تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۶
کد مطلب : ۴۰۱۴۳۰

تعهد ۱+۴ به حفظ کانال‌های مالی، ادامه صادرات نفت، بیمه حمل‌ونقل دریایی

۰
تعهد ۱+۴ به حفظ کانال‌های مالی، ادامه صادرات نفت، بیمه حمل‌ونقل دریایی
کبنا ؛مطابق بیانیه کمیسیون برجام که از سوی فدریکا موگرینی رد مقابل خبرنگاران خوانده شد، اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و ایران به گفتگوها و بررسی جزئیات فنی مسائل ادامه می‌دهند و در صورت نیاز جلسات دیگری در سطح وزیران خارجه خواهند داشت.
 بر این اساس کمیسیون برجام از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مبنی بر پایبندی ایران به تعهداتش استقبال کرد. اعضای توافق هسته‌ای در عین حال اعلام کردند که با پایبندی ایران به تعهداتش، ادامه برجام مستلزم تأمین منافع اقتصادی ایران است.
 موگرینی گفت: در نشست امروز «راه حل‌های عملی» برای «عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران» به بحث گذاشته شد.
 به گفته او طرف‌ها به دنبال حفظ روابط اقتصادی و مسیرهای تبادلات مالی با ایران هستند و می‌خواهند صادرات نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی از ایران ادامه پیدا کند.
 موگرینی همچنین از تضمین اعتبار صادرات برای شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی خبر داد و گفت اتحادیه اروپا با بازنگری در مقررات بازدارنده خود می‌خواهد ادامه کار شرکت‌های اروپایی در بازار ایران را ممکن کند.
 او گفت اتحادیه اروپا از بانک سرمایه‌گذاری اروپا نیز برای حفظ برجام استفاده خواهد کرد.
********
 متن کامل فارسی بیانیه کمیسیون مشترک برجام به این شرح است
 ۱. بنا به درخواست جمهوری اسلامی ایران، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا در تاریخ پانزده تیرماه در وین برگزار شد. کمیسیون مشترک به منظور بحث در مورد مسیر پیش رو برای حصول اطمینان از اجرای مستمر توافق هسته ای در تمامی ابعاد آن و بررسی مسائل حل نشده ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از این توافق و وضع مجدد تحریم‌هایی که وفق برجام و پیوست شماره دو آن رفع شده بود؛ موضوعی که عمیقاً موجب تأسف اعضای کمیسیون مشترک گردیده است، تشکیل شد.
۲. کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای برجام را برعهده دارد.
۳. کمیسیون مشترک به ریاست خانم فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی و با حضور آقای وانگ یی وزیر امور خارجه و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین، آقای ژان-ایو لودریان وزیر امور اروپایی و خارجه فرانسه، آقای هایکو ماس وزیر خارجه آلمان، آقای سرگی لاوروف وزیر خارجه فدراسیون روسیه، آقای آلیستر برت وزیر مشاور در امور خاورمیانه در وزارت امور خارجه و مشترک المنافع انگلستان و نیز آقای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد.
۴. اعضای برجام مجدداً بر تعهد خود نسبت به اجرای کامل و مؤثر توافق هسته ای تاکید نمودند. آن‌ها خاطرنشان نمودند که برجام یک عنصر کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه بوده و یک دستاورد بسیار مهم در حوزه دیپلماسی چندجانبه می‌باشد که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ با اتفاق آرا مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است. اعضای برجام از یازدهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در تاریخ ۲۴ ماه می که ایفای تعهدات هسته ای از سوی ایران را مورد تأیید قرار داد ابراز خرسندی نمودند.
