تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۸
کد مطلب : ۴۰۶۱۸۵
جزئیات ساخت 400 هزار مسکن

کی و کجا می‌تواند خانه بخرد

۱
۰
کی و کجا می‌تواند خانه بخرد
کبنا ؛تغییر رویکرد ساخت و ساز
از مجموع 400 هزار واحدی که جزو برنامه ساخت و ساز کشور در 2 سال آینده است بیشترین تعداد یعنی 200 هزار واحد مربوط به شهرهای جدید است. حبیب‌الله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای‌جدید در گفت‌و‌گو با «ایران» در خصوص نحوه ساخت 200 هزار واحد در شهرهای جدید گفت: ساخت این تعداد واحد به‌صورت مشارکت با بخش خصوصی است و دولت هیچ دخالتی در ساخت و تصدیگری آن ندارد. به گفته طاهرخانی اقشار مخاطب این طرح طبقه متوسط جامعه است چون بارگذاری زیادی از مسکن مهر در شهرهای جدید بود ساخت واحدهای جدید به منظور تنوع بخشی با ساختار اجتماعی و جمعیتی شهرهای جدید است.

پیش فروش واحدها ی30 درصدی
معاون وزیر راه یکی از نکات مهم ساخت و ساز جدید را امکان پیش فروش واحدها با پیشرفت 30 درصدی به شرکای ساخت نام برد و گفت: این طرح همزمان مربوط به ساخت واحدها و هم مربوط به محله سازی‌ها است. در این برنامه تهیه زمین و پروانه ساختمانی سهم ما است و شریک ما یعنی بخش خصوصی فقط هزینه ساخت را می‌پردازد و انبوه سازان در شروع به کار دیگر هزینه ای برای زمین و صدور پروانه ساخت نمی‌پردازند.

تسهیلات به نرخ سود 18 درصد
طاهرخانی پرداخت تسهیلات را یکی دیگر از مشوق‌های دولت برای جذب مشارکت بخش خصوصی نام برد و گفت: با معرفی شرکت عمران شهرها سازندگان به بانک برای دریافت تسهیلات ساخت معرفی می‌شوند که بر اساس قوانین بانک مسکن اگر الگوی ساخت بر اساس صنعتی‌سازی یا ساخت ساختمان‌های سبز باشد وام با نرخ سود کمتر به سازندگان پرداخت می‌شود.

ساخت 66 هزار واحد تا آخر بهمن
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در خصوص زمان ساخت 200 هزار واحد در شهرهای جدید گفت: کار ساخت در برخی شهرها شروع شده و تا 22 بهمن امسال 60 هزار واحد در مجموع در شهرهای جدید ساخته می‌شود. به گفته طاهرخانی اگر ساخت و ساز در زمین‌های آماده و تفکیک شده باشد کار ساخت بین 16 تا 18 ماه طول می‌کشد اما در طرح‌های در قالب محله‌سازی که آماده‌سازی و محوطه‌سازی و خدمات باید ارائه شود کار ساخت 24 ماه زمان می‌برد.

کلانشهرها جامعه هدف
طاهرخانی جامعه هدف برنامه ساخت 200 هزار واحد را عموماً اطراف شهرهای جدید نام برد و گفت: در حال حاضر ساخت مسکن در کلانشهرها و تهران اهمیت بیشتری دارد چون به ساماندهی بازار مسکن در این شهرها کمک می‌کند چون هدف طرح تعدیل قیمت مسکن در کلانشهر‌ها، کمک به تراکم زدایی مسکن در شهرهای بزرگ و پاسخ به نیازهای مسکن در شهرهای جدید است.
وی در خصوص متراژ واحدها هم گفت: ما این موضوع را به تحلیل‌های سازندگان از بازار مسکن و بیشترین نیاز مردمی واگذار کرده‌ایم و شرکای ساخت ما این اطلاعات را به شرکت عمران می‌دهند. به گفته طاهرخانی قیمت زمین با قیمت کارشناسی است و قیمت ساخت هم بر اساس قیمت بازار است. در خصوص فروش واحد‌ها هم آن بخشی از واحدها که سهم شرکت عمران است بر اساس سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی مانند تأمین مسکن حمایتی واگذار می‌کنیم.

