تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۸
کد مطلب : ۴۰۵۹۱۹

دوراهی خاشقجی بازگشت به ریاض یا ...

۰
کبنا ؛روزنامه دیلی صباح متن مکالمات سه تن از اعضای برجسته تیم ترور جمال خاشقجی در جریان عملیات ترور را با استناد به کتابی منتشر و جزيیاتی از فایل صوتی را که از مهم‌ترین مدارک مربوط به پرونده قتل این روزنامه‌نگار منتقد سعودی است، برملا کرد.
این روزنامه با استناد به کتاب وحشی‌گری دیپلماسی... اسراری سیاه از قتل خاشقجی، به جزيیات نوار صوتی می‌پردازد که مربوط به مذاکرات بین رهبر تیم ترور، یعنی ماهر المطرب کارشناس پزشکی قانونی، صلاح‌ الطبیقی عضو گارد سلطنتی سعودی و ثائر الحربی است. آن‌ها یک ساعت قبل از رسیدن خاشقجی به کنسولگری عربستان در استانبول در حال بحث با یکدیگر هستند و می‌گویند، دو راه پیش روی او می‌گذارند یا او را به ریاض بفرستند یا در صورت مخالفت او را بکشند.
این روزنامه می‌افزاید، این فایل صوتی همان فایلی بوده که جینا هاسپل، ريیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را درباره اینکه قتل این روزنامه‌نگار برنامه‌ریزی شده بود نه یک اتفاق غیرمنتظره، متقاعد کرد.
این روزنامه به المطرب اشاره می‌کند که در این فایل صوتی می‌گوید: می‌دانم چگونه او را مثله کنم و در حال گوش دادن موسیقی و نوشیدن قهوه اجزای بدن خاشقجی را قطعه قطعه می‌کند.
طبق این روزنامه المطرب می‌گوید: تاکنون با بدن گرم برخورد نداشته اما می‌تواند این کار را به راحتی انجام دهد. او ادامه می‌دهد: معمولا وقتی اجساد را مثله می‌کنم، هدفون می‌گذارم و موسیقی گوش می‌دهم و در عین حال قهوه هم می‌نوشم.
به نوشته این روزنامه، خاشقجی زمانی که پیشنهاد فرستادن به ریاض را شنید با آن مخالفت کرد، بعد از آن المطرب به او گفت، در صورت همکاری بخشیده خواهد شد و از خاشقجی می‌خواهد برای پسرش،‌ صلاح که در ریاض است، پیامی فرستاده و بگوید در استانبول است و حالش خوب است تا هیچ گونه شبهه‌ای به وجود نیاید.
المطرب و دوستانش از خاشقجی می‌خواهند به پسرش بگوید که در صورتی که مدتی نتوانست با او تماس برقرار کند نگران نشود، اما این روزنامه‌نگار سعودی این پیشنهادات را رد می‌کند. براساس این فایل صوتی خاشقجی از المطرب می‌پرسد: می‌خواهی من را بکشی؟ قصد داری من را خفه کنی؟
براساس کتاب تالیف شده در این زمینه، خاشقجی وقتی می‌فهمد نمی‌تواند از کنسولگری زنده بیرون برود، آرامش خود را حفظ کرده و در جای خود می‌ماند که ناگهان پنج تن از اعضای تیم ترور به دستور المطرب به سمت او یورش می‌برند تا او را خفه کنند و سر او را داخل کیسه پلاستیکی می‌کنند.
طبق روزنامه دیلی صباح، آخرین حرف‌های خاشقجی این بوده که دهانم را نبندید، من آسم دارم، من را خفه خواهید کرد.
براساس گزارش‌های رسانه‌ای خاشقجی برای پنج دقیقه مقاومت می‌کند.
براساس کتاب تالیف شده، نوار صوتی قتل خاشقجی حتی برای اعضای سازمان اطلاعات که با این گونه مسائل آشنا هستند، ناراحت‌کننده است، حتی هاسپل با شنیدن این فایل صوتی ترجمه شده بسیار متاثر شده بود.
همچنین به رغم اینکه عربستان مدعی شده اعضای تیم ترور را بازداشت کرده اما این کتاب جزيیاتی بر خلاف این را منتشر کرده است. یک منبع که خواسته نامش فاش نشود به روزنامه دیلی صباح گفته، الطبیقی در حال حاضر در جده در کنار خانواده‌اش است.
افشاگری دوست خاشقجی درباره علت قتلش
سه روزنامه‌نگار این روزنامه کتابی را با عنوان وحشی‌گری دیپلماسی... اسراری سیاه از قتل خاشقجی تالیف کردند که در این باره با دوست جمال خاشقجی که یک مخالف سعودی مقیم کاناداست صحبت کرده‌اند. عمر عبدالعزیز، دوست خاشقجی اشاره می‌کند که علت قتل خاشقجی شاید نیت او برای ایجاد ارتش سایبری علیه محمد بن سلمان،‌ ولیعهد سعودی بوده باشد.
عبدالعزیز به این سه روزنامه‌نگار گفته است، خاشقجی با او یک کار مشترک برای راه اندازی ارتش سایبری را شروع کرده بود.
این مخالف سعودی می‌گوید، دولت عربستان از اقدام خاشقجی مطلع شده بود و ریاض و به رسانه‌ به عنوان یک تهدید نگاه می‌کند.عبدالعزیز به روزنامه‌نگاران دیلی صباح فاش می‌کند كه برخی پیام‌هایی که خاشقجی فرستاده بود، نشان دهنده مخالفت شدید او با بن سلمان بود. او ولیعهد را غول یا پک‌من (قهرمان بازی رایانه‌ای معروف دهه 80 قرن گذشته) توصیف کرده بود.
عبدالعزیز قبلا نیز اطلاعاتی در این باره برای شبکه س‌ان‌ان فاش کرده بود.
به گفته عبدالعزیز، خاشقجی شخصا روی این پروژه ۵۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاری کرده و وعده داده بود سرمایه‌گذارانی از بین مخالفان سعودی را برای این پروژه پیدا کند.
برچسب ها :
نام شما

آدرس ايميل شما

سرانجام ناطق نوری به جامعه روحانيت آمد

سرانجام ناطق نوری به جامعه روحانيت آمد

سيدرضا اکرمي گفت: اين اولين حضور آقاي ناطق‌نوري در جلسات جامعه پس از سال‌ها بود و اعضا ...
سرنوشت برادران رئیس‌جمهورها!

سرنوشت برادران رئیس‌جمهورها!

داود احمدي‌نژاد ديگر به منتقد رسمي حلقه نزديک به برادرش تبديل‌شده بود؛ انتقادهاي او ديگر ...
پای روانگردان در پرونده قتل ميترا استاد باز شد

پای روانگردان در پرونده قتل ميترا استاد باز شد

کارشناس اسلحه عنوان مي‌کند 9گلوله شليک شده است. بنده درخواست کردم اين مساله در هيات کارشناسي ...