تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۰
کد مطلب : ۴۰۰۱۶۱
در نشست مدیرکل امور عشایر با رئیس دانشگاه یاسوج:

شمارش معکوس نجات جامعه عشایری کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد

۳
۰
شمارش معکوس نجات جامعه عشایری کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد
کبنا ؛مجید علیپور مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد به همراه معاون توسعه و عمران این اداره کل نشستی را با احمد عریان رئیس دانشگاه یاسوج، معاونان، روسای دانشکده‌ها و اساتید حوزه کشاورزی و دام این دانشگاه با هدف  بررسی چگونگی مدیریت آب، مرتع، دام، صنایع دستی، انرژی‌های نو، فرهنگ و جامع شناسی جامعه عشایری استان با انجام کارهای علمی و پژوهشی با هدف نجات جامعه عشایری از نابودی برگزار کرد.

جامعه مولد و کم توقع عشایری کهگیلویه و بویراحمد به عنوان یکی از ارکان اقتصادی این دیار این روزها حال و روز خوشی ندارند و شاید بنا به عدم توجه متولیان امر در گذشته همچنان باید از مشکلات متعدد ناله کنند، زجه‌های که توسط مدیران ارشد اداره کل امور عشایر شنیده شده و با انجام فعالیت‌های علمی پیگیر برطرف کردن مشکلات و پویایی این قشر هستند.

به گفته مدیرکل امور عشایر بیش از 90 درصد جمعیت عشایری از کودک 10 سال گرفته تا پیرمرد بیش از 60 سال شغل دارند و به نوعی در روز مشغول فعالیت اقتصادی هستند ولی بنا به دلایل مختلف جمعیت این جامعه روبه کاهش بوده و فرزندانشان دیگر از این زندگی فرار می‌کنند.

علیپور با اشاره به مزایای زندگی عشایری در حفظ عرصه‌های طبیعی می‌گوید: هرکجا عشایر از طبیعت خارج شد شاهد نابودی ان محل به دلیل برخوردهای انسان اعم از تصرف و آتش سوزی هستیم.

وی با اشاره به دغدغه‌هایش برای نجات زندگی عشایری و حفظ اداب و رسوم ، ادامه داد: از هر فعالیت پژوهشی توسط دانشگاه یاسوج برای تقویت و ازفایش بهره وری جامعه عشایری با تمام توان حمایت می‌کنم زیرا معتقدم با کمک علم و دانش به روز می‌توانیم بر مشکلات فائق شویم.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه بیماری‌های دامی کمر عشایر را بریده است، گفت: 15 درصد از دام عشایر استان دچار سقط جنین می‌شوند  که تاکنون نتوانسته‌ایم این موضوع را کنترل کنیم.

علیپور با بیان اینکه این استان دومین استان عشایرنشین کشور است، گفت: جامعه عشایری این دیار دارای یک میلیون و 150 هزار راس دام دارای ذخیره ژنتیکی بوده که 36 درصد شیر و 56 درصد گوشت مورد نیاز مردم را تولید می‌کنند.

وی نگاه اولیه و بدون برنامه به اسکان عشایر را مسبب بسیاری از مشکلات از جمله آتش سوزی و تصرف اراضی دانست و افزود: 570 سامانه عشایری در استان داریم که همچون یک پایگاه امنیتی هستند.

علیپور با تاکید بر اینکه تقویت جامعه عشایری از سیاست‌های نظام و جزو برنامه‌های دولت است، ادامه داد: بنا داریم با کمک جامعه دانشگاهی و پژوهشگران با تغییر الگوها در بخش‌های مختلف بهره وری را در این جامعه افزایش دهیم.

وی بیان کرد: خشکسالی و کمبود آب به یک چالش در مناطق عشایری تبدیل شده به گونه‌ای که در صورت عدم بارش‌های اخیر در چند ماه آینده احتمال کاهش 50 درصدی دام عشایر وجود داشت.

علیپور با تشریح ظرفیت فرهنگی جامعه عشایری اظهار داشت: شاهد کاهش جمعیت عشایری هستیم طوری که جمعیت 126 هزار نفری سال 66 این قشر هم اکنون به نصف رسیده است.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد توانمندی سازی عشایر را از دغدغه‌های خود دانست و گفت: از هرگونه طرح پژوهشی در زمینه امکان سنجی استحصال آب باران، علوم و اصلاح دام استقبال می‌کنیم.

علیپور با بیان اینکه در گذشته در مناطق جنگلی و اراضی ملی با هدف مدیریت آب و احیا مراتع کشت شده ولی بعدها مشخص شد که این تصمیم اشتباه بوده است، تصریح کرد: این گیاه تا شعال 250 متر آب را جذب کرده و با یک بار ورود دام از بین رفت.

وی چند قلوزایی دام روی نژادهای بومی را از برنامه‌های در دستور کار اداره کل امور عشایر استان عنوان کرد و افزود: دنبال یک گونه گیاهی درختچه‌ای هستیم که پایداری محیط زیست داشته و در هنگام خشکسالی دوام داشته باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما

بویراحمدی
Iran, Islamic Republic of
جناب استاندار وقتی جمعیت عشایر نصف شده یعنی آقای علی پور مدیر کل توان ندارد و راهکاری ندارد هرچند پشتش را به جناب نماینده گرم کرده عوضش کنید . تا امید عشایر از بین نرود . فقط به خاطر خدا و زحمتهای عشایر این استان
گچسارانی
Iran, Islamic Republic of
آقای علی پور خدا رحمتش را فرستاده شما توان این اداره را ندارید پس کنار برید تا یکی دیگه عشایر را نجات بده در ضمن کمتر به عشایر فامیلهای خود برسید .
گچسارانی
Iran, Islamic Republic of
آقای علی پور خدا رحمتش را فرستاده شما توان این اداره را ندارید پس کنار برید تا یکی دیگه عشایر را نجات بده در ضمن کمتر به عشایر فامیلهای خود برسید .
غیبت‌های معنادار روحانی

غیبت‌های معنادار روحانی

دولت برای پیوستن به این کنوانسیون که از لوایح چهارگانه مرتبط با FATF است، لایحه‌ای را ...
چرا عادل، مزدک و پیمان غایب‌اند؟

چرا عادل، مزدک و پیمان غایب‌اند؟

محرومیت من درست نیست. این اشتباه ممکن است برای هر گزارشگری رخ دهد و آن‌قدر هم بزرگ نیست....
۳۰مدير تحت تعقيب قضائی

۳۰مدير تحت تعقيب قضائی

بانک سرمایه نمونه‌ای از یک فساد کامل است که همه چیز دست به هم داده است و از بخش‌های خصوصی ...