تاریخ انتشار
شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۵۰
کد مطلب : ۴۱۸۳۴۸
پرویز یزدانپناه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در برنامه زنده تلویزیونی:

سرایت پذیری بالا؛ از شاخصه‌های اصلی کرونا / توزیع 50 هزار عدد ماسک در سطح استان/ آغاز غربالگری مسافران ورودی به استان

۲
۰
سرایت پذیری بالا؛ از شاخصه‌های اصلی کرونا / توزیع 50 هزار عدد ماسک در سطح استان
کبنا ؛سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: دانشگاه علوم پزشکی استان از بهمن ماه سال جاری روند مقابله و کنترل بیماری کرونا ویروس را آغاز نموده و تاکنون از 5 آزمایش ارسال شده تنها یک مورد مثبت ابتلا به کرونا طی 3 روز گذشته اعلام شده است.
 به گزارش کبنا از یاسوج، پرویز یزدان پناه شامگاه ( جمعه 9 اسفند ماه 98 ) در برنامه زنده تلویزیونی که از شبکه استانی دنا پخش شد، گفت: ۱۸ مورد دیگر مشکوک به کرونا نیز در استان داشتیم که ۱۲ مورد آن به طور قطع از لحاظ ابتلا به بیماری رد شدند که شش مورد دیگر را ارسال کردیم که جواب اولیه منفی و جواب قطعی نیز فردا اعلام می‌شود.
 وی ادامه داد: به نظر می‌رسد از بین موارد مشکوکی که در بیمارستان جلیل بستری هستند به جز مورد اولیه مورد دیگری از ابتلا به کرونا در استان نداشته باشیم.
 وی با اشاره به اینکه استاندار کهگیلویه و بویراحمد بر فعال سازی مرکز غربالگری در استان تاکید داشت، عنوان کرد: سیستم بهداشتی و درمانی ایران از مترقی‌ترین سیستم‌های بهداشتی-درمانی خاورمیانه است، به گونه‌ای که در همه مناطق آن خانه‌های بهداشت و مراکز درمانی به مردم ارائه خدمت می‌کنند.
 سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: در خانه‌های بهداشت موارد مشکوک به کرونا به مراکز جامع سلامت ارجاع و پس از آن به کلینیک‌های تخصصی شهرستان‌ها انتقال داده می‌شوند.
 دکتر یزدانپناه یادآور شد: این کلینیک‌های تخصصی به عنوان مرکز غربالگری عمل کرده و موارد مشکوک را به بیمارستان شهید جلیل یاسوج ارجاع می‌دهند، بنابراین همه مراکز بهداشتی و درمانی ما در حالت آماده باش کامل هستند و کلینیک‌ها و مراکز جامع سلامت نیز به عنوان مرکز غربالگری عمل و بیماران را در صورت لزوم به بیمارستان شهید جلیل یاسوج منتقل می‌کنند تا اقدامات تشخیصی و درمانی آنها صورت پذیرد.
 وی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی از مردم بیماری را به علت کم آگاهی جدی نگرفته‌اند، افزود: این ویروس سه مشخصه اساسی دارد، یک مشخصه آن است که این ویروس وقتی وارد بدن می‌شود 2 تا 15 روز در بدن فرد نهفته ولی ناقل است و نیز وقتی روی سطوح قرار می‌گیرد دو تا ۹ روز باقی می‌مانند ولی سایر ویروس‌ها عمر بسیار کوتاهی دارند.
 وی با بیان اینکه سرایت پذیری بالای ویروس از شاخصه‌های مهم آن است، ادامه داد: یک فرد بیمار می‌تواند در یک روز ۱۰ الی ۱۴ نفر را آلوده کند که ما خواهشمندیم مردم بیماری را جدی گرفته و آگاهانه در جهت مقابله و کنترل آن اقدام نمایند.
 سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: طی روزهای آینده، پیک جدید بیماری در راه است زیرا افرادی که از شهرهای آلوده مثل قم، تهران و اصفهان به استان سفر یا مهاجرت می‌کنند برخی از آنها ممکن است به کرونا آلوده بوده و در دوران نهفتگی به سر ببرند که پس از ورود به استان اگر نکات بهداشتی را رعایت نکنند، هم خود و هم دیگران را بیمار خواهند کرد.
 یزدانپناه افزود: در این راستا از روز گذشته ورودی شهرهای گچساران، دهدشت و یاسوج را کنترل کرده و از مسافران شرح حال گرفته و موارد مشکوک به مراکز بهداشت و درمانی معین ارجاع داده می‌شوند.
 وی یادآور شد: از امشب نیز به وسیله سه دستگاه دماسنج دیجیتال در یاسوج و دهدشت و فردا در گچساران از اتوبوس‌ها و ماشین‌هایی که از مناطق آلوده به استان سفر می‌کنند شرح حال گرفته و آنها را مورد غربالگریقرار می‌دهیم.
 یزدانپناه با بیان اینکه امکانات در روزهای اول شیوع بیماری بسیار کم بود، افزود: قبل از شیوع بیماری ما امکاناتی داشتیم که پس از شیوع بیماری و افزایش احتمال درگیری استان‌ها، توزیع امکانات باید توسط وزارت بهداشت انجام می‌گرفت که متاسفانه تاخیری به وجود آمد ولی از ۵ روز گذشته امکانات لازم برای بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی- درمانی تأمین و توزیع شده است.
 وی یادآور شد: 50 هزار عدد ماسک نیز در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد به ویژه بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی- درمانی و سازمان‌هایی چون امور زندان‌ها و بهزیستی توزیع شده است.
 یزدانپناه گفت: وسایل حفاظت شخصی نیز برای بیمارستان‌ها تهیه و توزیع شده و نیز امروز در نشستی با دکتر لطفی؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز توافق کردیم که درصدی از تولید ماسک‌های شیراز را به استان ما تخصیص دهند ضمن اینکه سهمیه استان را نیز از وزارت بهداشت دریافت خواهیم نمود.
 سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج عنوان کرد: از روز چهارشنبه هفته جاری نیز توزیع ژل و مواد ضدعفونی کنندهدر یاسوج آغاز شده که فردا در گچساران، دهدشت و سایر شهرستان‌ها توزیع خواهد شد.
 یزدانپناه در پایان خاطر نشان کرد: دستگاه "پی سی آر" و "ریل تایم" که در دانشکده پزشکی است را به آزمایشگاه جامع یاسوج، واقع در جنب انتقال خون انتقال می‌دهیم و امید است که طی ۱۵ روز آینده این آزمایشگاه را راه اندازی نماییم تا از این به بعد نیاز به ارسال آزمایش‌های ویروسی به بیرون از استان کاهش یابد.
نام شما

