تاریخ انتشار
شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۶
کد مطلب : ۴۰۷۸۱۸
در جمع خبرنگاران مطرح شد

دهبانی‌پور: نمی‌توانیم بر سر استقلال، عزت و بالندگی وطن‌مان با دیگران معامله کنیم / رسانه‌ مراقب باشند که جامعه ناامید نشود

۱
۰
دهبانی‌پور:  نمی‌توانیم بر سر استقلال، عزت و بالندگی وطن‌مان با دیگران معامله کنیم / رسانه‌ مراقب باشند که جامعه ناامید نشود
کبنا ؛ متعاقب ماموریتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی در هجدهم اسفند ماه ۱۳۷۱ و تحت عنوان مصوبه ۳۰۲ به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه ارائه طرح‌هایی برای مقابله با تهاجم فرهنگی محول کرد، مقرر شد از باب احیای نقش واقعی فرهنگی و تبلیغی مساجد و استفاده بهینه از امکانات و تاسیسات دستگاه‌های دولتی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هیئتی را در راستای هدایت و سازماندهی فعالیت‌های فرهنگی و هنری در مساجد ایجاد کند.
این هیئت بعد از شکل گیری و فعالیت به ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد شهرت یافت.
هم اینک شبکه عظیم کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور با عبور از مرز ۲۴۰۰۰ هزار باب، یکی از وسیع‌ترین و مؤثرترین مراکز فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی به شمار می‌رود.
این شبکه عظیم از سال ۱۳۷۲ رسماً آغاز به فعالیت کرده و تاکنون مامن صدها هزار نوجوان و جوان علاقه مند و مستعد بوده است.
در واقع ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور با رویکرد تاسیس کانون در تمام مساجد کشور، برنامه ریزی‌های خود را انجام داده و به افزایش تاسیس تعداد کانون‌ها در هر سال اهتمام ویژه‌ای دارد.
هر مسجدی در صورت آمادگی تمایل و ارائه درخواست کتبی به ستادهای استانی و با ارائه مدارک لازم، می‌تواند به این شبکه اجتماعی مذهبی وارد و عضو شود.
رضا دهبانی پور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد امروز (شنبه 18 اسفند ماه 97) در نشست خبری بیست و ششمین سالروز تاسیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور که در یاسوج برگزار شد، گفت: 26 سال قبل با تایید مقام معظم رهبری نهادی در درون مساجد شکل گرفت تا در کنار دیگر گروه‌های فعال در مساجد به انجام فعالیت‌های فرهنگی و هنری بپردازد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد تشکیل ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد را نتیجه دغدغه متولیان امور مذهبی و مسجدی دانست و اظهار داشت: کانون‌های فرهنگی و هنری در کنار دیگر ارکان مسجد نظیر امام جماعت، هیئت امنا و پایگاه‌های مقاومت بسیج فعالیت می‌کنند.
دهبانی پور دغدغه کار فرهنگی در مساجد را از اهداف شکل گیری کانون‌های فرهنگی دانست و اضافه کرد: این مکان‌ها برآمده از بطن مردم بوده و کسانی که دغدغه کار فرهنگی در مساجد را دارند در جهت ارتقاء مسائل مذهبی، تبیین و تبلیغ آن با زبان هنر و از منظر فرهنگی به این مهم توجه می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه مساجد کارکردهای مختلفی دارند و تنها حضور در مسجد و عبادت از این کارکردها نیست، ادامه داد: حضور مسجد برای عبادت مهم است، ولی مساجد کارکردهای مختلفی در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارند.
