تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۰
کد مطلب : ۴۰۴۳۵۹
یادداشت سیاسی |

استراتژی هماهنگ بازگشت به قدرت از مشهد تا «جوغوره»

ایرج بخت
۲۱
۰
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
استراتژی هماهنگ بازگشت به قدرت از مشهد تا «جوغوره»
کبنا ؛ایرج بخت؛ اگر بخواهیم مهم‌ترین بخش از سخنان ستار هدایتخواه در جمع دانشجویان دانشگاه فرهنگیان یاسوج را تیتر کنیم؛ نه سخنانش راجع به انقلابی نبودن تاجگردون مهم است چون هدایتخواه معیار و منبع معرفتی و انقلابی بودن نیست و نه سخنانش در مورد کاخی که مدعی است انرا با نصف کوخ دیگران معاوضه می‌کند.
این نوع صحبت کردن و فرار از پاسخگویی نه اولین بار است و نه آخرین بار. منتقدین هدایتخواه از گذشته تا کنون نسبت به همین کاخی که او خود زندگی در آن را نشانه‌ای از زندگی سخت می‌داند منتقد بوده‌اند و شاگردان او نیز اگرچه سعی داشته‌اند آنرا توجیه کنند ولی قطعاً در کنه ذهنشان چنین ساختمان ساده‌ای برایشان جای سوال دارد.
 بعد از درج صحبت‌های هدایتخواه در مورد همین خانه در «جوغوره‌ی یاسوج برخی از کاربران واکنش‌های تندی نسبت به این اظهارات نشان دادند. کسی نوشته بود کاخ‌ها و ویلاها همگی در روستاهای اطراف شهرها ساخته می‌شود و امروزه از دل کوه‌های تهران تا اطراف شیراز و رودخانه‌های یاسوج در تصرف این کاخ‌هاست.
 دیگری نوشته بود نفس رفتن شما به روستا (البته به قول خودتان و گر نه جوغوره روستا نیست زیلایی روستاست) حرکت مثبتی است اما من تاکنون خانه روستایی محقر اینچنینی ندیده بودم.
کاربر دیگری نظر داده بود شما حاضرید آنرا با نصف کوخ دیگران معاوضه کنید من حاضرم در صد متر از همین زمین ادعایی شما زندگی کنم.
و دیگری نوشته بود با این کمبود اب برای من جای سوال است که آب آن همه درخت آن خانه روستایی از کجا تامین می‌شود از اب شهری؟ و اصلاً کدام خانه روستایی آلاچیق دارد؟
و ...
بخش مهم سخنان هدایتخواه و آنچه را که باید تیتر کرد؛ «عزم جزم ستار هدایتخواه برای جبران دو شکست گذشته» است.
اگر او بیاید که می‌آید این پنجمین دو گانه ستار هدایتخواه و غلام محمد زارعی است که از سال 1382 تاکنون ادامه دارد و هر کدام نیز دو بار پیروز این رقابت بوده‌اند.
طنز و تراژدی این مدل از سیاست بسیار گفتن و نوشتن دارد که نه حوصله برای نوشتن هست و نه هم رغبتی.
هدایتخواه و طیف هدایتخواه بر این باورند که سال 1398 شباهت‌های زیادی به همان سال 1382 دارد. پیش بینی‌ها این است که هم نوع برخورد شورای نگهبان و هم اینکه افکار عمومی بیان گر پیروزی بالای اصولگرایان خواهد بود. بنابراین هدایتخواه نمی‌خواهد این فرصت طلایی را از دست دهد و در این راه به تکاپو افتاده است.
 فعالیت هدایتخواه متاثر از یک تکاپوی عمومی در سطح کشور است. فعالیت‌های آیت الله رئیسی در عالم سیاست در کشور و حضور و برنامه‌های ایشان در مسند تولیت آستان قدس رضوی و سایر اصولگرایانی که در مدت اخیر دور از دولت و مجلس بوده‌اند نشان می‌دهد همه آنها برای صندلی مجلس برنامه‌های ویژه دارند.
