تاریخ انتشار
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۳۳
کد مطلب : ۴۱۱۸۱۷
آیت‌الله رئیسی رئیس قوه قضائیه؛

قضات ناصالح را اخراج کنید حتی به قیمت تأخیر پرونده‌ها

۶
۱
قضات ناصالح را اخراج کنید حتی به قیمت تأخیر پرونده‌ها
کبنا ؛به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در نخستین همایش روز حفاظت و اطلاعات، با بیان این مطلب، اولین شرط فعالیت به عنوان یک نیروی اطلاعاتی را داشتن ظرفیت بالا عنوان کرد و افزود: فرد با ظرفیت، اطلاعات را تحلیل می‌کند و با تدبیر و اندیشه، آن را در جهت بهره‌وری صحیح به کار می‌گیرد.
آیت‌الله رئیسی ادامه داد: صیانت از دستگاه قضایی به عنوان خط مقدم برخورد با مفاسد و ناهنجاری‌ها نیازمند تدبیر، مهربانی و اقتدار است و هیچ‌یک از این سه عنصر با یکدیگر منافاتی ندارند.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه مرتبطان یک پرونده قضایی اعم از قاضی، وکیل، کارشناس، ضابط و اصحاب دعوا باید از هر گونه لغزش و آسیبی مصون بمانند، جایگاه حفاظت و اطلاعات در اعلام صلاحیت افراد را جایگاهی خطیر دانست و افزود: نباید بگویید ما قاضی نیستیم. شما دقیقاً در جایگاه داوری و قضاوت در مورد افراد نشسته‌اید و بر این اساس باید از افراط، تفریط، غفلت و تغافل به شدت پرهیز کنید. رئیس قوه قضائیه در ادامه بر ضرورت ارزیابی گزارش‌هایی که منشأ اعلام نظر و داوری حفاظت و اطلاعات می‌شود تأکید کرد و یادآور شد: گزارش‌های واصله به حفاظت باید به دقت ارزیابی شود تا خدای ناکرده داوری در مورد افراد، مخدوش و نادرست نباشد.
حسن ظن بیجا و سوء ظن بیجا آفت است
آیت‌الله رئیسی، سوء ظن بیجا و همچنین حسن ظن بیجا را آفت کار مجموعه‌های اطلاعاتی دانست و در ادامه با بیان اینکه کوچک‌ترین فساد در قوه قضائیه، نیرو‌های مسلح و دستگاه‌های اطلاعاتی یک آسیب برای نظام است، تصریح کرد: دستگاه قضایی، پیشانی عدالت است. بر این اساس باید منافذ فساد را شناسایی و مسدود کرد.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه اغلب افراد به آبروی خود بیش از هر چیزی حساس هستند، هشدار و تذکر را مانع بسیاری از لغزش‌ها دانست و تأکید کرد: نباید اجازه دهیم فساد منعقد شود، زیرا ایجاد فساد موجب از دست دادن نیروی انسانی می‌شود که سازمان برای تربیت آنان سرمایه‌گذاری کرده و دارای تجربه و دانش هستند.
آیت‌الله رئیسی گفت: به همکاران خود در سراسر کشور گفته‌ام که اگر افراد ناصالحی بودند که نبودن‌شان در دستگاه موجب خلل و تأخیر در رسیدگی به پرونده‌ها می‌شود، به مردم اعلام کنید که ما ترجیح می‌دهیم در کار شما تأخیر رخ دهد، اما کار را به دست افراد ناصالح نسپاریم. قطعاً مردم نیز به این امر رضایت دارند.
افزایش سرمایه اجتماعی در گرو برخورد با فساد
رئیس قوه قضائیه، فساد اقتصادی را ریشه بسیاری از فساد‌ها از جمله فساد اخلاقی و سیاسی دانست و با تأکید بر اینکه برخورد با قضات و یا کارکنان فاسد موجب تقویت دستگاه قضایی می‌شود، اظهار کرد: نباید اجازه دهیم دستگاه قضایی به ذره‌ای فساد آلوده شود، زیرا اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی را از دست می‌دهیم. افزایش سرمایه اجتماعی در گرو برخورد با فساد است و این نیز به معنای افزایش دستگیری‌ها نیست بلکه باید در جهت پیش‌بینی و پیشگیری گام برداریم.
آیت‌الله رئیسی بهره‌مندی از اطلاعات مردم‌پایه را بنا به فرموده امام راحل بسیار مفید دانست و افزود: مشارکت مردم در اصلاح امور کشور بسیار مهم است. باید به گونه‌ای عمل کنیم که مردم احساس مسئولیت و همکاری کنند و نسبت به محیط پیرامونی خود حس مسئولیت داشته باشند. در روایات آمده است که اگر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه‌ای ترک شد، آن جامعه مرده است. اگر راهنمایی‌های مقتدای بصیرت آفرین ما مردم را حساس نمی‌کرد، امروز داعش در منطقه همچنان مشغول جنایت و خونریزی بود. بسیاری از مواقع، نوجوان‌ها و جوان‌هایی از نسل سوم و چهارم انقلاب نزد من می‌آمدند که برای حضورشان در سوریه و مقابله با داعش، واسطه شوم. این نشان‌دهنده احساس مسئولیتی است که از جانب رهبر معظم انقلاب در وجود این جوان‌ها زنده شده است.
طعم شیرین عدالت را به مردم بچشانید
رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: اگر این احساس مسئولیت در مردم به وجود بیاید، آحاد جامعه تبدیل به نیرو‌های غیررسمی حفاظت و اطلاعات می‌شوند و حتی یک زندانی اجازه نخواهد داد در زندان محل محکومیتش فساد باشد.
آیت‌الله رئیسی ضمن قدردانی از تلاش‌های مسئولان سابق این مجموعه، برای حجت‌الاسلام عبداللهی رئیس جدید مرکزحفاظت و اطلاعات قوه قضائیه آرزوی موفقیت کرد و از نیرو‌های این مرکزخواست که در تعامل و همکاری با دستگاه‌های امنیتی عمل کنند تا مردم طعم شیرین عدالت را بچشند و به دستگاه قضایی به چشم یک ملجأ و پناهگاه بنگرند.
نام شما

