی هستند.
Iran, Islamic Republic of
درود هزاران درود براین بینش وبصیرت
بویراحمدی
Iran, Islamic Republic of
بویراحمد افراد تراز اول دارد ولی بدلیل پرونده سازی کوتاه فکران خاصی در بویراحمد برای همیشه مهر رد صلاحیت بر پیشانی آنها خورد.آن دو نفر کجا و این دو نفر کجا
امین
Iran, Islamic Republic of
زارع به امید خدا این دور باز هم روی مخالفانش سیاه میشه کبنا تو که مخالف زارع هستی اون چیزی که خودت خوشت میاد میزنی ولی کور خوندی
خواننده همیشگی کبنا
Iran, Islamic Republic of
کبنا مخالف هیچکس نیست
شما هم مطلبی در حمایت از حاج زارع بدهید اگه انتشارش نداد بعد اینو بگو
روشنک
Iran, Islamic Republic of
درود بر سیدقدرت حسینی . به امید خدا برنده انتخابات خودشه
چرام
Iran, Islamic Republic of
اینقدر از تاج گردون حرف نزن. مگه تاج کی هست که ایطوری بالا میبری و بقیه را پایین . مگه چکار کرده . چرا نمیذاری بقیه هم استانی ها هم خودی نشون بدن . برای کسی که این متن را نوشته واقعا متاسفم . حیف
رضایی
Iran, Islamic Republic of
تنها کسی که میتونه پا به پای این دو نفر بجنگه دکتر بهرامیه
Iran, Islamic Republic of
به تحلیل رفتن فرهنگ انتخاباتی جامعه ...
یعنی در گچساران و دهدشت فرهنگ انتخاباتی حاکه در بویراحمد نیست احتمالا پخش بین مردم بخشی از فرهنگ انتخاباتی است جمش کنید بابا فرهنگ ..
میلاد
Iran, Islamic Republic of
در محدوده ی قدرت جای برای شکست نیست درود بر سناتور بزرگ
دانیال
Iran, Islamic Republic of
قافیه را اون کسی باخت که حامی مثل تو دارد درود بر سناتور بزرگ انشاءالله با امید خدا همیشه سرسبز باشی مثل همیشه
خواص باور نکردنی انار

خواص باور نکردنی انار

«انار» سرشار از ویتامین‌ها است. املاح معدنی مورد نیاز بدن را تأمین و تأثیرات بسیار زیادی ...
آنفولانزای h1n1 چه علائمی دارد و چرا باید از آنفولانزای خوکی ترسید؟

آنفولانزای h1n1 چه علائمی دارد و چرا باید از آنفولانزای خوکی ترسید؟

آنفلوانزای H۱N۱ یک بیماری بسیار مسری است و یکی از چندین ویروس آنفولانزای است. انتقال ...
پیشنهاد رؤسای سه فراکسیون مجلس برای پیگیری حوادث اخیر در کمیسیون اصل نود

پیشنهاد رؤسای سه فراکسیون مجلس برای پیگیری حوادث اخیر در کمیسیون اصل نود

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به پیشنهاد رؤسای سه فراکسیون سیاسی مجلس برای پیگیری ...