البته همین اشتهای بالا ممکن است در ادامه کار آنان را با مشکل مواجه کند و باز هم با تکثر نیرو در حوزه‌های مختلف انتخاباتی مواجه شوند. کاری که آنها امیدوارند این بار با مدیریت ابراهیم رئیسی به حداقل برسد.
در بویراحمد و دنا نیز حکایت هدایتخواه مشابه همین وضع است طرفداران وی عامل اصلی شکست هدایتخواه در دوره قبلی را مهدی روشنفکر می‌دانند آنان بر این باورند رای بالای روشنفکر بیش از هر جایی متعلق به هدایتخواه بوده است و اگر قرار است باز هم روشنفکر در صحنه باشد که به نظر قطع و یقین عزم او نیز برای آمدن جزم شده است انتخابات سال 1398 تکرار همان 1394 خواهد بود و برنده این مدل بازی اصولگرایان کسی جز غلام محمد زارعی نیست.
هدایتخواه اگر چه در اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد رویه‌ای متفاوت از سیاسیون آن زمان را در عالم سیاست در استان پی ریزی کرد و با حضور در جمع جوانان مذهبی و هیئتی توانست خود را به عنوان یک سیاستمدار قدرتمند درعرصه سیاسی استان به تثبیت برساند اما در ادامه و به‌ویژه در این اواخر او تقریباً شبیه همه دیگر سیاستمداران بازی سیاست در استان است میل به ماندن ابدی دارد و قواعد بازی‌اش نیز همان قواعد بازی امثال موحد و سید باقر موسوی است البته با شعارهایی از جنس کوخ نشینی و انقلابی گری.
نمی‌توان ادعا کرد دوران هدایتخواه به سر آمده است او در ضعیف‌ترین دوران در حاشیه بودن نیز دارای قدرت بوده است و بین نیروهای فعال اصولگرا او توانست نظر مشهد برای به عهده گرفتن ریاست دفتر آستان قدس رضوی در استان را به دست بیاورد. دفتری که هرگز فلسفه آن در ساختار اداری کشور و استان روشن نیست. و معلوم نیست چرا باید دفتر یک آستان مقدس در یک استان محروم به یک نیروی کاملاً سیاسی سپرده شود که شائبه سیاسی کاری‌های کمک‌های آن برای همه به وجود آید.
وی هنوز هم اظهار نظر و سعی در متفاوت سخن گفتن دارد سخنان متفاوتی که حالا منتقدینش می گویند چندان مبنایی نیستند و او هم بی شباهت به سایر مدعیانی نیست که شعار حمایت از خودروی ایرانی می‌دهند ولی ماشین‌های خارجی سوار می‌شوند و یا دم از سادگی می‌زنند ولی ساختمان‌های بزرگ بالا می‌آورند و ...
 از این مدل خانه‌ها و بسیار گران قیمت‌تر در شهر یاسوج و روستاهای اطراف آن که به تعبیر آقای هدایتخواه باید ویلا ساختن در آن‌ها را «مهاجرت معکوس» نامید فراوان است اما برای معلم اخلاق خیلی از جوانان یاسوج که روزگاری تامل و نگریستن در قبر و سادگی را درس می‌داد کمی پذیرشش سخت است. کاش استاد به جای توجیه از مردم عذرخواهی می‌کرد و یا از همان روستا به شهر مهاجرت می‌کرد تا دیگر شائبه‌ای نباشد و آن مکان بی گاز در اختیار صاحبان اصلی روستا یعنی کشاورزان و دامداران قرار می‌گرفت نه سیاسیون.
نام شما

