تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۱
کد مطلب : ۲۹۱۶۴۸

تهدیدی به نام سفرهای پلاستکی یکبار مصرف در خانواده

۰
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
کبنا ؛سینایی*
 
متاسفانه امروزه شاهد افزایش روز افزون استفاده از سفرهای پلاستیکی یکبار مصرف در خانواده‌ها هستیم که بشدت جای سفره‌های نخی و پارچه ای قدیمی را گرفته‌اند.
ارزان قیمت بودن این سفره‌ها، راحت طلبی کدبانوها در منازل, باعث شده تمایل مردم خصوصاً بانوان به جایگزین کردن این سفرهای غیربهداشتی روز به روز با شدت بیشتری افزایش یابد.
حال آنکه کارشناسان بهداشت و محیط زیست معتقدند، این سفرها علاوه بر مضرات بلند مدتی که برای طبیعت دارند کربن و پلیمر موجود درساخت این سفره‌ها می‌تواند باعث بروز مشکلاتی درمعده و عوارضی همچون ریزش مو, کوتاهی قد وسایرتبعات منفی دیگری را برای استفاده کنندگان به همراه داشته باشد.
مخرب بودن کربن استفاده شده در ساختار این سفرها به حدی است, که حتی, دستگاه‌هایی تولید کننده این سفرها, پس از تقریباً" شش ماه نیاز به بازسازی مجدد دارند و این موضوع بدلیل ریختن کربن در این دستگاه‌هاست.
گذاشتن نان و یا هرماده غذایی دیگری در این سفره‌ها و یا تماس آن‌ها با دست می‌تواند این ماده مخرب را به راحتی وارد بدن استفاده کننده نماید.
حال اهمیت سلامتی مردم ایجاب می‌کند که مسئولین افزایش مالیات بر تولید کنندگان این سفرها را صدچندان کرده و از طرفی دیگر, آگاهی بیشتر مردم از عواقب غیر بهداشتی و مضرات زیست محیطی حاصل از این سفرها می‌تواند گامی مؤثر در کاهش استفاده از آن‌ها باشد.
حال باید نتیجه گرفت اهمیت سلامتی مردم و افزایش روز افزون آمار سرطان‌ها در ایران و ارتباط آن با کاسبان چنین معضلاتی چقدر برای مسئولین ما مهم است.

 
*روابط عمومی محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد
نام شما

آدرس ايميل شما

لادن طباطبایی حضور منشوری در شبکه من و تو +عکس

لادن طباطبایی حضور منشوری در شبکه من و تو +عکس

شب گذشته لادن طباطبایی بازیگر سینما و تلویزیون ایران که با ظاهری بدون حجاب در یکی از ...
رفتار تبعیض آمیز داور بازی ایران و اسپانیا خبرساز شد!

رفتار تبعیض آمیز داور بازی ایران و اسپانیا خبرساز شد!

رفتار تبعیض آمیز داور اروگوئه‌ای بازی ایران و اسپانیا در مواجهه با بازیکنان دو تیم خبرساز ...
جزییات خفه کردن خواهر به دست ۳ برادر خود در اندیمشک!

جزییات خفه کردن خواهر به دست ۳ برادر خود در اندیمشک!

سردار حیدر عباس زاده، رئیس پلیس استان خوزستان با تایید این خبر گفت: در پی اعلام خبری ...