تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۹
کد مطلب : ۴۱۲۸۵۸
انتخابات کنست اسرائیل؛

نتانیاهو در دوراهی مرگ و زندگی

۰
نتانیاهو در دوراهی مرگ و زندگی
کبنا ؛ انتخابات کنست اسرائیل، نوعی همه‌پرسی درباره آینده سیاسی نتانیاهو بود. او تاکنون چهار بار نخست‌وزیر اسرائیل بوده و در این امر با دیوید بن گوریون، موسس اسرائیل، برابری می‌کند. اگر برای بار پنجم هم نخست‌وزیر شود، رکورد بن گوریون را خواهد شکست. نتانیاهو پس از چهار بار نخست‌وزیری در معرض آزمونی سرنوشت‌ساز قرار گرفته است. او ممکن است پس از انتخابات به نخست‌وزیری برسد یا اینکه به زندان افکنده شود.
انتخابات پارلمان اسرائیل، معروف به کِنِست، روز سه شنبه برگزار شد. اما براساس نتایج غیرنهایی، جریان سیاسی وابسته به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نتوانست اکثریت کرسی‌های پارلمان را بدست آورد. امری که احتمال پایان حضور ۱۰ ساله نتانیاهو در قدرت را تقویت می‌کند.
 به گزارش کبنا نیوز، قبلا یک بار، در آوریل گذشته، انتخابات کنست برگزار شده بود. اما نتایج آن انتخابات به قدری موقعیت نتانیاهو را تضعیف کرده بود که او نتوانست دولت تشکیل دهد. براساس قوانین اسرائیل، هر حزب سیاسی برای تشکیل دولت بایستی بتواند ۶۱ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان را از آن خود کند. تا حالا هیچ حزبی، اکثریت را بدست نیاورده است. از این رو، تشکیل دولت در اسرائیل معمولا فرآیندی ائتلافی است. وقتی که دو حزب دارای اکثریت با هم ائتلاف کنند، رئیس جمهور اسرائیل پس از مشورت با سران احزاب پیروز، شخصی را که احتمال می‌دهد توانایی تشکیل دولت را دارد، به این کار مامور می‌کند. در انتخابات آوریل، نتانیاهو نتوانست دولت ائتلافی تشکیل دهد. در نتیجه بار دیگر انتخابات در سپتامبر برگزار شد.
در انتخابات جدید کنست اسرائیل، جریان رقیب نتانیاهو، یعنی حزب آبی-سفید به رهبری بنی گانتس، رئیس سابق ستاد مشترک ارتش، حدود ۵۵ کرسی پارلمان را از آن خود کرد. این تعداد کرسی، تقریبا با کرسی‌های جریان راستگرای نتانیاهو یا همان حزب تندروی لیکود، برابر است و اتفاقا مشکل اصلی همین برابری است. چون این دو جریان، رقیب یکدیگر هستند و بعید است که برای تشکیل دولت ائتلافی به توافق برسند. مگر آنکه در اثر اختلافات درونی، انشعاباتی در آن‌ها رخ دهد یا اینکه سایر احزاب کوچک با یکی از این دو حزب اصلی ائتلاف کنند. طبق نتایج اولیه، حزب نتانیاهو تقریبا ۵۶ کرسی را بدست آورده، ولی برای تشکیل دولت به شش کرسی دیگر نیاز دارد.
انتخابات کنست اسرائیل، نوعی همه‌پرسی درباره آینده سیاسی نتانیاهو بود. او تاکنون چهار بار نخست‌وزیر اسرائیل بوده و در این امر با دیوید بن گوریون، موسس اسرائیل، برابری می‌کند. اگر برای بار پنجم هم نخست‌وزیر شود، رکورد بن گوریون را خواهد شکست. نتانیاهو پس از چهار بار نخست‌وزیری در معرض آزمونی سرنوشت‌ساز قرار گرفته است. او ممکن است پس از انتخابات به نخست‌وزیری برسد یا اینکه به زندان افکنده شود. وی حداقل به سه پرونده فساد متهم شده، اما اگر نخست‌وزیر باقی بماند، احتمالا قادر خواهد بود که قانونی را تصویب کند که به او مصونیت بدهد. ولی اگر پست نخست وزیری را از دست بدهد، ممکن است محاکمه و به زندان افکنده شود. (فرارو)
نام شما

آدرس ايميل شما

ماجرای صحبت‌های گوینده معروف خبر تلویزیون چه بود

ماجرای صحبت‌های گوینده معروف خبر تلویزیون چه بود

مهم‌ترین ویژگی رسانه‌ها، هویت رسانه‌ای فعالان آن است. به همین خاطر است که بسیاری از روزنامه ...
دست‌های پشت پرده بحران عراق

دست‌های پشت پرده بحران عراق

​​​​​​​ سفر آقاي «عادل عبدالمهدي» به چين و قراردادهايي که بين عراق و برخي کشورها مثل ...
سرانجام ناطق نوری به جامعه روحانيت آمد

سرانجام ناطق نوری به جامعه روحانيت آمد

سيدرضا اکرمي گفت: اين اولين حضور آقاي ناطق‌نوري در جلسات جامعه پس از سال‌ها بود و اعضا ...