تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۳
کد مطلب : ۴۱۰۳۸۱
در پاسخ به اقدام جالب رئیس قوه قضائیه در استفاده از دیدگاه‌های مردم در اداره این قوه مطرح شد

نظرات کاربران درباره فراخوان رئیسی

۳
۰
نظرات کاربران درباره فراخوان رئیسی
کبنا ؛
روز گذشته در یک اقدام کم سابقه و قابل تحسین  رئیس قوه قضاییه فراخوانی درخصوص مشارکت جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضایی منتشر کرد. فراخوان آیت ا... رئیسی که ابتدا در اینستاگرام منتشر شده بود با گذشت چند ساعت با استقبال کاربران در این شبکه های اجتماعی و دیگر شبکه ها همراه شد.  این اقدام در بهره گیری از فضای مجازی برای شنیدن دیدگاه های مردم، شاید تا حدی تصور عموم مردم از اقدامات سلبی قوه قضاییه در مواجهه با فضای مجازی را تغییر دهد. به ویژه این که حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در این فراخوان فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی را به عنوان «فرصتی بزرگ برای کم کردن فاصله‌های زمانی و مکانی در ارتباطات و به اشتراک‌گذاری نظرات» توصیف کرده است که در نوع خود نشان دهنده نوع نگاه ویژه رئیس دستگاه قضا به شبکه های اجتماعی است. وی همچنین در توصیفی صریح تر که حمایت جدی تر وی از این فضا در عین توجه به آسیب های آن را نشان می دهد، تاکید کرده که مسئولان نباید خود را از «فرصت کم‌نظیر ارتباط با مردم در این بستر» محروم کنند. وی البته تاکید کرده که «آسیب‌های فضای مجازی در جای خود باید به طور جدی دنبال و رفع شود.» او همچنین به استفاده از «نظرات ارزشمند کاربران رسانه‌های اجتماعی» در دوره حضور در آستان قدس رضوی نیز اشاره کرده است. به جرئت می توان گفت که این جملات صریح ترین و شاید نخستین مواضع رسمی رئیس قوه قضاییه در حمایت از فوایدشبکه های اجتماعی باشد. وی همچنین در ادامه فراخوان خود آورده است: «نیل به قوه قضاییه تراز انقلاب اسلامی در گام دوم، بدون مشارکت و نقش‌آفرینی مردم، نخبگان و دلسوزان انقلاب ممکن نیست.»  رئیسی در ادامه از عموم مردم خواست تا زمان راه اندازی سامانه اختصاصی برای ارتباط دوسویه از صفحات اجتماعی متعلق به او در رسانه های اجتماعی برای طرح نظرات خود استفاده کنند. رئیس قوه قضاییه در این فراخوان آدرس شبکه های اجتماعی خود در اینستاگرام و پیام رسان های سروش، گپ، آی گپ، بله و ایتا را برای این منظور معرفی کرده است.
خواسته ها و پیشنهادهای مردم به رئیس دستگاه قضا چه بود؟
در پاسخ به این درخواست کاربران شبکه های اجتماعی نیز با مراجعه به صفحات اجتماعی حجت الاسلام والمسلین رئیسی به طرح دیدگاه های خود پرداختند. باتوجه به این که در پیام رسان های یادشده امکان مشاهده نظرات ارسال شده برای رئیس قوه قضاییه نیست، به محورهای کامنت های (نظرات) ثبت شده در صفحه اینستاگرام Raisi_org  اشاره می کنیم. موضوع تعیین تکلیف استخدامی های قوه قضاییه و نیز شرایط کارکنان این دستگاه از جمله درخواست های پرتکرار کاربران از قاضی القضات بود. مثلا کاربری نوشته است: «خواهش می کنم به وضعیت کادر اداری قوه قضاییه که بیش از 19 ماه بلاتکلیف هستند رسیدگی کنید». یکی از کاربران نیز از حضور دادسرای انتظامی قضات در پایتخت و نبود این ساختار در دیگر شهرها انتقاد کرده بود و فرد دیگری هم پیشنهاد ایجاد نظارت های محسوس و نامحسوس در این قوه را مطرح کرده است. ایجاد شرایطی برای مشاوره های تخصصی حقوقی برای افرادی که تمکن مالی ندارند، دفاع از حامیان شفافیت و پیگیری وضعیت شرکت های خودروسازی ازجمله درخواست های برخی از کاربران از رئیسی بود. درخواست برای رفع انحصار کانون وکلا هم از دیگر درخواست های مکرر کاربران از رئیس دستگاه قضا بود که در صفحه اینستاگرام او ثبت شده بود. کاربر دیگری هم ازرئیسی خواسته بود ساختار بودجه قوه قضاییه را از دولت جدا کند. انتقاد از حضوری بودن روند پیگیری پرونده ها، برخورد با وکلای صاحب نفوذ، راه اندازی سامانه ای برای دریافت اخبار فساد اقتصادی، ارائه آموزش های ساده حقوقی برای مردم، درخواست رفع فیلتر برخی شبکه های اجتماعی مثل توئیتر و تلگرام و رسیدگی به وضعیت برخی بازداشتگاه ها، دادسراها و زندان ها هم از دیگر خواسته های کاربران از رئیسی بوده است. کاربری در این زمینه نوشته است: «اولین پله اصلاح روند کار دادرسی ها، دستور حضرت عالی در رسیدگی و پرهیز از تحمیل هزینه بی حساب به مردم هست». در دیگر شبکه های اجتماعی هم کاربران از اقدام رئیس قوه قضاییه قدردانی کردند و از دیگر مسئولان هم خواستند مشابه این کار را انجام دهند. 
 
