تاریخ انتشار
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۲
کد مطلب : ۴۰۳۹۲۸
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور:

مالیاتی که مردم می‌دهند، کجا خرج می‎شود؟

۰
مالیاتی که مردم می‌دهند، کجا خرج می‎شود؟
کبنا ؛رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور جزئیاتی از درآمدهای مالیاتی و نحوه هزینه آن بیان کرد.
سیدکامل تقوی‌نژاد افزود: اگر در سال‌های گذشته درآمدهای نفتی ما 100 بود درآمدهای مالیاتی ما 150 بود یعنی ما 50 درصد از درآمدهای نفتی سال قبل سبقت گرفته‌ایم.
او ادامه داد: سال قبل حدود 97 درصد درآمدهای پیش‌بینی شده در قانون بودجه را محقق کردیم، در حال حاضر حدود 38 درصد درآمدهای بودجه را درآمدهای مالیاتی تشکیل می‌دهد و حدود 50 درصد درآمدهای کشور از راه مالیات حاصل می‌شود. امسال حدود 113 هزار میلیارد تومان رقم پیش‌بینی شده درآمدهای مالیاتی است، البته سال قبل حدود 18 هزار میلیارد تومان علاوه بر 97 درصد درآمد مالیاتی با عنوان عوارض به شهرداری‌ها تخصیص داده شد و امسال احتمال می‌رود رقم عوارض به 20 هزار میلیارد تومان برسد.
تقوی‌نژاد تصریح کرد: در شش ماهه نخست امسال موفق شدیم با هشت درصد رشد نسبت به سال قبل حدود 43 هزار میلیارد تومان درآمد کسب کنیم به علاوه 9 هزار میلیارد تومان هم عوارض که روی هم رفته 53 هزار میلیارد تومان وصول شده است. هدف‌گذاری ما تا پایان سال متفاوت است که وابسته به شرایط حال حاضر کشور و روابط خارجی و مبادلات تجاری اقتصادی خارجی ایران می‌شود.
وی افزود: در ایران حدود 9 درصد از جی‌دی‌پی کشور (درآمد ناخالص داخلی) از درآمدهای مالیاتی حاصل می‌شود، البته این رقم برای سال آخر برنامه توسعه باید به 11 درصد برسد.
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: وقتی می‌گوییم مالیات خرج بودجه جاری می‌شود یعنی برای آموزش‌و‌پرورش، بهداشت و درمان و نیروهای مسلح و امنیت کشور.
علاوه بر این مخارج ما درآمدهای دیگری هم از طریق مالیات بر ارزش افزوده داریم که چیزی حدود 265 هزار میلیارد تومان است.
تقوی‌نژاد گفت: در سال‌جاری حدود 300 میلیارد تومان برای بهسازی جاده‌ها، چشمه‌ها و راه‌ها و سایر نیازمندی‌های عشایر در نظر گرفته‌ایم.
وی افزود: تا‌کنون در شهر تهران حدود 19 هزار میلیارد تومان از محل عوارض در اختیار شهرداری‌ها قرار گرفته، البته بیش از 16 هزار میلیارد تومان از این مبلغ در دوران ریاست‌جمهوری آقای روحانی بوده است برای مثال در شش ماه اخیر حدود 1500 میلیارد تومان به شهرداری‌ها تخصیص داده شد که تا پایان سال به 3700 میلیارد تومان می‌رسد.
تقوی‌نژاد ادامه داد: در بحث طرح سلامت تا‌کنون حدود 15 هزار و 500 میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده خرج شده و حدود هزار میلیارد تومان هم به ورزش کشور اختصاص یافته است که امسال این رقم افزایش خواهد داشت. مردم باید بدانند اگر امروز خط مترویی احداث می‌شود یا پارک و خیابان‌های مناسبی برای رسیدن به آرامش دارند هزینه‌اش از جیب مردم تامین می‌شود، البته این مبالغ در قالب مالیات تامین می‌شود و هیچ منتی بر سر مردم نیست.
وی گفت: کل هزینه‌های طرح جامع مالیاتی حدود 700 میلیارد تومان بود که از محل تخفیف یک ساله مالیاتی افراد بدهکار حاصل شده است. البته بیش از 500 میلیارد تومان از این مبلغ صرف زیرساخت شده، برای این طرح حدود 600 اداره ساخته شد، شبکه‌ها راه‌اندازی و بهترین و به‌روز‌ترین سخت‌افزارهای مورد نیاز در سازمان امور مالیاتی کشور خریداری و نصب شده است. آنچه در هسته نرم‌افزار این طرح بود و قراردادش در سال 1387 با اروپایی‌ها منعقد شد در مجموع40 میلیون یورو بود. البته یورو با قیمت 900 تومان و زیر سه هزار تومان هزینه شده یعنی چیزی حدود 130 میلیارد تومان هزینه این زیرساخت‌ها بوده است.
نام شما

آدرس ايميل شما

جدیدترین قیمت خودرو‌های داخلی در بازار +جدول

جدیدترین قیمت خودرو‌های داخلی در بازار +جدول

معاملات بازار خودرو امروز با افزایش نرخ محصولات ایران خودرو و ثبات قیمت در برخی محصولات ...
تصاویر | اولین روز جشنواره جهانی فیلم فجر

تصاویر | اولین روز جشنواره جهانی فیلم فجر

اولین روز سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر روز پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ با حضور سینماگران ...
راه‌های درمان کمردرد

راه‌های درمان کمردرد

اگر می‌خواهید کمردرد خود را درمان کنید باید در ابتدا دلیل ایجاد کننده این نوع درد را ...