تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۱
کد مطلب : ۶۷۴۸۶

نشست خبری تاجگردون برگزار شد

۰
کبنا ؛غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در جمع خبرنگاران با تبریک اعیاد قربان و غدیر خم گفت: لوایح تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و خروج غیر تورمی از رکود که قبل از تعطیلات مجلس فوریت آن به تصویب رسیده بود از سوی کمیسیون های برنامه، بودجه و محاسبات و کمیسیون ویژه در زمان تعطیلات مجلس مورد بررسی قرار گرفت و بعد از تدوین به صحن علنی مجلس فرستاده شد.
نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی ، افزود: بیشتر مواردی که در این لوایح مطرح شده است درباره احکامی است که نیاز داشت به طور سالانه بررسی شود این موضوع باعث شد این احکام به طوری تنظیم شود که دائمی شود.

وی با اشاره به اینکه نرخ خوراک گازی پتروشیمی ها براساس سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی و مناطق کمتر توسعه یافته متغیر است تصریح کرد: از سال 82 قوانین بودجه درباره رابطه مالی دولت و وزارت نفت مطرح بود که این موضوع باعث شد در مسائلی مانند تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها مواردی لحاظ شود.

تاجگردون ادامه داد:نرخ خوراک پتروشیمی ها در حالی 13 سنت تعیین شده بود که این موضوع باعث نوسانات شدید در بازار سرمایه کشور شد با توجه به این موضوع دولت، مسئولان بازار بورس، انجمن پتروشیمی ها و نمایندگان مجلس در نشستی که برگزار کردند به این نتیجه رسیدند که باید نرخ پایداری برای نرخ خوراک پتروشیمی ها تعیین کرد بر این اساس مقرر شد که فرمول تعیین نرخ خوراک گازی تا 10 سال تغییر نکند.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: نرخ بازگشت سرمایه ارزی واحدهای پتروشیمی حداقل 25 درصد تعیین شد که البته سرمایه گذاران در صنعت پتروشیمی که در مناطق کمتر توسعه یافته و صنایع پایین دستی اقدام به سرمایه گذاری می کنند می تواند از 30 درصد تخفیف پلکانی برخوردار شوند.

تاجگردون ادامه داد: موضوع دیگری که درباره نرخ خوراک پتروشیمی ها لحاظ شد این است که تعیین نرخ به نحوی انجام شود که برای محصولات مختلف تولیدی متفاوت باشد اگر این موضوع مورد تصویب مجلس قرار گیرد آرامش به بازار سرمایه باز خواهد گشت.

وی درباره بخش پژوهش گفت: دستگاه های دولتی کشور مکلف شدند یک درصد از اعتبارات خود را صرف موضوع پژوهش کنند این موضوع باعث خواهد شد که به آن دستور مقام معظم رهبری مبنی بر اختصاص 4 درصد از بودجه ها برای امر پژوهش نزدیک شویم نکته دیگر اینکه معافیت های مالیاتی ویژه ای برای بخش خصوصی کشور که اقدام به پژوهش می کنند لحاظ شده است.

تاجگردون درباره موضوع بهداشت و درمان گفت: مقرر شد اختصاص یک درصد از درآمد مالیات بر ارزش افزوده به بخش فناوری کشور در بودجه به صورت دائمی شود همچنین اختصاص 10 درصد از درآمد ناشی از هدفمندی یارانه ها برای بخش بهداشت و درمان لحاظ شود.

وی ادامه داد: اختصاص بخشی از درآمد ناشی از عوارضی که در نوشابه های گازدار گرفته می شود به بخش تربیت بدنی نیز مورد موافقت کمیسیون برنامه و بودجه قرار گرفت که مقرر شد یک درصد از منابع دستگاه های اجرایی به ورزش اختصاص داده شود که البته 30 درصد از این میزان به بخش ورزش مدارس تعلق می گیرد. از منابع دیگر نیز 40 درصد برای تقویت بخش تربیت بدنی و 60 درصد به وزارت بهداشت و درمان اختصاص یابد.

تاج گردون درباره وضعیت درمان ایثارگران گفت: در بررسی های کمیسیون برنامه و بودجه تمهیدات خاصی برای درمان کامل ایثارگران در نظر گرفته شده و همچنین مقرر شد که برای ساخت یکصدهزار واحد مسکونی ایثارگران تسهیلات اختصاص داده شود نکته دیگر اینکه رزمندگان غیر شاهد نیز تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره موضوع فرهنگ گفت: از دولت خواسته شد که پیوست فرهنگی 10 طرح مهم کشور را مشخص و همچنین سند تعالی جمعیت را در بخش فرهنگی تدوین کند و موضوع دیگر اینکه به توسعه و ساخت حوزه های علمیه مورد نیاز توجه کند.