آدرس ايميل شما

United States
باشه.روشنگری کردی.ولی خیالت راحت باشه ازحزب شمایعنی اصلاح طلب هم کسی رای نمیاره.تنفرازشماهاصدبرابراصولگرایانه
United States
باشه.روشنگری کردی.ولی خیالت راحت باشه ازحزب شمایعنی اصلاح طلب هم کسی رای نمیاره.تنفرازشماهاصدبرابراصولگرایانه
عباس
Iran, Islamic Republic of
روشنفکر خواهد آمد
(ایی تو بمیری نه او تو بیمریه)
مطمئن باشید اینبار تعداد زیادی از اطرافیان هدایتخواه وزارع به روشنفکر خواهند پیوست
انها بر اساس این عقیده که روشنفکر رای نمیآورد به طرف شما آمدند حالا دیگر روشنفکر در قامت یک مدعی تمام عیار ظاهر خواهد شد.به نظرت بار دیگر پاتاوه ،مارگون،لوداب ،سادات محمودی،زیلایی به امثال شماها اعتماد خواهند کرد!!!!
جاده های خاکی،دست های پینه بسته،مشکهای بر دوش مادران خسته،چروک های نقش بسته بر پیشانی جوانان،صورت های چروکیده خواهرانم در زیلائی،کفشهای پلاستکی برادرانم در لوداب،غرور های شکسته جوانان و برادران وخواهرانم در پاتاوه شاهدانی بر بی عدالتی ،تبعیض،.،سیاسی کاری ،کم کاری وبی توجهی شما وامثال شماست. بیو که بی صبرانه منتظرت هستیم وشکستی دیگر بر تارک وجودیت نقش ابدی خواهد بست.
سعید
Iran, Islamic Republic of
شما که اصل مقاله تون کوبوندن استاد هدایتخواه است . چرا. حرف گفتن خیلی راحت است . را راحت تر بیان کنید . از کدام آلاچیق و کدام باغ و آبیاری حرف می زنید . روزی باید جوابگو باشید . این روزها پول همه کار می کند . پول می توان.ر صدر اخبار رسانه هایی چون شما قرار می دهد .
نترسید . نترسید . داد هدایتخواه گریبان شما را نمی گیرد بلکه از محکمه الهی بترسید که روزی باید جوابگو باشید
خدادادی
Iran, Islamic Republic of
درجواب بخت باید بگم تو کی هستی که بخوای درمورد استان قدس رضوی نظر بدی دوما زیلایی روستاست یاشهر اینش وباید کار شناسش صحبت کند نه شما در ثانی به ربطی ندارد
دنا
Iran, Islamic Republic of
ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست / عرض خود میبری و زحمت ما میداری !!
درود بر استاد انقلابی ، مکتبی ، سیاسی
Iran, Islamic Republic of
فلسفه دفتر آستان قدس این است که ایشان خلا ناشی از عدم ارتباط مسئولین و نمایندگان مرفه استان بین فقرا را پر کرده و این همان چیزی است که امثال شما از درک آن عاجزید
محمود
Iran, Islamic Republic of
والا من که هدایتخواه رو قبول ندارم ولی خیف نمایندگی مجلس که یه کسی.اومده
Iran, Islamic Republic of
آقای بخت که من ندانم توکیستی ولی بایدسالهاکارکنیدتابدانی آقای هدایت خواه کیست واین استان به وجودچنینین افرادی بایدافتخارکند
آموس
Iran, Islamic Republic of
دوستان شیر شیر است هدایتخوا مرد دورن سخت است تورابه خدا هدایتخواه کجا روشنفکر کجا هدایتخوا یک چهره ای کشوری است آقای روشنفکر فقط روستای پاتاوه ومارگون رابلد
Iran, Islamic Republic of
هدایت خواه دور قبل رای اول بود خودتونم میدونین
Iran, Islamic Republic of
نویسنده محترم از چه چیزی ایراد میگیرین؟
اینایی که گفتین رقبای هدایت خواه که صددرصد بیشتر به آن مبتلا هستن.
رانت های میلیاردی فرزندان. وام های کلان بستگان. زمین خواری. فساد اداری و ترویج طایفه ای