دبیر ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد: باید نسل نوجوان و جوان جامعه را در درون مساجد و در قالب کارگاه‌های آموزشی، نمایشگاه‌ها و برنامه فرهنگی و هنری، اردوها علیرغم تنوع آنها، با مسائل مذهبی آشنا کرد.
وی ابراز داشت: تشکیل کانون‌های فرهنگی و هنری در مساجد که برآمده از مردم هستند در کنار سایر نهادهای مذهبی، سیاسی و اعتقادی می‌تواند جهت تکمیل تعلیم و تربیت فرزندان کمک کند و ایجاد بستر و شرایط برای فهم مبانی دینی و اعتقادی با زبان هنر را فراهم کند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد از حضور خبرنگاران در این نشست تشکر کرد و گفت: خبرنگاران حضور فعالی در همه عرصه‌ها دارند و چند روز قبل در یادواره شهدای ایل بهمئی علیرغم بعد مسافت، حضوری فعال داشته و اخبار این یادواره را به خوبی منعکس کردند.
دهبانی پور در ادامه، شرایط امروز کشور را نیازمند همبستگی، وحدت و همدلی بین مردم و مسئولان دانست و تاکید کرد: همه وظیفه دارند تلاش کنند تا بتوانیم به سلامتی، با کمک مردم و با هوشیاری رهبر معظم انقلاب از این شرایط سختی که دشمنان برای ما ایجاد کرده‌اند، عبور کنیم.
وی ضمن تاکید بر اینکه باید در راستای افزایش امید در جامعه تلاش کرد، اضافه کرد: رسانه‌ها کمک کنند از مسائلی که یاس و نا امیدی در جامعه ایجاد می‌کند، جلوگیری شود.
دبیر ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه دشمنان در حال طراحی و نقشه کشیدن برای انقلاب، نظام و مردم هستند، اظهار داشت: ما با اتکا به استقلالی که از انقلاب و آرمان‌های آن گرفتیم باید بایستیم، یعنی نمی‌توانیم بر سر استقلال، عزت و بالندگی با دیگران معامله کنیم.
دهبانی پور ضمن اذعان به اینکه ایستادگی بر آرمان‌ها هزینه داشته و باید شرایط سخت را تحمل و برای حل مسائل کمک کنیم، اظهار امیدواری کرد، مثل شرایط سختی که در برخی مواقع وجود داشت و کشور از آن عبور کرد شرایط بهتر و ایده آلی برای مردم در آینده ایجاد شود.
وی از اینکه تلاش دشمنان در تنگنا قرار دادن نظام، انقلاب و مردم بوده و این کار جوانمردانه نیست سخن به میان آورد و گفت: ما نباید از استقلال، آرمان‌های انقلاب، شعارها و نگاه‌ها در کمک به مسلمانان در دنیا بگذریم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد: اگر ما در دراز مدت تحمل کرده و از این آرمان نگذشتیم و معامله بد نکردیم، حتماً در آینده نه چندان دور پیروز این میدان مردم و جامعه ایران خواهند بود.
دهبانی پور گفت: رسانه‌ها مثل همیشه در محیط آرام در جهت منافع ملی و عمومی کشور و نه در جهت منافع اشخاص و افراد جهت بهبود اوضاع کمک کنند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما

همشهری
Iran, Islamic Republic of
آره رسانه ها تا می تونن دروغ به خورد جامعه بدن
۵ عادت مخرب برای مغز

۵ عادت مخرب برای مغز

آسیب‌دیدن مغز می‌تواند زندگی انسان را با تغییرات بزرگی مواجه کند. در شرایطی که برخی عادات ...
عمر مفید ایمپلنت های دندانی ۱۰ سال است

عمر مفید ایمپلنت های دندانی ۱۰ سال است

 امیرحسین نگارش، اظهار داشت: محور اصلی نوزدهمین کنگره انجمن پریودنتولوژی ایران موضوعات ...
(تصاویر) بوکسور ۲۱ ساله محجبه آلمانی در کانون توجهات

(تصاویر) بوکسور ۲۱ ساله محجبه آلمانی در کانون توجهات

بوکسور 21 ساله آلمانی که به خاطر اینکه با حجاب تلاش می کند در این ورزش راهش را پیدا کند....