آدرس ايميل شما

فردوس
Romania
درودبرسیدبزرگوار .از صمیم قلب دوست داریم اگر ادامه داشته باشه و برخورد بااین افرادانگشت شمار..
با خدا
Iran, Islamic Republic of
خدا یا به حق محمد وال محمد قسمت میدیم ما را از شر مدیران کهکیلویه و بویراحمد نجات بده .ظلم تا کی .فشار تا کی گ
Iran, Islamic Republic of
قضات را خودتان تایید کردید وخودتان بیشتر آن هارا بردید قاضی کردید خودتان هم اخراج کنید .منتظر کی هستی .کارکنان را بررسی کن ببین هر کدام بیش از ۱۰۰ نفر را بدون آزمون بردند سرکار .برخورد کن. سخنرانی سودی نداره ما اگر دیدیم برخورد کردید حرفت را قبول داریم
Iran, Islamic Republic of
محضر مبارک حضرت آیت الله رئیسی سلام علیکم عامل فساد وبنیانگذار وپایه گذار فساد های مالی در بدنه ورزش به دیگر ادارات وسازمانهای ایران سرایت کرده که متاسفانه هنوز حیاط خلوتمی باشد که خیلی سازمان یافته و مرموزانه و ماهرانه انجام میشود لذا از محضر مبارک حضرتعالی تقاضامندیم به این غده سرطانی ورود ودست جنایتکارشان راازبیت المال کوتاه بگردانید
Iran, Islamic Republic of
درود بر سید فاطمی خسته نشی هیچ وقت ان شاءالله مقداری هم بکار نیروهای نظامی انتظامی وامنیتی که در اشتغال های فله ای دستی بر آتش دارند ورود کن وسرکی بکش
سلام حسین سالاروند
Iran, Islamic Republic of
سلام من پروندهای دارم این ۳ سال که در دادگاههای شهرستان دورود می باشد باتوجه به این تمام مدارک و شواهد کلاهبرداری موجود می باشه و تمام زندگیم را دزدید و یک سال فرار کرده و الان هم تحویل قانون داده ام ولی متاسفانه هیچ گونه اقدامی انجام نگرفته
۶ نفر از اخلالگران نظام اقتصادی در فارس به زندان محکوم شدند

۶ نفر از اخلالگران نظام اقتصادی در فارس به زندان محکوم شدند

 ۶ نفر از متهمین پرونده موسوم به کمپانی فایننشیال دردادگاه ویژه رسیدگی به جرائم  مفسدین ...
هشدار به افرادی که پروژه ناامیدسازی و اعتمادزدایی مردم را دنبال می‌کنند

هشدار به افرادی که پروژه ناامیدسازی و اعتمادزدایی مردم را دنبال می‌کنند

همچنین درخصوص مسئله آسیب‌های اجتماعی حاشیه تهران به‌عنوان پایتخت کشور باید بگویم؛ به ...
راي بودار كميته انضباطي عليه سرخابي‌ها

راي بودار كميته انضباطي عليه سرخابي‌ها

نکته جالب تقدير از دو کاپيتان پرسپوليس و استقلال و همچنين کريم باقري است. در بند دهم ...