انصاری
Iran, Islamic Republic of
مطالبی در رسانه های استان منعکس می شود نا امید کننده است خبری از انصاف نیست جوانان قلم به دست می گیرند و برای اثبات ادعای خود به هر وسیله ای متوسل می شوند. روستای جوغوره زیر فرودگاه قرار دارد و در مقایسه با سروک و یایر مناطق اطراف یاسوج ارزان قیمت است و داشتن خانه بزرگ و باغ در آن دلیل بر عدول آقای هدایتخواه از شعار های انقلابی نیست. این امر که آستان قدس رضوی در استان نمایندگی دایر کرده است هم نباید به عنوان یک فعالیت سیاسی تلقی شود آستان قدس در بسیاری از استان ها از قدیم دفاتری داشته و خدمات ارائه کرده است و حق استان کهگیلویه و بویراحمد این است که به جبران تاخیر خدمات خیلی بیشتر و وسیع تری به مردم محروم ارائه نماید. آقای هدایتخواه برای تصدی این امر خیلی مناسب تر از دیگران است و تردید در این مورد بهانه جویی بی دلیل است. البته آقای هدایتخواه در برای نمایندگی یک استان محروم واجد شرایط لازم نیست چون استفاده از شیوه های سایر نمایندگان جهت پیگیری امور و دریافت بودجه برای حوزه انتخابیه را قبول ندارد و مردم متضرر می شوند. در هر حال متهم کردن هدایتخواه به اشرافیگری نادرست است.
Iran, Islamic Republic of
اینا همه نشان از ترس از هدایت خواه است. انتخابات ریاست جمهوری و اول شدن رئیسی در بویراحمد و دنا؛ کاندید مورد حمایت هدایت خواه؛ نشان از بازگشت هدایت خواه به اوج هست. تمام رقبای هدایت خواه طرفدار روحاتی بودن ولی نتدنستن رای روحانی را در بویراحمد اول کنن.حتی با اطمیع دهیارها. زنده باد هدایت خواه. اسفند ۹۸
محسن
Oman
اخه این چه تحلیل ابکی بودبه خورد مردم میدین. هم اندازه ای داره
دانیال
Iran, Islamic Republic of
اولا ادبیات سخن گفتن نویسنده حاکی از یک. دوما روستای جدول غو ره نه جوغوره .ثالثا هدایت خواه همیشه محبوب بوده و خواهد ماند.
انقلابی
Iran, Islamic Republic of
خداحافظ هدایتخواه
خداحافظ سیاست
خداحافظ مجلس
سلام ندای وحدت
سلام روشنفکران
سلام روشنفکر
عشق است حاج مهدی روشنفکر
Iran, Islamic Republic of
واقعا عالی نوشتی احسنت دست مریزاد
Iran, Islamic Republic of
هدايت خواه بهتره ك سكوت كنه و كنار بكشه
چون حناي ايشان دگر رنگي براي مردم ندارد
Iran, Islamic Republic of
کاخ جو غوره، و قالیشویی دارقوزآباد
بنام خدا
مجمع عمومی سازمان ملل، شهریور ۹۷ : نتانیاهو با در دست داشتن عکس های که ادعا می کرد یکی از تاسیسات هسته ای مخفی ایران است، پشت تریبون قرار گرفت و ادعاهای ضد ایرانیش را برای مخدوش کردن چهره جمهوری اسلامی ایران، تکرار کرد اما به زودی کاشف به عمل آمد که تصاویر ادعایی، عکس هایی از یک قالیشویی در روستایی به نام دارقوزآباد است. همین امر هم، سبب تمسخر نتانیاهو و سرویس جاسوسی موساد شد. این ها را گفتم تا برسیم به طرح ادعایی نخ نما شده با عنوان《کاخ جوغوره》. کاخی ادعایی که سالیان سال است محل سکونت نماینده دو دوره ی مجلس شورای اسلامی و استاد دانشگاه های استان، جناب استاد هدایتخواه، می باشد.