افزایش تسهیلات ساخت
ساخت 100 هزار واحد در محله‌های هدف در طرح بازآفرینی شهرها یکی دیگر از برنامه‌های ساخت 400 هزار واحد تا سال 99 است. این طرح نیز به‌صورت مشارکتی است و نقش دولت در ساخت و ساز نقش تسهیل گری است. هوشنگ عشایری، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری در گفت‌و‌گو با «ایران» با اشاره به مشوق‌های ساخت و ساز برای نوسازی بافت‌های فرسوده و محله‌های هدف گفت: پیش از این سقف تسهیلات ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده شهری در کلانشهرها 50 میلیون و سایر شهرها 40 میلیون تومان بود اما چون کافی نبود با هماهنگی بانک مسکن قرار شد تفاوت آن تا 110 میلیون تومان به سازندگان پرداخت شود. بانک مسکن پیشتر برای ساخت هر واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری تسهیلات 50 و یا 40 میلیون تومان پرداخت می‌کرد اما با هماهنگی این بانک مقرر شد 2 تسهیلات برای یک واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری پرداخت شود. سود تسهیلات 50 و 40 میلیون تومانی ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده شهری 9 درصد است اما میزان سود مبلغ 70 میلیون تومان تسهیلات اضافه شده برای سازندگان، 18 درصد تعیین شده است. به گفته عشایری برای پرداخت تسهیلات ساخت بافت‌های فرسوده شهری، استفاده از 2120 میلیارد تومان منابع مالی از محل صندوق توسعه ملی در دستور کار قرار گرفته و قرار است پس از ابلاغ توسط سازمان برنامه و بودجه، آن را در اختیار بانک مسکن به عنوان بانک عامل قرار دهیم؛ آیین نامه اجرایی آن نیز در 10 خردادماه امسال در هیأت دولت مصوب شده است. مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری افزود: طبق دستور وزیر راه و شهرسازی قرار است این منابع مالی برای ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده شهری در اختیار استانداران قرار گیرد تا با تشخیص آنها و ستاد بازآفرینی شهری آن استان، به سازندگان مسکن در بافت‌های فرسوده اختصاص یابد.

100 هزار واحد  برای کم درآمدها
از مجموع 400 هزار واحدی که در برنامه دولت برای ساخت مسکن قرار گرفته ساخت 100 هزار واحد توسط بنیاد مسکن در دستور کار است که این تعداد واحد عموماً برای واگذاری به اقشار کم درآمد خواهد بود. علی نبیان، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در توضیح این مطلب که ساخت واحدها توسط بنیاد مسکن به چه صورت خواهد بود گفت: سازمان ملی زمین و مسکن برای واگذاری زمین جهت ساخت واحدهای مسکونی در نقاط مختلف کشور، به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در قالب طرح اقدام ملی آماده است. به گفته نبیان از مجموع این ۴۰۰ هزار واحد، ۱۰۰ هزار واحد آن برعهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است که بر اساس مذاکرات دوجانبه با بنیاد مسکن، سازمان ملی زمین و مسکن آمادگی خود را برای واگذاری زمین‌های مورد نیاز در مناطقی که زمینه واگذاری آنها در راستای قانون عرضه و تولید مسکن اقشار کم درآمد و محرومین مهیا است، اعلام کرده است. واگذاری این زمین‌ها در قالب مسکن محرومان و با قیمت تمام شده، به بنیاد مسکن صورت خواهد پذیرفت. نبیان گفت: جزئیات واگذاری زمین هنوز مشخص نشده و این طرح در دست بررسی است تا در آن چگونگی واگذاری زمین‌ها مشخص شود./ ایران
نام شما

آدرس ايميل شما

100
Iran, Islamic Republic of
این دولت توی این 6سالی که گذشت نتوانست دوآجر روی هم بگذارد توی این دوسال میخواهد شق القمر کند بخدا ببین چقدر ما ساده هستیم که حرفهای اینهارا باور میکنیم
وزیر نفت: امروز هیچ نفتی به اسم ایران نمی‌توانیم بفروشیم / شرایط امروز سخت‌تر از زمان جنگ است

وزیر نفت: امروز هیچ نفتی به اسم ایران نمی‌توانیم بفروشیم / شرایط امروز سخت‌تر از زمان جنگ است

وزیر نفت: امروز نه‌تنها فروش نفت با سختی‌های بسیاری مواجه شده بلکه نمی‌توانیم حتی اگر ...
بازتاب گسترده سخنان رهبر انقلاب در دیدار نخست وزیر ژاپن؛ جوانان ژاپنی در باره رهبر ایران چه می‌گویند

بازتاب گسترده سخنان رهبر انقلاب در دیدار نخست وزیر ژاپن؛ جوانان ژاپنی در باره رهبر ایران چه می‌گویند

ملت‌های جهان با مشاهده مواجهه شجاعانه قافله سالار انقلاب اسلامی با آمریکا و قامت افراشته ...
سرمایه‌گذاری در کدام بازارها سود بیشتری دارد؟

سرمایه‌گذاری در کدام بازارها سود بیشتری دارد؟

سود سرمایه‌گذاری در سال جاری در بازار بورس 33 درصد، بازار مسکن حدود 14 درصد، بازار ارز ...