تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۱
کد مطلب : ۴۰۳۷۶۸
یادداشت | کرم خوشفکر

رسانه، سیاست و ردپای گمشده سفره‌های سلامت

کرم خوشفکر
۰
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
رسانه، سیاست و ردپای گمشده سفره‌های سلامت
کبنا ؛در خصوص هفته غذا و بایدها و نبایدهای تغذیه در استان کهگیلویه و بویراحمد این گونه آورده است که استان ما استانی با بافت عشایری بوده که عشایر نیز الگوی تغذیه‌ای خاص خود را داشته‌اند.
الگوی غذایی روستاییان و عشایر استان هر چند ساده و فارغ از تجملات بود اما پربار بودن غداها علی‌رغم سادگی موجب استحکام و سلامت بدن می‌شد.
امروزه متاسفانه هر چند سالهای زیادی نیست که با زندگی عشایری و روستایی فاصله گرفته‌ایم اما به سرعت برق و باد بسیاری از مدل‌ها و سبک زندگی به خصوص در حوزه تغذیه دگرگون شده است.
دیگر به مانند گذشته ماست و دوغ و کره و فراورده‌های لبنی چندان مورد اقبال خانوارها قرار نمی‌گیرد و گرانی این نوع از مواد غذایی هم مزید بر علت شده تا شاهد حذف تدریجی آن‌ها از سفره مردم استان باشیم.
چند روز پیش از زبان یکی از کارشناسان که داستانی تلخ را بازگو می‌کرد شنیدیم که کارشناس یونیسف وقتی پفک را در دستان کودکان زیلایی می‌بیند به گریه می‌افتد چرا که در گذشته به جای پفک، تفنن بچه‌های محروم زیلایی کشک این ماده لبنی سرشار از ویتامین و پروتئین بود، ماده‌ای که بسیاری از کمبودهای بدن را برطرف می‌کرد.
ما که زندگی عشایری را با گوشت و پوست خود تجربه کرده‌ایم اکنون با اصل خود فاصله گرفته‌ایم تا آنجا که حتی برای سلامت خود حاضر به کنار گذاشتن عادت‌های بد غذایی و خوردنی‌های بی‌خاصیت و مضر از سر سفره‌ها آن هم برای برای سلامتی خودمان نیستیم.
امروز سفره‌های مردمان استان ما آغشته و آکنده به مواد رنگین و بی‌خاصیتی شده که فردای فرزندانمان را به خطر انداخته است دیگر خبری از آش دوغ‌ها و شیربرنج و شله‌ها و قبورمه‌های گذشته نیست و پیتزاها و فست‌فودها جای غذاهای ساده و پر خاصیتمان را گرفته‌اند.
در هنگامه‌ای که مردم برای برگشتن به الگوها و الگوهای سالم گذشته نیاز به فرهنگ‌سازی دارند وظیفه رسانه‌هاست تا دمی فتیله بازی‌های سیاسی را در مطبوعات و رسانه‌ها پایین بیاورند و به فکر سالم‌سازی سفره‌های مردم استان باشند.
-----------------------------------------------------
کرم خوشفکر
کارشناس روابط عمومی حوزه بهداشت و درمان
نام شما

آدرس ايميل شما

علت کم خونی و راه‌های درمان آن

علت کم خونی و راه‌های درمان آن

در این مطلب با مهم‌ترین علائم کم خونی و راههای تشخیص و درمان کم خونی آشنا خواهید شد.
مرجع تقلیدی خانه‌اش را فروخت

مرجع تقلیدی خانه‌اش را فروخت

ایشان یک برگ چک‌بانکی به من دادند و گفتند «من خانه‌ای قدیمی داشتم، آن را فروختم و کمی ...
بنزین در آتش شایعات می‌سوزد

بنزین در آتش شایعات می‌سوزد

بعید به نظر می‌رسد تغییری در نرخ بنزین صورت گیرد. او گفت: با توجه به شرایط فعلی و تورم،...