تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۸
کد مطلب : ۲۹۱۷۴۹

موانع و راهکارهای توسعه کارآفرینی در بخش کشاورزی

۰
کبنا ؛جلسه شورای کشاورزی شهرستان کهگیلویه با محوریت بیماری‌های قرنطینه‌ای محصولات باغی و زراعی به ریاست معاون فرماندار و با حضور بخشداران تابعه و کارشناسان جهاد کشاورزی و دیگر مدعوین صبح امروز در سالن کنفرانس فرمانداری کهگیلویه برگزار شد.
اسلام خسروی با تأکید بر اهمیت بیماری‌های قرنطینه‌ای محصولات باغی و زراعی گفت: این پروژه از اهمیت بالایی برای شهرستان ما برخوردار است و بایستی مسائل و موانع پیش روی آن حل‌وفصل گردد.
معاون فرماندار کهگیلویه گفت: شهرستان کهگیلویه درزمینهٔ کشاورزی و باغداری دارای ظرفیت‌های مناسبی است که با برنامه‌ریزی و رفع مشکلات پیش روی کشاورزان و بهره‌برداران بخش کشاورزی می‌توان اقدامات مؤثری در این راستا انجام داد.
معاون فرماندار کهگیلویه در بحث قرنطینه گیاهی نیز تصریح کرد: طبق اطلاعات کسب‌شده عامل خسارت زایی گیاهی وجود دارد و بایستی بحث کنترل آفات و بیماری‌ها را در دستور کار قرار دهیم.
وی یکی از برنامه‌های مهم دولت را در اقتصادی کردن محصولات کشاورزی، کنترل آفات، امراض و بیماری‌های گیاهی برشمرد و اظهار داشت باید بر اساس امورات فنی در بخش گیاه‌پزشکی بحث‌های پیش‌آگاهی و پیشگیری را به‌صورت ویژه دنبال کنیم هرچند که تاکنون در این زمینه اقداماتی انجام‌گرفته است..
خسروی تأمین سلامت غذا و امنیت غذایی و موضوع قرنطینه برای ورود محصولات دامی و زراعی را بر عهده جهاد کشاورزی دانست و گفت: انتظار می‌رود تعاملی صورت پذیرد که از ورود میوه‌های بی‌کیفیت به سطح شهرستان جلوگیری گردد و اگر این موارد رعایت نشود با مشکلات و مسائلی مانند آلودگی و بیماری‌های متنوع مواجه خواهیم شد.
خسروی شهرداری‌ها و ادارات شهرستان را موظف نمود که هرگونه خرید نهال را با هماهنگی جهاد کشاورزی انجام داده و جهاد کشاورزی نیز با تثبیت قیمت‌های مناسب و نظارت بر کیفیت نهالستان‌های مستقر در شهرستان و برطرف نمودن مشکلات و دادن آموزش‌های لازم به آن‌ها با هماهنگی نیروهای نظامی و انتظامی و حوزه فرمانداری دوره‌گردهای مرکبات که به‌صورت غیرقانونی، غیرمجاز و فاقد گواهی بهداشتی اقدام به فروش دارند را شناسایی و با آن‌ها برخورد نمایند.
در این جلسه مدیر جهاد کشاورزی شهرستان به ارائه گزارشی از اقدامات انجام‌گرفته در حوزه جهاد کشاورزی شهرستان پرداخت و انتظارات خود را بیان کرد.
سیدعمران تقوی گفت: مبارزه با آفات و بیماری‌های محصولات باغی در سطح ۱۱۰۰ هکتار از باغات شهرستان کهگیلویه انجام‌گرفته است.
تقوی اظهار داشت: با توجه به خسارت آفات و بیماری‌ها به محصولات باغی و ضرورت پیشگیری و مبارزه با این عوامل خسارتزا در سال جاری در سطح ۴۰۰ هکتار با آفات و بیماری‌های محصولات باغی شهرستان مبارزه شده است.
در شهرستان کهگیلویه بالغ بر ۳۷۰۰ هکتارانواع باغات میوه وجود دارد که ۱۲۰۰ نفر بهره بردار در این رابطه شناسایی و مشغول کار می‌باشند.
وی افزود: در سال جاری مبارزه با شانکر باکتریایی و لکه غربالی هسته دارها، کله سیاه سیب و کرم خراط دانه دارها و آنتراکنوز گردو، پسیل زیتون و آفات برگخوار و جوانه خوار در باغات شهرستان به‌صورت زراعی و مکانیکی صورت گرفته است.
وی گفت: همچنین تدارکات نهاده‌های کشاورزی به ویژه بحث سموم و مواد غیرشیمیایی از وظایف سازمان جهاد کشاورزی است که دنبال می‌شود.
وی تأکید کرد: بهترین راهکار مقابله با آفات اجرای دقیق دستورالعمل‌های قرنطینه‌ای است تا شاهد ورود آفات و بیماری‌ها به باغات و مزارع کشور نباشیم.
تقوی اشاره نمود که جهت هر چه بهتر نحوه کاشت، داشت و برداشت محصولات مختلف دوره‌های آموزشی مختلف از جمله نحوه مبارزه با بیماری‌های گیاهی در سطح شهرستان توسط کارشناسان مجرب استانی و شهرستانی برای تهیه کنندگان مرکبات شهرستان برگزار شده است.
وی گفت: علاوه بر کنترل آفات و بیماری‌ها، کاهش مصرف سموم نیز دنبال می‌شود که در همین راستا حذف سموم پر خطر و استفاده از سموم کم خطر و کم مصرف نیز در دستور کار قرار دارد.
مدیر جهاد کشاورزی کهگیلویه اضافه کرد: در بحث مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی مبارزه شیمیایی انجام‌گرفته که در بخشی از محصولات دوبار نیز اتفاق می‌افتد که بخش عمده آن مبارزه با علف‌های هرز مزارع گندم است.
تقوی اظهار داشت: نصب برچسب خطر برای ادوات کشاورزی با نظارت جهاد کشاورزی و نصب نمادین آن در دستور کار قرار گیرد.
این مسئول نظارت بر اجرای پروژه‌های باغی و مطالعه و بررسی گزارش پیشرفت عملیات در مقاطع مختلف و هماهنگی برنامه‌های مربوط به تشویق و حمایت سرمایه گذاران در امور باغبانی، تشکیل کلاس‌ها و جلسات مختلف و اظهار نظر در باره مسائل مطروحه، نظارت بر فعالیت کارشناسان و کادر تحت سرپرستی و راهنمایی آن‌ها در کلیه موارد را از جمله اقدامات در دست اقدام حوزه کاری خویش دانست.
نام شما

آدرس ايميل شما

آوار پوتین بر سر ترامپ

آوار پوتین بر سر ترامپ

ترامپ رهاورد بزرگی را برای آمریکایی‌ها به ارمغان آورده باشد؛ امری که در صورت عدم تحقق ...
بازگشت‌ نوری‌ها به سیاست

بازگشت‌ نوری‌ها به سیاست

ناطق نوری در این برهه دایره سخنان خود را در دو حوزه تعیین کرده است. یکی جلوگیری از اتهام ...
سریال پرطرفدار «ستایش» این بار همه را شگفت زده می‌کند

سریال پرطرفدار «ستایش» این بار همه را شگفت زده می‌کند

برای من نقش یک روحانی تجربه ای جدید بود و ترجیح دادم با توجه به اهمیت و جایگاهی که روحانیت ...