تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۷
کد مطلب : ۴۲۱۰۲۷
کبنا بررسی کرد

آخرین وضعیت ابتلا به کرونا؛ از اسپانیا تا نوزاد لنده‌ای

۰
آخرین وضعیت ابتلا به کرونا؛ از اسپانیا تا نوزاد لنده‌ای
کبنا ؛آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا ( کووید ۱۹) در سراسر جهان که سازمان بهداشت جهانی آن را به عنوان پدیده‌ای «همه گیر» شناسایی و اعلام کرد، در استان کهگیلویه و بویراحمد روزانه پرویز یزدان پناه آمار مبتلایان را مطرح می‌کند.
  
مبتلایان
فوت‌شدگان
بهبودیافتگان
۴,۸۴۸,۴۶۰ ۳۱۷,۸۰۶ ۱,۸۸۰,۱۳۷
  
 کشورهای دارای بالاترین آمار کرونا 
 
آمریکا
ابتلا فوت
۱,۵۳۳,۰۳۹ ۹۱,۰۹۶
بهبود یافتگان
۳۴۷,۲۲۵
روسیه
ابتلا فوت
۲۹۰,۶۷۸ ۲,۷۲۲
بهبود یافتگان
۷۰,۲۰۹
اسپانیا
ابتلا فوت
۲۷۷,۷۱۹ ۲۷,۶۵۰
بهبودیافتگان
۱۹۵,۹۴۵
انگلیس
ابتلا فوت
۲۴۶,۴۰۶ ۳۴,۷۹۶
بهبودیافتگان
-
برزیل
ابتلا فوت
۲۴۴,۱۳۵ ۱۶,۲۰۳
بهبود یافتگان
۹۴,۱۲۲
ایتالیا
ابتلا فوت
۲۲۵,۸۸۶ ۳۲,۰۰۷
بهبود یافتگان
۱۲۷,۳۲۶
فرانسه
ابتلا فوت
۱۷۹,۵۶۹ ۲۸,۱۰۸
بهبود یافتگان
۶۱,۲۱۳
آلمان
ابتلا فوت
۱۷۷,۰۶۹ ۸,۰۷۰
بهبود یافتگان
۱۵۴,۶۰۰
ترکیه
ابتلا فوت
۱۴۹,۴۳۵ ۴,۱۴۰
بهبود یافتگان
۱۰۹,۹۶۲
ایران
ابتلا فوت
۱۲۲،۴۹۲ ۷،۰۵۷
بهبود یافتگان
۹۵،۶۶۱
 
 اروپا و آمریــکا 
 
نام کشور ابتلا فوت شدگان بهبود یافتگان
کانادا ۷۷,۳۰۹ ۵,۸۰۵ ۳۸,۸۳۶
پرو ۹۲,۲۷۳ ۲,۶۴۸ ۲۸,۶۲۱
بلژیک ۵۵,۵۵۹ ۹,۰۸۰ ۱۴,۶۵۷
سوئیس ۳۰,۵۹۷ ۱,۸۸۶ ۲۷,۵۰۰
هلند ۴۴,۱۴۱ ۵,۶۹۴ -
پرتغال ۲۹,۲۰۹ ۱,۲۳۱ ۶,۴۳۰
اکوادور ۳۳,۱۸۲ ۲,۷۳۶ ۳,۴۳۳
ایرلند ۲۴,۱۱۲ ۱,۵۴۳ ۱۹,۴۷۰
سوئد ۳۰,۳۷۷ ۳,۶۹۸ ۴,۹۷۱
اتریش ۱۶,۲۶۹ ۶۲۹ ۱۴,۶۱۴
مکزیک ۴۹,۲۱۹ ۵,۱۷۷ ۳۳,۳۲۹
شیلی ۴۶,۰۵۹ ۴۷۸ ۲۰,۱۶۵
رومانی ۱۷,۰۳۶ ۱,۱۰۷ ۹,۹۳۰
لهستان ۱۸,۷۴۶ ۹۲۹ ۷,۶۲۸
اوکراین ۱۸,۶۱۶ ۵۳۵ ۵۲۷۶
دانمارک ۱۰,۹۶۸ ۵۴۸ ۹,۳۰۱
نروژ ۸,۲۴۴ ۲۳۲ ۳۲
جمهوری‌چک ۸,۴۸۰ ۲۹۸ ۵,۴۶۸
فنلاند ۶,۳۸۰ ۳۰۰ ۵,۰۰۰
آرژانتین ۷,۸۰۵ ۳۶۶ ۲,۵۶۹
لوکزامبورگ ۳,۹۴۵ ۱۰۷ ۳,۷۰۲
یونان ۲,۸۳۴ ۱۶۳ ۱,۳۷۴
کوبا ۱,۸۷۲ ۷۹ ۱,۴۹۵
آلبانی ۹۴۸ ۳۱ ۷۲۷
جامائیکا ۵۲۰ ۹ ۱۲۷
ونزوئلا ۵۴۱ ۱۰ ۲۴۱
  
