تاریخ انتشار
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۶
کد مطلب : ۴۰۵۶۹۹
یادداشت|

راه کارهایی برای خروج کهگیلویه بزرگ از بن بست مشکلات

دکتر سید اسماعیل محمدی مهر
۱
۰
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
راه کارهایی برای خروج کهگیلویه بزرگ از بن بست مشکلات
کبنا ؛متن ارسالی: امروزه آن دسته از مدیرانی توانسته‌اند جوامع خود را از بن بست خارج کنند که در حوزه مدیریت خود سه کار را به درستی انجام داده‌اند: به رشد هوشمند دست می‌یابند، با کمترین منابع مالی کار بیشتری را انجام می‌دهند و برای ایجاد تغییر، حمایت جلب می‌کنند.
چرایی عدم موفقیت مدیران باید در زمان خود بررسی شود و در کنار آن عملکرد یک مدیر باید به شیوه‌ای سنجید که همه نگرانی‌های مردم (قدرت اقتصادی، شرایط اجتماعی و زیست محیطی) لحاظ شود و در کنار بررسی آن به ایراد راه کارهایی برای برون رفت از مشکلات پرداخت.
قدرت اقتصادی
ناگفته پیداست که اقتصاد شهرستان در رکودی شدیدتر از رکود کشور قرار دارد و بیکاری نتیجه قابل لمس این شرایط رکود بر شهرستان است. مولفه های قدرت اقتصادی مثل تولید، جذب سرمایه، استفاده بهینه از نیروی انسانی برای توسعه شهرستان الزامی است و متاسفانه این منطقه پراستعداد در اقتصاد منطقه حرفی برای گفتن ندارد.
شرایط اجتماعی
متاسفانه شهرستان کهگیلویه دارای رشد فزاینده‌ای در میزان طلاق است. یکی از ضعف‌های موجود در این زمینه عدم اطلاع دقیق از عوامل بروز این پدیده نامبارک است. با وجود اینکه این مورد چند سالیست باعث نگرانی مردم شده تا به حال تحقیق جامعی در این زمینه صورت نگرفته است تا علت‌ها مشخص شوند و سپس بتوان به دنبال راهکار برای حل این مشکل بود.
در کنار مساله طلاق، مهاجرت معکوس و یاس و ناامیدی را می‌توان در قالب شرایط اجتماعی شهرستان مورد بررسی قرار داد که متاثر از قدرت اقتصادی ضعیف شهرستان است.
زیست محیطی
روشی که مدیران، محیط زیست را با تصمیم‌گیری‌های اقتصادی و اجتماعی تلفیق می‌کنند، برای رشد هوشمند بسیار مهم است. در این تصمیم گیری‌ها ضمن حفظ محیط زیست برای حال و آینده، در مورد ایجاد ارتباطی موثر برای رونق اقتصادی و پویایی جامعه برنامه ریزی می‌شود. با وجود تلاش‌های انجمن‌های مردم نهاد در زمینه محیط زیست، خشکسالی های چند سال اخیر تهدید جدی برای محیط زیست شهرستان کهگیلویه است. برداشت بی رویه آب و عدم برنامه ریزی در جهت استفاده درست از محیط زیست باعث شده که نگرانی‌های زیادی در این زمنیه وجود داشته باشد.
مشکلاتی که اشاره شده اظهر من الشمس است و مردم این شهرستان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. اما راهکار چیست؟ مدیران موفق برای خروج از بن بست مشکلات چه تدابیری را می‌اندیشند؟
اتخاذ یک رویکرد استراتژیک
رویکرد استراتژیک یا راهبردی به عنوان گام اول واژه‌ای بیگانه برای مدیریت استان کهگیلویه وبویراحمد به خصوص شهرستان کهگیلویه است. صورت ساده و تعریف شده این اصطلاح اینست که نقطه شروع و پایان و مسیر حرکت برای موفقیت ترسیم شود تا طبق آن فعالیت‌ها انجام شود و بتوان این رویکرد را ارزیابی کرد.
درحالی‌که کلیه مدیران به دنبال یافتن روش‌هایی برای ارتقای رفاه جوامع خود هستند، چیزی که بیش از همه مشخص است، روش استراتژیک محوری است که برای رسیدن به هدف دنبال می‌کنند. بنابراین اولین گام، شناسایی مزایا و معایب است و باید نشان داد کدام استعدادهای فعال و یا پنهان موجود در یک جامعه پتانسیل تقویت شدن و بستر سازی را دارند.
