تاریخ انتشار
جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۱
کد مطلب : ۴۱۱۵۷۲
کبنا گزارش می‌دهد

خواب دستگاه‌های فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی در کهگیلویه و بویراحمد؛ رقص و ساز در شب شهادت امام جواد (علیه‌الاسلام)

۳
۰
خواب دستگاه‌های فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی در کهگیلویه و بویراحمد؛ رقص و ساز در شب شهادت امام جواد (علیه‌الاسلام)
کبنا ؛متأسفانه در بعضی مکان‌های عمومی، تفریحی و گردشگری توجه به مسائل فرهنگی و دینی خیلی کمرنگ شده است، اخیراً هم سردار حمید خرمدل فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد وضعیت آبشار یاسوج را به لحاظ فرهنگی اسفبار خواند. دستگاه‌های فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به ترویج بدحجابی و بدعت‌های نادرست در سطح جامعه بی خیال شده اند. اخیراً بابت شده است و بعضی از زنان در سطح شهر بدون روسری رانندگی می‌کنند که این با فرهنگ و دین ما مغایرت دارد.
«شب گذشته چند جوان در خودروی پژو سفید رنگ در حال رقصیدن با آهنگ بلند بود از آنها خواهش کردم که توقف کنند و به آن جوانان که دختر و پسر بودند، گفتم که امشب شب شهادت امام جواد (ع) است که آنها گفتند؛ ما اطلاع نداریم. بعد از کمی صحبت این خودرو به راهش ادامه داد.» اینکه دستگاه‌های فرهنگی در این شهر خواب هستند، هیچ شکی ندارم اما دلیلش چیست؟ باید مورد بررسی قرار بگیرد. البته وقتی در این استان همه مسائل حتی موضوع بهداشت و درمان ما هم به زلف سیاست گره خورده است. پس نباید انتظار کار فرهنگی در کهگیلویه و بویراحمد داشته باشیم.
فارس نوشت؛ «بارها و بارها نوشتیم دستگاه‌های فرهنگی در هیچ جای این شهر نیستند و آنها را هیچ کجا احساس نمی‌کنیم.در ماه رمضان از وضعیت روزه‌خواری انتقاد کردیم، در دفعات متعدد رسانه‌ها نسبت به وضعیت حجاب و پوشش در شهرهای این استان تذکر دادند.
 امروز ۳۰ ذی‌القعده برابر با سالروز شهادت باب الحوائج جوادالائمه نهمین اختر تابناک امامت و ولایت است و به همین منظور در کشور اسلامی و شیعه ایران در سالروز شهادت و ولادت‌های بزرگان دینی برنامه‌های جشن و عزاداری برگزار می‌شود.
کهگیلویه و بویراحمد هم یکی از استان‌های شیعه است که در مناسبت‌های دینی و اسلامی به مانند سایر نقاط ایران برنامه‌هایی اجرا می‌شود.
اما شب گذشته در سالروز شهادت امام جواد(ع) در حالی که در سایر استان‌ها برنامه‌های سینه‌زنی و عزاداری برگزار شده در برخی نقاط استان به جای مراسم عزاداری، صدای ساز و نقاره به گوش می‌رسید و بساط عروسی پهن بود، مراسماتی که نشان می‌دهد دستگاه‌های فرهنگی و متولی هنوز در خواب هستند و کهگیلویه و بویراحمد را به حال خود رها کرده‌اند.
بارها و بارها نوشتیم دستگاه‌های فرهنگی در هیچ جای این شهر نیستند و آنها را هیچ کجا احساس نمی‌کنیم.در ماه رمضان از وضعیت روزه‌خواری انتقاد کردیم، در دفعات متعدد رسانه‌ها نسبت به وضعیت حجاب و پوشش در شهرهای این استان تذکر دادند اما هیچ دستگاه‌ فرهنگی نه پاسخ داد و نه  واکنشی نشان داد.
این بار هم در شب شهادت جگرگوشه علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) بساط عروسی و ساز و دهل در چندین خیابان شهر یاسوج پهن بود تا این سوال تکراری رو دوباره بپرسیم که دستگاه‌های فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد کجا هستند؟
می‌پذیریم که دستگاه‌های فرهنگی این استان با مشکلات اعتباری و مالی روبه‌رو هستند اما مگر نصب چند بنر شهادت و فضاسازی شهر در شبی مانند شب شهادت امام جواد چقدر اعتبار و هزینه می‌خواهد؟
اما در همین خصوص حجت‌الاسلام کمال فتاح‌زاده رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان بویراحمد، گفت: شب شهادت امام جواد چنان مظلومانه و غریبانه بود که در شهر یاسوج سه مراسم عروسی برگزار شد که دو مراسم آن با موسیقی محلی و رقص همراه بود و وقتی به آنها گفتیم که شهادت امام جواد است اصلا اطلاعی نداشتند.
وی با بیان مردم ولائی استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان بویراحمد در برگزاری مراسمات جشن و شادی مناسبت‌های دینی و مذهبی را مدنظر داشته باشند از دستگاه‌های فرهنگی استان انتقاد کرد و گفت: وقتی شورای فرهنگی  عمومی استان در خواب زمستانه باشد مردم  در شب شهادت مظلومانه امام جواد عروسی بگیرند  و در کوچه و خیابان‌های شهر یاسوج به رقاصی بپردازند.
وی تصریح کرد: سازمان‌های متولی فرهنگ از جمله تبلیغات اسلامی و فرهنگ و ارشاد کجا هستند.چرا فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند برای جشن و  رقص‌های محلی و مناسبت‌ها مختلف بنرهای متعددی در سطح شهر نصب کند و هزینه های گزاف برای این مراسمات که با دینداری ما سازگار نیست بپردازد  اما نمی‌تواند برای شب شهادت امام جواد کوچکترین کاری کند؟
این مسوول ادامه داد: چرا در یک امامزاده که متولی اصلی آنها اوقاف و امور خیریه است یک مراسم به حرمت این امام با خود هزینه امامزاده گرفته نمی‌شود و  چرا شهرداری یاسوج که وظیفه فضاسازی شهر را  برای مناسبت های مختلف برعهده دار  دارد در چنین شب‌هایی باید در خواب فرورفته باشد؟  
فتاح‌زاده از حوزه علمیه هم انتقاد کرد و گفت: چرا حوزه‌های علمیه فریاد  بر نمی‌آورند و در برابر این همه ناهنجاری ها سکوت کردند؟چرا ادارات مختلف حداقل  آگاه سازی  با نصب بنر در سر درب خود ندارند تا مردم شیعه متوجه شوند که شب شهادت است.
‌این استاد حوزه علمیه بیان کرد: همه این موارد باید زیر نظر امام جمعه در شورای فرهنگی بحث شود و نظارت شود تا شاهد بروز چنین ناهنجاری هایی در سطح استان و بخصوص شهر تمام شیعه یاسوج نباشیم.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
مسئولش که هدایت خواه بوده وبه خاطر کار فرهنگی گفته کاندید نمیشم پول هم که دستشه اقدام کنه وبتر بزنه ما هم مخالف رقص در مکان های عمومی هستیم چه رسد به شب شهادت شاید کسی دوست نداشته باشد باید رعایت کنند
مهدی
Iran, Islamic Republic of
متولی فرهنگ عمومی، مردم هستند نه دولت.

