تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۳
کد مطلب : ۴۱۲۶۵۱
سخنان واعظ مشهور علیه نمایندگان واکنش های فراوانی برانگیخت

جنجال پناهیان!

۰
جنجال پناهیان!
کبنا ؛
چند روز پیش سخنان علیرضا پناهیان، واعظ و سخنران مشهور در یکی از منبر‌های ایام محرم خود منتشر شد که با واکنش‌های تند نمایندگان مجلس روبه رو گردید. علیرضا پناهیان با کلماتی که "توهین آمیز" توصیف شده به نمایندگان انتقاد کرد که چرا با طرح "شفافیت آرا" مخالفت می‌کنند.

حجت الاسلام پناهیان در سخنان خود با رد استدلال‌های نمایندگان در رای ندادن به طرح "شفافیت آرا" گفت: «آی مجلس شورای اسلامی آدم باش! کی به شما حق داده شفاف رای ندید! بگو که چه غلطی دارید می‌کنید؟! چی رو دارید از ملت پنهان می‌کنید؟!»

این ادبیات بسیار تند و نامتعارف از یک سخنران شناخته شده که در مواردی در جلسات سوگواری بیت رهبری نیز حضور دارد، بازتاب بسیار وسیعی داشت. ویدئو سخنان پناهیان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و بسیاری آن را مورد توجه قرار داده اند.

توجه افکار عمومی به این سخنان با واکنش نماینده‌های مجلس روبه رو شد.

حشمت الله فلاحت پیش عضو کمیسیون امنیت ملی با انتشار توئیتی به تندی نوشت: "شخصا با مصاحبه‌های هر روزه ام، هیچ رای پنهانی نداشته ام، اما باید به حال و روز مجلس ایران گریست که برخی منبرنشین‌های پاکتی اینگونه بی ادبانه به آن توهین می‌کنند. کاش خودشان جهت روشنگری ملت شفاف بگویند برای پراکندن این عربده‌های غیراخلاقی، پاکت چند میلیونی دریافت می‌کنند؟"

نمایندگان همه طیف‌های مجلس به سخنان پناهیان معترض بودند. هم اصولگرایان و هم اصلاح طلبان و میانه رو‌ها حرف‌های او را نقد کردند. علیرضا رحیمی نماینده تهران و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در توئیتر نوشت: «آقایی که از منبر امام حسین، توهین ترویج می‌کند و به نام هیات‌های منسوب به رزمندگان وعظ می‌نماید آیا با بددهنی و اهانت به مردم و مجلس همچنان شایسته عنوان واعظ است؟ از منبر حسینی باید ادب و کرامت حسین (ع) ترویج شود نه بی حرمتی واهانت. از ارکان نظام دم می‌زنند و هربار به یک رکن می‌تازند.»

اسدالله عباسی عضو هیات رئیسه مجلس و نماینده اصولگرای رودسر معتقد است که پناهیان نظر غیر کارشناسی مطرح کرده است. به گفته او فردی که به مجلس شورای اسلامی توهین کرده، با مفهوم دو فوریت آشنا نبوده است. زیرا نمایندگان با اصل طرح شفافیت مخالفت نکردند؛ بلکه به فوریت آن رای ندادند.

محمدعلی پورمختار نماینده اصولگرای بهار نیز سخنان پناهیان را توهین آمیز ارزیابی کرد  وگفت: «نقد رفتار یا نظر نمایندگان ایرادی ندارد، اما هیچ توهینی تحمل نمی‌شود، زیرا به موجب آن نهاد برخاسته از آراء مردم زیر سوال می‌رود. رفتار این سخنران نیز درست نبوده، زیرا تعرض به قوه مقننه محسوب می‌شود.»

او تاکید کرد که "نمایندگان مجلس بر اساس قانون اساسی در رأی دادن و اظهارنظر آزاد هستند."

غلامرضا کاتب رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس با انتقاد از ادبیات تند به کار رفته در سخنرانی پناهیان اظهار کرد: «توهین حتی بنا به حق گویی و انتقاد صحیح پذیرفته نیست و بی شک هر کسی برای بیان نظر و انتقاد خود بخواهد توهین و هتاکی کند، از ادبیات شیعه و از ادبیات حسینی به دور است، چرا که مکارم اخلاق و رعایت حرمت کارگزاران نظام اسلامی همواره مورد تاکید پیامبر (ص) و ائمه (ع) بوده است.»

محمد حسین فرهنگی نماینده اصولگرای تبریز درباره سخنان واعظ مشهور از زاویه متفاوتی به مسئله نگاه کرد. او معتقد است که این سخنان می‌تواند فضای "ضد شفافیت" ایجاد کند.

فرهنگی گفت: "مخالفان حق دارند که دلایل و مستندات خود را مطرح کنند و پاسخ این سخنان تند و توهین آمیز را بدهند، زیرا ما به دنبال ایجاد فضایی نیستیم که به بهانه شفافیت، نمایندگان جرأت مخالفت با یک طرح یا لایحه را نداشته باشند و این شیوه اتفاقا بر خلاف اصل شفافیت است."

