تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۱
کد مطلب : ۲۷۱۹۹۵

تقدیر یا تقصیر؟!

۲
۰
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
کبنا ؛ولی‌الله شجاع‌پوریان

سقوط هواپیما، تصادف اتوبوس، برخورد قطار، تصادفات جاده‌ای و حوادث ناگوار به اخباری تکراری وعادی در کشور ما تبدیل شده‌اند و شوربختانه‌تر اینکه جامعه به قدری به شنیدن این اخبار عادت کرده که واکنش‌ها در مقابل آن‌ها نسبت به سایر کشورها کاهش یافته و به راحتی از کنار آن‌ها عبور می‌کنیم. رتبه اول در تصادفات جاده‌ای، حوادث هوایی و تلفات انسانی در حدی برای مردم و مسئولان عادی شده که کمتر تلاشی برای چاره جویی و تدبیر پیش گیری مطرح می‌شود. هربار که حادثه‌ای روی می‌دهد، واکنش‌های مقطعی و احساسی به آن تا چند روزی نقل محافل است و کم کم به فراموشی سپرده می‌شود تا حادثه‌ای دیگر!
بدیهی است حوادثی از این قبیل در همه کشورهای دنیا نیز اتفاق می‌افتد اما آنچه اسباب نگرانی را فراهم می‌کند تعدد این حوادث در کشور و عدم عبرت‌آموزی از آن‌هاست. در تازه‌ترین اتفاق اتوبوس حامل دانش‌آموزان دختر واژگون شده و نزدیک ده نفر از آن‌ها را به کام مرگ می‌کشد! ابتدایی‌ترین سوال این است که چه ضرورتی داشت که اتوبوس در ساعت ۳ بامداد حرکت کند؟ آیا اساساً برای مسئولان برگزاری اردو این دغدغه وجود داشته که راننده اتوبوس با ۴۰ نفر از دانش‌آموزان از چه سطحی از بیداری و خستگی برخوردار است؟ آیا به میزانی که برای حاشیه‌های غیرمهم اردوهای دانشجویی در این سال‌ها بر آشفته شدیم، دستورالعمل و آئین‌نامه‌ای برای تردد و حمل و نقل اردوهای دانش‌آموزی تدوین شده است؟!
سال‌هاست گمان می‌کنیم این حوادث برای دیگران اتفاق می‌افتد، اما قطار، هواپیما و اتوبوس مرگ هر روز عزیزان ما را با خود می‌برد ولی دریغ از تدبیر، چاره اندیشی و برنامه‌ریزی برای کاستن از این رویدادها و اتفاقات ناگوار؛ تنها چند روزی اسباب هم‌دردی و احتمالاً کشمکش‌های سیاسی وتخریب همدیگر. به یقین مسئولان و مردم ما «سهل‌انگار» شده‌اند، گویی قرار نیست باور کنیم سبقت غیرمجاز حادثه‌آفرین است، رانندگی در حالت خواب‌زدگی خطرناک است، خودرو غیرایمن و سرعت زیاد امکان مرگ را افزایش می‌دهد، پرواز خارج از استاندارد هواپیما می‌تواند مشکل‌ساز باشد و همه سهل‌انگاری‌هایی که پاسخ سختی دارد؛ گویا ما هیچ‌گاه نخواسته‌ایم به قاعده، منطق و تدبیر رو بیاوریم.
برای برون رفت از این بحران‌ها و حوادث پیایی باید چاره‌ای اساسی اندیشید، به نظر می‌رسد جا دارد تحولی چشمگیر درمواد آموزشی دانش‌آموزان دوران دبستان و البته گفتمان مسئولان به وجود آید. مسئولان باید دریابند مسئولیت صرفاً، مزایا و حقوق و قدرت بیشتر نیست بلکه فرصتی برای بهبود روندها و فرآیندها برای حل مشکلات مردم در اختیار آنان قرار دارد که اگر چنین نباشد مستوجب عقوبت و مجازات خواهند بود. در سطح بسیار کلان رویکرد مسئولان ما نسبت به بسیاری از این حوادث نیاز به تغییر و بازسازی دارد. چنین حوادثی، بلایایی قطعی نیستند که دست تقدیر باشند بلکه به صورت حتم برآیند تقصیری است که باید شناسایی و برخورد شود. همچنین اینکه حادثه‌ای اتفاق می‌افتد و هیچ مسئولی خود را مقصر نمی‌داند و استعفائی صورت نمی‌گیرد، پدیده ناخوشایندی است که فقط در کشور ما دیده می‌شود. طبیعت و منطق وقانون جواب سهل‌انگاری را خیلی سخت می‌دهد، پاسخ یک لحظه خواب آلودگی، مرگ چندین نفر، قطع نخاع و مصدومیت نفرات دیگری خواهد بود، چنین پاسخی قطعاً در قبال یک اشتباه، بزرگ و نابرابر است، اما برای فائق آمدن بر این پاسخ‌های نابرابر باید به دنبال تدبیر، برنامه‌ریزی و تغییر رویکرد و گفتمان مردم و مسئولان بود.
نام شما

آدرس ايميل شما

محضر مبارک نگارنده عزیز عرض سلام وخسته نباشید دارم ا که اشاره ای فرمودند به دستورالعمل های اردو ها حقیقتا در این چند سال اخیر در حوزه آموزش وپرورش انسجام مدیریتی به چشم نمی خورد اصلا مدیریتی وجود نداشت در حوزه معاونت .. یک خود مختاری محض به وجود آمده که برگشت به دهمه چهل وپنجاه بارسوم پیشاهنگی قدیم باعث . کردن.انسانهای بیگناه که سرمایه های ملی این مملکت هستند شده وانگار نه اینگار آبی از آب تکان خورده باشد در زمان..این پیشاهنگی شهرستان به شهرستان انجام می شد حالا مهدی اقای فیض برای انکه از خودش خوش بگذرد در شیراز قطب وقطبش کرد وتنها نتیجه استعفای رئیس سازمان دانش آموزی هرمزگان که حتما از بیکس ترین ها بوده باید قربانی تصمیم های غلط... شود در حقیقت انقلاب اسلامی ومردم تشنه خواهان رگ ومغز برنامه های اسلام ناب محمدی هستند نه برنامه های غلط دنبال روی پیشاهنگی ..
جم)
United States
اقای شجاعپوریان شما فقط شعار میدین
آوار پوتین بر سر ترامپ

آوار پوتین بر سر ترامپ

ترامپ رهاورد بزرگی را برای آمریکایی‌ها به ارمغان آورده باشد؛ امری که در صورت عدم تحقق ...
بازگشت‌ نوری‌ها به سیاست

بازگشت‌ نوری‌ها به سیاست

ناطق نوری در این برهه دایره سخنان خود را در دو حوزه تعیین کرده است. یکی جلوگیری از اتهام ...
سریال پرطرفدار «ستایش» این بار همه را شگفت زده می‌کند

سریال پرطرفدار «ستایش» این بار همه را شگفت زده می‌کند

برای من نقش یک روحانی تجربه ای جدید بود و ترجیح دادم با توجه به اهمیت و جایگاهی که روحانیت ...