تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۰
کد مطلب : ۳۲۹۹۰۷

رسم نادرست تیراندازی در جشن‌های عروسی

۰
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
کبنا ؛محسن شنبه پور
با توجه به رونق مراسمات عروسی در این فصل و ماه‌های مبارک از سال و همچنین افزایش حوادث و متأسفانه مرگ‌ومیرهای زیاد گاها شاهد رسم نادرست تیراندازی در محافل عروسی و عزا در برخی مناطق استان بوده و هستیم.
این رسم از دیرباز در بین برخی اقوام وجود داشته است. در این آئین افراد ماهر در مراسم مختلف اقدام به تیراندازی به سمت آسمان می‌کردند، البته این رسم در محافل کم تعداد و با نهایت دقت انجام می‌پذیرفت.
با توجه به اینکه بسیاری از مراسمات به‌صورت گسترده و بدون نظم و ترتیب برگزار می‌شوند افرادی بدون تخصص اقدام به تیراندازی می‌کنند که این مسئله به‌هیچ‌عنوان بر اساس آئین گذشتگان نیست.
امروزه با رشد جمعیت و گسترش روابط سیاسی، اجتماعی، شغلی و نسبت‌های فامیلی، محافل عروسی و عزا با خیل عظیم جمعیت برگزار می‌گردد.
متأسفانه در سال‌های اخیر تیراندازی در مراسم عروسی و عزا در بین جمعیت انبوه و غالباً توسط افراد کم سن و سال و بدون تخصص صورت می‌گیرد که این مسئله گاها منجر به حوادث ناگواری می‌شود.
در برخی مراسمات شادی به عزا و درگیری‌هایی کشیده می‌شود و یا در مراسمات عزا فردی به‌صورت اتفاقی و ناخواسته مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد و عزایی دیگر شکل می‌گیرد که خانواده‌هایی را داغدار می‌کند، در برخی موارد زمینه‌ساز اختلافات و درگیری‌های طایفه‌ای می‌شود.
لذا قبل از اینکه شاهد اتفاقات ناگواری باشیم از مسئولین محترم به‌ویژه استاندار محترم، معاونین محترم و همچنین فرماندار محترم، بزرگان طوایف و ... خواهشمندیم نشست‌های مختلفی را با سران طوایف برگزار و تبعات منفی این رسم نادرست را تشریح کنند که دیگر شاهد اتفاقات مرگبار نباشیم.
و موجبات آرامش عمومی را فراهم‌سازیم.


فعال سیاسی-اجتماعی
 
نام شما

آدرس ايميل شما

خوشحالم بعد از 88 چراغ حزب اعتماد ملی خاموش نشد

خوشحالم بعد از 88 چراغ حزب اعتماد ملی خاموش نشد

علی مطهری گفت: حرف ترامپ و آمریکا این است که شما(ملت ایران) باید اشغال و استعمار را به ...
کره شمالی بیانیه داد، ترامپ استقبال کرد

کره شمالی بیانیه داد، ترامپ استقبال کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توییتری از ابراز تمایل پیونگ‌یانگ برای باز گذاشتن ...
آنچه که می‌بینید، ظرف غذای یک خانواده ایرانی است!

آنچه که می‌بینید، ظرف غذای یک خانواده ایرانی است!

آنچه که می بینید، ظرف غذای یک خانواده است؛ تصور می کنید که محتوی آن چیست ؟! آنچه این ...