غلامعلی جعفر زاده نماینده رشت نیز معتقد است، پناهیان معنای طرح دو فوریتی را نمی‌داند. او افزود " چطور شده یک مرتبه یادشان افتاده بعد از ۴۰ سال باید رای نمایندگان شفاف سازی شود؟ بد نیست بگویند چرا در ۹دوره قبلی چنین مطالبه‌ای وجود نداشت و سکوت کرده بودند؟ "

نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان این موضوع که آیا قرار است فقط رای نمایندگان مجلس شفاف باشد، اظهار کرد: «بنده با شفافیت آراء مخالف نیستم، ولی می‌خواهم بگویم یک بام دو هوا و ۱۰ هوا نمی‌شود مدعی شفافیت بود، سخنران توهین کننده به خانه ملت توضیح دهد که چرا اعتراض به عدم شفافیت سایر مجامع و مجالس ندارد؟ آیا در این که رای مجامعی، چون مجمع تشخیص مصلحت نظام، خبرگان، شورای نگهبان و شورای عالی انقلاب فرهنگی شفاف نیست، مشکلی وجود ندارد؟»

یحیی کمالی پور نماینده جیرفت نیز خواستار برخورد قضایی با پناهیان شد. محمدرضا امیر حسنخانی نماینده فردوس نیز معتقد است پناهیان "جوگیر" شده است.

اما سخنان پناهیان درباره مجلس تنها اظهارات جنجالی او نبود. این واعظ در شب بعد به دولت و به طور مشخص حسن روحانی، رییس جمهور تاخت. او رییس جمهور را با "فرعون" مقایسه کرده بود.

این اظهار نظر با واکنش رسمی دولت روبه رو نشد، اما حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور توئیتی در این باره منتشر کرد. او نوشت: "به خاطر رقابت‌های سیاسی شب‌های‌محرم را حرام نکنیم. خودرا موسی و دیگران را فرعون؛ خود را علی و دیگران را معاویه؛ خود را حسین و دیگران را یزید؛ نامگذاری نکنیم."

در کنار انتقادات از پناهیان فعالان اصولگرا در فضای مجازی به دفاع تمام قد از او پرداختند. این عده معتقدند که سخنان پناهیان درست بوده و نمایندگان منتقد او دچار دیکتاتوری شده اند.
 
جنجال پناهیان!
پناهیان کیست؟
علیرضا پناهیان متولد سال ۱۳۴۴ است. از سال ۱۳۵۶ در کنار تحصیلات معمول دروس حوزوی را هم فرا گرفت و از سال ۱۳۶۲ در دروس خارج مقام رهبری و آیات عظام وحید خراسانی، جوادی آملی، سید محمد کاظم حائری شرکت کرد. در همان سال‌ها به فعالیت تبلیغاتی روی آورد و در رشته روانشناسی هم مدرک دانشگاهی گرفت. از سمت‌های وی می‌توان به معاون فرهنگی لشگر ۲۷ محمدرسول‌الله در دوران دفاع مقدس، نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها و عضویت مرکز جهانی علوم اسلامی اشاره کرد.

او همچنین مدرسه علمیه دارالحکمه را در تهران تاسیس و اداره آن را برعهده دارد. بیش از ده سال، همزمان با تدریس در دانشگاه هنر، مسئولیت نهاد این دانشگاه را نیز به عهده داشته و در کنار مشاوره در نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها را عهده دار است.

او سالهاست به عنوان سخنران نقش تئوریسین را برای محافل اصولگرا پیدا کرده است. او در کنار افرادی همچون حسن عباسی، رائفی پور و چند تن دیگر هوادارانی دارد که همیشه پای منبرش می‌نشینند و سخنانش بر این دسته اثر گذار است.
نام شما

آدرس ايميل شما

۶ نفر از اخلالگران نظام اقتصادی در فارس به زندان محکوم شدند

۶ نفر از اخلالگران نظام اقتصادی در فارس به زندان محکوم شدند

 ۶ نفر از متهمین پرونده موسوم به کمپانی فایننشیال دردادگاه ویژه رسیدگی به جرائم  مفسدین ...
هشدار به افرادی که پروژه ناامیدسازی و اعتمادزدایی مردم را دنبال می‌کنند

هشدار به افرادی که پروژه ناامیدسازی و اعتمادزدایی مردم را دنبال می‌کنند

همچنین درخصوص مسئله آسیب‌های اجتماعی حاشیه تهران به‌عنوان پایتخت کشور باید بگویم؛ به ...
راي بودار كميته انضباطي عليه سرخابي‌ها

راي بودار كميته انضباطي عليه سرخابي‌ها

نکته جالب تقدير از دو کاپيتان پرسپوليس و استقلال و همچنين کريم باقري است. در بند دهم ...