وی ادامه داد: اشخاصی که بخواهند در کنار مساجد اقدام به تأسیس کانون های قرآنی و فرهنگی کنند دولت می تواند تا 50 درصد در این موضوع مشارکت کند.

تشکیل واحدهای استانی در معاونت نظارت راهبردی رئیس جمهور

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس  افزود: در بحث بودجه های استانی مقرر شد واحدهای استانی معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری تشکیل شود و در قانون پنجم توسعه 2 درصد از سرجمع بودجه عمومی که برای تقویت طرح هایی مانند آموزش و راهسازی در نظر گرفته شده بود به 3 درصد افزایش یابد البته نکته مهم این است که این به صورت دائمی مورد تصویب کمیسیون قرار گرفت.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: 10 درصد از بیمه شخص ثالث به وزارت بهداشت و درمان اختصاص می یابد تا تمام صدمه دیدگان از سوانح رانندگی به صورت رایگان تحت معالجه قرار گیرند.

تاجگردون افزود: درصدی از درآمدهای نفتی به موضوع توسعه بخش ریلی کشور اختصاص یافت و همچنین مقرر شد که شوراهای کلان شهرها برای جلوگیری از تخریب محیط زیست بتوانند عوارض اخذ کنند تا صرف بهبود حمل و نقل و محیط زیست کشور شود.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: مقرر شد 20 درصد از منابع ورودی سالانه به صندوق توسعه ملی به شکل ریالی در بانک ها سپرده گذاری شود تا صرف اعطای تسهیلات بخش های کشاورزی، صنعت و صنایع تبدیلی شود همچنین 5 درصد از همین میزان صرف اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره)، یک درصد برای تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری و 15 درصد از منابع مذکور برای رسیدگی به وضعیت ایثارگران هزینه شود.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس  گفت: مقرر شد 10 درصد از منابع ورودی به صندوق توسعه ملی به شکل ارزی سپرده گذاری شود تا به صادرکنندگان تسهیلات اختصاص یابد که این نکته نیز دائمی شد.

وی تصریح کرد: مقرر شد 20 درصد از اجرای درآمدهای ناشی از قانون مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری های شهرهای زیر 50 هزار نفر اختصاص یابد  تا وسایل نقلیه خود را تأمین کنند.

تاجگردون گفت: ایثارگران، حافظان کل قرآن کریم و قاریان ممتاز کشوری از خدمات تحصیل رایگان برخوردار شدند و همچنین مقرر شد نیم درصد از درآمد شهرداری ها در اختیار کتابخانه های کشور قرار گیرد.

وی افزود: 10 درصد از قیمت گازبهای مصرف کنندگان گاز برای گازرسانی به روستاها اختصاص داده شد و 20 درصد نیز از قیمت گازبها در اختیار وزارت آموزش و پرورش برای تقویت تجهیزات گرمایشی و سرمایشی مدارس اختصاص یافت.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: مالکان مسکن مهر می توانند در صورت تمایل قیمت کارشناسی زمین مسکن را به دولت بپردازند که این موضوع مشکلات ناشی از اجاره های 99 ساله مسکن مهر را حل می کند.

تاجگردون گفت: سرمایه گذارانی که می خواهند از روش ساخت و بهره برداری در موضوعاتی مانند احداث شبکه های فاضلاب استفاده کنند می توانند از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کنند.

حذف دهک ها در لایحه تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مطرح نشد

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس  درباره حذف دهک های ثروتمند از یارانه نقدی گفت: موضوع حذف دهک ها در لایحه تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مطرح نشده است البته دولت باید اقدام به حذف ثروتمندان از دریافت نقدی کند.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در موضوع معافیت ها کمیسیون برنامه و بودجه تلاش کرد خیلی ورود نکند تا دولت بتواند با سهولت کار خود را انجام بدهد اما نکته مهم این است که مقرر شد پول هیچ طرح عمرانی قبل از اتمام طرح به خزانه برگردانده نشود.

JaleseTajgardoun (1) JaleseTajgardoun (2) JaleseTajgardoun (3) JaleseTajgardoun (4) JaleseTajgardoun (5) JaleseTajgardoun (6) JaleseTajgardoun (7) JaleseTajgardoun (8)
نام شما

آدرس ايميل شما