تاریخ انتشار
جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۵
کد مطلب : ۴۱۵۰۱۳
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

جمعیت قابل توجهی تئاتر نمی‌بینند

۰
جمعیت قابل توجهی تئاتر نمی‌بینند
کبنا ؛وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه فضای فرهنگی و هنری دریچه تنفس روح انسان است، گفت: هم اکنون ۶۲۱ مجتمع فرهنگی – هنری با وسعت یک میلیون متر مربع در کشور وجود دارد و ۲۷۸ مجتمع با وسعت ۸۰۰ هزار مترمربع نیز در حال ساخت است لذا تا رسیدن به ۱.۶ میلیون مترمربع فاصله بسیار است.
سید عباس صالحی روز پنجشنبه در مراسم آغاز عملیات عمرانی نخستین پردیس تئاتر مشهد، اظهار داشت: شورای عالی شهرسازی و معماری سرانه فضای هنری و فرهنگی در کشور را حداقل یک متر مربع برای پنج نفر می‌داند و این آمار نشان می‌دهد در حوزه مجتمع‌ها و مکان‌های هنری و فرهنگی گرفتار فقر دسترسی هستیم.
وی ادامه داد: هرچند هنرهای نمایشی در کشور مسیر رو به رشدی را در ارتباط با عناوین، دفعات نمایش و تعداد تماشاگران داشته اما شرایط کنونی راضی کننده نیست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در سال گذشته هفت هزار و ۲۰۰ هنر نمایشی به تعداد ۸۶ هزار نوبت در استان‌های مختلف اجرا شد که هشت میلیون نفر آنها را تماشا کردند.
صالحی یادآور شد: طبق آمار سال ۱۳۹۶ از ۶۰ میلیون نفر جمعیت بالای ۱۵ سال در کشور سه میلیون و ۱۰۰ نفر تئاتر تماشا کردند و باقی این جمعیت در طول یک سال به تماشای تئاتر نرفتند.
وی افزود: جمعیت قابل توجهی در ایران از دیدن هنرهای نمایشی محروم هستند و ارتباطی با این نوع هنر ندارند در حالی که سطح پویش‌ها در هنرهای نمایشی، امکانات، تنوع سبک‌ها و تاثیرگذاری آنها رشد بسیار داشته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد: یکی از عوامل جدی در میزان اندک تماشاگران هنرهای نمایشی در کشور، محدودیت سالن‌های نمایش است زیرا وجود یک‌هزار و ۵۷ سالن نمایش در کشور نیاز مردم را پاسخگو نیست و این مهم از فرصت عرضه هنرهای نمایشی می‌کاهد.
صالحی خاطرنشان کرد: هم اکنون ۶۲۱ مجتمع فرهنگی – هنری با وسعت یک میلیون متر مربع در کشور وجود دارد و ۲۷۸ مجتمع با وسعت ۸۰۰ هزار مترمربع نیز در حال ساخت است لذا تا رسیدن به ۱.۶ میلیون مترمربع فاصله بسیار است.
 وی ادامه داد: فضای سبز دریچه تنفس بدن و فضای فرهنگی و هنری دریچه تنفس روح انسان است لذا اگر کمبود اکسیژن برای بدن را درک کردیم اکنون وقت آن رسیده است که به درک کمبود اکسیژن برای روح برسیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در سال ۱۳۷۰ موج توسعه فضای سبز در کشور به راه افتاد زیرا این بینش و نیاز به وجود فضای سبز در کشور به وجود آمد و متولیان نسبت به توسعه آن همت کردند و اکنون شاهد دستاورد این بینش در شهرهای کشور هستیم به طوری که در مشهد سرانه فضای سبز به ۱۳ مترمربع رسیده است.
صالحی اضافه کرد: راه‌اندازی پردیس تئاتر مشهد نیز از اتفاقات خوب در راستای توسعه فضاهای فرهنگی_هنری در کشور است و امیدواریم مجموعه‌های دیگر مانند شهرداری نسبت به راه‌اندازی این گونه مجموعه‌ها اقدام کنند.
وی با بیان اینکه مشهد مقدس دارای هشت سالن تئاتر با یک‌هزار و ۳۰۰ صندلی است، افزود: با پیگیری شورای شهر و شهرداری قرار است این تعداد صندلی به ۲ برابر افزایش یابد به طوری که مرحله نخست پروژه پردیس تئاتر مشهد طی ۱۷ ماه به بهره‌برداری رسیده و ۷۰۰ صندلی به این تعداد افزوده می‌شود.
وی در پایان گفت: مشهد مقدس پایگاه قدیمی هنرهای نمایشی ایران از دهه ۱۳۵۰ تاکنون بوده و لازم است با توسعه امکانات زیربنایی آن به قطب هنرهای نمایشی در کشور و جهان اسلام تبدیل شود.
نخستین پردیس تئاتر مشهد با زیربنای ۱۲ هزار مترمربع و برآورد هزینه ۱۵۰ میلیارد تومان طی ۵۲۰ روز در بوستان وفا واقع در بولوار فکوری این شهر ساخته‌ می‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما

۱۹ درصد ناباروری زنان به علت ابتلا به سل ژنیتال است

۱۹ درصد ناباروری زنان به علت ابتلا به سل ژنیتال است

عضو هیات علمی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به تاثیر بیماری‌های عفونی بر ...
کسانی که خود را مشمول پرداخت کمک معیشتی می‌دانند ثبت‌نام کنند

کسانی که خود را مشمول پرداخت کمک معیشتی می‌دانند ثبت‌نام کنند

دبیرکارگروه ستاد تنظیم بازار کشور بیان داشت: همچنین در بنادر و انبارها، انباشت سنگین ...
موافقان سهمیه‌بندی بنزین چه می‌گویند؟

موافقان سهمیه‌بندی بنزین چه می‌گویند؟

یکی از مهمترین اهداف سهمیه‌بندی بنزین البته کاهش قاچاق و کنترل مصرف داخلی عنوان شده است....
اگر شما نماینده مجلس بودید، به تایید اعتبارنامه تاج‌گردون رای می‌دادید؟
بله
خیر