آدرس ايميل شما

نظری
Iran, Islamic Republic of
آقای دکترسلام وقت بخیر
کرونایک بیماری ویروسی باقدرت بالای شیوع وهمه گیرمی باشدشمامیتوانستید بایک تصمیم یک خدمت به ملت وهم استانی خودکنیدچون کروناهراسی باعث استرس وفشارروانی برروح وروان هم استانی هاشدشماباتعطیلی ادارات می توانی کمی ازبعدروانی این بیماری کم کنیدچون کستنی که زیادوسواس بخرج می دهندکمترازمنزل بیرون می زنند.واین عمل باعث کمک به جامعه پزشکی میشود.پس اجازانه تقاضامندهستم برای آرامَش وکاهش باروانی یک تصمیم درست بگیرید وادارات رتچندروزتعطیل کنیدباتسکر
دانشگاه
Iran, Islamic Republic of
چرا این ماسکها کجا دادنه تورو به قران دیگه بسه
افزایش مبتلایان قطعی کرونا به ۳۸۸ نفر/ تعداد جانباختگان به ۳۴ تن رسید

افزایش مبتلایان قطعی کرونا به ۳۸۸ نفر/ تعداد جانباختگان به ۳۴ تن رسید

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، از افزایش مبتلایان به قطعی کووید ۱۹ ...
(ویدئو) زنی در بوکان که از ۶۰۰ سگ ولگرد نگهداری می‌کند

(ویدئو) زنی در بوکان که از ۶۰۰ سگ ولگرد نگهداری می‌کند

در شهر کُردنشین بوکان یک زن در یک مرکز از 600 سگ ولگرد و خیابانی نگهداری می کند.
توصیه های پزشکی برای بیماران مشکوک به کرونای خفیف

توصیه های پزشکی برای بیماران مشکوک به کرونای خفیف

دکتر مردانی با اشاره به نگرانی افراد نسبت به ابتلا به بیماری کرونا تصریح کرد: در حال ...