سرمایه‌گذاری برای رشد
اعتبارات سالانه شهرستان کهگیلویه بزرگ پاسخگوی نیازهای واقعی پیشرفت نیست و توسعه این شهرستان بدون جذب سرمایه بخش خصوصی ممکن نخواهد بود. امروزه پویایی انسان و سرمایه، رقابت شدیدی میان جوامع ایجاد کرده است. مدیران علاوه بر سرمایه‌های مالی، برای جذب بهترین ایده‌ها و نیروی کارلایق رقابت می‌کنند. پس برای رشد اقتصادی و اجتماعی باید فضایی مناسب برای کارآفرینان با استعداد ایجاد شود تا به‌جز آوردن سرمایه، فکر دغدغه دیگری وجود نداشته باشد.
تفکر مردمی محور
مدیران می‌توانند از طریق گفت‌وگوی مداوم با بزرگان شهر و ایجاد ارتباط بین کسب‌وکار، سرمایه‌گذاران و استعدادهای مختلف و نیز برگزاری مراسمات، مردم را در یک گروه انتخابی جذب کنند. خرید جهیزیه، نوسازی مدارس و ساخت مراکز مذهبی و دینی توسط خیرین نمونه موفق از تفکر مردم محور در شهرستان کهگیلویه بزرگ است که می‌تواند الگوی مناسب برای مدیریت کلان شهرستان باشد.
چشم‌انداز منطقه‌ای
مدیران شهری خوب به رشد منطقه‌ای فکر می‌کنند، اگر روزی برای شهرستان برنامه ریزی شود بدون شک باید به رشد منطقه‌ای نیز فکر شود. در غیر این صورت، رقابت محلی به کمبود یا مازاد سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها منجر می‌شود، چون این نگرانی وجود دارد که چه کسی برای چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کند و چه کسی از آن نفع می‌برد و در نتیجه بر سر نقش‌ها و مسوولیت‌ها بی‌نظمی ایجاد می‌شود.
انعطاف‌پذیر ماندن
متفکران به‌طور فزاینده‌ای از طرح‌های انعطاف‌پذیری استفاده می‌کنند که مثل چارچوبی برای جا دادن پروژه‌های پیشنهادی در سطح محلی عمل می‌کند. در نتیجه، این طرح‌ها با تغییر نیاز جوامع ایجاد می‌شوند و تضمین می‌کنند که برنامه مسیر رشد را به سوی اهداف بلندمدت ادامه می‌دهد. مثال قابل لمس برای شهرستان کهگیلویه بزرگ وجود خشکسالیست. چون انعطافی وجود ندارد و برنامه‌ها مقطعی و تابع برنامه‌ها و بودجه‌های کشوری است شاهد غافلگیری جامعه و موج بیکاری هستیم.
بسیج عمومی مردم
برای پیشرفت باید فرصتی برابر برای همه مردم ایجاد شود. البته تمام مواردی که اشاره شد لازمه ایجاد یک بسیج عمومی مردم توسط مدیر ارشد شهرستان است.
در آخر امیدوارم با همکاری مردم و بخش خصوصی و دولت با همدیگر این مهم هرچه زودتر ایجاد شده تا حق مردم کهگیلویه بزرگ به جا آورده شود. به امید فردایی بهتر برای
---------------------------------------------
دکتر سید اسماعیل محمدی مهر
---------------------------------------------
نام شما

آدرس ايميل شما

رسا
Iran, Islamic Republic of
جناب دکتر!!!!!!!! خسته نباشید
چرا مهاجرت فغانی، مصداقی از فراری دادن نخبگان است؟

چرا مهاجرت فغانی، مصداقی از فراری دادن نخبگان است؟

عموم نخبگان ایرانی که در دهه‌های اخیر از ایران مهاجرت کرده‌اند دلایلی مانند دلایل فغانی ...
«سریال ستایش۳» شروعی جدید؛ اما برای گاف‌ها و حاشیه‌های عجیب!

«سریال ستایش۳» شروعی جدید؛ اما برای گاف‌ها و حاشیه‌های عجیب!

سریال ستایش به عنوان یک پروژه دنبال‌دار سریال‌سازی‌ دوباره به کنداکتور صداوسیما بازگشت،...
​​​​​​​ترامپ از مساله ایران چه می‌خواهد؟

​​​​​​​ترامپ از مساله ایران چه می‌خواهد؟

آمریکا حس می‌کند با دادن امتیاز به ایران می‌تواند به توافق برسد. گروه‌های زیادی در آمریکا ...