تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۵
کد مطلب : ۳۲۵۲۸۷

آیین باستانی چهارشنبه‌سوری، دردسر ایرانی

۰
کبنا ؛اداره کل حفاظت محیط زیست استان در آستانه مراسم چهارشنبه سوری اطلاعیه ای صادر کرد.
به گزارش کبنا، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:
در آیین باستانی چهارشنبه سوری، آتش بزرگی برپا می‌شد، که تا صبح زود و طلوع آفتاب، برافروخته می‌ماند و مردم از روی آتش می‌پرند و با گفتن زردی من از تو سرخی تو از من، زردی، بیماری و مشکلاتشان را به دست آتش می‌سپردند و به جای آن سرخی، گرما و نیرو را از آتش هدیه می گرفتند، اما رفته رفته این آیین اصالت خود را از دست داده و جای خود را به ترقه و وسایل آتش زا و آتش بازی داده است. با این تغییر رویکرد علاوه بر مشکلاتی که در شب چهارشنبه سوری برای انسان ها و شهروندان به وجود می آید، حیوانات خانگی و پرندگان شهری نیز آسیب های فراوانی می بینند و ترقه بازی، ایجاد سر و صدا و آتش بازی موجب ترس و وحشت حیوانات خانگی و پرندگان شهری می شود.
ترس یک رفتار و عکس العمل طبیعی در حیوانات و حتی انسان ها است که یکی از علل شایع ترس در حیوانات ایجاد سر و صدا به ویژه در شب و تاریکی هوا می باشد. حیوانات خانگی چون سگ و گربه بر اثر سر و صدا به خصوص در شب دچار ترس و شوکه می شوند و عکس العمل های غیر طبیعی از خود نشان می دهند و امکان حمله به انسان و گزش وجود دارد.
امنیت برای حیوانات به خصوص پرندگان مهمتر از غذا است و  بر اثر سر و صدای  نامتعارف، پرندگان احساس ناامنی میکنند و سریع از محل متواری می‌شوند و همین عکس العمل در شب چهارشنبه سوری باعث آسیب دیدن تعداد زیادی از پرندگان می‌شود و هر چه مدت و شدت ترقه بازی بیشتر باشد، آسیب ها هم بیشتر خواهد شد.
بسیاری از پرندگان با گرم شدن هوا لانه سازی را شروع می کنند و خود را آماده فصل جوجه آوری می کنند که ایجاد سر و صدا موجب متواری شدن آنها از آشیانه و در نتیجه اختلال در فرایند تولید مثل و تداوم نسل می شود.
از سوی دیگر در ایام آخر سال برخی از پرندگان به صورت کلنی و گله ای زیست می کنند و در استراحتگاه شبانه تجمع می یابند که با ایجاد سر و صدای نامتعارف پراکنده می‌شوند و هر کدام به سویی متواری می گردند و این اتفاق، نظام طبیعی آنان را بر هم می زند و موجب خلل در چرخه زیست آنها می شود.
برخی از پرندگان نیز از جمله پرندگان تزئینی و پرورشی، حساسیت بیشتری به سر و صدا دارند و دچار شوک و  سکته قلبی میشوند؛ زیرا برای قلبی که ۷۰۰ بار در دقیقه میزند، اندک زمانی وقفه باعث مرگ جاندار می‌شود.
ترقه بازی و آتش افروزی به دلیل  مواد سمی ای که در ساخت آن به کار برده شده است باعث مسموم شدن هوا و آلودگی میشود که همانند  انسان ها، حیوانات نیز آسیب می بینند و به غیر از هوا سایر منابع زیستی چون آب های سطحی و گودال ها نیز آلوده می شود و این آلودگی از طریق تماس و یا نوشیدن آب آلوده به حیوانات و پرندگان آسیب می زند.
اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد با توجه به آنچه در بالا ذکر شد از مردم عزیز استان درخواست می کند، جشن های آغاز سال نو را با حفظ حقوق سایر انسان ها و موجودات برگزار کنند و آئین زیبا و با نشاط چهارشنبه سوری را با کمترین آسیب و طبق رسوم کهن، بدون استفاده از مواد محترقه پاس دارند.روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان
نام شما

آدرس ايميل شما

لادن طباطبایی حضور منشوری در شبکه من و تو +عکس

لادن طباطبایی حضور منشوری در شبکه من و تو +عکس

شب گذشته لادن طباطبایی بازیگر سینما و تلویزیون ایران که با ظاهری بدون حجاب در یکی از ...
رفتار تبعیض آمیز داور بازی ایران و اسپانیا خبرساز شد!

رفتار تبعیض آمیز داور بازی ایران و اسپانیا خبرساز شد!

رفتار تبعیض آمیز داور اروگوئه‌ای بازی ایران و اسپانیا در مواجهه با بازیکنان دو تیم خبرساز ...
جزییات خفه کردن خواهر به دست ۳ برادر خود در اندیمشک!

جزییات خفه کردن خواهر به دست ۳ برادر خود در اندیمشک!

سردار حیدر عباس زاده، رئیس پلیس استان خوزستان با تایید این خبر گفت: در پی اعلام خبری ...