تاریخ انتشار
پنجشنبه ۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۶
کد مطلب : ۴۲۲۴۹۱
کبنانیوز؛

گزارش تکان‌دهنده از کاشت برنج در استان فارس

۰
گزارش تکان‌دهنده از کاشت برنج در استان فارس
کبنا ؛
محمد درویش، کارشناس و فعال محیط‌ زیست در گزارشی تکان‌دهنده در صفحه اینستاگرام خود با عنوان "این شاید آخرین هشدار برای مردمان ساکن در دیار حافظ باشد!" درباره پیامدهای هولناک تداوم کاشت برنج در استان فارس نوشت:
هر هکتار زمین کشاورزی به طور متوسط حدود ده‌هزارمتر مکعب آب مصرف می‌کند. این رقم برای برنج به بیست و پنج و برای نیشکر به سی و پنج هزارمتر مکعب می‌رسد!.. ماجرا زمانی تاسف‌بارتر می‌شود که بدانیم متوسط جهانی مصرف آب در کشاورزی حدود پنج‌هزار متر مکعب در هر هکتار است!
ماجرا باز زمانی وحشتناک‌تر می‌شود که بدانیم میانگین ریزش‌های آسمانی در ایران حدود یک‌سوم متوسط جهانی است! و ماجرا زمانی به کابوس می‌ماند که بدانیم متوسط تبخیر در ایران بیش از دوبرابر متوسط جهانی است ...
حاصل این نابخردی شگفت‌آور در مدیریت آب، پدیدارشدنِ فروچاله‌ها و شکاف‌هایی در استان فارس است که در هیچ جای دیگری نه فقط در ایران، نه فقط در خاورمیانه که در جهان یافت نمی‌شود و ما برای آنکه فاجعه‌ی مرودشت، کام‌فیروز، نقش رستم و دشت فسا تا جهرم را جبران یا ترمیم کنیم به اندکی زمان! بین پنجاه تا هفتادهزارسال نیاز خواهیم داشت! یعنی: لعن و نفرین ایرانیان نه‌فقط در نسل فرزندان، نوه‌ها، نتیجه‌ها و نبیره‌های ما که هزاران ندیده‌ی پس از آن گریبانِ ایرانیانِ امروز را رها نخواهد کرد!.
این فراتر از شرم است که همچنان می‌شنویم در پانزده استان غیر شمالی کشور برنج کشت می‌شود! نمایندگان مجلس باید برای چنین بحرانی نماز وحشت بخوانند که چگونه ممکن است در استانی که فقط دوازده‌درصد مساحت کشور را دارد، حدود یک‌سوم تراز منفی کل آبخوان‌های مملکت - ۲.۳ میلیارد متر مکعب - را به خود اختصاص دهد و همچنان هم شاهد کشت برنج باشیم و هم سوزاندن کاه و کلشِ باقیمانده محصول؟! انگار همه چیز به حال خود رها شده و اراده‌ای برای درمان درد و یا دستکم کاهش آلام وجود ندارد!.
مثال اکنونِ فارس، اصفهان و خوزستان، مثال آن بنده خدایی است که در رودخانه‌ای وحشی گرفتار شده؛ رودخانه‌ای که به سوی آبشاری سیصدمتری روان است و امید نجاتی نیست! در نتیجه می‌کوشد تا در این لحظه‌های پایانی کیفیت شنای کرالِ خود را بهتر کند؟!
نام شما

آدرس ايميل شما

مسدود مي‌كنم پس هستم

مسدود مي‌كنم پس هستم

بلايي كه بر سر تلگرام و مخاطبانش آمد بر سر اينستاگرام نيز بيايد اما بايد منتظر ماند و ...
آقا رسول! دمت گرم

آقا رسول! دمت گرم

فعالیت‌های بی‌سر و صدای او به خصوص در سیستان بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است»، «یه مصاحبه ...
وارد فاز جدید و خطرناک کرونا شدیم

وارد فاز جدید و خطرناک کرونا شدیم

دکتر تيدروس ادهانوم غيبريسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی: ‏‏«شیوع درحال گسترش است. جهان ...
اگر شما نماینده مجلس بودید، به تایید اعتبارنامه تاج‌گردون رای می‌دادید؟
بله
خیر