تاریخ انتشار
جمعه ۶ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۷
کد مطلب : ۴۲۲۵۲۸
کارشناس حقوقی حمل و نقل هوایی:

«خطای خلبان» و «تحریم» بهانه‌ای برای فرار از سهل انگاری‌ در وقوع سانحه ATR یاسوج

۰
«خطای خلبان» و «تحریم» بهانه‌ای برای فرار از سهل انگاری‌ در وقوع سانحه ATR یاسوج
کبنا ؛اواخر بهمن‌ماه سال 1396 یک فروند هواپیمای ATR شرکت هواپیمایی آسمان در حوالی شهر یاسوج دچار سانحه  شد و همه 66 سرنشین آن جان باختند. به دنبال وقوع این سانحه مراجع قانونی مختلف‌ پیگیر این سانحه شدند تا شاید دلیل وقوع این سانحه را مشخص کرده و با متخلفان احتمالی برخورد کنند.
در این راستا مجلس شورای اسلامی، بازرسی کل کشور، قوه قضائیه و دفتر بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری بررسی‌های خود را شروع کردند.
یک کارشناس حقوقی حمل و نقل هوایی در این باره می‌گوید: بر اساس پیمان‌ بین‌المللی شیکاگو، قوهٔ قضائیه نسبت به بررسی پروندهٔ سانحهٔ سقوط هواپیمای مسافری ATR یاسوج با انجام کار کارشناسی دقیق و نسبتاً طولانی، ورود کرد و در راستای صیانت از حقوق عامه، به خطای خلبان به‌عنوان علت وقوع سانحه که پیش‌تر از سوی سازمان هواپیمایی کشوری و کشور فرانسه به عنوان ذی‌نفعان سانحه مطرح شده بود، نقد جدی وارد و گزارش ذی‌نفعان را مردود اعلام‌ کرد.
وی اظهار کرد: براین اساس نیز در شعبهٔ ۱۳ دادسرای ویژهٔ جرائم کارکنان دولت برای تعدادی از اشخاص حقیقی (۱۸ نفر) و اشخاص حقوقی (دستگاه‌های ذی‌ربط) قرار اتهام و کیفرخواست صادر شد که در تاریخ بررسی سوانح هوایی در کشور بی‌نظیر بوده است.
این کارشناس حقوقی حمل و نقل هوایی افزود: نکته قابل توجه این‌ است که آقایان بخشی از علل وقوع سانحه را هم البته به تحریم مرتبط می‌کنند که اساساً مردود‌ و بلامحل است.
وی بیان کرد: بر اساس اطلاعات موجود، علل وقوع سانحهٔ هوایی یاسوج متأثر از مسامحه و سهل‌انگاری مدیران سازمان هواپیمایی و شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران بوده است نه تحریم.
این کارشناس حقوقی حمل و نقل هوایی اضافه کرد: درخصوص سانحهٔ هوایی یاسوج و بخشی از سوانح هوایی کشور، به‌ جهت اینکه تا پیش از این، بررسی جهات وقوع سانحه از سوی دستگاه ذی‌نفع صورت می گرفت، بنابراین علت سانحه عموماً به خطای خلبان و یا تحریم مرتبط و منتهی می‌شد.
وی ادامه داد: اما با ورود دستگاه قضایی و تشکیل هیئت تخصصی کارشناسی و انجام بررسی‌های علمی‌-تخصصی، مشخص شد بیش از هر چیز تغافل و تساهل مدیران ذی‌ربط در دستگاه‌اجرایی مسبب وقوع حادثه بوده‌ است.
این کارشناس حقوقی حمل و نقل هوایی به فارس گفت: این موارد در حال حاضر در راستای پیشگیری از وقوع سوانح مشابه و صیانت از حقوق عامه در دستگاه قضایی با حدیت در حال پیگیری است و تعقیبات قرارهای صادره در دادسرا نیز گواه جدیت دستگاه قضایی در برخورد با متخلفان‌ است.
نام شما

آدرس ايميل شما

مسدود مي‌كنم پس هستم

مسدود مي‌كنم پس هستم

بلايي كه بر سر تلگرام و مخاطبانش آمد بر سر اينستاگرام نيز بيايد اما بايد منتظر ماند و ...
آقا رسول! دمت گرم

آقا رسول! دمت گرم

فعالیت‌های بی‌سر و صدای او به خصوص در سیستان بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است»، «یه مصاحبه ...
وارد فاز جدید و خطرناک کرونا شدیم

وارد فاز جدید و خطرناک کرونا شدیم

دکتر تيدروس ادهانوم غيبريسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی: ‏‏«شیوع درحال گسترش است. جهان ...
اگر شما نماینده مجلس بودید، به تایید اعتبارنامه تاج‌گردون رای می‌دادید؟
بله
خیر