  خاورمیانه و آفریقا 
 
نام کشور ابتلا فوت شدگان بهبود یافتگان
عربستان سعودی ۵۴,۷۵۲ ۳۱۲ ۲۵,۷۲۲
قطر ۳۳,۹۶۹ ۱۵ ۴,۸۹۹
امارات ۲۳,۳۵۸ ۲۲۰ ۸,۵۱۲
فلسطین اشغالی ۱۶,۶۲۱ ۲۷۲ ۱۳,۰۱۴
مصر ۱۲,۲۲۹ ۶۳۰  
آفریقای جنوبی ۱۵,۵۱۵ ۲۶۴ ۷,۰۰۶
مغرب ۶,۹۳۰ ۱۹۲ ۳,۷۳۲
الجزایر ۷,۰۱۹ ۵۴۸ ۳,۵۰۷
کویت ۱۵,۶۹۱ ۱۱۸ ۴,۳۳۹
بحرین ۷,۱۵۶ ۱۲ ۲,۹۲۹
عمان ۵,۳۷۹ ۲۵ ۱,۴۹۶
عراق ۳,۴۰۴ ۱۲۳ ۲,۲۱۸
نیجریه ۵,۶۲۱ ۱۷۶ ۱,۴۷۲
ساحل‌عاج ۲,۰۶۱ ۲۵ ۹۸۷
لبنان ۹۱۱ ۲۶ ۲۴۷
فلسطین ۳۸۱ ۲ ۳۳۵
اردن ۶۰۷ ۹ ۴۰۴
سودان ۲,۵۹۱ ۱۰۵ ۲۴۷
لیبی ۶۵ ۳ ۳۵
سوریه ۵۸ ۳ ۳۶
یمن ۱۲۲ ۱۸ ۱
  
 آسیا و اقیانوسیه 
 
نام کشور ابتلا فوت شدگان بهبود یافتگان
هند ۹۶,۱۶۹ ۳,۰۲۹ ۳۶,۸۲۴
چین ۸۲,۹۵۴ ۴,۶۳۴ ۷۸,۲۳۸
پاکستان ۴۲,۱۲۵ ۹۰۳ ۱۱,۹۲۲
سنگاپور ۲۸,۳۴۳ ۲۲ ۹,۳۴۰
ژاپن ۱۶,۲۵۸ ۷۴۴ ۱۱,۱۵۳
کروه‌جنوبی ۱۱,۰۶۵ ۲۶۳ ۹,۹۰۴
اندونزی ۱۸,۰۱۰ ۱,۱۹۱ ۴,۳۲۴
فیلیپین ۱۲,۷۱۸ ۸۳۱ ۲,۷۲۹
استرالیا ۷,۰۵۴ ۹۹ ۶,۳۹۲
بنگلادش ۲۳,۸۷۰ ۳۴۹ ۴,۵۸۵
مالزی ۶,۹۴۱ ۱۱۳ ۵,۶۱۵
تایلند ۳,۰۳۱ ۵۶ ۲,۸۵۷
قزاقستان ۶,۴۴۰ ۳۴ ۳,۲۵۶
آذربایجان ۳,۲۷۴ ۳۹ ۲,۰۱۵
زلاندنو ۱,۴۹۹ ۲۱ ۱,۴۳۳
افغانستان ۷,۰۷۲ ۱۷۳ ۸۰۱
سریلانکا ۹۷۰ ۹ ۵۳۸
تایوان ۴۴۰ ۷ ۳۹۵
ویتنام ۳۲۴ ۰ ۲۶۳
مالدیو ۱,۰۹۰ ۴ ۵۸
برونئی ۱۴۱ ۱ ۱۳۶
نپال ۳۵۷ ۲ ۳۶
مغولستان ۱۳۶ ۰ ۲۱
بوتان ۲۱ ۰ ۵
                       