فارغ از این که آیا بر خانه ای که مثل خیلی از خانه های روستایی( به دلیل فراوان بودن زمین و ارزان بودن آن در روستا)، حیاطی بزرگ دارد، می توان نام کاخ، گذاشت یا نه؟ چند نکته ای را در خصوص بزرگ نمایی در این باره، و تکرار و تاکید بر آن، عرض می کنم.
این مسئله در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی و برای تخریب نماینده ی آن زمان، جناب آقای هدایتخواه، توسط جریان رقیب مطرح شد که با پاسخ های آن روز ایشان، همه متوجه واهی و تبلیغاتی بودن ادعاهای مطروحه شدند. با پیروزی رقیب استاد، مسئله 《خانه ی جو غوره》 هم به فراموشی سپرده شد. اما با فرا رسیدن موسم تبلیغات دور دهم مجلس و داغ شدن تنور انتخابات، باز هم نام جوغوره و خانه ی معروفش، را بر سر زبان ها انداختند، این بار هم، این جریان رقیب بود که در یک کج فهمی بچگانه، سعی در تخریب چهره ی استاد هدایتخواه با تکیه بر تمک این خانه، داشت. این روزها اما رقیب، با تاکتیکی تکراری، تخریب خود را بسیار زود آغاز کرده و باز هم《کاخ کذایی جوغوره》را دست آویز قرار داده و آن را نقل محافل خصوصی و عمومی ساخته.این امرحکایت از ترس مضاعف آن ها از کاندیداتوری استاد هدایتخواه و پیروزی محتمل ایشان، دارد و از سویی بیانگر دو مطلب است:، اول این که نشان می دهد که دست رقیب، برای تخریب استاد هدایتخواه خالی است، و هیچ نقطه تاریک و شبهه برانگیزی در زندگی ایشان وجود ندارد، فلذا باز، به سراغ خانه ای که نامش با جو غوره عجین گشته، رفته اند تا به زعم خودشان، هم ذهن ها را از صدور حکم علیه دو تن از مدیران دولتی و یک مفسد اقتصادی و بدهکار کلان بانکی که اتفاقاً ممکن است مستقیم یا غیره مستقیم، عملکرد آقایان را زیر سوال ببرد، منحرف کنند، هم با فراری رو به جلو، نگاه ها و توجه ها را از رانت های فامیلی و طایفه ای آقایان، دور ساخته و به این مسئله سوق دهند. اما آن ها یا نمی دانند یا خود را به ندانستن می زنند که مردم فهیم ما بیشتر از هر کسی، اوضاع را رصد کرده و بهتر از همه، شرایط را تجزیه و تحلیل می کنند و در زمان مقتضی، بهترین انتخاب را انجام خواهند داد، و جوغوره، دارقوزآباد آقایان خواهد شد.ان شاءالله
والسلام
وَالعاقِبَهُ لِلمُتّقین
محمدی
م.م
Iran, Islamic Republic of
برادر من همه افراد حق دارند منزل داشته باشن پدر بنده به عنوان یک فرهنگی دو تا خانه شخصی که تقریبا از نظر قیمت از منزل جناب دکتر بیشتر هستن دارن بعد شما انتظار دارین استاد که دو دوره نماینده بودن و استاد دانشگاه هم بودن منزلی برای سکونت نداشته باشند به والله که ایشان را هم اگر به عنوان یک شهروند در نظر بگیریم پس حق دارد منزل و امکاناتی داشته باشند
جدیدترین قیمت خودرو‌های داخلی در بازار +جدول

جدیدترین قیمت خودرو‌های داخلی در بازار +جدول

معاملات بازار خودرو امروز با افزایش نرخ محصولات ایران خودرو و ثبات قیمت در برخی محصولات ...
تصاویر | اولین روز جشنواره جهانی فیلم فجر

تصاویر | اولین روز جشنواره جهانی فیلم فجر

اولین روز سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر روز پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ با حضور سینماگران ...
راه‌های درمان کمردرد

راه‌های درمان کمردرد

اگر می‌خواهید کمردرد خود را درمان کنید باید در ابتدا دلیل ایجاد کننده این نوع درد را ...