کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

یادداشت دکتر «رضا چمن» برای کهگیلویه و بویراحمد؛

تمام استخوان بودنم، لحظه‌های ساده سرودنم / سیاست در کهگیلویه و بویراحمد دچار بیماری مزمن وخیم است / با سه عنصر «قدرت»، «ثروت» و «شهرت» به سیاست ورزی می‌پردازند

دکتر رضا چمن

24 خرداد 1398 ساعت 19:33

در این معرکه بازار سیاست کم نیستند آنانکه با بیان احساس" تکلیف" برای "خدمت" و بیشتر تحت اثر انگیزشی معجون مخصوصی مرکب از سه عنصر "قدرت"، "ثروت" و "شهرت" به سیاست ورزی می‌پردازند و بر سر آنند که در این کارزار پیروز گردند.


این روزها که جسته و گریخته اخبار تحرکات انتخاباتی در کهگیلویه و بویراحمد در فضاهای حقیقی و مجازی منتشر می‌شود دردهای کهنه من که درد مردمان آن سرزمین غریب و کوهی است تازه می‌شود و گویی:
((...تمام استخوان بودنم
لحظه‌های ساده سرودنم
انحنای روح من
شانه‌های خسته غرور من
بازوان حس شاعرانه‌ام
کتف گریه‌های بی بهانه‌ام
زخم خورده است
درد می‌کند.... درد می‌کند...)).
جناب ماکیاولی در کتاب شهریار چقدر زیبا بیماری مزمن سیاسی را به بیماری سل مزمن تشبیه کرده است که در این مرحله اگرچه تشخیص آسان اما درمان بس دشوار است و بدون تردید کهگیلویه و بویراحمد مبتلای به بیماری مزمن سیاسی است.
در این معرکه بازار سیاست کم نیستند آنانکه با بیان احساس" تکلیف" برای "خدمت" و بیشتر تحت اثر انگیزشی معجون مخصوصی مرکب از سه عنصر " قدرت"، "ثروت" و "شهرت" به سیاست ورزی می‌پردازند و بر سر آنند که در این کارزار پیروز گردند.
شاید گفته شود که این درد کم و بیش عمومیت دارد و خاص این منطقه نیست ولی بی شک در کمتر دیاری سیاست اینگونه دچار بیماری مزمن وخیم است.
البته بیماری مزمن هم علاج دارد و مداخلات سنگین، هزینه بر و پر عارضه می‌طلبد...
«ز شب خستگان یاد کن شبی آرمیدی اگر
سلامی هم از ما رسان به صبحی رسیدی اگر»
---------------------------------------
 دکتر رضا چمن
 استاد دانشگاه
۲۴ خردادماه ۱۳۹۸
 


کد مطلب: 410337

آدرس مطلب :
http://www.kebnanews.ir/news/410337/تمام-استخوان-بودنم-لحظه-های-ساده-سرودنم-سیاست-کهگیلویه-بویراحمد-دچار-بیماری-مزمن-وخیم-سه-عنصر-قدرت-ثروت-شهرت-ورزی-می-پردازند

کبنانیوز
  http://www.kebnanews.ir