اگر کسی به مراسمات مذهبی اهمیت نمی دهد چرا نهادهای دولتی کاسه داغ تر از آش شوند و بخواهند به مردم یادآوری کنند؟
نانا
Iran, Islamic Republic of
حالا شاید یه خرده هم ربط به دستگاههای فرهنگی داشته باشه... ولی اون آدمی که همچو شبی رو تعیین کرده برای عروسیش مگه تو تقویم نگاه نکرده رفته باغ اجاره کرده از چند ماه قبل. خودش شعور داشته تو تقویم نگاه کنه و یه روز خوب رو برای مراسم انتخاب کنه
۶ نفر از اخلالگران نظام اقتصادی در فارس به زندان محکوم شدند

۶ نفر از اخلالگران نظام اقتصادی در فارس به زندان محکوم شدند

 ۶ نفر از متهمین پرونده موسوم به کمپانی فایننشیال دردادگاه ویژه رسیدگی به جرائم  مفسدین ...
هشدار به افرادی که پروژه ناامیدسازی و اعتمادزدایی مردم را دنبال می‌کنند

هشدار به افرادی که پروژه ناامیدسازی و اعتمادزدایی مردم را دنبال می‌کنند

همچنین درخصوص مسئله آسیب‌های اجتماعی حاشیه تهران به‌عنوان پایتخت کشور باید بگویم؛ به ...
راي بودار كميته انضباطي عليه سرخابي‌ها

راي بودار كميته انضباطي عليه سرخابي‌ها

نکته جالب تقدير از دو کاپيتان پرسپوليس و استقلال و همچنين کريم باقري است. در بند دهم ...