۵. همه اعضای برجام بر ضرورت تداوم اجرای کامل و مؤثر تمامی تعهدات هسته ای تاکید کردند. آن‌ها از پیشرفت‌های صورت گرفته در پروژه مدرنیزاسیون رآکتور تحقیقاتی اراک استقبال کرده و از اینکه انگلستان مسئولیت ریاست مشترک کارگروه اراک را عهده دار شده است ابراز خرسندی نمودند. اعضای برجام کماکان پروژه مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی اراک به عنوان بخشی از برجام و طرح تبدیل تاسیسات فردو به یک مرکز هسته ای، فیزیک و فناوری را مورد حمایت قرار خواهند داد. اعضای برجام همچنین از پروژه‌های مهم در حوزه‌های همکاری هسته ای صلح آمیز که در چارچوب پیوست شماره سه برجام انجام می‌شود استقبال به عمل آوردند.
۶. اعضای برجام اذعان نمودند که در ازای اجرای تعهدات هسته ای از سوی ایران، رفع تحریم‌ها، از جمله برخورداری از منافع اقتصادی حاصله از آن، بخش حیاتی برجام است. آن‌ها همچنین به این نکته توجه نمودند که کنشگران اقتصادی که به دنبال کسب و کار مشروع با ایران بوده‌اند، با حسن نیت و بر مبنای تعهدات مندرج در برجام که در بالاترین سطح مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است عمل نموده‌اند.
۷. اعضای برجام تلاش‌های اخیر خود برای ارائه راه حل‌های عملی به منظور استمرار عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران را مورد بحث قرار دادند. آن‌ها از فعالیت‌های گسترده ای که تا کنون صورت گرفته، تقویت گفتگوهای فنی و بسیج منابع قابل توجه توسط همه استقبال نمودند.
۸. اعضای برجام بر تعهد خود در رابطه با موارد زیر، با حسن نیت و در یک فضای سازنده، تاکید کردند:
– حفظ و ارتقاء روابط گسترده تر اقتصادی در حوزه‌های مختلف با ایران؛
– حفظ و استمرار کانال‌های مؤثر مالی برای تعامل با ایران؛
– تداوم صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی؛
– تداوم روابط حمل و نقل دریایی (از جمله کشتیرانی و بیمه)، زمینی، هوایی و ریلی
– تقویت پوشش‌های اعتبار صادراتی
– حمایت روشن و مؤثر از کنشگران اقتصادی که با ایران تجارت می‌کنند، به‌ویژه شرکت‌های کوچک و متوسط که شاکله اصلی بسیاری از اقتصادها محسوب می‌شوند؛
– تشویق سرمایه‌گذاری‌های بیشتردر ایران؛
– حمایت از کنشگران اقتصادی در سرمایه‌گذاری‌ها و دیگر فعالیت‌های تجاری و مالی که با یا در رابطه با ایران انجام می‌دهند؛
– گرد هم آوردن کارشناسان بخش دولتی و خصوصی، از جمله از طریق تقویت شوراهای تجاری؛
– حمایت عملی از تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران؛
– حمایت از شرکت‌ها در برابر آثار فراسرزمینی تحریم‌های ایالات متحده؛
اعضای برجام مورد اقدامِ اتحادیه اروپا به منظور حمایت از شرکت‌های دول عضو اتحادیه، فرایند به روز رسانی قانون انسداد و به روز رسانی مجوز اعطای وام‌های خارجی توسط بانک سرمایه‌گذاری اروپا به ایران را مورد توجه قرار دادند.
اعضای برجام مستقیماً به صورت دوجانبه و از طریق همکاری با شرکای بین‌المللی بر روی موضوعات فوق‌الذکر کار خواهند کرد تا آن‌ها را تشویق به اتخاذ سیاست‌ها و ایجاد مکانیزم‌های مشابه در روابط اقتصادی با ایران نمایند.
۹. اعضای برجام خاطرنشان نمودند که این ابتکارات با هدف حفظ توافق هسته‌ای صورت می‌گیرد که منافع امنیتی همه را تأمین خواهد ساخت.
۱۰. اعضای برجام توافق کردند پیشرفت‌های حاصله را به دقت زیر نظر داشته باشند و مجدداً جلسه کمیسیون مشترک را، از جمله در سطح وزیران، به نحو مقتضی برای پیشبرد تلاش‌های مشترک تشکیل دهند. اعضای بجرام بر عزم خود برای طراحی و اجرای مؤثر راه‌حل‌های عملی در خصوص موضوعات فوق‌الذکر تاکید کردند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما

داماد روحانی معاون وزیر شد

داماد روحانی معاون وزیر شد

«کامبیز مهدی‌زاده» که سال گذشته داماد رئیس‌جمهوری شد، به عنوان معاون وزیر صنعت و رییس ...
ملاقات رییس جمهور سابق آمریکا با فرازمینی ها

ملاقات رییس جمهور سابق آمریکا با فرازمینی ها

رویارویی نزدیک با موجودات فرازمینی، همچون بروخورد از نوع نزدیک، امری غیر قابل برای عامه ...
قتل پسر 14 ساله در جشن عروسی +عکس

قتل پسر 14 ساله در جشن عروسی +عکس

پسر نوجوان در مراسم جشن عروسی هدف گلوله مرگبار قرار گرفت.