فراخوان مهم رئیس قوه قضاییه در رابطه با فضای مجازی به شرح زیر است؛
صفحه اینستاگرامی حجت الاسلام رئیسی، رئیس قوه قضائیه فراخوان مهمی در رابطه با فضای مجازی را منتشر کرده است.
فراخوان رئیس قوه قضائیه در خصوص مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضائی
بسم الله الرحمن الرحیم
امروزه با گسترش دسترسی‌های ارتباطاتی، فارغ از چارچوبهای سنتیِ خشک و دیوان‌سالارانه، فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی به فرصتی بزرگ برای کم کردن فاصله‌های زمانی و مکانی در ارتباطات و به اشتراک‌گذاری نظرات تبدیل شده است.
از این فرصت باید برای دریافت #نظرات مردم و نخبگان از «ایده تا بازخورد» به بهترین نحو استفاده کرد.
آسیب‌های فضای مجازی -که در جای خود باید به طور جدی دنبال و رفع شود- نباید ما مسئولان را دچار خطای محاسباتی کند و موجب شود که خود را از فرصت کم‌نظیر ارتباط با مردم در این بستر #محروم نمائیم. به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی باید از فرصت با ارزش فضای مجازی استفاده کرد و با اطلاع از نظرات و سؤالهای افکار عمومی، یک حضور مؤثر و جریان‌ساز را به نفع مردم رقم زد.
نیل به «قوه قضائیه تراز انقلاب اسلامی» در گام دوم، بدون مشارکت و نقش‌آفرینی مردم، نخبگان و دلسوزان انقلاب ممکن نیست. در مدت کوتاهی که از مسئولیتم در قوه قضائیه می‌گذرد، و پیش از آن نیز خصوصاً در دوره خدمت در آستان قدس رضوی، از نظرات ارزشمند کاربران رسانه‌های اجتماعی استفاده کرده‌ام و از این پس نیز امیدوارم خادمان ملت را در ساخت قوه قضائیه‌ای مردمی، انقلابی و ضد فساد یاری کنید.
بر این اساس اعلام می‌کنم تا زمانی که سامانه اختصاصی دستگاه قضائی برای ارتباط دو سویه با مردم و نخبگان در دسترس قرار بگیرد، صفحات متعلق به اینجانب در رسانه‌های اجتماعی، یکی از مسیرهای دریافت نظرات مردم و نخبگان خواهد بود.
علاوه بر اینکه مردم عزیزمان می‌توانند رأساً نظرات خود را از این مسیر منتقل کنند، اینجانب نیز حسب مورد، فراخوان‌هایی جهت دریافت نظرات در خصوص ایجاد، اصلاح یا تکمیل برخی رویه‌ها، رویکردها، دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌ها اعلام خواهم کرد و در انتظار نظرات راهگشای صاحب‌نظران و متخصصان این امر خواهم بود.
امید است این رویکرد مورد رضای خداوند متعال از باب عمل به کریمه‌ی «و شاورهم فی الامر» و موجب اعتماد و دلگرمی عموم انسان‌های حق‌طلب و عدالتخواه باشد. توفیق روزافزون ملت رشید ایران را خواستارم.
سید ابراهیم رئیسی
۱۳۹۸/۳/۲۵
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
جناب اقای رییسی اصلاح ،تغییر یا هرچیز دیگر ابتدا باید از درون قوه قضاییه صورت گیرد از جوانانی که عمر خود را در شورای حل اختلاف گذاشته اند به امید تغییر وضعیت به امید اینکه امروز و فرداهای مسئولین روزی به نتیجه برسد امروز دیگه طاقت این بیچاره‌ها به سررسیده منتظر اقدام شما هستند شما دیگه زیاد منتظر شان نگذارید.
عدالت
Iran, Islamic Republic of
بدون تعارف با هر مقامی که خیانت اقتصادی امنیتی مدیریتی و.......برخورد شود
Iran, Islamic Republic of
اولین کار که باید اصلاح کند اینکه چرا قضات باید فقط از جریان اصولگرایان باشد واگر کسی مخالف جریان آن ها باشد حذف میشود واین با گفته آقای رئیسی سازگار نیست .قدرت اقتصادی در واگذاری ها اکثرا در دست . کارخانه ها وامتیازات ویژه از ایران خودرو تا دیگر موارد به جریان خودتان واگذار شده ما تفقع داریم شفاف با این پشت پرده ها برخورد کنید .که البته سخت است ومطمئنا اگر برای رسیدن به قدرت بیشتر نباشد قابل تحسین است .تلگرام را به دستور قوه قضائیه بستند پس آزادش کنید
سرانجام ناطق نوری به جامعه روحانيت آمد

سرانجام ناطق نوری به جامعه روحانيت آمد

سيدرضا اکرمي گفت: اين اولين حضور آقاي ناطق‌نوري در جلسات جامعه پس از سال‌ها بود و اعضا ...
سرنوشت برادران رئیس‌جمهورها!

سرنوشت برادران رئیس‌جمهورها!

داود احمدي‌نژاد ديگر به منتقد رسمي حلقه نزديک به برادرش تبديل‌شده بود؛ انتقادهاي او ديگر ...
پای روانگردان در پرونده قتل ميترا استاد باز شد

پای روانگردان در پرونده قتل ميترا استاد باز شد

کارشناس اسلحه عنوان مي‌کند 9گلوله شليک شده است. بنده درخواست کردم اين مساله در هيات کارشناسي ...