تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۷
کد مطلب : ۴۰۰۱۶۴
یک فعال محیط‌زیست:

کارون دیگر آبی برای انتقال در پروژه «خرسان» ندارد

۰
کارون دیگر آبی برای انتقال در پروژه «خرسان» ندارد
کبنا ؛وی با اشاره به موافقت هیئت دولت با تداوم اجرای پروژه فاقد ارزیابی‌های زیست‌محیطی سد خرسان 3 تصریح کرد: رودخانه خرسان 3 در منطقه آتشگاه واقع در 50 کیلومتری لردگان از کوه‌های تنگه سرخ کهگیلویه و بویراحمد سرچشمه می‌گیرد که از بزرگ‌ترین ریزابه‌های رودخانه کارون است.
 
مدیرعامل انجمن مهرورزان زمین پاک ادامه داد: سال 86 مجوز احداث سد خرسان 3 روی این رودخانه در این منطقه آغاز شد که در سال 94 به دلیل نبود اعتبارات و اعتراض مردم و فعالان محیط‌زیستی نسبت به نداشتن ارزیابی‌های زیست‌محیطی این پروژه متوقف شد اما متأسفانه در قانون بودجه سال 97 برای تجهیز و فعال شدن کارگاه احداث این سد، ردیف اعتباری منظور و جلسات محرمانه آن نیز در هیئت دولت برگزار شد.
 
دهکردی افزود: طرح انتقال آب خرسان 3 بنا است که یک‌سوم آورد این رودخانه در منطقه آتشگاه را به استان فارس منتقل کند که هدف از این طرح انتقال آب را بحث‌های معیشتی و کشت گیاهان عنوان کرده‌اند درحالی‌که عملاً چنین چیزی نمی‌بینیم زیرا با احداث این سد روی رودخانه خرسان 3، 24 روستا در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال بختیاری که بیش از 800 خانوار در آن ساکن هستند، زیرآب خواهند رفت و ساکنان این روستاها آواره و بیکار خواهند شد.
 
وی با اشاره به دیگر پیامدهای زیست‌محیطی و اجتماعی و اقتصادی طرح انتقال آب خرسان گفت: در منطقه آتشگاه، آبشار آتشگاه و آثار باستانی با قدمتی وجود دارد که احداث سد خرسان 3 موجب می‌شود 26 اثر طبیعی و تاریخی این منطقه زیرآب برود و علاوه بر آن بخشی از جنگل‌های چهارمحال بختیاری و منطقه حفاظت‌شده دنا نیز با احداث این سد به زیرآب رفته و نابود می‌شود.
 
این فعال محیط‌زیست عنوان کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی که در کشور رخ‌داده است و خشک‌سالی که معلوم نیست تا کی ادامه دارد، در استان چهارمحال بختیاری، بارش‌ها نسبت به سال گذشته 60 درصد کاهش‌یافته است و محاسباتی که برای اجرای طرح‌های انتقال آب و سدسازی از منابع آبی این استان انجام می‌شود، بر واقعیت اقلیمی استان چهارمحال بختیاری و سرشاخه‌های رودخانه کارون منطبق نیست. مبنای محاسبات این پروژه‌ها، آمارهای آبی سال‌های نرمال است. آورد رودخانه کارون در شرایط نرمال سالانه حدود 27 تا 28 مترمکعب بود اما در 10 سال اخیر به 14 میلیارد مترمکعب و حتی در برخی از سال‌ها به 9 میلیارد مترمکعب رسید.
 
دهکردی ادامه داد: بااین‌وجود مبنای محاسبات پروژه‌های انتقال آب، هنوز همان آورد 21 تا 27 میلیارد مترمکعبی سال‌های نرمال رودخانه کارون است و متأسفانه میانگین آورد 10 سال اخیر رودخانه کارون را در این محاسبات اصلاً لحاظ نکرده‌اند. با توجه به مصارف و برداشت‌هایی که در مسیر رودخانه کارون انجام می‌شود و حق‌آبه زیست‌محیطی و طبیعی رودخانه و وجود پنج سد بزرگ بر رودخانه کارون با ظرفیت درمجموع 14 هزار مترمکعب، دیگر آبی برای انتقال وجود ندارد.
 
وی افزود: اگر تمام این داده‌های آبی توسط یک گروه مستقل ارزیابی شود و بارش‌های چند سال اخیر را نیز لحاظ کنند، مشخص می‌شود که در خوزستان و کارون، دیگر آبی برای انتقال وجود ندارد و با این انتقال آب باعث نابودی بیشتر تالاب‌هایی می‌شویم که هم‌اکنون به کانون ریز گردها تبدیل‌شده‌اند و دولت برای احیای این تالاب‌ها میلیاردها تومان هزینه می‌کند.
 
مدیرعامل انجمن مهرورزان زمین پاک بابیان اینکه با اجرای طرح انتقال آب خرسان، رودخانه کارون کاملاً خشک خواهد شد، گفت: ما تشکل‌های محیط‌زیستی درخواست می‌کنیم عملیات اجرای پروژه خرسان و بهشت‌آباد که فاقد مجوزهای زیست‌محیطی هستند و هزینه کرد و تخصیص بودجه برای چنین پروژه‌هایی جرم است، متوقف شوند. همچنین درخواست برخورد قانونی با مجریان و تمامی دستگاه‌های متولی و نهادهای نظارتی بابت کوتاهی و تخلفی که در انجام وظایف ذاتی خود در این زمینه داشته‌اند، داریم.
 
دهکردی ادامه داد: اعتراض شدید خود را نسبت به مصوبه غیر کارشناسی سد خرسان 3 اعلام می‌کنیم و کوتاهی دستگاه‌های متولی و نظارتی نسبت به اقدامات غیرقانونی و تجهیز کارگاه سد خرسان 3 و طرح انتقال آب خرسان را به‌شدت محکوم می‌کنیم.
 
نام شما

آدرس ايميل شما

فساد موجب بحران اعتبار است

فساد موجب بحران اعتبار است

هر قانونی یا مقرره‌ای فی نفسه نمی تواند حاکمیت قانون ایجاد ‌کند؛ چون باید شرایط گوناگونی ...
نگرانی از اتهام‌زنی، اصلاح طلبان را در موضعی انفعالی قرارداد

نگرانی از اتهام‌زنی، اصلاح طلبان را در موضعی انفعالی قرارداد

برخلاف تصور، این وضعیت فشارها را به اصلاح طلبان بیشتر و اصلاح‌طلبان را به بازی محدود ...
راي به تماشای اعدام

راي به تماشای اعدام

در نهایت باید گفت که طرح ممنوعیت نحوه اجرای احکام اعدام، قطع عضو و نقص عضو در ملأعام ...