تاریخ انتشار
شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۵
کد مطلب : ۴۱۰۳۷۴
رئیس حوزه هنری کهگیلویه وبویراحمد مطرح کرد

تولید و انتشار آلبوم موسیقی «شاهنومه خونی» و «هَی دو هَی دو»

۰
تولید و انتشار آلبوم موسیقی «شاهنومه خونی» و «هَی دو هَی دو»
کبنا ؛رئیس حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد گفت: دو آلبوم موسیقی "شاهنومه خونی" و "هَی دو هَی دو" از سوی واحد موسیقی حوزه هنری این استان منتشر و روانه بازار شدند.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد،شریف اسلامی در این باره گفت: این دو آلبوم درزمینهٔ موسیقی کهگیلویه و بویراحمد و ممسنی هستند که توسط این مرکز گردآوری و تولید شده‌اند.
وی بیان کرد: آلبوم موسیقی " شاهنومه خونی " روایت‌های مختلفی از آواز شاهنامه خوانی در استان داشته که پنج خواننده از پنج نسل در آن به اجرای آواز پرداخته اند.
اسلامی اظهار داشت: ابراهیم شریفی، فیض الله عارفی، فرامرز منصوری، بیژن رستمی و جواد طالبی گنجه ای اجرای آواز شاهنامه خوانی را در این اثر بر عهده داشته اند.
وی گفت: شاهنامه خوانی یکی از آئین های حماسی اصیل عشایر کهگیلویه و بویراحمد بوده که خطر فراموشی این آیین را تهدید می کند و بر این اساس در راستای حفظ این میراث و هویت فرهنگی منطقه اقدام به ثبت و ضبط این آواها کردیم.
رئیس حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد همچنین گفت: ساز نی چوپان یا پیشه نیز از دیگر داشته های فرهنگی این استان است که تعداد نوازندگان این ساز در استان هم اکنون کمتر از انگشتان دو دست بوده و همگی نیز در سن کهنسالی هستند و برای حفظ ملودیهای این ساز بومی اقدام به گردآوری، تولید و انتشار 51 ملودی نی محلی کردیم.
وی بیان کرد: نوازندگان نی محلی آلبوم "هی دو هی دو " سید محمد دژند و حسین خان احمدی هستند که دوران کهنسالی را طی می کنند.
وی با اشاره به خطر هجوم موسیقی های غربی و مغایر با فرهنگ منطقه و گرایش به سمت این نوع موسیقی ها، هدف از تولید این دو اثر را تقویت فرهنگ بومی و موسیقی اصیل حماسی این خطه و مقابله با هجوم موسیقی مبتذل و بازاری عنوان کرد.
نام شما

آدرس ايميل شما

ترامپ، احمدی‌نژاد را در توئیتر فالو کرده است؟

ترامپ، احمدی‌نژاد را در توئیتر فالو کرده است؟

احمدی‌نژاد روز جمعه در مصاحبه تلفنی خود با روزنامه نیویورک‌تایمز خواستار گفتگو برای حل ...
ژیمناستیک برای کودکان؛ خوب یا بد؟

ژیمناستیک برای کودکان؛ خوب یا بد؟

ژیمناستیک برای کودکان مفید بوده، اما والدین باید به این نکته توجه کنند که سن، جنسیت و ...
آلمانی ایرانی‌تبار برنده جایزه ۱۰ میلیون دلاری قهرمانی جهانی پوکر شد

آلمانی ایرانی‌تبار برنده جایزه ۱۰ میلیون دلاری قهرمانی جهانی پوکر شد

حسین انسان، آلمانی ایرانی‌تبار با مقهور کرد حریفان خود از ایتالیا و کانادا مقام نخست ...