تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۰
کد مطلب : ۳۲۹۹۰۷

رسم نادرست تیراندازی در جشن‌های عروسی

۰
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
کبنا ؛محسن شنبه پور
با توجه به رونق مراسمات عروسی در این فصل و ماه‌های مبارک از سال و همچنین افزایش حوادث و متأسفانه مرگ‌ومیرهای زیاد گاها شاهد رسم نادرست تیراندازی در محافل عروسی و عزا در برخی مناطق استان بوده و هستیم.
این رسم از دیرباز در بین برخی اقوام وجود داشته است. در این آئین افراد ماهر در مراسم مختلف اقدام به تیراندازی به سمت آسمان می‌کردند، البته این رسم در محافل کم تعداد و با نهایت دقت انجام می‌پذیرفت.
با توجه به اینکه بسیاری از مراسمات به‌صورت گسترده و بدون نظم و ترتیب برگزار می‌شوند افرادی بدون تخصص اقدام به تیراندازی می‌کنند که این مسئله به‌هیچ‌عنوان بر اساس آئین گذشتگان نیست.
امروزه با رشد جمعیت و گسترش روابط سیاسی، اجتماعی، شغلی و نسبت‌های فامیلی، محافل عروسی و عزا با خیل عظیم جمعیت برگزار می‌گردد.
متأسفانه در سال‌های اخیر تیراندازی در مراسم عروسی و عزا در بین جمعیت انبوه و غالباً توسط افراد کم سن و سال و بدون تخصص صورت می‌گیرد که این مسئله گاها منجر به حوادث ناگواری می‌شود.
در برخی مراسمات شادی به عزا و درگیری‌هایی کشیده می‌شود و یا در مراسمات عزا فردی به‌صورت اتفاقی و ناخواسته مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد و عزایی دیگر شکل می‌گیرد که خانواده‌هایی را داغدار می‌کند، در برخی موارد زمینه‌ساز اختلافات و درگیری‌های طایفه‌ای می‌شود.
لذا قبل از اینکه شاهد اتفاقات ناگواری باشیم از مسئولین محترم به‌ویژه استاندار محترم، معاونین محترم و همچنین فرماندار محترم، بزرگان طوایف و ... خواهشمندیم نشست‌های مختلفی را با سران طوایف برگزار و تبعات منفی این رسم نادرست را تشریح کنند که دیگر شاهد اتفاقات مرگبار نباشیم.
و موجبات آرامش عمومی را فراهم‌سازیم.


فعال سیاسی-اجتماعی
 
نام شما

آدرس ايميل شما

نگرانی از اتهام‌زنی، اصلاح طلبان را در موضعی انفعالی قرارداد

نگرانی از اتهام‌زنی، اصلاح طلبان را در موضعی انفعالی قرارداد

برخلاف تصور، این وضعیت فشارها را به اصلاح طلبان بیشتر و اصلاح‌طلبان را به بازی محدود ...
راي به تماشای اعدام

راي به تماشای اعدام

در نهایت باید گفت که طرح ممنوعیت نحوه اجرای احکام اعدام، قطع عضو و نقص عضو در ملأعام ...
دانشجو مي‌ميرد سخن تكراري نمي‌پذيرد

دانشجو مي‌ميرد سخن تكراري نمي‌پذيرد

شخص رييس دولت امروز و زماني كه براي قشر فرهيخته كشور سخن مي‌گويد و در چشمان آن‌ها نگاه ...