تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۹
کد مطلب : ۲۹۷۷۳۷

آمار تکان دهنده‌ی نرخ معلولیت در بهمئی/ تجلیل از معلولان برتر (+تصاویر)

۰
کبنا ؛رییس اداره بهزیستی شهرستان بهمئی گفت: هزار و ۳۸۰ خانوار با جمعیتی بالغ‌بر ۲ هزار و ۸۰۰ نفر در شهرستان بهمئی دارای معلولیت‌های مختلف جسمی و روانی می‌باشند.
به گزارش کبنا، همزمان با روز جهانی معلولان، در همایشی از برترین معلولان موفق شهرستان بهمئی، درزمینهٔ علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی، تجلیل شد.
«رییس اداره بهزیستی شهرستان بهمئی» در این همایش، با اشاره به اینکه، در حال حاضر بیش از ۲۸۰۰ نفر از جمعیت این شهرستان به‌عنوان معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند گفت: برای پیشگیری از معلولیت‌ها درزمینهٔ شنوایی و بینایی و ژنتیک، غربالگری در حال انجام است و با خرید دستگاه دیجیتالی شنوایی‌سنجی نوزادان را غربالگری شنوایی و کلیه کودکان ۳ تا ۶ سال، برای جلوگیری از تنبلی چشم به‌وسیله دستگاه بینایی‌سنج، غربالگری می‌شوند و همه زوج‌های جوان شهرتان را، قبل از ثبت ازدواج غربالگری ژنتیکی شده و هرکدام اختلاتی در این زمینه‌ها داشته باشند کلیه هزینه‌های آزمایش‌ها ژنتیک یا کاشت حلزون یا بینایی آن‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود.
«ناصر مختاری» بابیان اینکه، به‌منظور ایجاد فرصت برابر و تسهیل آموزش به معلولان، طبق ضوابط، بخشی از شهریه دانشگاه‌های غیردولتی به دانشجویان معلولی که سطح معلولیت آن‌ها با تأیید کمیته توان‌بخشی بهزیستی شهرستان، متوسط، شدید و خیلی شدید است، تمام هزینه دانشگاه آزاد معلولین و بقیه دانشگاه‌ها، پرداخت می‌گردد، افزود: خدمات مناسب‌سازی اماکن اداری و عمومی، باهدف توانمندسازی، ارتقا کیفیت زندگی و ایجاد برابری در دسترسی به فرصت‌ها و امکانات ادارات برای انجام نیازهای روزانه برای افراد دارای کم‌توانی و معلولیت ارائه می‌شود.
«وی» همچنین در این مراسم، با تقدیر از حمایت‌ها و پیگیری‌های حکمت الله سنایی فرماندار شهرستان بهمئی در حمایت از معلولان و اداره بهزیستی، از رفع پاره‌ای از مشکلات معلولان و افراد تحت پوشش این نهاد در آینده نزدیک در صورت تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان خبر داد و خواستار مشارکت خیران به‌منظور رفع مشکلات این قشر شد.
«حجت‌الاسلام افروغی امام‌جمعه شهر لیکک» هم در این مراسم با تقدیر از فعالیت‌های اداره بهزیستی شهرستان بهمئی، درزمینهٔ حمایت از معلولان گفت: یکی از مهم‌ترین عوامل بروز معلولیت در استان ناشی از عوامل ژنتیکی است که به‌منظور کاهش آمار معلولیت در استان به‌ویژه معلولیت ناشی از عوامل ژنتیکی، اجرای طرح انجام مشاوره ژنتیک در این شهرستان ضروری است.
«وی» همچنین خواستار توجه بیشتر به این شهرستان در حمایت از معلولان و اداره بهزیستی و ارتقاء زمینه‌های مختلف برای بهبود ارائه خدمات شد.
در پایان این مراسم از برترین معلولان موفق شهرستان بهمئی، درزمینهٔ علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی تجلیل شد.

گزارش و عکس از مسلم مختاری
نام شما

آدرس ايميل شما