اخبار خاص کرونا و پیامدهای آن
** ویروس کرونا موسوم به « کوید ۱۹»  اواسط ماه دسامبر (۲۴ اذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.
** «تدروس آدهانوم» مدیر کل سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی خبری تاکید کرد که اگرچه واژه «همه‌گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.
** « دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا علت شیوع ویروس کرونا در ایالات متحده را مسافران ورودی از اروپا دانست و گفت: ورود تمام مسافران از اروپا به آمریکا به استثنای انگلیس برای مدت ۳۰ روز ممنوع می‎شود.
**«شارل میشل» رییس شورای اروپا و «اورسولا فون در لاین» رییس کمیسیون اروپا دراعتراض به تصمیم ترامپ برای جلوگیری از ورود مسافر از اروپا به ایالات متحده با صدور بیانیه ای مشترک، این تصمیم را «یکجانبه و بدون مشورت» توصیف و تاکید کردند که کرونا یک «بحران جهانی است که به هیچ قاره‌ای محدود نیست و مقابله با آن مستلزم همکاری است، نه اقدام یکجانبه.»
** «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد نوشت:تحریم‌های آمریکا بر تجارت قانونی و  پیش شرط های اخیر مقامات ایالات متحده برای ممانعت از فروش دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای بشردوستانه، تلاش‌ها برای مبارزه با کرونا در ایران را با موانع جدی مواجه کرده است.
**خانم «کریستالیناگئورگیوا» رئیس صندوق بین المللی پول در بیانیه ای رسمی به طور صریح اعلام کرد که جامعه بین الملل از صندوق بین المللی پول خواسته تا با ابزارهای مالی خود به کمک کشورهای درگیر با شیوع ویروس کرونا بشتابد و پشتیبانی ها را در قالب کمک های مالی اضطرای به میزان ۵۰ میلیارد دلار اعطا کند.
** «عبدالناصر همتی» ییس کل بانک مرکزی پنجشنبه ۲۲ اسفندماه ۹۸ در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت که در نامه ای به رئیس صندوق بین المللی پول تاکید کردم که براساس اعلان رسمی شما برای پشتیبانی از اعضاء، از جمله ایران و با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در کشورمان و ضرورت تداوم پر قدرت اقدامات پیشگیری، درمان و مقابله با آثار اقتصادی آن، با توجه به میزان سهمیه جمهوری اسلامی ایران در صندوق، خواستار بهره مندی از«تسهیلات تأمین مالی سریع، RFI » در حدود ۵ میلیارد دلار می باشیم و امیدوارم صندوق به این مسئولیت خود در حوزه وظایفش بسرعت عمل کند.
** دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سرانجام مجبور شد در آمریکا به دلیل شیوع گسترده کرونا اعلام وضعیت اضطراری کند و خود آزمایش ابتلای به کرونا دهد که البته پزشک او در نامه تایید کرد که نتیجه منفی بوده است.
** با گسترش شیوع ویروس کرونا در قاره اروپا سازمان بهداشت جهانی بعداز فروکش بحران در چین اعلام کرد که اروپا به کانون بحران کرونا تبدیل شده است.
** ترامپ بعداز اعلام سازمان بهداشت جهانی سفر شهروندان اروپایی به آمریکا را برای مدت ۳۰ روز ممنوع اعلام کرد که این اقدام او واکنش متقابل اروپایی ها را بدنبال داشت.
** رسانه های آمریکایی اعلام کردند که محققان این کشور نخستین واکسن کرونا را بر روی نمونه انسانی آزمایش کردند.
** چهاردهم فروردین ماه ۱۳۹۹ در سراسر جهان آمار ابتلای به کرونا از مرز یک میلیون تن، آمار فوت شدگان از مرز ۵۰ هزار تن و آمار بهبود یافتگان از مرز ۲۰۰ هزار تن گذشت در حالی که آمریکا در صدر قرار دارد.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد امروز دوشنبه 29 اردیبهشت ماه می‌گوید: شمار مبتلایان به کرونا در استان به مرز ۶۰۰ نفر رسیده است.
پرویز یزدان‌پناه در خصوص آخرین وضعیت مبتلایان به کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: از مجموع جواب‌های دریافت شده از آزمایشگاه‌ها، ۸ مورد مثبت شناسایی شد.
 سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: با احتساب ۸ مورد جدید شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در استان به ۵۹۹ نفر رسید که مبتلایان از شهرستان بویراحمد و لنده بودند که ۶ زن و دو مرد بودند.
 وی با بیان اینکه ۶ بیمار از خوشه‌های قدیمی بودند، گفت: ۱ بیمار سابقه سفر به اهواز را داشته و یک بیمار ساکن اهواز بوده و هم‌اکنون در بیمارستان معین کرونای استان بستری است.
