تاریخ انتشار
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۳
کد مطلب : ۴۰۹۸۵۶
یادداشت|

بازار گرم مشاوران در کهگیلویه و بویراحمد

سمیه کاظمی پناه
۵
۱
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
بازار گرم مشاوران در کهگیلویه و بویراحمد
کبنا ؛متن ارسالی: در حالی که اکثر ادارات و مدیران در انفعال و رکود به سر می‌برند غلو نکرده‌ایم اگر بگوییم روزانه شاهد آمد و رفت احکام مشاوران در میان مدیران و نمایندگان مجلس هستیم.
 یک روز خبر انتصاب مشاور فرماندار، روز دیگر خبر معرفی فلانی به عنوان مشاور فلان حوزه جناب فلان نماینده، یک روز خبر استعفای مشاور محترم و ....
اگر احیاناً کسی از بیرون اخبار استان را دنبال کند این گونه برداشت می‌کند که استان کاملاً درگیر کار و فعالیت روزانه است و حجم کار به حدی است که مدیران هر کدام چندین مشاور به کار گرفته‌اند تا در پیشبرد امور کمک دستشان باشند.
نفس مشورت و استفاده از ظرفیت مشاور پسندیده و در دنیای جدید نیز پذیرفته شده است. با توجه به اینکه مدیران نه تخصص و نه وقت کافی در همه حوزه‌ها را دارند بهترین راه استفاده از مشاوران مطلع و فعال است. به همین علت در این حوزه سعی می‌شود از خبره‌ترین نیروها در قالب مشاور استفاده شود. اما در ایران و استان شرایط غیر از این است و مشاور هرگز در نقش تعریف شده‌اش قرار نمی‌گیرد.
در اینجا معمولاً وقتی همه‌ی جایگاه‌ها پر می‌شوند و جایگاهی برای کسی باقی نمی‌ماند آن نیرو بعنوان مشاور معرفی می‌شود تا بیشتر نقش دکور گونه‌ای را بازی کند. یا در مواردی که فردی را از جایگاهی عزل می‌کنند برای آن فرد حکم مشاور صادر می‌شود.
نگاهی به بیشتر مشاوران در کشور و استان وضعیت اینچنینی دارند. چنین مشاورانی هم صرفاً در ادامه بروکراسی منفعل حاکم بر ساختار اداری کشور است
و این مشاوران هرگز مورد مشورت قرار نمی‌گیرند و توجهی به آن‌ها نمی‌شود.
مشاوران هم راه خود را می‌روند. آن‌ها دنبال رابطه و گذران روزمرگی هستند و دنبال جلب توجه و جدی و مهم نشان دادن جایگاه خود هستند. آن‌ها گاهی برای نشان دادن خود حرف‌ها و رفتارهایی از خود بروز می‌دهند که با اصول مشاوره در تضاد است و اگر هم موارد محدودی مشاور موفق و پیگیر وجود دارد کار و تلاش آنها را به حاشیه می‌برند.
مدیر هم صرفاً دنبال راضی کردن این و آن است و کارش برای انتخاب مشاور سخت است و باید بین متقاضیان یکی را که خود می‌پسندد انتخاب کند. این انتخاب هم ارتباط چندانی با تخصص و حوزه کاری فرد مشاور ندارد.
در کهگیلویه همه مشاور می‌گیرند، فرماندار، شهردار، نماینده و ... هر کدام چندین مشاور دارند. برخی مشاوران نیز پروازی هستند عین فرماندار که خود پروازی و بلاتکلیف است و ظاهراً این موضوع هیچ اهمیتی ندارد. جالب است برخی مشاوران در همان حوزه‌ای که حکم گرفته‌اند نه تنها تخصص و شناختی ندارند که نگاهی به سابقه و رفتار آنها نشان می‌دهد که توان مدیریت مسائل مربوط به خود را نیز نداشته‌اند و حالا با چگونه می‌خواهند اندیشه ورزی کنند مشخص نیست.
در پایان باز هم تاکید می‌کنم که کلیت سیستم اداری در استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان تعطیل است و کسی از مدیران انتظاری ندارد تا چه رسد به مشاورانی که تنها دلخوشی شان یک حکم ساده و درج آن در رسانه‌ها و چند پیام تبریک این و آن است.
شاید هم ما نباید سخت بگیریم و در این آشفته بازار هم به مشاوران حق دهیم که دمی با این حکم کاغذی خوش باشند و در روزهای اول هم با حرارت و هیجان شروع به دویدن و اظهار نظر نمابند و در ادامه به چند عکس تکراری در صفحات شخصی در شبکه‌های اجتماعی قناعت ورزند.
 --------------------------
سمیه کاظمی پناه
 
نام شما

آدرس ايميل شما

توادلربزی
Iran, Islamic Republic of
مثلا شهردار دهدشت خودش کاردان بهداشت است ولی مشاور بهداشت گرفته یا فرماندار دهدشت خودش فرماندار پروازی است ولی مشاور پروازی دارد.
Iran, Islamic Republic of
درود
کریم
Iran, Islamic Republic of
داخل ای احکام نیست. تعطیل است و فقط مسئولین پز میدن که ما فلان مسئول هستیم . فساد بیداد میکنه. و روحیه انقلابیگری و بسیجی در بین این مسئولین فعلی اصلا وجود ندارد. خدایا پناه میبریم بر تو .
محمود
Iran, Islamic Republic of
آخ که شما خانما چقد حسودید. مطمئنم فقط از حسادت حکم مشاوره خانم زعیمی این مطلب را نوشتید. اون خانم از توانایی های خودش استفاده کرد و مشاور شد. شما هم اگر عرضه دارید و برید جایی مشاور بشید. نه به رنگ پوست و خوشگلی و ... است و نه به خانواده و ایل و طایفه.
به حضور در اجتماع است و شعور اجتماعی که خانم زعیمی را به یک فعال اجتماعی تبدیل کرده. شما هم از حسادت بمیر.
Iran, Islamic Republic of
ایا اگر خودتون مشاور میشدید همین نظر را داشتید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ایران و عربستان؛ وقت مصالحه رسیده است؟

ایران و عربستان؛ وقت مصالحه رسیده است؟

 طرح چهار ماده‌ای ماکرون، هنوز به نتیجه نرسیده، اما شواهد و قراین نشان می‌دهد که احتمال ...
واکنش‌ها به حکم ۵ سال زندان حسین فریدون

واکنش‌ها به حکم ۵ سال زندان حسین فریدون

پرونده دیگری که ممکن است مورد توجه قوه قضائیه باشد، پرونده مهدی جهانگیری برادر اسحاق ...
۶ نفر از اخلالگران نظام اقتصادی در فارس به زندان محکوم شدند

۶ نفر از اخلالگران نظام اقتصادی در فارس به زندان محکوم شدند

 ۶ نفر از متهمین پرونده موسوم به کمپانی فایننشیال دردادگاه ویژه رسیدگی به جرائم  مفسدین ...