تاریخ انتشار
جمعه ۲۳ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۹
کد مطلب : ۴۰۸۶۰۵
هشدار وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها از جنوب تا شرق کشور:

بارش‌های رگباری شنبه در کهگیلویه و بویراحمد شروع می‌شود / شدت بارش‌ها در یکشنبه

۰
بارش‌های رگباری شنبه در کهگیلویه و بویراحمد شروع می‌شود / شدت بارش‌ها در یکشنبه
کبنا ؛بر اساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، با فعالیت این سامانه، در اغلب مناطق‌ شاهد ابرناکی و بارش پراکنده هستیم که در بعضی از مناطق با رعدوبرق و وزش باد موقت همراه است.
امروز (جمعه) شدت بارش‌ها در استان‌های خراسان جنوبی، کرمان، یزد و شرق اصفهان خواهد بود.
از عصر فردا‌، بارش‌های رگباری همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید را در استان‌های بوشهر، فارس، جنوب کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان، یزد، شرق اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، شرق سمنان، گلستان و شرق مازندران خواهیم داشت.
یکشنبه هفته آینده نیز شدت بارش‌ها در مناطق فوق افزایش می‌یابد و احتمال وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، هرمزگان، غرب خراسان رضوی و غرب خراسان جنوبی وجود دارد.
این سامانه روز دوشنبه در نوار شرقی کشور فعال است و آخر وقت و دوشنبه از مرزهای شرقی کشور خارج می‌شود.
بر اساس این گزارش، در جنوب، جنوب شرق، شرق و شمال شرق کشور پیامد ورود این سامانه بارش باران، رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید موقت، بارش تگرگ در مناطق مستعد، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی و آب‌گرفتگی معابر عمومی خواهد بود. ‌
فردا (شنبه) در مناطق مرکزی و جنوبی بوشهر، جنوب و شرق فارس، جنوب کرمان، شمال و شرق خراسان جنوبی، شمال خراسان شمالی، هرمزگان و جزایر آن، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، بارش باران، رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، بارش تگرگ در مناطق مستعد، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی و آب‌گرفتگی معابر عمومی پیش‌بینی می‌شود.
روز یکشنبه‌ 25 فروردین؛ در شرق خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، هرمزگان و جزایر آن، سیستان و بلوچستان، شرق فارس، جنوب اصفهان و شرق یزد بارش باران، رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، بارش تگرگ در مناطق مستعد، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی و آب‌گرفتگی معابر عمومی پیش‌بینی می‌شود.
روز دوشنبه 26 فروردین تا اواسط روز در شرق خراسان رضوی، شرق خراسان جنوبی، شرق کرمان، شمال شرق هرمزگان، شمال و جنوب سیستان و بلوچستان بارش باران، رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، بارش تگرگ در مناطق مستعد، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی و آب‌گرفتگی معابر عمومی پیش‌بینی می‌شود.
سازمان هواشناسی با توجه به پیش‌بینی بارش رگباری، آب‌گرفتگی معابر عمومی و احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی و لغزندگی جاده‌ها در این مناطق، به هم‌وطنان و سازمان‌ها و ارگان‌های ذی‌ربط توصیه کرده تا تمهیدات لازم را برای جلوگیری از کاهش خسارات احتمالی به عمل‌آورند.
فردا‌، شرق و مرکز خلیج‌فارس و تنگه هرمز مواج و طوفانی است و روز یکشنبه نیز خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج و طوفانی خواهد بود.
روزهای شنبه، یکشنبه تا اواسط روز دوشنبه، خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان به علت نفوذ سامانه بارشی فعال، مواج و طوفانی و در این‌ مدت، ارتفاع موج به‌ویژه در خلیج‌فارس و دریای عمان بین ۱.۵ تا بیش از ۲ متر برآورد شده است، سازمان هواشناسی توصیه کرده که طی این مدت در مناطق ذکرشده، احتیاط لازم در تردد شناورهای سبک، نیمه سبک و تفریحی به عمل آید.
آسمان تهران فردا (شنبه) نیمه‌ابری در برخی ساعات افزایش ابر و بارش پراکنده و در بعدازظهر وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود؛ بیشینه و کمینه دمای فردا در تهران نیز ۲۳ و ۱۲ درجه خواهد بود.
فردا اهواز با بیشینه دمای ۳۲ درجه بالای صفر گرم‌ترین مرکز استان و شهرکرد با کمینه دمای ۲ درجه بالای صفر خنک‌ترین مرکز استان خواهد بود.
** افزایش 40 درصدی بارشهای کشور نسبت به میانگین بلندمدت بارندگی
میانگین بارندگی کشور از ابتدای سال زراعی (مهر‌ماه ۹۷) تا 18 فروردین، ۲۵۸.۴ میلی‌متر ثبت شد، میزان بارش در سال زراعی گذشته در این بازه زمانی ۹۰.۵ میلی‌متر بوده است، بنابراین بارش امسال تا این تاریخ، ۱۸۵.۴ درصد بیشتر از سال زراعی گذشته است.
بلندمدت بارندگی کشور در بازه زمانی مذکور ۱۸۵.۶ میلی‌متر است که بارش امسال ۳۹.۲ درصد بیشتر از سال بلندمدت است.
بیشترین میزان بارش در هفته بیست و هشتم سال زراعی متعلق به منطقه نهاوند در استان همدان به میزان ۱۲۶.۸ میلی‌متر بوده است.
میانگین گرم‌ترین منطقه راسک در استان سیستان و بلوچستان به میزان ۴۰ درجه سلسیوس و میانگین سردترین منطقه فیروزکوه در استان تهران به میزان‌ منفی ۱.۷ درجه سلسیوس بوده است.
نام شما

آدرس ايميل شما

همه چیز درباره خارج‌نشینی فرزندان شهردار قم

همه چیز درباره خارج‌نشینی فرزندان شهردار قم

سید مرتضی سقاییان نژاد شهردار قم در اینباره گفت: «خانواده بنده مذهبی بوده و به رعایت ...
فرصت طلب یا اصلاح‌طلب؟!

فرصت طلب یا اصلاح‌طلب؟!

از اظهارات فعالان سیاسی اصلاح‌طلب این طور پیداست که اگرچه آن‌ها‌ به شدت مخالف با حضور ...
فیلم‌های تلویزیون در عید غدیر

فیلم‌های تلویزیون در عید غدیر

فیلم‌های «لیمو ترش»، «چک برگشتی»، «راننده»، «کفش»، «تصمیم»، «به قید قرعه»، «هتل بزرگ ...