 وی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید کرد و با بیان اینکه در خانه ماندن امن‌ترین راه پیشگیری از کرونا است، گفت: با توجه به بازگشایی مدارس و اصناف مختلف حفاظت فردی مورد توجه باشد و فاصله یک متری رعایت شود.
  تابناک نوشت: با مثبت اعلام شدن تست کرونای یک نوزاد 17 ماهه در شهرستان لنده، فرضیه عدم ابتلای نوزادان باطل شد تا وضعیت خطر برای همه سنین در استان جدی‌تر شود.
سرپرست بهداشت و درمان لنده، مبتلا شدن این نوزاد را اینگونه شرح می‌دهد که آزمایش کرونای یک نوزاد ۱۷ ماهه پس از اینکه مادرش به این ویروس مبتلا شد، مثبت اعلام گردید.
نورمحمد نعمتی افزود: حال عمومی مادر و نوزاد در حال حاضر رضایت بخش است.
وی از مردم این منطقه خواست؛ باتوجه شیوع بسیار بالای بیماری کرونا و اعلام وضعیت قرمز دراستانهای جنوبی (خوزستان و بوشهر ‌...) تا اطلاع ثانویه از سفرهای غیره ضروری و تردد به استانهای خوزستان و بوشهر خودداری نمایید*
نعمتی یاداور شد؛ شهرستان ما با خوزستان و بوشهر مراودات بسیار تنگاتنگی دارند و حتی در بسیاری از مراسمات سوگواری و شادی هم شرکت می‌کنند و معمولاً در فصل گرم استان ما را بعنوان مناطق گردشگری خود و مسافرت انتخاب می‌کنند ولذا این زنگ خطری برای گسترش بیشتر بیماری در منطقه ما و حتی استان می‌باشد که لازم است از مسافرت، شرکت در مراسمات بصورت دو طرفه و پذیرفتن مهمان از استانها تا اطلاع ثانوی اجتناب شود. ضمن اینکه نباید فراموش شود دوبیمار جدید مبتلا به کرونا به دلیل سفر به این مناطق گرفتار این بیماری شدند.
وی ضمن اعلام هشدار از همشهریان خواست؛ باهدف قطع زنجیره این بیماری مردم در خانه‌ها بمانند تا شاهد مرگ عزیزانمان نباشیم.
شرایط حساس در مناطق گرمسیری
لازم به توضیح است طی چند روز گذشته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی از وضعیت خطرناک برای مناطق گرمسیری استان خبر داده بودند و خواستار توجه جدی مردم به پروتکل‌های بهداشتی شده بودند.
محمد مهدی بانشی قبل از این گفته بود که پیش بینی‌های پزشکی و توقع ما این بود که با شروع فصل گرماین ویروس کنترل شود اما خبرهای دریافتی از خوزستان نشان می‌دهد که این ویروس در این استان شروع به شیوع گسترده کرده است.
بانشی ادامه داد: روزهای گذشته هم خبرهایی از اوج گیری ابتلا به این ویروس در کرمان و سیستان و بلوچستان که جز گرمترین استان‌های ما هستند، منتشر شد!
وی افزود: وضعیت بحرانی چند استان گرم نشان داد که گرما، کمک کننده ما نخواهد بود بله بر مشکلات ما خواهد افزود.
بانشی گفت: 5 شهرستان جنوبی ما دارای آب و هوای گرم یا به عبارت دیگر گرمسیری هستند که باید در این مناطق بسیار هوشیار باشیم.
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: به شدت برای شهرستان‌های گرمسیری نگران هستیم که مانند خوزستان دچار آمار افزایشی نشوند.
وی گفت: به دلیل نگرانی که داشتیم سفری به دو شهرستان بهمئی و گچساران داشتیم و با تشکیل ستاد کرونا در این دو شهرستان نکات بهداشتی لازم مطرح شد.
بانشی در پایان گفت: از رسانه‌ها و مردم می‌خواهیم که کمک کنند تا این وضعیت را کنترل کنیم چرا که هر بازگشایی اگر با رعایت نکات بهداشتی باشد می‌تواند به یک فرصت تبدیل شود و باعث رونق اقتصادی شود و اگر رعایت نشود می‌تواند به یک تهدید تبدیل شود مانند آنچه که در خوزستان اتفاق افتاد به گونه‌ای که فرصت بازگشایی به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی به یک تهدید جدی تبدیل شد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما

خروج اصلاح‌طلبان موجب افزایش فرسایش اجتماعی می‌شود

خروج اصلاح‌طلبان موجب افزایش فرسایش اجتماعی می‌شود

تهديد متوجه اصلاح‌طلبان عدم‌حضور در قدرت است، اما تهديد بزرگ‌تر متوجه ساختار سياسي است ...
نیاز پاستور به دکتر؟

نیاز پاستور به دکتر؟

بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی نیز طی سال‌های اخیر شاهد حضور پزشکانی در عرصه سیاست بوده‌ایم ...
راه و رسم ریاست

راه و رسم ریاست

زمانی که شیوه مدریت نوین باشد هر کسی جرئت ندارد که نامزد پست ریاست مجلس شود یا این توانایی ...